Постанова
від 18.12.2018 по справі 909/133/18
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2018 р. Справа №909/133/18

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Скрипчук О.С.

суддів Дубник О.П.

Зварич О.В.

при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.

розглянувши апеляційну скаргу Колективного підприємства Октан б/н від 02.07.2018

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.06.2018 (суддя Калашник В.О., повне рішення складено 14.06.2018)

у справі № 909/133/18

за позовом: Колективного підприємства Октан , м. Заболотів Снятинського району Івано-Франківської області, м. Івано-Франківськ;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Снятинське АТП-12642 , м.Снятин Івано-Франківської області;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державний реєстратор Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області Орчик Мар'яна Василівна;

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Снятинське АТП-12642 , яке оформлене протоколом загальних зборів, учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Снятинське АТП-12642 № 2/2016 від 29.11.2016.

за участю представників:

від позивача: не з'явився;

до відповідача: не з'явився;

від тр. ос: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство Октан звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до ТзОВ Снятитське АТП-12642 про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оформленого протоколом № 2/2016 від 29.11.2016; визнання недійсною нової редакції статуту ТзОВ Снятинське АТП-12642 , скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ Снятинське АТП-12642 .

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12.06.2018 у справі № 909/133/18 в позові Колективного підприємства Октан відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду Колективне підприємство Октан подало апеляційну скаргу б/н від 02.07.2018, в який просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. А саме скаржник стверджує, що неприйняття позивачем участі у загальних зборах відповідача не може бути підставою для його виключення із складу учасників товариства. Апелянт зазначає, що суд першої інстанції необґрунтовано дійшов висновку, що КП Октан не внесло своєї частки до статутного капіталу відповідача та те, що дії позивача перешкоджають діяльності ТзОВ Снятинське АТП-12642 .

Відповідачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу б/н від 15.07.2018, в якому просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.06.2018 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відзив на апеляційну скаргу мотивований тим, що апеляційна скарга є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, незважаючи на те, що про час, дату, місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне .

Як вбачається з матеріалів справи, Колективне підприємство Октан був учасником ТзОВ Снятинське АТП-12642 та володіло 24,2% частки статутного капіталу товариства.

Рішенням загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оформленого протоколом № 2/2016 від 29.11.2016 було вирішено, зокрема виключити із засновників ТзОВ Снятинське АТП-12642 КП Октан , затвердити нове редакцію Статут ТзОВ Снятинське АТП-12642 .

Позивач вважає, що зазначене рішення загальних зборів ТзОВ Снятинське АТП-12642 , порушує його права, як учасника товариства, оскільки його безпідставно було виключено з числа із засновників ТзОВ Снятинське АТП-12642 . Позивач стверджує, що рішенням загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оформлене протоколом № 2/2016 від 29.11.2016 не відповідає положенням Закону України Про господарські товариства та ГК України.

Позивач просить суд: визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 , оформлене протоколом загальних зборів № 2/2016 від 29.11.2016; визнати недійсною нову редакцію статуту ТзОВ Снятинське АТП - 12642 , яка затверджена рішенням загальними зборами учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 від 29.11.2016; скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ Снятинське АТП - 12642 , номер реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 11151050013000848, що була здійснена на підставі рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 від 29.11.2016.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного .

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положеннями ст. 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу.

Стаття 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Питання виключення учасника регламентовано, зокрема, Цивільним кодексом України та Законом України Про господарські товариства .

Частина третя статті 100 Цивільного кодексу України встановлює, що учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених законом, може бути виключений з товариства.

Положення зазначеної статті є загальним та закріплють лише можливість виключення учасника зі складу учасників юридичної особи. За повнотою змісту ця норма є відсилочною, тобто такою, що спрямовує до іншого нормативно-правого акта для з'ясування підстав реалізації можливості виключення учасника зі складу учасників товариства. Таким нормативно-правовим актом є Закон України Про господарські товариства .

Підстави для реалізації можливості виключення учасника зі складу учасників зазначені в статті 64 вказаного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин), згідно з якою учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежно виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства.

Отже, Закон визначає обмежений перелік підстав для виключення учасника з товариства, який не може тлумачитися довільно. Вказана вище норма пов'язує можливість виключення учасника зі складу товариства з систематичністю невиконання або неналежного виконання останнім обов'язків учасника такого товариства чи перешкоджання досягненню цілей товариства.

Водночас, обов'язки учасника товариства визначаються законом та установчими документами товариства.

Обов'язки, які покладаються на учасників господарських товариств перелічені у статті 11 Закону України Про господарські товариства , а саме: додержуватись установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; виконувати свої зобов'язання перед товариством, зокрема і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами; не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.

Майже ідентичні обов'язки учасника товариства наведені у статті 117 Цивільного кодексу України.

В Статуті ТзОВ Снятинське АТП-12642 зазначено, що учасники товариства зобов'язані: дотримуватись вимог статуту товариства, виконувати рішення його органів управління; вносити внески у розмірі та порядку що передбачені статутом товариства та законодавством; нести інші обов'язки, передбачені законом України.

Верховний Суд у постанові від 02.05.2018 у справі №905/1076/17 зазначив, що виключення учасника з товариства - це передбачена законом форма корпоративної відповідальності першого перед другим, спрямована на одностороннє припинення корпоративних правовідносин за рішенням товариства за порушення учасником обов'язків, зокрема й щодо внесення вкладів до статутного капіталу; на відміну від виходу з товариства, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання учасника та можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами.

У пункті 29 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами корпоративних спорів від 24.10.2008 №13 зазначено, що при вирішенні спорів, пов'язаних з виключенням учасника з товариства, господарські суди, як випливає зі змісту статті 64 Закону України "Про господарські товариства", повинні дослідити всі обставини, пов'язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв'язку з діями (бездіяльністю) учасника. Необхідно встановити причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також дослідити мотиви поведінки учасника, форму вини тощо. Господарські суди повинні враховувати як фактичні обставини, що були підставою для виключення учасника з товариства, так і дотримання вимог законодавства та установчих документів при скликанні та проведенні відповідних загальних зборів.

Відповідно до пункту 4.24 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин від 25.02.2016 №4 у рішенні загальних зборів про виключення учасника з господарського товариства повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою для виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним за позовом такого учасника . Під час вирішення питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою. Господарські суди повинні перевірити фактичні обставини, що були підставою для виключення учасника товариства, а також дослідити питання щодо дотримання вимог законодавства та установчих документів під час скликання та проведення відповідних загальних зборів.

Рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 від 29.11.2016 щодо виключення КП Октан з числа засновників прийнято 75,6 % голосів. В зазначеному рішенні вказано, що ТзОВ Снятинське АТП-12642 перебуває в скрутному фінансовому положенні. За твердженням учасників товариства основною причиною перебування ТзОВ Снятинське АТП-12642 в скрутному фінансовому становищі є банкрутство учасника товариства КП Октан . Учасники товариства зазначають, що у зв'язку з тим, що КП Октан перебуває у процесі банкрутства він підриває імідж товариства, яке позбавлене можливості отримувати позики в банківських установах, залучати інвесторів, входити в об'єднання та асоціації, здійснювати спільну діяльність із зацікавленими підприємствами та іноземними інвесторами.

Також, в рішенні зазначено, що КП Октан систематично не виконує обов'язки учасника товариства, оскільки протягом 5-ти років жодного разу не брало участі у зборах товариства.

Відповідачем подано до суду листи ПриватБанку № 20.1.0/8-3182 від 20.10.2016, ТзОВ Візит-Покуття б/н від 04.09.2016, ТзОВ Ажур № б/н від 14.10.2016, в яких зазначено, що у зв'язку з тим, що ТзОВ Снятинське АТП-12642 перебуває в скрутному фінансовому становищі та те, що засновник товариства КП Октан перебуває у стані банкрутства, відповідачу відмовлено у наданні позички та спільній діяльності.

Крім того, відповідачем було подано до суду фінансовий звіт товариства станом на 31.12.2016, з якого вбачається що у відповідача прибуток від'ємний.

Також, відповідачем було долучено до суду протоколи рішень загальних зборів ТзОВ Снятинське АТП-12642 за період 2015-2016 рр., в підтвердження того що КП Октан не брало участі у загальних зборах.

Поданий відповідачем до суду лист Державного ощадного банку України № 98 від 16.05.2018, не є належним доказом у справі, оскільки останній датований після прийняття спірного рішення.

Суд звертає увагу, що у протоколі загальних зборів ТзОВ Снятинське АТП-12642 від 29.11.2016 відсутні зазначення про те, які саме обов'язки систематично не виконував позивач. Адже, відсутність позивача на загальних зборах учасників не може свідчити про невиконання або неналежне виконання ним обов'язків учасника товариства, оскільки згідно з вимогами закону участь в управлінні справами товариства з обмеженою відповідальністю (в тому числі у загальних зборах) є правом, а не обов'язком учасника. На зазначене суд першої інстанції не звернув уваги.

Перебування засновника ТзОВ Снятинське АТП-12642 КП Октан у стані банкрутства не може бути підставою для виключення його з числа учасників.

У зв'язку з наведеним колегія суддів відхиляє доводи відповідача стосовно систематичного невиконання позивачем обов'язків учасника товариства.

Враховуючи викладене, а також те, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження систематичного невиконання позивачем обов'язків учасника товариства або перешкоджання його діяльності суд дійшов висновку про відсутність підстав для виключення зазначеної особи з числа з числа учасників.

А відтак, позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оформленого протоколом № 2/2016 від 29.11.2016, підлягають задоволенню.

Посилання суду першої інстанції на те, що КП Октан не внесло своєї частки до статутного капіталу відповідача є необґрунтованими. Адже, в спірному рішенні загальних зборів товариства немає інформації про те, що КП Октан не внесло своєї частки до статутного капіталу відповідача.

З огляду на задоволення позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оформленого протоколом № 2/2016 від 29.11.2016, також підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання недійсною нової редакції статуту ТзОВ Снятинське АТП-12642 та скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ Снятинське АТП-12642 , оскільки останні є похідними позовними вимогами.

Отже, рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.06.2018 у справі № 909/133/18 слід скасувати прийняти нове рішення, яким позов Колективного підприємства Октан задоволити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, -

Західний апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Апеляційну скаргу Колективного підприємства Октан б/н від 02.07.2018 задоволити.

2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12.06.2018 у справі № 909/133/18 скасувати. Прийняти нове рішення, яким позов Колективного підприємства Октан задоволити.

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 від 29.11.2016, яке оформлене протоколом № 2/2016 від 29.11.2016;

- визнати недійсною нову редакцію статуту ТзОВ Снятинське АТП - 12642 від 29.11.2016, затвердженої відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 № 2/2016 від 29.11.2016;

- скасувати реєстраційний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 11151050013000848 щодо змін до установчих документів ТзОВ Снятинське АТП - 12642 , що був внесений на підставі протоколу загальних зборів учасників ТзОВ Снятинське АТП - 12642 № 2/2016 від 29.11.2016;

3. Стягнути з ТзОВ Снятинське АТП - 12642 (78300, Івано-Франківська область, Снятинський район, м.Снятин, вул. Річна, 9, код ЄДРПОУ 22176679) на користь Колективного підприємства Октан (78315, Івано-Франківська область, Снятинський район, селище міського типу Заболотів, вул. Грушевського, 68, код ЄДРПОУ 24681223) 5 286,00 грн. судового збору за розгляд справи у суді першої інстанції та 7 929,00 грн. судового збору за перегляд рішення в апеляційному порядку.

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 26.12.2018.

Головуючий - суддя Скрипчук О.С.

суддя Дубник О.П.

суддя Зварич О.В.

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.12.2018
Оприлюднено02.01.2019
Номер документу78952065
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/133/18

Ухвала від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Кобецька С. М.

Постанова від 12.06.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 30.05.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 16.05.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 26.04.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Кобецька С. М.

Ухвала від 23.04.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 15.03.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Ухвала від 08.02.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пєсков В.Г.

Постанова від 18.12.2018

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 04.12.2018

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні