Справа № 686/8051/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Сарбей О.Ф., з участю секретаря судового засідання Беднарської А.А., прокурора Кучерявого П.Й., слідчого Вальчука С.В., захисника Гарматюка О.М. підозрюваного ОСОБА_2, розглянувши в судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області Вальчука С.В., погоджене з прокурором про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Кишинів, Республіка Молдова, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, жителя АДРЕСА_2, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні двоє малолітніх дітей, працюючого комерційним директором ТОВ Промоборонекспорт , раніше не судимого, -
у кримінальному провадженні № 22018240000000007,
ВСТАНОВИВ:
27.11.2018 року старший слідчий слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області майор юстиції Вальчук С. В. звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим з прокурором військової прокуратури Хмельницького гарнізону Кучерявим П.Й., про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно ОСОБА_2, підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.328 КК України, посилаючись на те, що існують передбачені ст.177 КПК України ризики переховування від органів досудового розслідування та/або суду , незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні та вчинення іншого кримінального правопорушення .
Заслухавши думку слідчого та прокурора, які наполягають на задоволенні клопотання, підозрюваного його захисника, які заперечили щодо його задоволення, дослідивши матеріали клопотання та надані матеріали кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
16.03.2018 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за номером № 22018240000000007, зареєстровано дане кримінальне правопорушення, правова кваліфікація правопорушення - ч.1 ст.328 КК України.
22.11.2018 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.328 КК України, а саме, що він з 29.07.2015 року наказом державного концерну Укроборонпром від 28.07.2015 року № 180к призначений на посаду директора державного підприємства Науково-технічний комплекс Завод точної механіки , код 23831376 (далі - ДП НТК ЗТМ ), у зв'язку з чим відповідно до положень ч. 1 примітки до ст. 364 КК України, в період виконання свої службових обов'язків, був службовою особою, тобто займав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Після цього, розпорядженням УСБУ у Хмельницькій області № 18д від 27.01.2016 року, ОСОБА_2 отримав допуск до державної таємниці за формою 3, що дало йому право роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності таємно .
На виконання вимог ст. 22 Закону України від 21.01.1994 № 3855-XII Про державну таємницю (далі - Закону), у зв'язку із оформленням надання допуску до державної таємниці, ОСОБА_2 дано письмове зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка йому буде довірена, в якому окрім іншого, зазначено про виконання вимог режиму секретності та попереджено про відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці.
Разом з цим, відповідно до ст. 1 Закону, державна таємниця (далі також - секретна інформація) - це вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Згідно з цією ж статтею, цього ж Закону, допуск до державної таємниці - це оформлення права громадянина на доступ до секретної інформації.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 22 вказаного Закону, залежно від ступеня секретності інформації встановлюються, зокрема, така форма допуску до державної таємниці як форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності таємно .
Як зазначено у ст. 28 цього ж Закону, громадянин, якому надано допуск до державної таємниці, зобов'язаний:
- не допускати розголошення будь-яким способом державної таємниці, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків;
- виконувати вимоги режиму секретності;
- додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.
Згідно зі ст. 37 зазначеного Закону, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій зобов'язані здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці.
Відповідно до ст. 11 Статуту державного концерну Укроборонпром , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 №993 (далі - Статуту), концерн відповідно до Законів України Про державну таємницю і Про інформацію зобов'язаний під час провадження своєї діяльності забезпечити збереження інформації з обмеженим доступом.
Згідно з п. 22 ст. 12 Статуту, концерн відповідно до законодавства має право виконувати в установленому порядку роботи, пов'язані з використанням відомостей, що становлять державну таємницю, і забезпечувати захист таких відомостей.
ДП НТК ЗТМ відповідно до додатку до Статуту є державним підприємством - учасником Державного концерну Укроборонпром .
Відповідно до п. 749 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (далі - Порядку), контроль за забезпеченням охорони державної таємниці здійснюють керівники підприємств, установ, організацій - на підприємствах, в установах, організаціях, які вони очолюють.
Згідно з п. 116 цього ж Порядку, громадянин, якому надано допуск і доступ до державної таємниці, зобов'язаний:
- не допускати витоку секретної інформації, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків;
- виконувати вимоги режиму секретності;
- вносити своєчасно до внутрішнього опису секретних документів, що перебувають у виконавця, який ведеться за формою згідно з додатком 18, всі отримані для виконання чи використання секретні документи;
- передавати секретні документи та вироби іншим особам через РСО (уповноваженого РСО) за підписом у внутрішньому описі за формою згідно з додатком 18;
- знімати копії із секретних документів, робити з них витяги тільки з письмового дозволу керівника підприємства, установи, організації, керівника структурного підрозділу, начальника РСО чи його заступника;
- додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю.
Відповідно до п. 289 зазначеного Порядку, виготовлення копій секретних документів, що надійшли від іншого підприємства, установи, організації, допускається лише за письмовим погодженням з підприємством, установою, організацією, що їх надіслали.
Однак, всупереч вищенаведеним вимогам нормативно-правових актів, директор ДП НТК ЗТМ ОСОБА_2, навесні - на початку літа 2016 року, у невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на робочому місці в адміністративній будівлі ДП НТК ЗТМ за адресою: м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, вул. Годованця, 28, будучи обізнаним про необхідність збереження державної таємниці, яка йому буде довірена, про виконання вимог режиму секретності та будучи попередженим про відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, а також взятого на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, виконуючи посадові обов'язки та працюючи з матеріальними носіями секретної інформації, які містять відомості, передбачені ст. 1.4.7 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440 (далі - ЗВДТ), передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, отримав від начальника РСО ДП НТК ЗТМ ОСОБА_5 секретний документ - додаток № 1 до додаткової угоди № 3 до Договору про закупівлю за державні кошти № 324/2/4-Д від 21.05.2015 - Специфікацію виробів, що поставляються за Договором про закупівлю за державні кошти № 324/2/4-Д від 21.05.2015, яка має гриф обмеження доступу таємно та надійшла до ДП НТК ЗТМ 06.01.2016 із військової частини А2513 (м. Київ), при цьому не вніс відповідні відомості до внутрішнього опису секретних документів, що перебувають у виконавця.
Після цього, того ж дня та у той же час, ОСОБА_2 на невстановленому досудовим розслідуванням копіювальному обладнанні в адміністративній будівлі ДП НТК ЗТМ за адресою: м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, вул. Годованця, 28, незаконно, без письмового погодження з військовою частиною А2513 (м. Київ), виготовив копію додатку № 1 до додаткової угоди № 3 до Договору про закупівлю за державні кошти № 324/2/4-Д від 21.05.2015 - Специфікації виробів, що поставляються за Договором про закупівлю за державні кошти № 324/2/4-Д від 21.05.2015, у якій відповідно до висновку державного експерта з питань таємниць від 29.05.2018 містяться відомості військового характеру, що станом на червень - грудень 2016 року становили державну таємницю та підпадали під дію ст. 1.4.7 ЗВДТ, після чого незаконно виготовлену копію разом з декількома несекретними документами з метою ведення претензійно-позовної роботи передав керівнику приватного підприємства Гарантія Консалт (код 36588288) ОСОБА_6, із яким у ДП НТК ЗТМ було укладено договір про надання комплексних юридичних послуг та який не мав допуску і доступу до державної таємниці, розголосивши таким чином відомості військового характеру, що становлять державну таємницю, що завдало шкоди інтересам національної безпеки України.
Дана підозра є обґрунтованою, адже на її підтвердження представлено: повідомлення про виявлене кримінальне правопорушення від 16.03.2018 року, повідомлення начальника ВОДТ УСБУ у Хмельницькій області Ю. Гладія від 26.10.2018 року, протокол обшуку від 23.04.2018 року, протокол огляду предметів від 25.04.2018 року, висновок експерта від 29.05.2018 року, протокол огляду предметів від 14.06.2018 року, картку обліку видачі документа, протокол огляду від 31.08.2018 року, протокол допиту свідка ОСОБА_5 від 31.08.2018 року, протокол проведення слідчого експерименту від 18.09.2018 року, протокол тимчасового доступу до речей і документів від 18.10.2018 року, протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 18.10.2018 року, наказ №180-к від 28.07.2015 року та інші матеріали кримінального провадження.
Санкція ч.1 ст.328 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, тобто даний злочин є злочином середньої тяжкості.
За таких обставин, приходжу до висновку про наявність ризиків: переховування від органів досудового розслідування та/або суду, незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні та вчинення іншого кримінального правопорушення.
Разом з тим ОСОБА_2 в раніше не судимий, має постійне місце проживання: АДРЕСА_2, де проживає разом з дружиною та двома малолітніми дітьми, яких підтримує та матеріально забезпечує, має постійне місце роботи, тобто має міцні соціальні зв'язки.
Враховуючи наведені ризики, усі, визначенні ст.178 КПК України, обставини в їх сукупності, приходжу до висновку, що належну процесуальну поведінку підозрюваного зможе забезпечити запобіжний захід у вигляді у вигляді домашнього арешту з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступного дня, з покладенням відповідних обов'язків.
Вважаю, що саме такий запобіжний захід зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту слід визначити в межах строку досудового, а саме по 18.01.2019 року включно.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 196, 197 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного у вчинені злочину, передбаченого ч. 1 ст. 328 КК України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, строком по 18 січня 2019 року включно запобіжний захід у вигляді у вигляді домашнього арешту, який полягає в забороні залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 в період часу з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступного дня без дозволу слідчого, прокурора або суду.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_2 наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі всіма свідками у даному кримінальному провадженні, зокрема з ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
Ухвала діє по 18 січня 2019 року включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Хмельницької області протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2018 |
Оприлюднено | 22.12.2018 |
Номер документу | 78772289 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Сарбей О. Ф.
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Сарбей О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні