Рішення
від 17.12.2018 по справі 628/2864/18
КУП'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 628/2864/18

Провадження № 2/628/1455/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 року Куп?янський міськрайнний суд Харківської області у складі головуючого судді Литвинова А.В., за участю секретаря судового засідання Борщової О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 63/44 представник позивача: адвокат ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Трастмоторс , юридична адреса: м.Харків, провулок Театральний,2 про захист прав споживача, визнання недійсними договорів купівлі- продажу транспортних засобів та стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

18 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ТОВ Трастмоторс про захист прав споживача, визнання недійсними договорів купівлі- продажу транспортних засобів та стягнення коштів.

Свої вимоги мотивував тим, що 12 липня 2018 року уклав з відповідачем попередній договір купівлі-продажу автомобіля Mitsubishi Lancer 2014 року випуску, відповідно до якого сторони зобов'язалися укласти договір купівлі-продажу транспортного засобу 18 липня 2018 року. Зазначений автомобіль товариство повинно було придбати у третіх осіб для його подальшого відчуження покупцеві за основним договором. Цього ж дня він сплатив відповідачу 53 990 грн. авансу, у зв'язку з чим повністю виконав свої зобов'язання за попереднім договором. Зазначає, що ознайомившись зі змістом попереднього договору, виявив, що він містить положення, які вони з продавцем не обговорювали, а саме: що кінцевий термін укладення основного договору сторони визначили 19 грудня 2019 року.

У судове засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник за ордером - адвокат ОСОБА_3 не з'явилися, остання направила суду заяву про розгляд справи без їх участі, позов підтримують у повному обсязі, проти заочного рішення не заперечують.

Представник відповідача ТОВ Трансмоторс у судове засідання не з'явився, причин свого неприбуття суду не повідомив, хоча належним чином був сповіщений про день, час і місце розгляду справи відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України .

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача в заочному провадженні за згодою позивача та за наявними в справі доказами.

Повно, об'єктивно та всебічно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом і вбачається з матеріалів справи, 12 липня 2018 року між ОСОБА_1 та ТОВ Трансмоторс було укладено попередній договір купівлі-продажу транспортного засобу № 0169, відповідно до якого сторони зобов'язалися у встановлений строк укласти договір купівлі-продажу транспортного засобу на умовах, встановлених у цьому попередньому договорі, а саме: автомобіля Mitsubishi Lancer 2014 року випуску, 2.0 МТ invitc.

Відповідно до п. п 1.5, 2.1 зазначеного Попереднього договору сторони зобов'язалися укласти основний договір 18 липня 2018 року за умови повного виконання п. 2.1 цього Попереднього договору.

Якщо на зазначену вище дату майно не буде придбане продавцем з метою його відчуження покупцеві, то сторони визначили, що основний договір буде укладено на п'ятий день після придбання продавцем майна, про що останній зобов'язується повідомити покупця у письмовому вигляді із зазначенням конкретної календарної дати, часу і місця укладення основного договору. У такому випадку кінцевим терміном укладення основного договору сторони визначили 31 грудня 2019 року.

На підтвердження дійсних намірів сторін на укладення основного договору в момент укладення цього попереднього договору покупець перераховує на поточний рахунок продавця грошові кошти в розмірі 53 990 грн., а продавець своїм підписом під цим попереднім договором підтверджує отримання таких коштів (а. с. 8-9).

Позивач свої зобов'язання за попереднім договором виконав у повному обсязі та 12 липня 2018 року перерахував ТОВ Трансмоторс 53 990 грн. (а. с. 15).

Станом на вересень 2018 року основний договір укладено не було, у з чим ОСОБА_1 звертався до товариства з письмовими заявами, в яких просив про дострокове розірвання договору (а.с.16).

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 635 ЦК України попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором.

Відповідно до ч. 2, п. п. 3, 10 ч. 3, абз. 1 ч. 4, ч. ч. 6 - 8 ст. 18 Закону України Про захист прав споживачів умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов'язків на шкоду споживача.

Несправедливими є, зокрема, умови договору про: встановлення жорстких обов'язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця; установлення обов'язкових для споживача умов, з якими він не мав реальної можливості ознайомитися перед укладенням договору.

Перелік несправедливих умов у договорах із споживачами не є вичерпним.

У разі коли зміна положення або визнання його недійсним зумовлює зміну інших положень договору, на вимогу споживача: 1) такі положення також підлягають зміні; або 2) договір може бути визнаним недійсним у цілому.

Положення, що було визнане недійсним, вважається таким з моменту укладення договору. Якщо до положення вносяться зміни, такі зміни вважаються чинними з моменту їх внесення.

Нечіткі або двозначні положення договорів із споживачами тлумачаться на користь споживача.

Як вбачається зі ст. 19 Закону України Про захист прав споживачів нечесна підприємницька практика забороняється.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України Про захист прав споживачів підприємницька практика є такою, що вводить в оману, якщо під час пропонування продукції споживачу не надається або надається у нечіткий, незрозумілий або двозначний спосіб інформація, необхідна для здійснення свідомого вибору.

Пунктом 4 ч. 3 ст. 19 Закону України Про захист прав споживачів визначено, що забороняються як такі, що вводять в оману, зокрема, недостовірне повідомлення про наявність обмеженої кількості товарів або з метою спонукання споживачів до прийняття швидкого рішення позбавлення їх достатнього періоду часу для прийняття свідомого рішення).

Згідно до ч. 6 ст. 19 Закону України Про захист прав споживачів правочини, здійснені з використанням нечесної підприємницької практики, є недійсними.

У пункті 4 ч. 1 ст. 21 Закону України Про захист прав споживачів передбачено, що крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов'язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо: порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач.

Частинами 1, 3 статті 215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про несправедливість відносно споживача умов п.п. 1.5 спірного попереднього договору щодо дати укладення основного договору, оскільки укладаючи зазначений попередній договір позивач розраховував на отримання автомобіля протягом 2 тижнів.

Суд вважає, що спірним договором фактично забезпечено захист інтересів лише продавця, а це свідчить про очевидну диспропорцію між правами та обовязками сторін.

З огляду на зазначене, суд вважає, що укладений між Трансмоторс і ОСОБА_1 12 липня 2018 року попередній договір №0169 купівлі-продажу транспортного засобу є недійсним з моменту його вчинення, у зв'язку з чим позивачу слід повернути сплачені на виконання цих договору коштів в сумі 53990, 00 грн. шляхом їх стягнення з відповідача.

Крім того, на користь держави з товариства слід стягнути 809 грн. 95 коп. судового збору оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 258 , 264 , 265 , 280-285 ЦПК України , суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1, представник позивача: адвокат ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Трастмоторс про захист прав споживача, визнання недійсними договорів купівлі- продажу транспортних засобів та стягнення коштів - задовольнити.

Визнати недійсним попередній договір від 12.07.2018 року № 0062 між ОСОБА_1 та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ТРАНСМОТОРС .

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ТРАНСМОТОРС (ЄДРПОУ 41945751) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 грошові кошти (аванс за Попереднім договором № 0169 купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2018 р.) 53990,00 грн. (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот дев'яносто гривень, 00 коп.) та витрати за переказ національної валюти через банк у розмірі 539,90 (п'ятсот тридцять дев'ять гривень 90 копійок).

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ТРАНСМОТОРС (ЄДРПОУ 41945751) на користь держави судовий збір у розмірі 809,95 грн.

Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлений 27 грудня 2018 року.

Головуючий Литвинов А.В.

СудКуп'янський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення17.12.2018
Оприлюднено29.12.2018
Номер документу78884347
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —628/2864/18

Ухвала від 01.04.2020

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

Ухвала від 12.09.2019

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

Рішення від 17.12.2018

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

Ухвала від 28.12.2018

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

Рішення від 17.12.2018

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

Ухвала від 24.10.2018

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Литвинов А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні