ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2010 р. № 17/244-08
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
Головуючого Кочерової Н.О.
суддів: Жукової Л.В.
Черкащенка М.М.
розглянувши
касаційну скаргу товариства з обмеженою ві дповідальністю "Росіо"
на постанову
у справі Київського міжобласного апеляційного господарськог о суду від 08.10.2009 року
№ 17/244-08 господарського суду Ки ївської області
за позовом
до товариства з обмеженою ві дповідальністю "Торговий дім "Веріас"
товариства з обмеженою від повідальністю "Росіо"
про стягнення 10770,68 грн.
за участю представників с торін:
від позивача: ОСОБА_1 д ов. від 19.01.2010 року
від відповідача: ОСОБА_2 дов. від 04.01.2010 року
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2008 року товар иство з обмеженою відповідал ьністю "Торговий дім "Веріас" з вернулось до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальніст ю "Росіо" про стягнення 10770,68 грн. , з яких 9835,19 грн. основного боргу , 327,84 грн. пені, 558,47 грн. інфляційни х втрат та 49,18 грн. 3% річних.
В обґрунтування позовних в имог позивач зазначав, що від повідач не повністю розрахув ався з ним за поставлений тов ар.
Рішенням господарського с уду Київської області від 06.10.20 08 року (суддя В.Г.Суховий) в задо воленні позову відмовлено.
Рішення мотивоване недове деністю факту отримання відп овідачем товару.
Постановою Київського між обласного апеляційного госп одарського суду від 08.10.2009 року ( судді: Л.М.Шкурдова - головую чий, Г.І.Мостова, В.Ю.Шевченко) р ішення місцевого господарсь кого суду скасовано та прийн ято нове рішення про частков е задоволення позову.
Стягнуто з товариства з обм еженою відповідальністю "Рос іо" 9835,19 грн. боргу, 558,47 грн. інфляці йних втрат та 49,18 грн. 3% річних та судові витрати.
В іншій частині позову відм овлено.
При цьому, апеляційний госп одарський суд на підставі зі браних доказів встановив, що відповідач отримав товар ві д позивача, але не повністю оп латив його вартість.
В касаційній скарзі товари ство з обмеженою відповідаль ністю "Росіо" просить постано ву апеляційного господарськ ого суду скасувати, а рішення місцевого господарського су ду залишити без змін, посилаю чись на порушення судом апел яційної інстанції норм матер іального та процесуального п рава.
Заслухавши пояснення пред ставників сторін, перевіривш и повноту встановлених судом обставин справи та їх юридич ну оцінку, Вищий господарськ ий суд України вважає, що каса ційна скарга не підлягає зад оволенню, виходячи з наступн ого.
Зі змісту ст.1117 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни вбачається, що завданн ям господарського суду касац ійної інстанції є перевірка застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуаль ного права на підставі встан овлених судами фактичних обс тавин справи.
Як було встановлено господ арськими судами попередніх і нстанцій та не заперечується сторонами, на підставі усної домовленості між товариство м з обмеженою відповідальніс тю "Торговий дім "Веріас" та то вариством з обмеженою відпов ідальністю "Росіо" виникли пр авовідносини, в силу яких поз ивач зобов'язався виготовлят и та поставляти, а відповідач приймати та оплачувати това р, а саме: кліше та упаковку "Ае росвіт".
З метою проведення поперед ньої оплати за розробку кліш е та виготовлення упаковки, п озивачем виставлено відпові дачу рахунки-фактури № СФ-00795 ві д 17 жовтня 2007 року на суму 14943,78 грн . та № СФ-00868 від 08 листопада 2007 рок у на суму 14598,76 грн., всього на 29542,54 г рн.
Відповідачем 19 жовтня 2007 рок у та 12 листопада 2007 року з посил анням на вказані рахунки спл ачено позивачу в якості попе редньої оплати 19926,38 грн.
02.11.2007 року та 20.11.2007 року було зді йснено поставку товару, а сам е: упаковки "Аеросвіт" на плівц і та упаковки "Аеросвіт/Укрлі зинг" на триплексі з ламінаці єю, вартістю 28501,57 грн., що підтве рджується видатковими накла дними № 0211 та № 0274.
Як було встановлено апеляц ійним господарським судом в процесі розгляду справи, пос тавлений позивачем товар отр имував працівник відповідач а ОСОБА_3, що з 03.05.2007 року був п рийнятий на роботу до товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Росіо" на посаду менедж ера з продажу,
Також встановлено, що саме ОСОБА_3. звертався до позив ача з замовленням на виготов лення плівки.
Оцінюючи у відповідності д о ст.43 Господарського процесу ального кодексу України дока зи у справі та беручи до уваги той факт, що доказів, які б під тверджували звернення ОСО БА_3 до позивача з замовленн ям на виготовлення плівки та отримання цієї плівки для ін ших осіб, а не для відповідача , суду не надано, господарськи й суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що товар з а видатковими накладними № 0211 та № 0274 одержувався ОСОБА_3 саме для товариства з обмеже ною відповідальністю "Росіо" .
Доказів, які б спростовувал и зазначений висновок апеляц ійного суду відповідачем в п орушення ст.ст.33, 34 Господарськ ого процесуального кодексу У країни не подано.
23.01.2008 року позивачем на адрес у відповідача направлено пре тензію № 2107 з вимогою сплатити заборгованість за поставлен ий товар та розробку кліше у р озмірі 9835,19 грн., яка залишилась відповідачем без задоволенн я.
Відповідно до ст.11 Цивільно го кодексу України підставам и виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є догов ори та інші правочини, форму я ких мають право обирати стор они, якщо інше не встановлено законом. Правочин може вчиня тися усно або в письмовій фор мі ч.1 ст.205 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.265 Господ арського кодексу України за договором поставки одна стор она - постачальник зобов'язує ться передати (поставити) у зу мовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (тов ари), а покупець зобов'язуєтьс я прийняти вказаний товар (то вари) і сплатити за нього певн у грошову суму.
Аналогічне визначення міс титься і в ч.1 ст.712 Цивільного к одексу України, згідно якої з а договором поставки продаве ць (постачальник), який здійсн ює підприємницьку діяльніст ь, зобов'язується передати у в становлений строк (строки) то вар у власність покупця для в икористання його у підприємн ицькій діяльності або в інши х цілях, не пов'язаних з особис тим, сімейним, домашнім або ін шим подібним використанням, а покупець зобов'язується пр ийняти товар і сплатити за нь ого певну грошову суму.
До договору поставки засто совуються загальні положенн я про купівлю-продаж, якщо інш е не встановлено договором, з аконом або не випливає з хара ктеру відносин сторін.
В ч.1 ст.692 Цивільного кодексу України визначено, що покупе ць зобов'язаний оплатити тов ар після його прийняття або п рийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо дог овором або актами цивільного законодавства не встановлен ий інший строк оплати товару .
Відповідно до статтей 525, 526 Ци вільного кодексу України та положень статті 193 Господарс ького кодексу України, зобов ' язання повинні виконувати сь належним чином згідно умо в договору та вимог діючого з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відпов ідно до звичаїв ділового обо роту або інших вимог, що звича йно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов ' язання або зміна його умов не допускається, якщо інше н е встановлено договором чи з аконом.
Кожна сторона повинна вжит и усіх заходів, необхідних дл я належного виконання нею зо бов'язань, враховуючи інтере си другої сторони та забезпе чення загальногосподарсько го інтересу (ч.2 ст.193 ГК України ).
Враховуючи, що відповідач н е розрахувався у повному обс язі за виготовлений позиваче м та отриманий товар, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що апеляційний госпо дарський суд правомірно стяг нув з нього 9835,19 грн. боргу.
Також, беручи до уваги те, що товар, за який виникла заборг ованість, був отриманий відп овідачем ще в листопаді 2007 рок у, а отже, мало місце простроче ння виконання грошового зобо в'язання, стягнення у відпові дності до ст.625 Цивільного код ексу України інфляційних втр ат та 3% річних є цілком обгрун тованим.
Стосовно нарахованої пози вачем пені у розмірі 327,84 грн. сл ід зазначити наступне.
Зі змісту ст.ст.546, 549 Цивільног о кодексу України вбачається , що неустойка, в тому числі і п еня, є одним із видів забезпеч ення виконання зобов'язання.
Відповідно до ст.547 Цивільно го кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у пи сьмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобо в'язання, вчинений із недодер жанням письмової форми, є нік чемним.
Оскільки, між сторонами пис ьмово не було укладено ні дог овору поставки, ні договору п ро забезпечення виконання зо бов'язань за договором поста вки у вигляді пені, то вимоги п озивача про стягнення пені з адоволенню не підлягають, пр о що правильно зазначив апел яційний господарський суд.
Викладене свідчить про те, щ о апеляційний господарський суд в порядку ст.43 Господарсь кого процесуального кодексу України всебічно, повно і об' єктивно дослідив матеріали с прави в їх сукупності, дав вір ну юридичну оцінку обставина м справи та прийняв законне і обгрунтоване рішення.
Посилання скаржника на пор ушення норм матеріального та процесуального права при ви несенні постанови не знайшли свого підтвердження, в зв' я зку з чим підстав для зміни чи скасування зазначеного судо вого акту колегія суддів не в бачає.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Госп одарського процесуального к одексу України, Вищий господ арський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу т овариства з обмеженою відпов ідальністю "Росіо" залишити б ез задоволення, а постан ову Київського міжобласного апеляційного господарськог о суду від 08.10.2009 у справі № 17/244-08 без змін.
Головуючий Н.Кочерова
Судді Л.Жукова
М.Черкащенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2010 |
Оприлюднено | 04.01.2012 |
Номер документу | 7810757 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Кочерова Н.О.
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні