ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2019 року Справа № 902/643/17
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Грязнов В.В. , суддя Мельник О.В.
секретар судового засідання Дика А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Оратівської сільської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 (суддя Нешик О.С.)
за позовом Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, с.Оратів Оратівського району Вінницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", м.Київ
за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1
про визнання договору оренди землі недійсним, стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3;
відповідача - ОСОБА_4;
третя особа - ОСОБА_5
ВСТАНОВИВ:
Оратівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулась до господарського суду Вінницької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про визнання недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, що укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування відповідачу передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088, що знаходиться на території Оратівської сільської ради по вулиці Миру, 2, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а також про стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
Рішенням господарського суду Вінницької області (суддя Нешик О.С.) від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 відмовлено у позові Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (надалі - відповідач) про визнання договору оренди землі недійсним та стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
Вказане рішення мотивоване тим, що судом не встановлено наявність підстав передбачених статтею 203 Цивільного кодексу України за яких закон пов'язує необхідність визнання правочину недійсним в момент його укладення сторонами. Разом з тим, орендна плата є регульованою ціною, що не позбавляє позивача права порушувати питання про її перегляд, як у договірному так і у випадку недосягнення згоди між сторонами шляхом подання позову в судовому порядку. Крім того, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що відсутність або ж недоведеність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності у вигляді відшкодування шкоди (збитків). Враховуючи, що судом встановлено, що земельна ділянка використовується на підставі договору оренди від 22 жовтня 2015 року, в діях відповідача не виявлено цивільних правопорушень, які є підставою для стягнення збитків.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Оратівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулась до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Оратівська сільська рада вважає оскаржуване рішення господарського суду незаконним, прийнятим при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт зазначає, що у відповідь на звернення позивача відділ Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області надав довідку №18-28-99.3-374/2-16 від 21 червня 2016 року, з якої вбачається, що витяг з нормативно-грошової оцінки земель для визначення орендної плати ТОВ "Воїнське ХПП" не видавався. Таким чином, при укладенні договору оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, не була проведена.
Скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що в пункті 17 Договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року зазначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що посвідчують право користування земельною ділянкою ТОВ "Воїнське ХПП" на території Оратівської сільської ради, с.Оратів, вул.Миру, 2, Оратівського району, Вінницької області. Однак, Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення ТОВ "Воїнське ХПП" та не затверджувала проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу.
Апелянт також зазначає, що додатком до договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року є ОСОБА_5 прийому-передачі земельної ділянки від 22 жовтня 2015 року. В пункті 1 наведеного акту зазначено, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку цільове призначення - підприємств промисловості для виробничих потреб зберігання та переробки зерна, яка знаходиться по вулиці Миру, 2, село Оратів, Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088, тоді як в пункті 15 договору оренди землі зазначено цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок відповідно до вимог статті 20 Земельного кодексу України здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Однак, проект землеустрою відповідачем не розроблявся.
Крім того, як вбачається із договору купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової від 13 жовтня 2015 року ТОВ "Воїнське ХПП" придбало у ОСОБА_1 лише одну будівлю з комплексу будівель та споруд, решта шість будівель та споруд залишилися у власності ОСОБА_1 Отже, на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га по вул.Миру, 2, переданій в оренду відповідачу згідно спірного договору оренди, знаходяться об'єкти нерухомого майна, належні на праві власності ОСОБА_1, якого не було залучено до участі у справі.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 28 серпня 2018 року у справі №902/643/17 апеляційну скаргу Оратівської сільської ради на рішення господарського суду Вінницької області від 25 червня 2018 року залишено без руху.
Ухвалами Рівненського апеляційного господарського суду від 11 вересня 2018 року у справі №902/643/17 поновлено Оратівській сільській раді строк на подання апеляційної скарги; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача на рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17; справу №902/643/17 призначено до розгляду на 11 жовтня 2018 року об 12:00 год. у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м.Рівне, вул.Яворницького, 59 в залі судових засідань №2.
Від відповідача - ТОВ "Воїнське ХПП" надійшли заперечення на апеляційну скаргу, відповідно до яких останній вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін. При цьому зазначає, що земельна ділянка, яка є предметом договору, на момент його укладення була сформована в установленому чинним законодавством порядку. Інформація про земельну ділянку, зокрема, дані щодо її розміру, цільового призначення, кадастрового номеру, нормативної грошової оцінки тощо була внесена у Державний земельний кадастр, доказом чого є наявний в матеріалах справи витяг з ДЗК. Таким чином, діюче законодавство не вимагає складання документації із землеустрою у випадку надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої у Державному земельному кадастрі.
21 вересня 2018 року на адресу суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №902/643/17 з проханням доручити її проведення Дніпровському районному суду міста Києва.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 24 вересня 2018 року у справі №902/643/17 вирішено провести розгляд справи 11 жовтня 2018 року о 12:00 год. в режимі відеоконференції у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду (33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59) у залі судових засідань № 2. Доручено забезпечення проведення відеоконференції Дніпровському районному суду міста Києва (02105, м. Київ, вул. Сергієнка, 3; вул. Кошиця, 5).
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. Такі апеляційні суди у відповідних апеляційних округах мають бути утворені та розпочати здійснювати правосуддя не пізніше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Згідно Указу Президента України №454/2017 від 29 грудня 2017 року Рівненський апеляційний господарський суд ліквідовано та створено Північно-західний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську та Хмельницьку області, з місцезнаходженням у місті Рівному.
Частиною 6 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду.
05 жовтня 2018 року в газеті "Голос України" опубліковано оголошення про початок роботи Північно-західного апеляційного господарського суду.
Відповідно до наказу керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду №992 від 01 жовтня 2018 року "Про комісію для передачі судових справ та матеріалів" згідно акта здачі судових справ від 03 жовтня 2018 року до Північно-західного апеляційного господарського суду передана апеляційна скарга Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області на рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 жовтня 2018 року для розгляду справи №902/643/17 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Грязнов В.В., суддя Мельник О.В.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 29 жовтня 2018 року у справі №902/643/17 апеляційну скаргу Оратівської сільської ради на рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 прийнято до свого провадження вищезазначеною колегією суддів. Розгляд апеляційної скарги призначено на "04" грудня 2018 р. об 11:00 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м. Рівне вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань №5.
05 листопада 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" подало до суду клопотання, в якому просить суд забезпечити проведення судового засідання у справі в режимі відеоконференції з Господарським судом Київської області (м. Київ-32, вул. Симона Петлюри, 16/108).
Ухвалою від 07 листопада 2018 року клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №902/643/17 задоволено; доручено забезпечення проведення відеоконференції Господарському суду Київської області (01032, м. Київ-32, вул. Симона Петлюри, 16/108); розгляд скарги призначено на "04" грудня 2018 р. об 17:15 год. в режимі відеоконференції у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду (33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59) у залі судових засідань № 5.
09 листопада 2018 року до апеляційного суду надійшло клопотання Оратівської сільської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з проханням доручити її проведення Апеляційному суду Вінницької області або Господарським судом Вінницької області або Вінницькому міському суду.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13 листопада 2018 року у справі №902/643/17 клопотання Оратівської сільської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №902/643/17 задоволено. Доручено забезпечення проведення відеоконференції господарському суду Вінницької області (21018, м. Вінниця, вулиця Пирогова, 29).
Ухвалою від 04 грудня 2018 року розгляд апеляційної скарги у справі №902/643/17 відкладено на "15" січня 2019 р. об 12:00 год. в режимі відеоконференції у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м. Рівне вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань №5; доручено забезпечення проведення відеоконференції Господарському суду Київської області (01032, м.Київ-32, вул.Симона Петлюри, 16/108) та Господарському суду Вінницької області (21018, м.Вінниця, вулиця Пирогова, 29); залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (Київська область, м.Тетеїв, вул.Суворова, буд. 4а); зобов'язано Комунальне підприємство "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" (23700, Вінницька область, м.Гайсин, вул.Жовтнева, 18) надати інформацію про об'єкт нерухомості - комплекс будівель, що розташований за адресою: с.Оратів, вул.Мира, 2, Оратівського району.
17 грудня 2018 року від Комунального підприємства "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" на виконання вимог ухвали надійшов лист у якому зазначено, що по даним архіву КП "Гайсинське МБТІ" станом на 29 грудня 2012 року, зареєстровано право власності на нежитлові будівлі в с.Оратів Оратівського району Вінницької області по вул.Миру, 2 за: ОСОБА_2 на нежитлову будівлю овочесховища з підвалом в цілому, згідно договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_6 18 квітня 2007 року, Р№428; ОСОБА_1, на комплекс будівель і споруд, згідно договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом 18 жовтня 2011 року, Р№771.
11 січня 2019 року від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 надійшли пояснення відповідно до яких останній зазначає, що ним було продано одну будівлю з комплексу будівель та споруд - будівлю вагової літ. "А" ТОВ "Воїнське ХПП", відповідно до Договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13 жовтня 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Оратівського районного нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_6 Решта будівель та споруд комплексу залишилися у власності ОСОБА_1 Підстави оформлення договору оренди між Оратівською сільською радою та ТОВ "Воїнське ХПП" ОСОБА_1 невідомі. На цей час на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га. по вул.Миру, 2 в с.Оратів знаходяться об'єкти нерухомого майна належні на праві власності ОСОБА_1 та одна будівля, яка належить ТОВ "Воїнське ХПП".
14 січня 2019 року від ТОВ "Воїнське ХПП" надійшли доповнення до заперечень на апеляційну скаргу у яких зазначено, що згідно пункту 1.1 Договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 18 жовтня 2011 року, який укладено між Оратівським районним споживчим товариством Вінницької області та ОСОБА_1, комплекс будівель та споруд загальною площею 2420,70 кв.м. знаходиться на земельній ділянці площею 0,67 га. кадастровий номер 0523183300:01:001:0074. ТОВ "Воїнське ХПП" стверджує, що на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088 за адресою: с. Оратів, вул.Миру, 2 немає нерухомого майна, яке належить ОСОБА_1
В судовому засіданні 15 січня 2019 року розгляд апеляційної скарги відкладено на 29 січня 2019 року об 09:15 год. Доручено забезпечення проведення відеоконференції Господарському суду Київської області (01032, м.Київ-32, вул.Симона Петлюри, 16/108) та Господарському суду Вінницької області (21018, м.Вінниця, вулиця Пирогова, 29).
Розгляд справи 29 січня 2019 року відбувався в режимі відеоконференції з господарським судом Київської області та господарським судом Вінницької області.
Безпосередньо в судовому засіданні представники позивача та відповідача повністю підтримали вимоги і доводи, викладені відповідно в апеляційній скарзі та у запереченнях на неї. Представник третьої особи не заперечив проти задоволення апеляційної скарги позивача.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши надану юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 18 жовтня 2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Оратівського районного нотаріального округу ОСОБА_6, реєстраційний номер №771, зареєстрованого у Комунальному підприємстві "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" 14 грудня 2012 року номер запису: 110 в книзі ЮН-1, реєстраційний номер 27227808 ОСОБА_1 купив в Оратівського районного споживчого товариства Вінницької області комплекс будівель та споруд загальною площею 2420,7 кв.м., який складався з таких будівель та споруд: вагової "А" площею 119,8 кв.м.; контори "Б" 20,7 кв.м.; лісоторгового складу "В" 171 кв.м.; складу шлакоблоків "Г" 333 кв.м.; навісу на рампі, складу, навісу "Д.д.д.1" 1386 кв.м.; складу комбікормів "Е" 198,2 кв.м.; яйцескладу з овочесховищем "Ж" 197 кв.м.
Як зазначено в пункті 1.1 Договору купівлі-продажу від 18 жовтня 2011 року комплекс будівель та споруд розташований на земельній ділянці площею 0,67 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0074.
Рішенням Оратівської сільської ради 38 сесії 6 скликання від 04 квітня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та надання земельної ділянки з правом викупу" Оратівська сільська рада: 1. затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в с.Оратів по вул.Миру, 2 Оратівського району; 2. Передала в оренду гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,8997 га за рахунок земель Оратівської сільської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу; 3. Встановила орендну плату на земельну ділянку для здійснення комерційної діяльності та зобов'язала в місячний термін укласти з Оратівською сільською радою договір оренди та подати його на державну реєстрацію.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та з письмових пояснень ОСОБА_1, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було затверджено, але договір оренди землі з Оратівською сільською радою ОСОБА_1 не укладено.
13 жовтня 2015 року між ТОВ "Воїнське ХПП" та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової /т.1, а.с.51-52/.
Згідно пункту 1 договору купівлі-продажу, продавець в особі представника передав у власність (продав), а покупець в особі представника набув у власність (купив) нежитлову будівлю вагової під номером 1, за адресою: вул.Миру, 2 с.Оратів Оратівського району Вінницької області, загальною площею 119,80 кв.м., а саме: вагова у плані під літерою "А", розташована на земельній ділянці з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (землі комунальної власності) в межах населеного пункту площею 0,8997 га, якій присвоєно кадастровий номер 0523183300:01:001:0088.
Відповідно до пункту 2 договору купівлі-продажу, нерухомість, що відчужується належить продавцеві (ОСОБА_1О.) на підставі договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд, посвідченого ОСОБА_6, приватним нотаріусом Оратівського районного нотаріального округу 18 жовтня 2011 року по реєстру №771, зареєстрованому у КП "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" 14 грудня 2012 року номер запису: 110 в книзі ЮН-1, реєстраційний номер: 27227808.
22 жовтня 2015 року між Оратівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" було підписано договір оренди землі /т.1, а.с.12-17/.
Згідно пункту 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає на основі рішення 67 сесії 6 скликання від 21 жовтня 2015 року Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по вул.Миру, 2, с.Оратів Оратівського району Вінницької області.
Відповідно до пункту 2 договору, в оренду надається земельна ділянка загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088.
Пунктом 3 договору передбачено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13 жовтня 2015 року виданого приватним нотаріусом ОСОБА_6 Оратівського районного нотаріального округу Вінницької області.
Згідно пункту 4 договору, земельна ділянка передається в оренду з переліком вказаним відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13 жовтня 2015 року.
Відповідно до пункту 5 договору, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить: 109580,00 грн.
Договір оренди укладено строком на 49 років (пункт 8 договору).
Згідно пункту 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 3% нормативно грошової оцінки, що в грошовому виразі становить 3280,00 грн в рік, в тому числі: 273,33 грн. в місяць.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексу інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів інфляції, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (пункт 10 договору).
Згідно пункту 11 договору, орендна плата вноситься у такі строки - щомісячно, до 25 числа місяця.
Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (пункт 15 договору).
Відповідно до пункту 17 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що посвідчують право користування земельною ділянкою ТОВ "Воїнське ХПП" на території Оратівської сільської ради, с.Оратів, вул.Миру, 2 Оратівського району Вінницької області.
Вказаний договір оренди було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом про реєстрацію іншого речового права від 19 грудня 2015 року, індексний номер 49487624 /т.1, а.с.18/.
Додатком до договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року є ОСОБА_5 прийому-передачі земельної ділянки від 22 жовтня 2015 року /т.1, а.с.19/.
Пунктом 1 вказаного ОСОБА_5 вказано, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку цільове призначення - підприємств промисловості для виробничих потреб зберігання та переробки зерна, яка знаходиться по вул.Миру, 2, с.Оратів, Оратівський район Вінницької області, загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088.
Підставою звернення позивача з даним позовом до суду стало твердження останнього, що під час укладання договору було порушено вимоги статтей 13, 15 Закону України "Про оренду землі", статті 632 ЦК України, частину 1 підпункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, а саме, що розмір орендної плати за договором було встановлено не на підставі нормативної грошової оцінки, а сам договір не містить істотної умови - орендної плати. В порушення пункту 10 статті 123 Земельного кодексу України Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення та не затверджувала проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу. Було порушено порядок встановлення та зміни цільового призначення земель.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, місцевий господарський суд прийшов до висновку про відсутність підстав передбачених статтею 203 Цивільного кодексу України за яких закон пов'язує необхідність визнання правочину недійсним в момент його укладення сторонами.
Однак, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду не може погодитись з такими висновками з огляду на наступне.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом частини першої статті 203, частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу, і, зокрема, коли зміст правочину суперечить Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства.
Між сторонами виникли взаємні права та обов'язки на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частиною 2 статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Приписами статті 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на момент укладення оскаржуваного договору) однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статтей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Орендна плата відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Приписами п.п. 271.1., 271.1.1. статті 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
За змістом статті 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися сторонами договору за власним волевиявленням.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідь на звернення позивача відділ Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області надав Довідку №18-28-99.3-374/2-16 від 21 червня 2016 року з якої вбачається, що витяг з нормативно-грошової оцінки земель для визначення орендної плати ТОВ "Воїнське ХПП" не видавався. Станом на 22 жовтня 2015 року: у момент укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,8997 га, нормативно-грошова оцінка з урахуванням коефіцієнту індексації 1,249 становила 1 368 714 грн.
Таким чином, наведена у пункті 5 договору оренди землі сума 109 580 грн. не є величиною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру орендної плати та не може бути основою для її розрахунку.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на наявне в матеріалах справи рішення 38 сесії 6 скликання Оратівської сільської ради від 04 квітня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 з правом подальшого викупу", а саме на пункт 3, яким встановлювалась оренда плата на земельну ділянку для здійснення комерційної діяльності 5% від грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 095 834,60 грн. Загальна сума орендної плати за один рік становить 54791,73 грн. Орендну плату сплачувати один раз в місяць в сумі 4565,97 грн.
З вказаного рішення вбачається, що станом на 04 квітня 2013 року нормативно-грошова оцінка земельної ділянки 0,8997 га за адресою с.Оратів, вул.Миру, 2 становила 1 095 834,60 грн. в той час, як пунктом 5 спірного договору від 22 жовтня 2015 року визначено, що нормативно грошова оцінка землі становить 109 580 грн.
Посилання ТОВ "Воїнське ХПП" на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №005 від 20 січня 2016 року не приймається до уваги, оскільки він був відсутній станом на момент укладення договору 22 жовтня 2015 року.
Враховуючи викладене, договір оренди землі від 22 жовтня 2015 року в частині зазначення розміру нормативно-грошової оцінки і як наслідок визначення розміру орендної плати суперечить вимогам законодавства України, зазначеного у даній постанові.
Згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324, главою 27 Цивільного кодексу України земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
Суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності та територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За правилами частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 Земельного кодексу України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК України).
У двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 Земельного кодексу України).
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого, зокрема, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки в користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу (абзаци 3-5 частини першої статті 123 Земельного кодексу України).
Як було встановлено колегією суддів, згідно договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 18 жовтня 2011 року ОСОБА_1 купив в Оратівського районного споживчого товариства Вінницької області комплекс будівель та споруд загальною площею 2420,7 кв.м., який складався з таких будівель та споруд: вагової "А" площею 119,8 кв.м.; контори "Б" 20,7 кв.м.; лісоторгового складу "В" 171 кв.м.; складу шлакоблоків "Г" 333 кв.м.; навісу на рампі, складу, навісу "Д.д.д.1" 1386 кв.м.; складу комбікормів "Е" 198,2 кв.м.; яйцескладу з овочесховищем "Ж" 197 кв.м.
Як зазначено в пункті 1.1 Договору купівлі-продажу від 18 жовтня 2011 року комплекс будівель та споруд розташований на земельній ділянці площею 0,67 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0074.
Рішенням Оратівської сільської ради 38 сесії 6 скликання від 04 квітня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та надання земельної ділянки з правом викупу" Оратівська сільська рада: 1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в с.Оратів по вул.Миру, 2 Оратівського району; 2. Передала в оренду гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,8997 га за рахунок земель Оратівської сільської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу; 3. Встановила орендну плату на земельну ділянку для здійснення комерційної діяльності та зобов'язала в місячний термін укласти з Оратівською сільською радою договір оренди та подати його на державну реєстрацію.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та з письмових пояснень ОСОБА_1, договору оренди землі з Оратівською сільською радою ОСОБА_1 не уклав.
13 жовтня 2015 року між ТОВ "Воїнське ХПП" та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової. Згідно пункту 1 договору купівлі-продажу, продавець в особі представника передав у власність (продав), а покупець в особі представника набув у власність (купив) нежитлову будівлю вагової під номером 1, за адресою: вул.Миру, 2 с.Оратів Оратівського району Вінницької області, загальною площею загальною площею 119,80 кв.м., а саме: вагова у плані під літерою "А", розташованої на земельній ділянці цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (землі комунальної власності) в межах населеного пункту площею 0,8997 га, якій присвоєно кадастровий номер 0523183300:01:001:0088.
Таким чином, на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га по вул.Миру, 2, с.Оратів, переданій в оренду ТОВ "Воїнське ХПП" згідно договору оренди земельної ділянки від 22 жовтня 2015 року, знаходяться об'єкти нерухомого майна, що також належать на праві власності ОСОБА_1
Однак, Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, рішення щодо поділу землі для відведення земельної ділянки ТОВ "Воїнське ХПП" під будівлею вагової, яка була придбана у ОСОБА_1
Не приймаються до уваги посилання відповідача на відсутність потреби у повторному виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки такий був виготовлений на замовлення ОСОБА_1, однак проект землеустрою наявний в матеріалах справи стосується земельної ділянки на якій знаходиться комплекс будівель та споруд в складі семи об'єктів, в той час як ТОВ "Воїнське ХПП" було придбано лише одну будівлю, що є підставою для виготовлення нового проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під придбаною будівлею.
Доводи Оратівської сільської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи (цільове призначення "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" зазначене в наступних документах: договорі оренди землі від 22 жовтня 2015 року, у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №58/0191-17 від 25 травня 2017 року, №005 від 20 січня 2016 року, договорі купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової від 13 жовтня 2015 року, проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду).
Закон України "Про оренду землі" не встановлює окремі підстави для визнання договорів оренди землі недійсними. Отже, до відносин визнання недійсним договору оренди землі застосовуються загальні положення про визнання недійсними господарських зобов'язань (статті 207, 208 Господарського кодексу України) та визнання недійсними правочинів (статті 203-216 Цивільного кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, відсутність при укладенні договору оренди землі нормативно-грошової оцінки земельної ділянки для визначення розміру орендної плати та відсутність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі чи її поділу), є підставами для визнання недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року.
Судом при розгляді даної справи враховуються положення пункту 2.24 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду у спорах, що виникають із земельних відносин" про те, що оскільки договір оренди укладається на виконання рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, то без скасування таких рішень у встановленому законом порядку відсутні правові підстави для визнання відповідних договорів недійсними з підстав відсутності повноважень у відповідної місцевої ради чи органу виконавчої влади на затвердження проекту відведення та передачі спірної земельної ділянки в оренду. Однак, в даній справі підстави для визнання недійсним договору є відмінними від зазначеної у згаданому вище пункті Постанови Пленуму. А тому суд вважає за можливе визнати недійсним договір оренди землі без визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування.
Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про стягнення 85550,49 грн. збитків (упущеної вигоди) з огляду на наступне.
Відшкодування збитків власникам земельних ділянок унормовано Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України та Постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19 квітня 1993 року "Про затвердження Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. А згідно зі статтею 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.
Статтею 1166 ЦК передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача і вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
При зверненні з даним позовом Оратівська сільська рада зауважила, що заявлена до стягнення сума є збитками у розмірі недоодержаної орендної плати, внаслідок чого позивач був позбавлений можливості отримати дохід у розмірі визначеному чинним законодавством.
Визначаючи розмір заявленої до стягнення шкоди, позивач повинен був розрахувати її на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №284 від 19 квітня 1993 року "Про затвердження Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Однак, позивачем у відповідності до вказаної постанови розмір збитків не визначався. Позивачем також не надано жодних доказів на підтвердження розміру земельної ділянки, яка знаходиться під приміщенням ТОВ "Воїнське ХПП".
Таким чином, позивачем не доведено наявності складових цивільного правопорушення для стягнення збитків, а тому вимога позивача про стягнення 85550,49 грн. збитків (упущеної вигоди) не підлягає задоволенню.
З огляду на зазначене, враховуючи положення статті 275 та статті 277 ГПК України, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що апеляційна скарга Оратівської сільської ради підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Оратівської сільської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 - задоволити частково.
2. Рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 - скасувати в частині відмови у визнанні недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району, Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088, яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по вулиці Миру, 2, с. Оратів, Оратівського району, Вінницької області, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Прийняти нове рішення, яким визнати недійсним договір оренди землі від 22 жовтня 2015 року, укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району, Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер 0523183300:01:001:0088, яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по вулиці Миру, 2, с. Оратів, Оратівського району, Вінницької області, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
В іншій частині рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 - залишити без змін.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", (вул. Є.Сверстюка, буд. 2А, офіс 510, м.Київ, 02002, код ЄДРПОУ 34459012) на користь Оратівської сільської ради Оратівського району, Вінницької області (вул.. Миру, 33 с. Оратів, Оратівського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04526041) 1684,00 гривень витрат зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви та 2526,00 гривень витрат зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги.
4. Місцевому господарському суду видати судовий наказ.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст. ст. 287-291 ГПК України.
6. Справу повернути до Господарського суду Вінницької області.
Повний текст постанови складений "31" січня 2019 р.
Головуючий суддя Розізнана І.В.
Суддя Грязнов В.В.
Суддя Мельник О.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2019 |
Оприлюднено | 01.02.2019 |
Номер документу | 79543987 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Розізнана І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні