ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28 грудня 2018 року Справа № 918/437/18
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Петухов М.Г., суддя Гудак А.В. , суддя Олексюк Г.Є.
секретар судового засідання Мазур О.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
на рішення господарського суду Рівненської області від 29.10.2018 р.
(ухвалене о 15:45 год. у м. Рівне, повний текст складено 02.11.2018 р.)
у справі № 918/437/18 (суддя Бережнюк В.В.)
за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
до відповідачів:
1) Більськовільської сільської ради
2) Комунального закладу "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради
про стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 39 485,02 грн.
Відповідно до ч.13 ст.8, ч. 10 ст.270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулося з позовом до Більськовільської сільської ради про стягнення заборгованості 39 485 грн. 02 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови договору про постачання електричної енергії №121 від 30.04.2014 р., а саме без дозволу, без оплати та без відповідного укладення договору з енергопостачальником споживалась електрична енергія в с. Рудня, як наслідок мало місце безоблікове споживання електроенергії.
09 серпня 2018 року позивачем подано до суду першої інстанції клопотання про залучення до участі у справі відповідача 2 - КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 09 серпня 2018 року у справі № 918/437/18 залучено до участі у справі співвідповідачем - КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 29.10.2018 р. у справі № 918/437/18 було відмовлено в задоволені позову Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" до Більськовільської сільської ради та Комунального закладу "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради про стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 39485 грн. 02 коп.
При ухвалені вказаного рішення суд першої інстанції виходив з того, що 30 квітня 2014 року між ПАТ "Рівнеобленерго" (постачальник) та Більськовільською сільською радою (відповідач, споживач) було укладено Договір на постачання електричної енергії №121, відповідно до якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення електроустановок споживача, дозволена потужність яких визначається в додатку № 6 "ОСОБА_1 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 9.4. Договору він набирає чинності з моменту його підписання і укладається на строк до 31.12.2014 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
ОСОБА_1 пункту 2.1. Договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Судом встановлено, що 03 січня 2018 року представниками Володимирецького РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" було складено ОСОБА_1 про порушення № R007760 в с. Рудка, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника шляхом під'єднання бібліотеки та дитячого садочка по вул. Шкільній, в с. Рудка, Володимирецького району, що є порушення п. 1.3, п.5.1 ПКЕЕ.
13 лютого 2018 року було проведено засідання комісії по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією на якому було розглянуто ОСОБА_1 про порушення №R007760 від 03.01.2018 р. за участю сільського голови ОСОБА_2, та встановлено факт порушення правил користування електричною енергією Більськовільською сільською радою, а саме пункту 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, який передбачає що дана Методика застосовується в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.
За результатами розгляду прийнято рішення про нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією на підставі п.2.6 Методики, про що складено Протокол № 93 від 13.02.2018 року та здійснено розрахунок по ОСОБА_1 №007760 від 03.01.2018 р.
Місцевий господарський суд відзначив, що сторонами не надано доказів оскарження чи визнання недійсним рішення, оформленого протоколом №93 від 13.02.2018 р. Відтак, останнє є чинним на час розгляду даного спору.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, зокрема ст. ст. 173, 266, 275 ГК України, ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", п. п. 6.41., 6.42., 10.2. ПКЕЕ, п. 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, суд прийшов висновку, що саме споживач зобов'язаний оплатити вартість недоврахованої електричної енергії.
Судом першої інстанції були досліджені наявні в матеріалах справи інші докази, а саме:
- Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна права комунальної власності територіальної громади Більськовільської сільської ради від 03.01.2012 р. укладений між Більськовільською сільською радою (орендодавець) та Централізованою системою публічно-шкільних бібліотек (орендар) відповідно якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування одноповерхову цегляну будівлю з інвентарем площею 125 кв. м., що розміщене за адресою: 34350, село Рудка, вул. Шкільна 6, що знаходиться на балансі Більськовільської сільської ради;
- ОСОБА_1 від 05.01.2012 р. відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування одноповерхову цегляну будівлю, що розміщена за адресою: 34350, село Рудка, вул. Шкільна 6;
- ОСОБА_1 приймання-передачі лічильника обліку електроенергії від 05 січня 2015 року за яким Більськовільська сільська рада передала, а Централізована система публічно-шкільних бібліотек прийняла лічильник обліку електроенергії СО-Н446М за адресою 34350, с.Рудка, вул. Шкільна 6, з поточним показником 003160.
Суд також встановив, що в матеріалах справи відсутні докази повернення Більськовільській сільській раді вказаного орендованого майна.
Проаналізувавши вказані документи, суд дійшов висновку, що споживачем електричної енергії в приміщенні, яке знаходиться за адресою: 34350, с. Рудка, вул. Шкільна,6, фактично є орендар приміщення - КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек", а Більськовільська сільська рада є балансоутримувачем приміщення, у зв'язку із чим підстави для задоволення позовних вимог в частині, що стосуються стягнення з Більськовільської сільської ради на користь ПрАТ "Рівнеобленерго" вартості необлікованої електричної енергії відсутні.
В той же час, ОСОБА_1 про порушення №R 007760 від 03 січня 2018 року складний стосовно Більськовільської сільської ради. Вказаним актом встановлено порушення правил користування електричною енергією в с. Рудка, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальннка шляхом під'єднання бібліотеки та дитячого садочка по вул. Шкільній, в с. Рудка, Володимирецького району, у зв'язку з чим нараховано Більськовільській сільській раді за 12 місяців згідно обсягу необлікованої електричної енергії - 39 474 грн. 12 коп. та рішення, оформлене протоколом №93 від 13.02.2018 р. винесене зі сторони позивача стосовно Більськовільської сільської ради.
Щодо позовних вимог до КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" про стягнення вартості не облікованої електричної енергії суд зазначив, що відповідати перед позивачем за без облікове споживання електроенергії повинен саме фактичний споживач електроенергії, у даному випадку КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек", однак взявши до уваги, той факт, що підставою позовних вимог ПрАТ "Рівнеобленерго" вказує рішення, яке оформлене протоколом №93, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав, покликаючись на дане рішення, покладати відповідальність за безоблікове споживання електроенергії на КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек", оскільки це рішення не винесено відносно наведеного закладу, а підставою для покладення відповідальності за порушення користувачем електроенергії правил КЕЕ є наявність складеного уповноваженими представниками постачальника електричної енергії відповідного ОСОБА_1 про порушення ПКЕЕ, та Рішення комісії по розгляду таких актів, оформлене протоколом.
Враховуючи викладене, судом було відмовлено в задоволені позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" до Більськовільської сільської ради та Комунального закладу "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради про стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 39485 грн. 02 коп.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду першої інстанції, позивач - ПрАТ "Рівнеобленерго" звернулося з апеляційною скаргою до Північно-західного апеляційного господарського суду, відповідно до якої просить рішення господарського суду Рівненської області від 29.10.2018 р. у справі № 918/437/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Скаржник вважає, що рішення господарського суду є незаконним та таким, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На підтвердження своїх доводів, скаржник вказує наступне.
Відмовляючи в задоволенні позову суд виходив з огляду на те, що позивачем не доведено обов'язку відповідачів нести відповідальність за виявлені порушення.
ПрАТ "Рівнеобленерго" вважає, що зазначені висновки суду першої інстанції, які покладено в основу рішення зроблені внаслідок неповного з'ясування обставин справи.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність вини Більськовільської сільської ради за вчинення дій самовільного підключення до мереж енергопостачальника, пославшись на ту обставину, що Більськовільська сільська рада передала в оренду Комунальному закладу "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради нерухоме майно в с. Рудка, Володимирецького районну, для розміщення бібліотеки, однак, суд першої інстанції не надав належної оцінки Договору оренди в редакції 2012 року та 2016 року, у відповідності до умов якого Більськовільська сільська рада передала об'єкт оренди з наявним електропостачанням і виступала управленою особою щодо отримання з орендаря платежів за фактичні витрати орендаря , зокрема, електроенергії (п. 3.4., п. 5.2. Договору оренди).
Відповідно до ч. 2 ст. 275 ГК України, ч. 1 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", абз. 2 п. 5.1. ПКЕЕ визначено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками за договором постачання електричної енергії споживачу. Споживання електричної енергії споживачу без договору не допускається.
Договірні відносини у сфері постачання електроенергії мають свої особливості, що пов'язано зі специфікою предмету договору та обумовлює спеціальний порядок його укладання. Особливістю договору електропостачання є покладення на споживача додаткових обов'язків, пов'язаних з необхідністю: дотримуватись передбаченого договором режиму споживання електроенергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних мереж та справність приладів і устаткування, що використовуються у процесі споживання електричної енергії.
Відповідно до пункту 1.11 ПКЕЕ, у разі передачі електроустановки або її частини в оренду та обумовлення договором оренди передачі орендареві відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії щодо електрозабезпечення орендованої електроустановки або її частини між орендарем та суб'єктами електроенергетики мають бути укладені відповідні договори згідно з вимогами цих Правил.
У разі обумовлення договором оренди передачі орендареві повноважень щодо електрозабезпечення так і укладення договірних відносин з електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії між сторонами мають бути укладені відповідні договори згідно з вимогами ПКЕЕ, отримані та виконані (у передбачених ПКЕЕ випадках), зокрема, технічні умови, проводитись розрахунки тощо.
Таким чином, відносини сторін щодо орендованого майна, у тому числі, забезпечення електропостачання, розрахунки за спожиту електричну енергію, регулюються договором оренди. При цьому договором оренди може бути передбачено укладення орендарем прямого договору про постачання електричної енергії з енергопостачальною організацією.
В тому разі, коли зазначених повноважень не надано, вартість використаної орендарем електричної енергії має враховуватися в орендній платі. Так як користування електроустановкою може відбуватись лише в тому випадку, коли вона працює, а працювати вона буде лише у випадку підключення до мереж енергопостачальника.
Тобто, з постачальником електричної енергії за передану та поставлену орендарю електричну енергію має розраховуватись орендодавець, як безпосередній власник електроустановок, які здаються в оренду.
Договором оренди укладеними між Більськовільською сільською радою та КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради в редакції 2012 та 2016 року орендар не був наділений необхідним обсягом цивільної дієздатності здійснення дій по підключенню об'єкту (бібліотеки) до мереж енергопостачальника та подальше укладення договору на поставку електричної енергії до електроустановок власника орендованого приміщення.
Користування електричною енергією без допуску електроустановки до підключення та укладення договору про користування електричною енергією не допускається чинним законодавством та є самовільним підключенням.
Більськовільська сільська рада підтвердила факт передачі в оренду КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради об'єкт для розміщення бібліотеки, який станом на 03.01.2012 року (дата передачі в оренду приміщення) був підключений до мереж енергопостачальника, заперечує лише факт користування електричною енергією на час виявлення порушення ПКЕЕ.
Тобто, Більськовільська сільська рада свідомо передала в оренду приміщення, яке було підключено до мереж енергопостачальника з порушенням вимог чинного законодавства (підключення здійснюється виключно енергопостачальником, згідно виконання технічних умов), для споживання електроенергії орендарю - КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради, що свідчить про наявність прямого умислу споживача та вчинення дій з метою безоблікового споживання електричної енергії, що в сукупності становить повний склад передбаченого законом порушення, та спростовує висновок суду першої інстанції, про недоведеність позивачем, що саме Більськовільська сільська рада є тією особою, яка здійснила самовільне підключення до об'єктів електроенергетики.
Оскільки Більськовільська сільська рада є балансоутримувачем нежитлового приміщення, то у відповідності до ст. 322 ЦК України на неї поширюється обов'язок утримувати належне майно, а, отже, забезпечувати уникнення безоблікового споживання електроенергії.
Таким чином, наявні всі передбачені законом умови, сукупність яких утворює склад правопорушення, яке є підставою для цивільно-правової відповідальності, а саме наявність збитків, а саме позаобліково спожитої електричної енергії, протиправність поведінки споживача шляхом самовільного підключення струмоприймачів без виконання технічних умов, без укладення договору, факт якої підтверджений актом про порушення ПКЕЕ № R007760 від 03.01.2018 р. та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяними збитками.
Враховуючи, що споживач здійснив самовільне підключення до мереж енергопостачальника, що є правопорушення в галузі електроенергетики, оспорюване рішення комісії Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" по розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією, оформлене протоколом № 93 від13.02.2018 р., про нарахування вартості не облікованої електроенергії в розмірі 39 485,02 грн., як встановлено судом є чинне, та не звільняє відповідачів від відповідальності за порушення правил користування електричною енергією.
Враховуючи вищевикладене, ПрАТ "Рівнеобленерго" вважає, що вищевказане судове рішення є незаконним, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Від відповідача - Комунального закладу "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради надійшов відзив на апеляційну скаргу позивача, відповідно до якого просить оскаржене рішення суду першої інстанції залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги - відмовити.
На спростування доводів, викладених в апеляційній скарзі, вказує наступне.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" закріплено, що споживання енергії можливо лише на підставі договору з енергопостачальником.
Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Споживач енергії несе відповідальність за шкоду, заподіяну енергопостачальнику внаслідок невідповідності технічного стану електроустановок споживача та/або схеми живлення споживача вимогам нормативно-технічних документів, згідно з умовами договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення правил користування електричною енергією.
ОСОБА_1 п. 5.1. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 р. №28 договір на постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Пункт 1.2 ПКЕЕ також визначає споживача електричної енергії як особу, що використовує її для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.
Пунктом 8 Договору № 121 про постачання електричної енергії від 30.04.2014 р. укладеного між ПрАТ "Рівнеобленерго" Володимирецький РЕМ та Більськовільською сільською радою регулюються відносини із третьою стороною, об'єктивно присутньою у процесі забезпечення споживача електричною енергією.
В порушення п. 8.1.1. вказаного Договору Більськовільська сільська рада не уклала з електропередавальною організацією договір про спільне використання технологічних електричних мереж та не уклала з КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради договір про технічне забезпечення електропостачання споживача.
Пунктом 2.4. згаданого договору передбачено, що сторони зобов'язуються укласти додатково договори, передбачені чинним законодавством та ПКЕЕ, у разі обґрунтованої присутності у процесі забезпечення споживача електричною енергією третьої сторони і основного споживача, електропередавальної організації).
Як споживачем, так і постачальником таких дій на виконання умов договору не проведено.
В акті про порушення № R007760 від 03.01.2018 р. вказано також і дитячий садочок, який також споживає електричну енергію та є субспоживачем.
КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради, як орендар майна Більськовільської сільської ради згідно п.5.2. Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна права комунальної власності територіальної громади Більськовільської сільської ради від 03.01.2012 р. зобов'язана самостійно проводити розрахунок з відповідними службами, а не укладати договір про постачання електричної енергії, як основний споживач.
Разом з тим, при укладенні згаданого Договору оренди будівлі, складений акт приймання-передачі лічильника обліку електроенергії від 05.01.2015 р. Це лише є підтвердженням передачі речі, у вигляді лічильника із вказаними обліками спожитої електричної енергії.
Позивачем не подано жодних доказів на підтвердження факту порушення саме КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради вимог чинного законодавства, що є причиною спору зі справи про наявність або відсутність підстав для стягнення заявленої ПАТ "Рівнеобленерго" до Більськовільської сільської ради суми вартості не облікованої електричної енергії.
За наведеного вище, Комунальний заклад "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради вважає, що позовні вимоги пред'явлені до КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" Володимирецької районної ради, як співвідповідача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії не обґрунтовані та безпідставні.
Відповідач - Більськовільська сільська рада не скористалася правом подати відзив на апеляційну скаргу позивача, що відповідно до ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено та як убачається з матеріалів справи, що 30 квітня 2014 року між ПАТ "Рівнеобленерго" (Постачальник) та Більськовільською сільською радою (Споживач) було укладено Договір на постачання електричної енергії №121 (далі - Договір № 121) (т. 1, а. с. 11-15).
Відповідно до п. 1 Договору № 121 Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення електроустановок споживача, дозволена потужність яких визначається в додатку №6 "ОСОБА_1 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
ОСОБА_1 з п. 2.1. Договору № 121 під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Відповідно до п. 4.2.3. Договору № 121 Споживач сплачує Постачальнику вартість недораховананої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04 травня 2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року №782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі методика).
В п. 4.2.4 Договору його сторони погодили, що Споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1. - 4.2.3. цього Договору, якщо доведе, що порушення виникло з вини постачальника або внаслідок обставин непереборної сили.
Відповідно до п. 9.4. Договору він набирає чинності з моменту його підписання і укладається на строк до 31.12.2014 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
03 січня 2018 року представниками Володимирецького РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" було складено ОСОБА_1 про порушення правил користування електричною енергією № R 007760, яким було встановлено, що на об'єкті Споживача - бібліотеці та дитячому садку (Більськовільська сільська рада) по вул. Шкільній, в с. Рудка, Володимирецького району було виявлено порушення п. 1.3, п.5.1 ПКЕЕ шляхом самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника (т. 1, а. с. 25).
13 лютого 2018 року було проведено засідання комісії по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією на якому було розглянуто ОСОБА_1 про порушення №R007760 від 03.01.2018 р. за участю сільського голови ОСОБА_2, та встановлено факт порушення правил користування електричною енергією Більськовільською сільською радою, а саме пункту 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, який передбачає що дана Методика застосовується в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.
За результатами розгляду прийнято рішення про нарахування обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією на підставі п.2.6 Методики, про що складено Протокол № 93 від 13.02.2018 р. та здійснено розрахунок по ОСОБА_1 №007760 від 03.01.2018 року (т. 1, а. с. 26).
Також, як слідує із матеріалів справи 03 січня 2012 року між Більськовільською сільською радою (Орендодавець) та Централізованою системою публічно-шкільних бібліотек (Орендар) було укладено Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна права комунальної власності територіальної громади Більськовільської сільської ради (далі - Договір оренди) (т. 1, а. с. 74-76).
Відповідно до п. 1.1. Договору оренди Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування одноповерхову цегляну будівлю з інвентарем площею 125 кв. м., що розміщене за адресою: 34350, село Рудка, вул. Шкільна 6, що знаходиться на балансі Більськовільської сільської ради.
Передача майна в оренду здійснюється за акту передачі-приймання, в якому зазначається стан орендованого майна та інші відомості за узгодженням сторін відповідно до вимог чинного законодавства (п. 2.4. Договору оренди).
ОСОБА_1 з п. 5.2. Договору оренди Орендар зобов'язується самостійно проводити розрахунок з відповідними службами за забезпечення орендованого приміщення, зокрема електроенергією, якщо не укладено доповнень до даного договору.
Відповідно до п. 7.1. Договору оренди строк дії даного Договору складає 2 роки з 03.01.2012 р. по 03.01.2014 р. включно.
В п. 7.8. Договору оренди сторони погодили зокрема, що повернення об'єкта проводиться по акту передачі-приймання.
05 січня 2012 року відповідно до ОСОБА_1 приймання-передачіОрендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування одноповерхову цегляну будівлю, що розміщена за адресою: 34350, село Рудка, вул. Шкільна 6 (т. 1, а. с. 77).
Судом відмічається, що в матеріалах справи відсутні докази припинення дії Договору оренди чи повернення орендованого майна, у зв'язку із чим суд проходить до висновку, що вказаний Договір оренди автоматично продовжив свою дію на визначених в ньому умовах. Вказане не оспорюється сторонами.
Враховуючи вказане, апеляційний суд констатує, що Договір оренди діє з 05 січня 2016 року по 04 січня 2018 року (включно).
ОСОБА_1 приймання-передачі лічильника обліку електроенергії від 05 січня 2015 року Більськовільська сільська рада передала, а Централізована система публічно-шкільних бібліотек прийняла лічильник обліку електроенергії СО-Н446М за адресою 34350, с. Рудка, вул. Шкільна 6, з поточним показником 003160 (т. 1, а. с. 78).
Аналізуючи встановлені обставини справи та переглядаючи спірні правовідносини на предмет наявності правових підстав для задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції приймає до уваги наступні положення діючого законодавства з урахуванням фактичних обставин справи.
В силу статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною 1 ст. 236 ГК України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких - встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
ОСОБА_1 з ч. 2 ст. 236 ГК України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі й інші оперативно-господарські санкції.
За змістом ст.ст. 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
ОСОБА_1 зі статтею 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Відповідно до ч. 2 ст. 275 ГК України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Частиною 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
За приписами п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
ОСОБА_1 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 р. № 910) (далі - ПКЕЕ) споживач електричної енергії зобов'язаний зокрема користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
Пунктом 6.40 Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Як було встановлено судом апеляційної інстанції вище, 03 січня 2018 року представниками Володимирецького РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" було складено ОСОБА_1 про порушення правил користування електричною енергією № R 007760, відповідно до якого встановлено, що бібліотека та дитячий садок по вул. Шкільній, в с. Рудка, Володимирецького підключені самовільно, що є порушенням п. п. 1.3, 5.1, 5.4. ПКЕЕ.
Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Судом встановлено, що 13 лютого 2018 року відбулося засідання комісії з розгляду акту про порушення споживачем ПКЕЕ, на якому було прийнято рішення, оформлене протоколом № 93 від 13.02.2018 р.
Вказаним рішенням було вирішено нарахувати споживачу - Більськовільській сільській раді на підставі п.2.6 Методики за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р. за обсяг необлікованої електричної енергії (16 478 кВт х год.) 39 485 грн. 02 коп.
Поруч з тим, матеріали справи не містять доказів оскарження чи визнання недійсним рішення, оформленого протоколом № 93 від 13.02.2018 р., а тому суд доходить висновку про те, що є чинним на час розгляду даного спору.
Апеляційним судом відмічається, що положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії", ПКЕЕ та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 р. за № 782/12656 передбачено, що саме споживач зобов'язаний оплатити вартість недоврахованої електричної енергії.
Як зазначалося вище, 03 січня 2012 року між Більськовільською сільською радою (Орендодавець) та Централізованою системою публічно-шкільних бібліотек (Орендар) було укладено Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна права комунальної власності територіальної громади Більськовільської сільської ради, за яким в оренду передано в строкове платне користування одноповерхову цегляну будівлю з інвентарем площею 125 кв. м., що розміщене за адресою: 34350, село Рудка, вул. Шкільна 6 (вказане приміщення зазначене в ОСОБА_1 про порушення правил користування електричною енергією № R 007760)
Термін "споживач електричної енергії" необхідно застосовувати в дещо ширшому значенні, зокрема як такий, що поширюється і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання, що вбачається зі змісту положень підпункту 1 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.05.2011 р. у справі № 15/147/10).
Враховуючи вказане, суд приходить висновку, що у даному випадку споживачем електричної енергії в приміщенні, яке знаходиться за адресою: 34350, с. Рудка, вул. Шкільна,6, фактично є орендар приміщення - КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек", а Більськовільська сільська рада є балансоутримувачем приміщення.
ОСОБА_1 із ч. ч. 1, 2 ст. 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Тобто, для донарахування споживачу вартості електроенергії визначальним є факт порушення ним ПКЕЕ.
Підсумовуючи вищевикладене, судом констатується, що матеріали справи не містять доказів та позивачем не доведено, що Більськовільська сільська рада порушила ПКЕЕ у зв'язку із невикористанням нею приміщення по вул. Шкільній, в с. Рудка, Володимирецького району (вказане приміщення зазначене в ОСОБА_1 про порушення правил користування електричною енергією № R 007760).
Враховуючи, що у вирішенні спору про стягнення вартості електричної енергії, спожитої внаслідок самовільного підключення до об'єктів електроенергетики та визначенні особи, яка є споживачем та відповідачем у спорі, важливим є факт встановлення особи, що здійснила самовільне підключення та те, що позивачем не доведено, що саме Більськовільська сільська рада здійснила самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПрАТ "Рівнеобленерго" до Більськовільської сільської ради про стягнення вартості необлікованої електричної енергії не підлягають до задоволення.
Щодо вимог ПрАТ "Рівнеобленерго до КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" про стягнення вартості не облікованої електричної енергії, апеляційний суд бере до уваги наступне.
Судом вище було встановлено, що Комунальний заклад "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" є користувачем приміщення, вказаного в ОСОБА_1 про порушення правил користування електричною енергією № R 007760 та споживачем електроенергії в даному приміщені.
В той же час, з аналізу п. 6.42 ПКЕЕ вбачається, що рішення комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ можливе лише за наявності відповідного ОСОБА_1 про порушення ПКЕЕ.
Однак, позивачем у складеному акті про порушення ПКЕЕ №R 007760 від 03 січня 2018 року у графі "характеристика об'єкта" вказано: бібліотека, дитячий садок (Більськовільська сільська рада) та рішення комісії по розгляду актів про порушення ПКЕЕ, яке оформлене протоколом №93 від 13.02.2018 р. винесене стосовно Більськовільської сільської ради, а не КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек".
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів щодо складення акту про порушення ПКЕЕ та прийняття рішень комісії по розгляду таких актів стосовно співвідповідача КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек", позовні вимоги ПрАТ "Рівнеобленерго до КЗ "Володимирецька централізована система публічно-шкільних бібліотек" про стягнення вартості не облікованої електричної енергії є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку із чим не підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних в справі доказів.
В силу приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Натомість, скаржником не надано належних, допустимих та достатніх доказів у розумінні ст. ст. 76, 77, 79 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.
Зважаючи на вказане, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи, не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.
В той же час, відсутні підстави передбачені ст. 277 ГПК України для скасування рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, рішення господарського суду Рівненської області від 29.10.2018р. у справі № 918/437/18 необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" - без задоволення.
Керуючись статтями 269, 270, 273, 275-279, 282 ГПК України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Рівненської області від 29.10.2018р. у справі № 918/437/18 - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках, строках та порядку встановлених статтями 286-291 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Петухов М.Г.
Суддя Гудак А.В.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2018 |
Оприлюднено | 02.01.2019 |
Номер документу | 78952201 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Петухов М.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні