ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" січня 2019 р. м. Київ Справа№ 920/602/17
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Разіної Т.І.
суддів: Михальської Ю.Б.
Тищенко А.І.
секретар судового засідання: Кондратенко Н.О. за участю представників учасників процесу: від позивача: згідно протоколу судового засідання від відповідача: згідно протоколу судового засідання розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішенняГосподарського суду Сумської області від 06.09.2017 суддя Резніченко О.Ю. повний текст складений 11.09.2017 за позовомПублічного акціонерного товариства "Сумиобленерго", м. Суми доОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" , м. Суми проврегулювання розбіжностей у договорі
Справа розглядалася в режимі відеоконфкренції.
За результатами розгляду апеляційної скарги Північний апеляційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (надалі - ПАТ "Сумиобленерго", позивач) звернулося до Господарського суду Сумської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" (надалі - ОСББ "Романа Атаманюка, 37", відповідач) про врегулювання розбіжностей між сторонами по договору постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017, шляхом викладення спірних пунктів зазначеного договору в редакції позивача.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач зазначив, що під час укладення договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 між позивачем та відповідачем залишились неврегульовані розбіжності, які позивач просить суд врегулювати.
Рішенням господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі №920/602/17 позовні вимоги задоволено частково. За рішенням суду вирішено:
- пункт 2.3.5. договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017, укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" (надалі - Договір), вважати укладеним в наступній редакції: "Здійснювати оплату рахунків, пеню, інфляційні нарахування, 3% річних".
- пункт 9.1. договору вважати укладеним в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки втрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів".
- абзац 1 пункту 1 додатку 4 "Порядок розрахунків" до Договору вважати укладеним в наступній редакції:
"Розрахунковим вважається період з 25 числа місяця до 24 числа наступного місяця включно".
- пункт 2 додатку 4 "Порядок розрахунків" до Договору доповнити абзацом 4 в наступній редакції: "Оплата за спожиту активну електроенергію, по 3% річних, по пені, по інфляційних нарахуваннях згідно з умовами договору здійснюється на підставі самостійно отриманих Споживачем у Постачальника рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання".
- підпункт 3.1 пункту 3 додатку 4 "Порядок розрахунків" до Договору вважати укладеним в наступній редакції: "У разі, якщо протягом двох розрахункових періодів Споживачем знижена середня фактична величина споживання електричної потужності та/або обсяг споживання електричної енергії в окремій точці розрахункового обліку, що належить Споживачу, нижче мінімально допустимого рівня завантаження схеми обліку, обсяг спожитої електричної енергії розраховується Постачальником на рівні мінімально допустимого рівня завантаження схеми обліку згідно з режимом споживання електроенергії, визначеним додатком 12 "Перелік об'єктів Споживача (з урахуванням площадок вимірювання) та об'єктів субспоживачів (з урахуванням площадок вимірювання), їх потужність, режим роботи" до Договору, після закінчення одного повного розрахункового періоду від дати надання Споживачу Акту про невідповідність метрологічних характеристик до приведення розрахункового обліку у відповідність до вимог нормативно-технічних документів. До закінчення одного повного розрахункового періоду з дня надання Споживачу акту про невідповідність метрологічних характеристик вперше розрахунки за спожиту електроенергію проводяться за показами встановлених засобів обліку".
- підпункт 3.2. пункту 3 додатку 4 "Порядок розрахунків" до Договору вважати укладеним в наступній редакції: "У разі тимчасового порушення розрахункового обліку електричної енергії не з вини Споживача, обсяг електричної енергії, використаної Споживачем з першого дня поточного розрахункового періоду, у якому було виявлено порушення обліку, або часу та дня, зафіксованого засобом обліку (автоматизованою системою обліку) до дня відновлення розрахункового обліку, за згодою Сторін, визначається на підставі: 1) показань технічних (контрольних) засобів обліку, стан яких відповідає вимогам ПУЕ і Держстандарту; 2) розрахунків Постачальника за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду до порушення розрахункового обліку; 3) розрахунків Постачальника за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії наступного після відновлення розрахункового обліку періоду".
- пункти 5, 6, 7, 8, 10 додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору виключити.
- додаток 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу", додаток 3.1. "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку, по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу", додаток 10.2. "Розрахунок частки втрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів" до Договору вважати укладеними на умовах поданих ПАТ "Сумиобленерго" проектів відповідних додатків.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що викладені умови в Договорі, а саме, абзац 1 пункту 1 додатку №4; підпункт 3.1 та підпункт 3.2 пункту 3 додатку № 4, пункт 9.1 в частині зазначення додатку № 10.2 до Договору, додатки до Договору №1, №3.1, №10.2 є такими що не порушують прав відповідача, з можливістю викладення зазначених пунктів в запропонованій позивачем редакції.
Пункти 5, 6, 7, 8, 10 додатку № 4 до Договору суд першої інстанції визнав неправомірними та необґрунтованими, оскільки до відповідача не можуть бути застосовані вимоги енергопостачальної компанії щодо здійснення оплати за перетікання реактивної енергії, а також не можуть бути застосовані штрафні санкції у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії (потужності).
Вимоги позивача щодо викладення пункту 2.3.5 Договору, пункту 2 додатку № 4 до Договору в запропонованій позивачем редакції судом першої інстанції задоволені частково, оскільки за своїм правовим змістом відповідають вимогам чинного законодавства, не порушують прав відповідача, за виключенням слів "за перевищення договірної величини споживання електричної енергії та потужності" у п. 2.3.5 та виключенням слів "за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за перетікання реактивної електроенергії" у пункті 2 додатку № 4.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просило рішення господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 скасувати в частині:
- укладання додатку № 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах, поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- укладання п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів";
- укладання додатку № 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції, зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- відмови у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" щодо викладення додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу", п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів" та додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 в запропонованій позивачем редакції.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом процесуального права - ст.ст. 236, 238 Господарського процесуального кодексу України та норм матеріального права, зокрема, ст.ст. 6, 627, 628, 638, 639 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179, 181 Господарського кодексу України.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 07.12.2017 у справі № 920/602/17 апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" задоволено; рішення господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 скасовано в частині:
- укладання додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- укладання п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачеюелектричної енергії на потреби субспоживачів";
- укладання додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- прийнято в цій частині нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" щодо викладення додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу", п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017, укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів" та додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 в запропонованій позивачем редакції; в іншій частині рішення господарського суду Сумської області від 06.09.2017 по справі № 920/602/17 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 26.04.2018 у справі № 920/602/17 постанову Харківського апеляційного господарського суду від 07.12.2017 у справі № 920/602/17 скасовано; справу направлено на новий розгляд до Харківського апеляційного господарського суду.
Направляючи справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, Верховний Суд зазначив, що правову оцінку лише порушеним в апеляційній скарзі вимогам стосовно законності укладення додатків № 1, № 3.1 та п. 9.1 в редакції із зазначенням додатку 10.2 на запропонованих позивачем умовах, суд апеляційної інстанції в резолютивній частині постанови робить також висновок про залишення без змін рішення, зокрема, що стосуються узгодження інших спірних умов договору, які розглядалися судом першої інстанції, проте не були предметом перегляду апеляційного суду.
Також Верховний Суд зазначив, що в мотивувальній частині постанови суд апеляційної інстанції дійшов протилежних висновків, викладених ним же в резолютивній частині, зокрема, щодо правомірності та законності задоволення господарським судом Сумської області позовних вимог в частині виключення з договору про постачання електричної енергії пунктів 5, 6, 7, 8, 10 додатку № 4 "Порядок розрахунків", які ж апеляційний господарський суд вважає виключеними з порушенням норм матеріального права.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 16.08.2018 у справі № 920/602/17 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 та призначено її до розгляду на 25.09.2018.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 11.09.2018 у справі № 920/602/17 задоволено клопотання публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" про його участь у судовому засіданні Харківського апеляційного господарського суду з розгляду справи № 920/602/17, яке відбудеться 09.10.2018, в режимі відеоконференції.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України, ч. 6 ст. 147 Закону України " Про судоустрій та статус суддів" та на підставі розпорядження керівника апарату суду від 03.10.2018, передано до Північного апеляційного господарського суду справу № 920/602/17.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.11.2018 у справі № 920/602/17 прийнято апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 по справі № 920/602/17 до провадження колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Разіна Т.І., судді: Михальська Ю.Б., Тищенко А.І.; розгляд апеляційної скарги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 по справі № 920/602/17 призначено на 26.12.2018; зобов'язано учасників справи, завчасно, а саме до 19.12.2018 надати письмові пояснення, з урахуванням постанови Верховного Суду від 26.04.2018 у справі № 920/602/17.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 17.12.2018 у справі №920/602/17 клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено; розгляд апеляційної скарги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 по справі №920/602/17 призначено на 26.12.2018.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.12.2018 відкладено розгляд справи №920/602/17 на 17.01.2019.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 17.12.2018 у справі № 920/602/17 клопотання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено; розгляд апеляційної скарги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 по справі № 920/602/17 призначено на 26.12.2018.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.12.2018 оголошено перерву в судовому засіданні до 17.01.2019. Доручено забезпечення проведення відеоконференції Господарському суду Сумської області (проспект ім. Т. Шевченка, 18/1, м. Суми, 40011).
В судовому засіданні представник/ адвокат вимоги апеляційної скарги підтримав, з викладених у ній підстав. Просив рішення господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 скасувати в частині:
- укладання додатку № 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах, поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- укладання п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів";
- укладання додатку № 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції, зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- відмови у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" щодо викладення додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу", п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів" та додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 в запропонованій позивачем редакції.
В судовому засіданні адвокат позивача просив апеляційну скаргу залишити без задоволення а рішення місцевого господарського суду -без змін як таке, що було ухвалено з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Суд, беручи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, заслухавши пояснення учасників справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та письмових пояснень, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного судового акту, дійшов до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення першої інстанції підлягає зміні чи скасуванню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Статтею 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 ГПК України в суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, що листом б/н б/д позивач направив відповідачу два примірники договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017.
Згідно з відміткою на листі, останній отриманий відповідачем 25.05.2017.
Листом від 12.06.2017 № 9 відповідач повернув позивачу договір № 1613220 від 18.05.2017, підписаний з протоколом розбіжностей від 11.06.2017 щодо пункту 2.3.5, пункту 9.1 (включення додатку 10.2), щодо додатку № 1 до Договору, додатку №3.1 до Договору, додатку №4 до Договору, додатку №10.2 до Договору.
Лист від 12.06.2017 № 9 з додатками, отриманий позивачем 15.06.2017, про що свідчить відповідний штамп вхідної кореспонденції.
Листом від 23.06.2017 № 57-09/3475 позивач надіслав на адресу відповідача протокол узгодження розбіжностей від 26.06.2017, в якому наполягає на викладенні пункту 2.3.5, п. 9.1, додатку №1, додатку №3.1 в запропонованій позивачем редакції, а також на викладенні додатку №4 до Договору у новій редакції, що є додатком № 1 до протоколу узгодження розбіжностей від 26.06.2017.
03.07.2017 позивач звернувся до суду з позовом про врегулювання розбіжностей по договору № 1613220 від 18.05.2017 про постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Зміст договору, що укладається на підставі державного замовлення, повинен відповідати цьому замовленню.
Суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (надалі - Правила).
Відповідно до пунктів 1.3, 1.6 Правил, постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом. Договір про постачання електричної енергії на основі типового договору (додаток 3) укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), об'єкти яких розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Пунктами 5.5, 5.6, 5.7 Правил визначено, що договір про постачання електричної енергії містить такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей: 1) найменування постачальника електричної енергії та споживача; 2) місце і дату укладення Договору про постачання електричної енергії; 3) договірні величини споживання електричної енергії, договірні величини споживання електричної потужності (помісячно); 4) величини дозволеної та приєднаної потужності; 5) клас напруги споживача за точкою продажу, порядок застосування тарифів на електричну енергію, що використовується на потреби струмоприймачів різних тарифних груп тощо; 6) режим роботи електроустановки споживача. У разі укладення одного договору про постачання електричної енергії за двома або більше об'єктами споживача значення величин дозволеної та приєднаної потужності, режим роботи електроустановок споживача визначаються за кожним з об'єктів споживача; 7) значення показників якості електричної енергії (ПЯЕ); 8) узгоджений рівень надійності електропостачання (за категорією надійності); 9) порядок обліку перетікання реактивної електричної енергії, порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (у разі приєднання електроустановок споживача безпосередньо до мереж постачальника електричної енергії за регульованим тарифом); 10) режими постачання, розрахунковий облік споживання електричної енергії та величини потужності, контролю показників якості електричної енергії, порядок розрахунків за спожиту електричну енергію; 11) порядок погодження, встановлення, перегляду та коригування договірних величин; 12) заходи з підтримання стійкості енергосистеми, порядок введення обмежень та відключень при дефіциті енергії та потужності в енергосистемі; 13) відповідальність сторін за невиконання умов договору та підстави її застосування; 14) зобов'язання сторін у разі порушення договірних величин; 15) порядок зняття показів розрахункових засобів обліку, порядок надання та підтвердження інформації щодо даних розрахункового обліку електричної енергії, порядок та строки проведення розрахунків; 16) строк дії договору; 17) умови та порядок розірвання договору; 18) місцезнаходження, банківські реквізити сторін.
Невід'ємними частинами договору про постачання електричної енергії є: 1) акт (акти) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; 2) відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точка встановлення, тип, покази на момент укладання договору тощо); 3) схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання; 4) повідомлення про граничні величини споживання електричної потужності та години контролю максимального навантаження енергосистеми; 5) за необхідності до договору про постачання електричної енергії додаються: а) акти екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача; б) порядок розрахунку технічних втрат електричної енергії в електричних мережах; в) перелік випадків, коли постачання електричної енергії може бути обмежене споживачу, та порядок обмеження.
У разі укладення договору про постачання електричної енергії між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем (основним споживачем), до технологічних електричних мереж якого приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання (субспоживачів або електропередавальних організацій), у ньому зазначаються додатково такі умови: 1) відомості про приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання та їх власників; 2) обсяги передачі електричної енергії в електричні мережі інших суб'єктів господарювання; 3) порядок припинення електропостачання субспоживачів у передбачених цими Правилами випадках; 4) порядок розрахунку втрат електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача (основного споживача), пов'язаних з передачею електричної енергії в електроустановки інших суб'єктів господарювання; 5) порядок розрахунку балансу електричної енергії в технологічних електричних мережах споживача (основного споживача); 6) порядок передачі даних про обсяги переданої електричної енергії в електроустановки інших суб'єктів господарювання, у тому числі у випадках порушення розрахункового обліку електричної енергії у цих суб'єктів господарювання; 7) підпункт 7 пункту 5.7 виключено
Згідно зі статтею 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом про врегулювання розбіжностей по Договору з дотриманням строку визначеного статтею 181 Господарського кодексу України.
Місцевий господарський суд позов задовольнив частково, визнавши вимоги позивача у задоволеній частині обґрунтованими та документально підтвердженими.
Суд апеляційної інстанції не повністю погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх такими, що не повністю відповідають як вимогам чинного законодавства, так і фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Частиною 1 статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати ОСББ.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 02.03.2004 № 4-рп/2004 допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема, створення ОСББ або вступу до нього.
Таким чином, власники квартир і виділених нежитлових приміщень, щодо яких оформлено право власності на певну особу (певних осіб) у багатоквартирному будинку є співвласниками спільного майна в ньому. При цьому, чинним законодавством України не передбачено оформлення окремого документа щодо права власності на спільне майно багатоквартирного будинку.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (надалі - Закон) ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до положень статей 4, 6 Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
Статтями 3, 7 Закону встановлено, що діяльність ОСББ здійснюється на основі статуту, який складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно з положеннями статті 12 Закону управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління.
Статтю 22 Закону передбачено, що питання самостійного забезпечення об'єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності не господарюючих суб'єктів.
Стаття 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку свідчить, що ОСББ це є лише одна із форм управління багатоквартирним будинком.
Враховуючи вищенаведене, факт створення в багатоквартирному будинку ОСББ є підтвердженням факту надання власниками квартир та виділених нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку повноважень ОСББ щодо управління, утримання і використання спільного майна цього багатоквартирного будинку.
Разом з тим, взаємовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами.
Згідно з пунктом 1.1 Правил дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Відповідно до пункту 1.2 Правил населення - це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.
Пунктом 1.3 Правил передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Щодо самого статуту ОСББ слід зазначити, що відповідно до статті 22 Закону ОСББ оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.
Тобто, ОСББ є юридична особа - яка не споживає електричну енергію для власних потреб, а електрична енергія використовується для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення (співвласників багатоквартирних будинків в частині квартир, оскільки нежитлові приміщення відповідно до Правил зобов'язані мати свої лічильники електричної енергії і сплачують по іншому тарифу).
Отже, ОСББ - не є власником електроустановки і будинку, а є лише формою управлінням будинком. Багатоквартирний будинок належить співвласникам цього будинку, а саме: власникам квартир та нежитлових приміщень і факт створення ОСББ не надає такій юридичній особі право власності на багатоквартирний будинок.
Враховуючи факт, що ОСББ має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як юридична особа по окремому спеціалізованому Закону, має статус неприбутковості та не є суб'єктом господарювання і не використовує електричну енергію для власних потреб, то ОСББ це фактично і є населення.
Так, постановою КМУ від 24.03.1999 № 441 Про невідкладні заходи щодо стабілізації фінансового становища підприємств електроенергетичної галузі передбачено, що місцеві енергопостачальні організації до початку наступного року в обумовлені договорами про постачання електричної енергії терміни узгоджують з усіма споживачами, крім населення, обсяги очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік за місяцями (кварталами).
З приводу зазначеного питання в листі від 29.11.16 № 12856/20.2/7-16 НКРЕКП надано роз'яснення що до ОСББ не можуть бути застосовані вимоги енергопостачальної компанії щодо здійснення оплати за перетікання реактивної електроенергії, оскільки обсяги споживання електричної енергії не лімітуються.
Тобто, ОСББ - це фактично населення, а населення не подає обсяги очікуваного споживання електричної енергії, не лімітується та не сплачує за реактивну електричну енергію, а також не може підпадати під фінансові санкції у випадку порушення договірної величини споживання електричної енергії (потужності).
ОСББ сплачує за електричну енергію за цінами (тарифами), встановленими для населення, зокрема, пункт 2 статті 32 Закону України Про житлово - комунальні послуги передбачає у разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору.
Отже, об'єм фактично спожитої електроенергії неможливо встановити на цілий рік уперед.
Не вірним є і використання для визначення об'єму споживання електричної енергії показників лічильників за попередні періоді, оскільки розмір та інтенсивність споживання електричної енергії мешканцями будинку не залежить від об'єднання.
Більш того, механізм розрахунку обсягів очікуваного споживання електричної енергії співвласниками багатоповерхових будинків відсутній.
Пунктом 1.2 Правил наведено наступні поняття: - споживач електричної енергії - це юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору; - субспоживач - це споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача.
Як вже зазначалось, ОСББ - не є власником електроустановки і будинку, а є лише формою управлінням будинком, отже, мешканці будинку де створено ОСББ не є субспоживачами у розумінні пункту 1.2 Правил.
У свою чергу, під субспоживачами ПАТ Сумиобленерго розуміє фізичних осіб - власників квартир (побутових споживачів), а об'єктами субспоживачів визначає поквартирні лічильники, що розміщені на сходових клітинах (додаток № 11 до Договору).
Відповідно до додатку № 3.1 до Договору до комерційних засобів обліку, по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію віднесено поквартирні лічильники.
Згідно додатку №10.2 до Договору визначення частки втрат електричної енергії в мережах ОСББ також здійснюється з урахуванням електричної енергії витраченої на потреби субспоживачів (побутових споживачів).
У зв'язку з зазначеним із редакції Договору ОСББ виключено дані, що стосуються субспоживачів, оскільки вони відсутні, про що, наприклад, зазначено у додатку № 1 до Договору Обсяги постачання електричної енергії .
ОСББ не здійснює поставку електричної енергії, а тому навіть при наявності у будинку окремого суб'єкту, останній зобов'язаний укласти договір безпосередньо з ПАТ Сумиобленерго .
З кожним споживачем електричної енергії (побутовим споживачем) ПАТ Сумиобленерго фактично укладені договори про користування електричною енергією, а тому застосування до мешканців будинку поняття субспоживач є невірним.
Засоби поквартирного обліку споживачів - фізичних осіб не можуть використовуватись як комерційний засіб обліку для ОСББ - юридичної особи.
ОСББ, як неприбуткова організація, може проводити оплату та контролювати витрати понесені з реалізацією мети (цілей, завдань) та напрямів її діяльності, визначених установчими документами та не здійснює розподіл доходу чи витрат серед засновників (учасників), членів ОСББ, працівників, членів органів управління та інших пов'язаних з ним осіб.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що при прийнятті рішення суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а висновки викладені у оскаржуваному рішенні не відповідають обставинам справи, через що апеляційна скарга ОСББ "Романа Атаманюка, 37" підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції частковому скасуванню, а саме:
- в частині укладання додатку № 1 Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії Споживачу та субспоживачу до Договору про постачання електричної енергії №1613220 від 18.05.17, укладеного між ПАТ Сумиобленерго та ОСББ Романа Атаманюка, 37 на умовах, поданих в редакції зазначеної ПАТ Сумиобленерго проекту додатку;
- в частині укладання п. 9.1 Договору про постачання електричної енергії №1613220 від 18.05.17, укладеного між ПАТ Сумиобленерго та ОСББ Романа Атаманюка, 37 в редакції з зазначенням додатку 10.2 Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів ;
- в частині укладання додатку 3.1 Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу до Договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.17, укладеного між ПАТ Сумиобленерго та ОСББ Романа Атаманюка, 37 на умовах поданих в редакції зазначеної ПАТ Сумиобленерго проекту додатку.
Прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог ПАТ Сумиобленерго щодо викладення додатку №1 Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії Споживачу та субспоживачу , п. 9.1 Договору про постачання електричної енергії №1613220 від 18.05.17, укладеного між ПАТ Сумиобленерго та ОСББ Романа Атаманюка, 37 в редакції з зазначенням додатку №10.2 Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів та додатку №3.1 Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу до Договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.17 в запропонованій позивачем редакції.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити без змін рішення суду першої інстанції в іншій частині, оскільки, за наслідками перевірки законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими та такими, що відповідають нормам законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
Згідно зі ст.ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 2 ст. 86 ГПК України жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на вищевикладені обставини справи в їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:
1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що судом першої інстанції при прийнятті рішення було неповно з'ясовані обставини справи, а тому рішення суду першої інстанції від 06.09.2018 у справі № 920/602/17 підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі, частково підтвердилися під час розгляду даної справи, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 74, 240, 267-270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" задовольнити.
2. Рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 скасувати в частині:
- укладання додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку;
- укладання п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачеюелектричної енергії на потреби субспоживачів";
- укладання додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" на умовах поданих в редакції зазначеної публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" проекту додатку.
3. Прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" щодо викладення додатку 1 "Обсяги постачання (договірні величини споживання) електричної енергії споживачу та субспоживачу", п. 9.1 договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017, укладеного між публічним акціонерним товариством "Сумиобленерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Романа Атаманюка, 37" в редакції з зазначенням додатку 10.2 "Розрахунок частки витрат електричної енергії в мережах споживача, викликаних передачею електричної енергії на потреби субспоживачів" та додатку 3.1 "Перелік та дані комерційних обліків засобів обліку по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу" до договору про постачання електричної енергії № 1613220 від 18.05.2017 в запропонованій позивачем редакції.
4. В іншій частині рішення Господарського суду Сумської області від 06.09.2017 у справі № 920/602/17 залишити без змін.
5. Справу № 920/602/17 повернути до Господарського суду Сумської області.
6. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст судового рішення складено та підписано - 22.01.2019.
Головуючий суддя Т.І. Разіна
Судді Ю.Б.Михальська
А.І. Тищенко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2019 |
Оприлюднено | 23.01.2019 |
Номер документу | 79311541 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Разіна Т.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні