номер провадження справи 27/95/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
30.11.2018 Справа № 908/1532/18
м. Запоріжжя Запорізької області
Суддя Дроздова С.С., розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен ОСОБА_1» (01011 м. Київ, пр. Степана Бандери, 9, корпус 6, офс 6-201, код ЄДРПОУ 34480657) про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та матеріали справи № 908/1532/18
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЛУС-АГРО» (71154 Запорізька область, Бердянський район, с. Азовське, вул. Центральна, 89, код ЄДРПОУ 38665163)
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Нива-Плюс» (71154 Запорізька область, Бердянський район, с. Луначарське, вул. Леніна, 67, код ЄДРПОУ 32263039)
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен ОСОБА_1» (01011 м. Київ, пр. Степана Бандери, 9, корпус 6, офс 6-201, код ЄДРПОУ 34480657)
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області (69035 м. Запоріжжя, пр. Металургів, 6, код ЄДРПОУ 02891463)
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Бердянський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області (71112 Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Свободи, 60, код ЄДРПОУ 35036491)
про зняття арешту з майна
ВСТАНОВИВ:
29.11.2018 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Райффайзен ОСОБА_1» звернулося на електронну адресу господарського суду Запорізької області з клопотанням про участь у судовому засіданні 06.12.2018 р. об 11-45 год. в режимі відеоконференції, проведення якої заявник просить суд доручити Печерському районному суду м. Києва (01601, м. Київ, Хрестовий провулок, 4), а у випадку неможливості призначити розгляд справи № 908/1532/18 в режимі відеоконференції у Печерському районному суді м. Києва просить суд доручити його проведення у наступних судах: господарському суді м. Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-в); Київському окружному адміністративному суді (01133, Київ, бульвар, ОСОБА_2, 26); Київському апеляційному господарському суді (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1); Броварському міськрайонному суді Київської області (07400, Київська область, м. Бровари, Грушевського, 2).
Відповідно до ст. 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв'язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п'ять днів до відповідного судового засідання.
Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов'язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відео конференції.
Клопотання про забезпечення можливості участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції надійшло на електронну адресу суду за підписом представника АТ Райффайзен ОСОБА_1 ОСОБА_3
Однак, дане клопотання не містить електронного цифрового підпису.
Відповідно до п.п. 1.5.1 Інструкції з діловодства в господарських судах України отримання та відправлення електронних документів здійснюється через офіційні електронні адреси суду.
п.п. 1.5.5 Обробці та реєстрації не підлягають електронні документи, у яких:
1) відсутня зворотна електронна адреса;
2) зворотна адреса невідома та в тексті документа відсутній підпис, за яким можливо ідентифікувати відправника;
3) не вказана електронна адреса отримувача, якому надійшов документ (рядок "Кому:", "Копія:" або "Прихована копія:").
Відкривати файли, що приєднані до таких електронних документів, забороняється.
п.п. 1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.
Необхідність проведення судового засідання у режимі відеоконференції визначається судом, що розглядає господарську справу. Випадки в яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції не визначені у законі. Проте, необхідність здійснення відеоконференції, на думку суду, визначається з врахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров'я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов'язковою.
Представник позивача не вказує жодних причин у клопотання, які є підставою для проведення відеоконференції.
Крім того, п. 5 ухвали суду від 28.11.2018 р. визнано обов'язковою явку учасників судового процесу.
Необхідність з'явлення сторін в засідання 06.12.2018 р., у тому числі представника відповідача-2, викликана необхідністю дослідження не тільки наданих сторонами доказів, але в їх огляді сторонами в засіданні та у наданні пояснень щодо таких доказів.
Проведення судового засідання в режимі відеоконференції унеможливить огляд наявних у відповідача оригіналів документів, оцінку яких має здійснити суд для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі по суті спору
Отже, в даному випадку слід враховувати, що проведення відеоконференції позбавляє можливості учасника процесу, який за допомогою відеоконференції бере участь у засіданні суду, подати докази під час судового засідання, знайомитись з матеріалами справи, брати участь в огляді наданих іншою стороною документів. Проблемним є питання реалізації таким учасником судового процесу права, передбаченого нормами ГПК України. До того ж, під час судового засідання особа, що бере участь у засіданні, встановлюється судом, що розглядає справу, за оригіналом документа, який пред'являється суду. У випадку участі особи у відеоконференції можливість суду перевірити особу стає проблематичною. Тобто всі ці обставини ведуть до звуження обсягу реалізації прав учасників судового процесу, а тому призначення судового засідання у режимі відеоконференції повинно здійснюватись у виключних випадках, коли за об'єктивних причин, документально підтверджених, учасник процесу не може брати участь у засіданні, а його участь є необхідною для встановлення всіх обставин справи.
Суд роз'яснює, що відповідно до п. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них, справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу навіть щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами, зокрема і осіб, що надають юридичні послуги у місці знаходженні суду, яким розглядається справа. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах. Тому неможливість з'явитися в судове засідання не є виключною обставиною для проведення засідання в режимі відеоконференції.
Суд зазначає, що винесення ухвали про участь сторони у судовому засіданні в режимі відеоконференції є правом, а не обов'язком суду.
Враховуючи викладене, суд відхиляє клопотання заявника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Керуючись ст.ст. 197, 232-235 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен ОСОБА_1» , м. Київ про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції залишити без задоволення.
Суддя С.С. Дроздова
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2018 |
Оприлюднено | 30.11.2018 |
Номер документу | 78213761 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні