ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"04" грудня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/2103/18
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловська Ю.М.
при секретарі судового засідання: Карагяур В.М.
за участю представників:
від Товариства з обмеженою відповідальністю "Краншип": ОСОБА_1 (за довіреністю);
від Державного підприємства "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" : ОСОБА_2 адвокат (договір № 2811/18 від 29.11.2018р.), ОСОБА_3 - адвокат (ордер № ОД052697 від 29.11.2018р.);
від Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» в особі Філії Усть-Дунайськ Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» : ОСОБА_4 (за довіреністю);
до відповідача: Державного підприємства "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1);
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1) в особі Філії Усть-Дунайськ Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» (68355, Одеська обл., Кілійський р-н, м. Вилкове, вул. Придунайська, 2);
про зобов'язання укласти договір та встановлення земельного сервітуту
ВСТАНОВИВ:
Суть спору : 01.10.2018р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Краншип" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. ГСОО №2274/18) до відповідачів - Міністерства інфраструктури України та Державного підприємства "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ", в якій просить суд встановити земельний сервітут через земельну ділянку, що була виділена за розподільчим балансом від 13.06.2013 року Державному підприємству „Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» в межах облаштованої дороги на складській площі інвентарний номер 861, від автодороги на в'їзді в портовий пункт Кілія порту Усть-Дунайськ до території причалу №1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ, які перебувають у господарчому віданні філії Усть-Дунайськ ДП „АМПУ» , площею 1058 кв.м. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Кран шип» , визначивши такі умови сервітуту: вид сервітуту - для проїзду техніки, транспортних засобів Товариства з обмеженою відповідальністю „Кран шип» та замовників портових послуг та для проходу співробітників Товариства з обмеженою відповідальністю „Кран шип» та фізичних осіб замовників портових послуг до причалу №1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ, розміщення техніки, маневрування транспортних засобів Товариства з обмеженою відповідальністю „Кран шип» та замовників портових послуг біля причалу №1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ; строк дії сервітуту визначити до припинення в установленому порядку дії договору № 151-П-АМПУ-17 від 13.12.2017 року про забезпечення доступу Портового оператора до причалу; визначити плату за користування земельним сервітутом в розмірі відповідної частини витрат (1/3 частки) на сплату земельного податку та обслуговування дорожнього полотна; зобов'язати Державне підприємство „Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» укласти договір про спільне використання технологічно пов'язаних об'єктів портової інфраструктури, до складу яких входить дорога, облаштована в межах складської площі інвентарний номер 861, а також лінії зв'язку, засоби тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерні комунікації на території портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ; зобов'язати Міністерство інфраструктури України передати Державному підприємству „Адміністрація морських портів України» в господарське відання частину складської площі інвентарний номер 861 портового пункту Кілія Державного підприємства „Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» у вигляді дороги по доступу до причалу № 1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ як об'єкт стратегічної інфраструктури.
Правовими підставами для звернення з відповідним позовом позивачем, зокрема, визначено положення ст.ст. 4, 13, 15, 18 Закону України „Про морські порти» , ст.ст. 98-101 Земельного кодексу України, ст.ст. 3, 6 Закону України „Про управління об'єктами державної власності» , ст.ст. 12, 15, 16, 401, 404 Цивільного кодексу України, ст. 5 Господарського кодексу України.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що шляхом укладення 13.12.2017 року між позивачем та ДП „АМПУ» договору №151-П-АМПУ-17 про забезпечення доступу портового оператора до причалу ТОВ "Краншип" отримало статус портового оператора (стивідорна компанія), а ДП „АМПУ» зобов'язалось забезпечити доступ ТОВ "Краншип" до причалу № 1 портового пункту Кілія філії „Усть-Дунайськ» ДП „АМПУ» . Водночас, за договором №4-ІІ-ФУД-18 від 04.06.2018р, укладеного між позивачем та ДП „АМПУ» в межах взаємодії та співробітництва, за рахунок ТОВ "Краншип" на території портового пункту Кілія було дозволено розміщення вагового пересувного комплексу. При цьому, позивач зазначає, що станом на дату подання позову в портовому пункту Кілія морського порту Усть-Дунайськ здійснюють діяльність два портових оператори - ДП „МТП Усть-Дунайськ» та ТОВ "Краншип". Однак, як стверджує позивач, в портовому пункту Кілія здійснює свою діяльність також фірма „Давос» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю, яка не є портовим оператором та 14.06.2018 року внаслідок спільних дій ДП „МТП Усть-Дунайськ» та фірми „Давос» у формі Товариства з обмеженою відповідальністю на складські площі інвентарний номер 861, яка слугує проїздом до причалу № 1 уздовж причальної лінії на відстані конструктивної ширини причалу №1 було здійснено повне перекриття доступу транспортних засобів ТОВ "Краншип" до причальної лінії за допомогою техніки та транспортних засобів, належних фірмі „Давос» та третім особам, що повністю унеможливлює виконання господарської діяльності позивача. Крім того, позивач стверджує, що 14.09.2018р., 20.09.2018р., вказаними особами повторно здійснено блокування проїзду/виїзду транспортних потужностей позивача до/з причалу №1, розташованого у портовому пункті Кілія, шляхом розміщення на складському майданчику інвентарний номер 861 уздовж причальної лінії на відстані конструктивної ширини причалу №1 транспортних засобів та інших об'єктів. Водночас, позивач стверджує, що ДП „МТП Усть-Дунайськ» в порушення ст. 18 Закону України „Про морські порти в Україні» ухиляється від підписання договору про спільне використання технологічно пов'язаних об'єктів портової інфраструктури з позивачем. Отже, позивач стверджує, що його діяльність, як портового оператора на території причалу №1 філії Усть-Дунайськ ДП „АМПУ» повністю заблоковано з боку ДП „МТП Усть-Дунайськ» та фірмою „Давос» у формі ТОВ, шляхом створення механічних перешкод у доступі до причалу №1 портового пункту Кілія, заборони проїзду транспортних засобів та проходу співробітників позивача охороною ДП „МТП Усть-Дунайськ» через контрольно-пропускний пункт портового пункту Кілія та по території порту, ухилення від укладення договорів щодо спільного використання технологічно пов'язаних об'єктів портової інфраструктури.
Крім того, разом із позовною заявою, позивачем подано заяву (вх. ГСОО №2-4935/18 від 01.10.2018 року), у відповідності до якої останній просив суд витребувати докази, необхідні для розгляду справи та в отриманні яких виникли труднощі. При цьому, як стверджує Товариство з обмеженою відповідальністю "Краншип", спір стосується майна, що є територією морського порту Усть-Дунайськ та входить до складу майна, що увійшло за розподільчим актом від 13.06.2013 року до складу майна ДП МТП Усть-Дунайськ , а також інформація, яка стосується технічної документації на майно, що знаходиться у користуванні ДП МТП Усть-Дунайськ та інформація щодо меж земельних ділянок, що перебувають у володіннях ДП МТП Усть-Дунайськ , належить до інформації з обмеженим доступом за вимогами ст.21 Закону України Про інформацію . Таким чином, позивач посилається на ст.ст.80, 81 Господарського процесуального кодексу України, зазначає про неможливість самостійно надати докази при зверненні з позовом та заявляє клопотання про витребування доказів судом.
Ухвалою суду від 05.10.2018р. за даним позовом було відкрито провадження у справі № 916/2103/18 за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання. Крім того, даною ухвалою суду, за клопотанням позивача, в порядку ст. 50 Господарського процесуального кодексу України було залучено Державне підприємство „Адміністрація морських портів України» , Філію Усть-Дунайськ Державного підприємства Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів.
Ухвалою суду від 31.10.2018 року судом за клопотанням Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» , зокрема, було виключено зі складу учасників справи, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Філію Усть-Дунайськ Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» та залучено Державне підприємство „Адміністрація морських портів України» в особі Філії Усть-Дунайськ Державного підприємства Державного підприємства „Адміністрація морських портів України» до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів.
21.11.2018 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог (вх. ГСОО № 2-5910/18), згідно якої позивач зменшив позовні вимоги, шляхом виключення позовних вимог заявлених до Міністерства інфраструктури України про зобов'язання передати Державному підприємству „Адміністрація морських портів України» в господарське відання частину складської площі інвентарний номер 861 портового пункту Кілія Державного підприємства „Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» у вигляді дороги по доступу до причалу № 1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ як об'єкт стратегічної інфраструктури.
У судовому засіданні від 21.11.2018 року судом було постановлено протокольну хвалу, згідно якої подальший розгляд справи №916/2103/18 здійснюється судом з урахуванням вимог та кількісного складу відповідачів, визначеного позивачем в заяві про зменшення позовних вимог вх. ГСОО №2-5910/18.
21.11.2018 року позивачем було подано до суду клопотання про витребування доказів (вх. ГСОО №24092/18), згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Краншип" просить суд витребувати:
- з Міністерства інфраструктури України копію рішення (наказу) про проведення реорганізації державних підприємств морського транспорту, у тому числі ДП МТП Усть-Дунайськ ; копію акту інвентаризації майна ДП МТП Усть-Дунайськ ; копію акту приймання-передачі ДП АМПУ майна, майнових прав та обов'язків за розподільчим балансом реорганізованого ДП МТП Усть-Дунайськ , що було затверджено Міністерством інфраструктури України 13.06.2013 року; копію звіту комісії з реорганізації ДП МТП Усть- Дунайськ до розподільчого балансу; копію статуту ДП МТП Усть-Дунайськ , копію звітів аудиторських перевірок діяльності ДП МТП Усть-Дунайськ , проведених Міністерством інфраструктури України з 2017 року по дійсний час з приводу використання майна, що перебуває у віданні підприємства, у тому числі аудиторський звіт що проводився за період 01.01.2015 року по 30.06.2017 року;
- з ДП МТП Усть-Дунайськ акти проведеної інвентаризації майна, що перебуває у віданні підприємства станом на 2013, 2017 та 2018 роки;
- з КП Районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості відомості стосовно останньої технічної інвентаризації майна ДП МТП Усть- Дунайськ за адресою: Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4, з наданням копії технічного паспорту за вказаною адресою;
- з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та відділу у Кілійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: відомості з Державного земельного кадастру щодо меж земельної ділянки за адресою Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4; відомості щодо розробки технічної документації з передачі вказаної ділянки у постійне користування ДП МТП Усть-Дунайськ з наданням копії технічної документації щодо передачі вказаної земельної ділянки; довідки про присвоєння кадастрового номеру такій ділянці; витребувати виготовлення за рахунок позивача технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки за адресою Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4, на яку поширюється право сервітуту в межах облаштованої дороги на складській площі інвентарний номер 861 від автодороги на в'їзді в портовий пункт Кілія порту Усть- Дунайськ до території причалу №1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ.
Необхідність витребування вищевказаних документів позивач обґрунтовує тим, що спір стосується майна, що є територією морського порту Усть-Дунайськ та входить до складу майна, що увійшло за розподільчим актом від 13.06.2013 року до складу майна ДП МТП Усть-Дунайськ . Крім того, як стверджує позивач, інформація, яка стосується технічної документації на майно, що знаходиться у користуванні ДП МТП Усть-Дунайськ та інформація щодо меж земельних ділянок, що перебувають у володіннях ДП МТП Усть-Дунайськ , належить до інформації з обмеженим доступом за вимогами ст.21 Закону України Про інформацію .
30.11.2018 року від відповідача до суду надійшли заперечення проти заяви про витребування доказів (вх. ГСОО №24828/18), відповідно до яких останній у задоволенні заяви позивача про витребування доказів заперечує в повному обсязі, з огляду на її необґрунтованість та безпідставність. В обґрунтування своєї позиції Державне підприємство "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" зазначає про те, що у заяві про витребування доказів, позивач не зазначає та не обґрунтовує задля чого витребовуються відповідні докази, які саме обставини вони можуть підтвердити, а які обставини спростувати. Крім того, відповідач зазначає, що у заяві повністю відсутні аргументи чи доводи, з яких можна встановити, що перелічені докази дійсно знаходяться у Міністерства інфраструктури України, ДП МТП Усть-Дунайськ , КП Районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості та у Головного управління Держгеокадастру в Одеській області. Також, відповідач зазначає, що в заяві про витребування доказів немає жодного доказу, що ним було вжито всі чи хоча б декількох заходів задля самостійного отримання необхідних доказів та позивачем не зазначено аргументів неможливості отримання доказів самостійно.
Крім того, відповідач зазначає, що позивачем разом з позовною заявою не надано проекту технічного (кадастрового) плану спірної земельної ділянки та відповідної технічної документації з визначенням на місцевості меж, тобто не вжито жодних заходів, щодо забезпечення надання таких документів в досудовому порядку.
04.12.2018 року до суду від позивача надійшли письмові пояснення (вх. ГСОО №25115/18) до заяви про витребування доказів, відповідно яких позивач зазначає про неможливість самостійно отримати докази, про витребування яких заявлено відповідне клопотання. На підтвердження своєї думки, ТОВ Краншип наводить підстави необхідності витребування вищезазначених доказів. Крім того, позивач зазначає, що отримати самостійно документи, які стосуються інших юридичних осіб, господарської діяльності таких юридичних осіб, та які офіційно не підлягають оприлюдненню, є для позивача неможливим з об'єктивних причин. При цьому, з приводу ненадання ТОВ Краншип проекту технічного (кадастрового) плану спірної земельної ділянки та технічної документації з визначенням на місцевості меж, позивач вказує, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту за вимогами статті 25 та статті 27 Закону України Про землеустрій виготовляється, у тому числі, при наявності вихідної документації, необхідну для виконання робіт із землеустрою, яка відсутня у позивача.
Розглянувши вищевказане клопотання позивача, суд дійшов висновку про його часткове задоволення. ТОВ Краншип не доведено причин неможливості отримання рішення (наказу) про проведення реорганізації державних підприємств морського транспорту, у тому числі ДП МТП Усть-Дунайськ , який є в загальному доступі. Крім того, ДП МТП Усть-Дунайськ надало до матеріалів справи інвентарну картку основних засобів Державного підприємства Морський торговельний порт Усть-Дунайськ ; копію акту приймання-передачі Державним підприємством Адміністрація морських портів України майна, майнових прав та обов'язків за розподільчим балансом реорганізованого ДП МТП Усть-Дунайськ . Крім того, суд вважає, що позивачем не доведено обставини, які можуть підтвердити, чи аргументи, які можуть спростувати такі докази, як копія звіту комісії з реорганізації ДП МТП Усть- Дунайськ до розподільчого балансу; копія статуту ДП МТП Усть-Дунайськ , копія звітів аудиторських перевірок діяльності ДП МТП Усть-Дунайськ , проведених Міністерством інфраструктури України з 2017 року по дійсний час з приводу використання майна, що перебуває у віданні підприємства, у тому числі аудиторський звіт, що проводився за період 01.01.2015 року по 30.06.2017 року, а також акти інвентарізації майна за 2013, 2017 рр.
Крім того, відповідно до ч.ч.1,3 ст.81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Відповідно до ч.ч.6,7 ст.81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Згідно з ч.ч.2,4 ст.80 Господарського процесуального кодексу України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Відповідно до ч.5 ст.81 Господарського процесуального кодексу України суд може уповноважити на одержання витребуваних ним доказів заінтересовану сторону.
У судовому засіданні від 04.12.2018 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду та повідомлено учасникам справи, що повний текст ухвали буде складено 06.12.2018 року.
Керуючись ст.ст. 80, 81, 234, 235Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Краншип про витребування доказів (вх.№24092/18 від 21.11.2018р.) - задовольнити частково.
2.Витребувати у Державного підприємства "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1; код ЄДРПОУ 01125206) акти проведеної інвентаризації майна, що перебуває у віданні підприємства станом на 2018 роки.
3.Витребувати у Комунального підприємства Районне бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості (68300, Одеська обл., Кілійський р-н, м. Кілія, вул.. Перекопської Дивізії, буд. 6; код ЄДРПОУ 22452850) відомості стосовно останньої технічної інвентаризації майна Державного підприємства "Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" за адресою: Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4, з наданням копії технічного паспорту за вказаною адресою.
4.Витребувати у Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (м. Одеса, вул.Канатна, буд.83; код ЄДРПОУ 3976587) та відділу у Кілійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: відомості з Державного земельного кадастру щодо меж земельної ділянки за адресою Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4; відомості щодо розробки технічної документації з передачі вказаної ділянки у постійне користування ДП МТП Усть-Дунайськ з наданням копії технічної документації щодо передачі вказаної земельної ділянки; довідки про присвоєння кадастрового номеру такій ділянці; витребувати виготовлення за рахунок позивача технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки за адресою Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Желєзнякова, 4, на яку поширюється право сервітуту в межах облаштованої дороги на складській площі інвентарний номер 861 від автодороги на в'їзді в портовий пункт Кілія порту Усть- Дунайськ до території причалу №1 портового пункту Кілія порту Усть-Дунайськ.
5.Уповноважити на одержання витребуваних доказів Товариство з обмеженою відповідальністю "Краншип" (67570, Одеська обл., Лиманський р-н, смт Чорноморське, вул. Гвардійська, буд.19; код ЄДРПОУ 32428972).
6.У задоволення решти вимог клопотання відмовити.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Ухвала набирає чинності 04.12.2018р. та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 06.12.2018р.
Суддя Ю.М. Невінгловська
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78364720 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні