ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2019 року Справа № 902/643/17
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Гудак А.В.
судді Петухов М.Г.
судді Олексюк Г.Є.
секретар судового засідання Першко А.А.
за участю представників:
позивача: Шевчук О.В.адвокат, голова с/р Бахін О.В.
відповідача: Матушевський Ю.В . адвокат
третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області на рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 (суддя Нешик О.С., м.Вінниця, повний текст складено 06.07.2018)
за позовом Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, с.Оратів Оратівського району Вінницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", м.Київ
за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2
про визнання договору оренди землі недійсним, стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року Оратівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулась до Господарського суду Вінницької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про визнання недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, що укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування відповідачу передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , що знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а також про стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
Позовні вимоги із посиланням на положення статей 22, 203, 215 Цивільного кодексу України, статей 123, 186, 1861 Земельного кодексу України, статей 13, 15 Закону України 'Про оренду землі', статті 13 Закону України 'Про оцінку землі' обґрунтовано тим, що на час укладення спірного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням індексації становила 1 369 714,00 грн, а зазначена у пункті 5 договору сума 109 580,00 грн не є величиною нормативної грошової оцінки земельної ділянки і не може бути підставою для розрахунку орендної плати.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 відмовлено у позові Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про визнання договору оренди землі недійсним та стягнення збитків (упущеної вигоди) в розмірі 85550,49 грн.
Вказане рішення мотивоване тим, що судом не встановлено наявність підстав передбачених статтею 203 Цивільного кодексу України за яких закон пов`язує необхідність визнання правочину недійсним в момент його укладення сторонами. Разом з тим, орендна плата є регульованою ціною, що не позбавляє позивача права порушувати питання про її перегляд, як у договірному так і у випадку недосягнення згоди між сторонами шляхом подання позову в судовому порядку. Крім того, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що відсутність або ж недоведеність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності у вигляді відшкодування шкоди (збитків). Враховуючи, що судом встановлено, що земельна ділянка використовується на підставі договору оренди від 22 жовтня 2015 року, в діях відповідача не виявлено цивільних правопорушень, які є підставою для стягнення збитків.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Оратівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулась до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Оратівська сільська рада вважає оскаржуване рішення господарського суду незаконним, прийнятим при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт зазначає, що у відповідь на звернення позивача відділ Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області надав довідку №18-28-99.3-374/2-16 від 21 червня 2016 року, з якої вбачається, що витяг з нормативно-грошової оцінки земель для визначення орендної плати ТОВ "Воїнське ХПП" не видавався. Таким чином, при укладенні договору оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, не була проведена.
Скаржник звертає увагу суду на те, що в пункті 17 Договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року зазначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що посвідчують право користування земельною ділянкою ТОВ "Воїнське ХПП" на території Оратівської сільської ради, АДРЕСА_1. Однак, Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення ТОВ "Воїнське ХПП" та не затверджувала проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу.
Апелянт також зазначає, що додатком до договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року є Акт прийому-передачі земельної ділянки від 22 жовтня 2015 року. В пункті 1 наведеного акту зазначено, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку цільове призначення - підприємств промисловості для виробничих потреб зберігання та переробки зерна, яка знаходиться по АДРЕСА_1 загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , тоді як в пункті 15 договору оренди землі зазначено цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок відповідно до вимог статті 20 Земельного кодексу України здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Однак, проект землеустрою відповідачем не розроблявся. Крім того, як вбачається із договору купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової від 13 жовтня 2015 року ТОВ "Воїнське ХПП" придбало у ОСОБА_2 лише одну будівлю з комплексу будівель та споруд, решта шість будівель та споруд залишилися у власності ОСОБА_2 Отже, на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га по АДРЕСА_1 , переданій в оренду відповідачу згідно спірного договору оренди, знаходяться об`єкти нерухомого майна, належні на праві власності ОСОБА_2 , якого не було залучено до участі у справі.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Оратівська сільська рада Оратівського району Вінницької області звернулась до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року у справі №902/643/17 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 21.01.2019 у справі № 902/643/17 рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 скасовано в частині відмови у визнанні недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району, Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1 , терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Прийнято нове рішення, яким визнано недійсним договір оренди землі від 22 жовтня 2015 року, укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району, Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1 , терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. В іншій частині рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі № 902/643/17 залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.01.2019, ТОВ "Воїнське ХПП" звернулось з касаційною скаргою в якій просило скасувати постанову апеляційної інстанції і залишити в силі рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018, наголошуючи на помилковості висновків суду апеляційної інстанції і неправильному застосуванні норм матеріального і процесуального права.
Постановою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 02.04.2019 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" задоволено частково. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.01.2019 у справі № 902/643/17 скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015, укладеного між Оратівською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" і в цій частині справу передано на новий розгляд до Північно-західного апеляційного господарського суду. У решті постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 29.01.2019 залишено без змін.
Верховним Судом у складі Касаційного господарського суду встановлено, що суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги з посиланням лише на довідку відділу Держгеокадастру в Оратівському районі від 21.06.2016 № 18-28-99.3-374/2-16, не взяв до уваги наданий відповідачем витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2016 № 005, обставин щодо розроблення та затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки землі відповідно до положень Податкового кодексу України і Закону України Про оцінку земель суд апеляційної інстанції не установив.
Задовольняючи позовні вимоги про визнання недійсним договору з посиланням на те, що Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, рішення щодо поділу землі для відведення земельної ділянки ТОВ 'Воїнське ХПП', суд апеляційної інстанції не надав оцінки посиланням відповідача на положення статті 123 Земельного кодексу України, не з`ясував законодавчо встановленої необхідності складання документації із землеустрою у цьому випадку, а також не з`ясував чи є виготовлення документації із землеустрою істотною умовою договору оренди землі, у разі недотримання якої згідно з чинним законодавством договір підлягає визнанню недійсним.
Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду дійшов висновку, що під час нового розгляду суду слід урахувати наведені недоліки, дослідити та об`єктивно оцінити аргументи учасників справи і всі зібрані у справі докази в їх сукупності.
Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.05.2019 для розгляду апеляційної скарги Оратівської сільської ради на рішення господарського суду Вінницької області від 25.06.18 у справі № 902/643/17 сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Гудак А.В., суддів Петухова М.Г., Олексюк Г.Є.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.05.2019 прийнято справу № 902/643/17 до свого провадження та розгляд апеляційної скарги призначено на 19 червня 2019 року.
06.06.2019 на адресу суду від Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області надійшли пояснення в яких просить суд скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 25 липня 2015 р. , яким відмовлено в позові Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" про визнання недійсним Договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року. Ухвалити нове рішення. Визнати недійсним Договір оренди землі від 22 жовтня 2015 року, укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району Вінницької області та товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" , згідно якого в строкове платне користування передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1 , терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (вул. Євгена Сверстюка буд.2 А, офіс 510, м. Київ 02002 , код ЄДРПОУ 34459012) на користь Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області (Вінницька область, Оратівський район, с. Оратів, вул. Миру, 33, код ЄДРПОУ 04526041) збитки (упущену вигоду) в розмірі 85550,49 гривень 3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (вул. Євгена Сверстюка буд.2 А, офіс 510, м. Київ 02002 , код ЄДРПОУ 34459012) на користь Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області (Вінницька область, Оратівський район, с. Оратів, вул. Миру, 33, код ЄДРПОУ 04526041) сплачений судовий збір за розгляд справи в суді першої та апеляційної інстанцій.
12.06.2019 на адресу суду від адвоката Максимчука А.І. діючого в інтересах ОСОБА_2 надійшли пояснення в яких зазначає, що підстави та умови оформлення договору оренди між Оратівською сільською радою та ТОВ Воїнське ХПП ОСОБА_2 невідомі. На цей час на земельній ділянці загальною площею 0,8997 га по АДРЕСА_1 , яка передана в оренду ТОВ Воїнське ХПП знаходяться об`єкти нерухомого майна, належні на праві власності ОСОБА_2 та одна будівля , яка належить ТОВ Воїнське ХПП .
18.06.2019 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" надійшли доповнення до заперечень на апеляційну скаргу в яких просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги Оратівської сільської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 25- 26 червня 2018 по справі 902/643/17.
Сільський голова Оратівської сільської ради та адвокат в судовому засіданні 19.06.2019, яке відбулось в режимі відеоконференції, підтримали доводи апеляційної скарги та надали відповідні пояснення на обґрунтування своєї позиції.
Адвокат відповідача в судовому засідання 19.06.2019 яке відбулось в режимі відеоконференції, заперечив вимоги викладені в апеляційній скарзі та навів відповідні пояснення.
Адвокат третьої особи в судовому засіданні 19.06.2019 яке відбулось в режимі відеоконференції, підтримав позицію яка викладена в поясненнях, які надійшли до апеляційного суду 12.06.2019.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.06.2019 розгляд апеляційної скарги Оратівської сільської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 25.06.2018 у справі № 902/643/17 відкладено на 07 серпня 2019 року. Витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" - витяг з реєстру речових прав щодо реєстрації права власності на об`єкт нерухомості вагової літ."А" відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13.10.2015. Витребувано у третій особи ОСОБА_2 - витяг з реєстру речових прав реєстрації права власності будівель та споруд комплексу, які знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_3 , яка передана в оренду відповідачу згідно договору оренди землі від 22.10.2015. Витребувано у Відділу Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області - відомості за ким зарестровано право власності чи користування ( оренда) земельною ділянкою площею 0,8779 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, кадастровий номер НОМЕР_3 станом на 2014 рік, 22.10.2015 року та на даний час.
17.07.2019 на адресу суду від Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області надійшли пояснення в яких зазначає, що укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки, який суперечить закону, порушує права та інтереси територіальної громади села Оратів, яка не отримує орендної плати у встановленому законом розмірі та права ОСОБА_2 , як власника нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці по АДРЕСА_1 , який не має доступу до своїх будівель і споруд.
18.07.2019 на адресу суду від адвоката Максимчука А. І. діючого в інтересах ОСОБА_2 надійшов супровідний лист до якого додано інформаційна довідка №173817051 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_1 станом на 15.07.2019. Згідно даної інформації - відомості щодо нежитлового приміщення вагова, А, за реєстраційним номером 1867229405231, загальною площею (кв.м): 119.8, за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі дублікату договору купівлі-продажу, нежитлової будівлі вагової, серія та номер: 509, виданий 08.07.2019, видавник: Приватний нотаріус Дронова В.О. Оратівський районний нотаріальний округ (Вінницька обл.), 08.07.2019 16:06:21 здійснено державну реєстрацію приватної форми власності на вищезгаданий об`єкт за власником - Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЇНСЬКЕ ХПП", код ЄДРПОУ: 34459012. Даний об`єкт нерухомості розміщений на земельній ділянці - НОМЕР_7.
05.08.2019 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" надійшли додаткові пояснення до заперечень на апеляційну скаргу в яких просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги Оратівської сільської ради на рішення Господарського суду Вінницької області від 26 червня 2018 року по справі №902/643/17.
07.08.2019 на адресу суду засобами електронного зв`язку від Оратівської сільської ради надійшла заява про закриття провадження у справі №902/643/17 у зв`язку з відсутністю предмету спору.
В обґрунтування даної заяви Оратівська сільська рада зазначає, що в процесі позасудового вирішення спірних питань, які стали підставою звернення до суду сторони досягли взаєпорозуміння та вчинили наступні дії: 23.07.2019 Оратівська сільська рада та ТОВ Воїнське ХПП уклали договір про розірвання договору оренди землі від 22.10.2015. 26 липня 2019 року Оратівська сільська рада прийняла рішення про надання ТОВ Воїнське ХПП в оренду земельну ділянку площею 0,8700 га з кадастровим номером НОМЕР_4 за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою АДРЕСА_1 . 02 серпня 2019 року Оратівська сільська рада та ТОВ Воїнське ХПП підписали договір оренди землі, згідно якого Оратівська сільська рада передала в оренду ТОВ Воїнське ХПП земельну ділянку площею 0,8700 га для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою АДРЕСА_1 . Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору становить 2010396 грн. 00 коп. За таких обставин, позивач вважає, що предмет спору по справі №902/643/17 відпав, що згідно з п.2 ч.1 ст. 231 ГПК України є підставою для закриття провадження по справі.
Сільський голова Оратівської сільської ради та адвокат в судовому засіданні 07.08.2019, яке відбулось в режимі відеоконференції, підтримали подану заяву про закриття провадження у справі №902/643/17.
Адвокат відповідача в судовому засідання 07.08.2019, яке відбулось в режимі відеоконференції, підтвердив факти викладені в заяві позивача про закриття провадження у справі та щодо задоволення судом даної заяви не заперечував.
ОСОБА_2 в судовому засіданні 07.08.2019, яке відбулось в режимі відеоконференції, підтвердив обізнаність з обставинами викладеними у заяві позивача про закриття провадження у справі та щодо задоволення судом даної заяви не заперечував.
Однак, після дослідження матеріалів заяви позивача про закриття провадження у справі колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні даної заяви з наступних підстав.
Дана заява долучена до матеріалів справи, однак судом не приймаються до уваги, як належні докази у розумінні ст. ст. 73, 76, 77 ГПК України, оскільки не спростовують фактичних обставин справи, що були об`єктом дослідження на момент виникнення спірних правовідносин та прийняття судового рішення.
Відповідно до статті 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Тобто метою суду є перевірка правильності й законності рішення суду першої інстанції, а способом досягнення цієї мети - розгляд справи по суті.
Отже, покликання апелянта на договір від 23.07.2019 про розірвання договору оренди землі від 22.10.2015 та про припинення зобов`язань за ним, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки суд апеляційної інстанції лише перевіряє законність та підставність прийняття оскаржуваного рішення на час його прийняття та застосування норм матеріального права, предметом дослідження яких є відповідні правовідносини.
Разом з тим, враховуючи те, що предметом розгляду в апеляційному суді є позовна вимога Оратівської сільської ради про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015, укладеного з ТОВ Воїнське ХПП , колегія суддів притримується правової позиції викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 27 листопада 2018 року, ухваленій у справі № 905/1227/17 (провадження № 12-112гс18), яка відступила від висновку щодо застосування норми права в подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленій постанові Верховного Суду України від 23 грудня 2015 року у справі № 918/144/15 (провадження № 3-1143гс15), і зазначила: Оскільки предметом спору у справі є недійсність договору і такий договір визнається недійсним з моменту вчинення, укладення сторонами додаткової угоди про припинення такого договору та повернення майна не може розцінюватися як підстава для припинення провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК України у редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного рішення). Розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторони права на звернення в майбутньому з позовом про визнання такого договору недійсним. Так само не перешкоджає поданню відповідного позову закінчення строку (терміну) дії оспорюваного правочину до моменту подання позову. Звідси апеляційний суд обґрунтовано розглянув позов прокурора про недійсність договору оренди спірних приміщень, незважаючи на те, що ця угода припинена за домовленістю сторін .
Дана правова позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 03.04.2019 ухваленій у справі №924/1220/17 в якій відзначено: ...що висновок судів попередніх інстанцій, які на підставі пункту 2 частини першої статті 231 ГПК України закрили провадження у цій справі у частині визнання недійсним договору оренди від 01 травня 2017 року, укладеного між ОСОБА_4 та ПСП Агрофірма Берегиня , є передчасним. Тому судові рішення в цій частині підлягають скасуванню, а справа - направленню на розгляд до місцевого господарського суду .
Таким чином, заслухавши пояснення адвоката та голову Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, адвоката Товариства з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", ОСОБА_2 в судових засіданнях 19.06.2019, 07.08.2019, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційну скаргу Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області в частині оскарження рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі №902/643/17 щодо відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 слід залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі №902/643/17 в частині відмови у задоволенні позовної вимоги Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 залишити без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.10.2011 між Оратівським районним споживчим товариством Вінницької області (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) укладено договір купівлі-продажу комплексу будівель та споруд (а.с. 158-159 т.1)(далі за текстом - договір купівлі-продажу від 18.10.2011). Згідно п.1 договору купівлі-продажу від 18.10.2011 продавець в особі представника передав у власність (продав), а покупець набув у власність (купив) шляхом продажу на аукціоні комплекс будівель та споруд за АДРЕСА_1 . Комплекс будівель та споруд загальною площею 2420,7 кв.м., складається з вагової "А" площею 119,8 кв.м.; контори "Б" 20,7 кв.м.; лісоторгового складу "В" 171 кв.м.; складу шлакоблоків "Г" 333 кв.м.; навісу на рампі, складу, навісу "Д.д.д.1" 1386 кв.м.; складу комбікормів "Е" 198,2 кв.м.; яйцескладу з овочесховищем "Ж" 197 кв.м., розташованого на земельній ділянці площею 0,67 га кадастровий номер - НОМЕР_5 .
Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Оратівського районного нотаріального округу Дроновою В.О., реєстраційний номер №771, зареєстрованого у Комунальному підприємстві "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" 14 грудня 2012 року номер запису: 110 в книзі ЮН-1, реєстраційний номер 27227808.
Рішенням Оратівської сільської ради 33 сесії 6 скликання від 09.11.2012 Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування комплексу будівель, що розташований в АДРЕСА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної діялнки в оренду для обслуговування комплексу будівель, що розташований в АДРЕСА_1 яка розташована в межах населеного пункту АДРЕСА_1 - площею 0,8997 га.(а.с. 85 т.1).
Рішенням Оратівської сільської ради 38 сесії 6 скликання від 04 квітня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та надання земельної ділянки з правом викупу" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в АДРЕСА_1 . Передано в оренду гр. ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 0,8997 га за рахунок земель Оратівської сільської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу. Встановлено орендну плату на земельну ділянку для здійснення комерційної діяльності 5% від грошової оцінки земельної діялнки, що становить 1095834,60 грн. та зобов`язано ОСОБА_2 в місячний термін укласти з Оратівською сільською радою договір оренди та подати його на державну реєстрацію(а.с. 116 т.1).
Проте, як вбачається з матеріалів справи та з письмових пояснень ОСОБА_2 , проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було затверджено, але договір оренди землі з Оратівською сільською радою ОСОБА_2 не укладено.
13.10.2015 між ОСОБА_2 (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (покупець) укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової (а.с.51-52 т.1). Згідно п.1 договору купівлі-продажу, продавець в особі представника передав у власність (продав), а покупець в особі представника набув у власність (купив) нежитлову будівлю вагової під номером 1, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею загальною площею 119,80 кв.м., а саме: вагова у плані під літерою "А", розташованої на земельній ділянці цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (землі комунальної власності) в межах населеного пункту площею 0,8997 га, якій присвоєно кадастровий номер НОМЕР_3 .
Відповідно до п.2 договору купівлі-продажу, нерухомість, що відчужується належить продавцеві на підставі договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд, посвідченого Дроновою В.О., приватним нотаріусом Оратівєького районного нотаріального округу 18 жовтня 2011 року по реєстру №771, зареєстровану у КП "Гайсинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" 14.12.2012 номер запису: 110 в книзі ЮН-1, реєстраційний номер: 27227808.
Рішенням Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області 67 сесії 6 скликання від 21.10.2015 надано в оренду ТОВ Воїнське ХПП по АДРЕСА_1 земельну ділянку, загальною площею 0,8997 га, за рахунок земель Оратівської сілської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу з наступним показниками: кадастровий номер НОМЕР_3 , площею 0,8997 га, цільове призначення:03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановлено орендну плату на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3% від грошової оцінки земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 , становить 109580 грн. Загальна сума за один рік становить 3280 грн. Орендну плату сплачувати один раз в місяць в сумі 273,33 грн. Рекомендовано ТОВ Воїнське ХПП зареєструвати договір оренди на земельну ділянку у відділі реєстраційної служби Оратівського району(а.с. 35 т.1).
22.10.2015 між Оратівською сільською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (орендар) укладено договір оренди землі (а.с.12-17 т.1).
Згідно п. 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає на основі рішення 67 сесії 6 скликання від 21 жовтня 2015 року Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 2 договору, в оренду надається земельна ділянка загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 .
Пунктом 3 договору передбачено, що на земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна: нежитлова будівля, відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13 жовтня 2015 року виданого приватним нотаріусом Дроновою Валентиною Олександрівною Оратівського районного нотаріального округу Вінницької області.
Згідно п. 4 договору, земельна ділянка передається в оренду з переліком вказаним відповідно до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 13 жовтня 2015 року виданого приватним нотаріусом Дроновою Валентиною Олександрівною Оратівського районного нотаріального округу Вінницької області.
Відповідно до п. 5 договору, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить: 109580,00 грн.
Договір оренди укладено строком на 49 років (п. 8 договору).
Згідно п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 3% нормативно грошової оцінки, що в грошовому виразі становить 3280,00 грн в рік, в тому числі: 273,33 грн. в місяць.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексу інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів інфляції, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору).
Згідно п. 11 договору, орендна плата вноситься у такі строки - щомісячно, до 25 числа місяця.
Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (п. 15 договору).
Відповідно до п. 17 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що посвідчують право користування земельною ділянкою ТОВ "Воїнське ХПП" на території Оратівської сільської ради, АДРЕСА_1 .
Підставою з розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що посвідчують право користування земельною ділянкою ТОВ "Воїнське ХПП" на території Оратівської сільської рад, АДРЕСА_1 .
Вказаний договір оренди було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом про реєстрацію іншого речового права від 19 грудня 2015 року, індексний номер 49487624 (а.с.18 т.1).
Додатком до договору оренди землі від 22.10.2015 є акт прийому-передачі земельної ділянки від 22.10.2015, за змістом якого орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку цільове призначення - землі підприємств промисловості для виробничих потреб зберігання та переробки зерна, розташовану по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 .(а.с.19 т.1).
23.08.2016 та 09.09.2016 Оратівська сільська рада звернулась до ТОВ Воїнське ХПП з листами-вимогами №№122, 143 (а.с. 36-37, 40-41 т.1) в яких вимагала в термін до 31.08.2016 та 25.09.2016 відповідно, погасити заборгованість за користування землею в період з 22.10.2015 по 31.08.2016, що становить 45531,67 грн.
30.08.2016 та 26.06.20116 ТОВ Воїнське ХПП надано відповідь на листи-вимоги №122 та 143 від 23.08.2016, 09.09.2016 в якій зазначено, що ТОВ Воїнське ХПП станом на 30.08.2016 виконало всі свої зобов`язання по договору оренди земельної ділянки перед Оратівською сільською радою Вінницької області, а тому підстави для оплати зазначених грошових коштів відсутні, так вимоги та суми коштів не можуть бути задоволені та сплачені, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними(а.с. 38-39, 42- т.1).
Підставою звернення позивача з даним позовом до суду стало твердження останнього, що під час укладення договору було порушено вимоги статтей 13, 15 Закону України "Про оренду землі", статті 632 ЦК України, частину 1 підпункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, а саме, що розмір орендної плати за договором було встановлено не на підставі нормативної грошової оцінки, а сам договір не містить істотної умови - орендної плати. В порушення пункту 10 статті 123 Земельного кодексу України Оратівська сільська рада не приймала рішень щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення та не затверджувала проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу. Було порушено порядок встановлення та зміни цільового призначення земель.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, правильність їх юридичної оцінки та з дотриманням вимог викладених у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 при новому розгляді у даній справі колегія суддів зазначає наступне.
Враховуючи постанову Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 02.04.2019 у справі № 902/643/17 предметом розгляду апеляційного суду у даній справі, є вимога Оратівської сільської ради про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015, укладеного з ТОВ Воїнське ХПП з посиланням на положення статей 22, 203, 215 Цивільного кодексу України, статей 123, 186, 186-1 Земельного кодексу України, статей 13, 15 Закону України 'Про оренду землі', статті 13 Закону України 'Про оцінку землі' у зв`язку з тим, що при укладенні спірного договору оренди земельної ділянки нормативну грошову оцінку земельної ділянки не було проведено, Оратівська сільська рада не приймала рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затвердження такого проекту землеустрою, а також з огляду на відмінність цільового призначення у договорі та в акті приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно статті 2 Закону України Про оренду землі , відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно з рішенням Оратівської сільської ради від 21.10.2015 ТОВ Воїнське ХПП надано в оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_6 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, за рахунок земель Оратівської сільської ради в межах населеного пункту с. Оратів, терміном на 49 років із правом подальшого викупу, а також установлено орендну плату за земельну ділянку - 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 109 580,00 грн. Загальна сума на рік становить 3 280,00 грн, на місяць - 273,33 грн (а. с. 35 т. 1).
Доказів оскарження, визнання незаконним, скасування цього рішення Оратівської сільської ради від 21.10.2015 матеріали справи не містять.
Згідно з пунктами 5, 9 договору оренди землі від 22.10.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 109580,00 грн, а розмір орендної плати - 3 % нормативної грошової оцінки землі (а. с. 12-17 т.1).
Оратівська сільська рада у позовній заяві зазначає, що згідно з довідкою відділу Держгеокадастру в Оратівському районі від 21.06.2016 № 18-28-99.3-374/2-16 станом на 22.10.2015 (на час укладення спірного договору) нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8997 га з урахуванням індексації становила 1 368 714,00 грн, а отже сума, визначена у договорі оренди землі від 22.10.2015 - 109 580,00 грн не є величиною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом пунктів 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно положень пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 статті 13 Закону України Про оцінку земель (у редакції, чинній на час укладення спірного договору) для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України Про оцінку земель ).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідна правова позиція висвітлювалась Верховним Судом України у постановах № 3-34гс13 (5009/3430/12) від 03.12.2013, № 3-481гс15(922/3871/14) від 07.10.2015, № 3-476гс15 (922/583/14) від 02.03.2016, № 6-325цс16 від 18.05.2016 та у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №910/11764/17.
Згідно до частини 1 статті 15 Закону України Про оцінку земель підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5- 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель(ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону України Про оцінку земель ).
Частинами 1, 3 статті 23 Закону України Про оцінку земель встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 4 статті 23 Закону України Про оцінку земель рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, якою, в свою чергу, передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення спірного договору) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а згідно з пунктом 288.4, підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 наведеної норми розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
Як вбачається зі змісту п.9 договору оренди землі від 22.10.2015, розмір орендної плати визначено сторонами у межах законодавства (3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), а зміна такого розміру за відсутності погодження між сторонами може бути окремою підставою для звернення до суду.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов`язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 02 березня 2016 року у справі № 3-476гс15, Верховного Суду від 31 липня 2018 року у справі № 804/7823/14, від 30 жовтня 2018 року у справі № 804/2111/14.
Згідно п.1 договору оренди землі від 22.10.2015 земельна ділянка знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1.
За інформацією з Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів станом на 01.07.2019, розміщеного на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за інтернет-посиланням: https://land.gov.ua/info/informatsiia-pro-normatyvnu-hroshovu-otsinku-zemel-naselenykh-punktiv-stanom-na-01-01-2019/(витяг додано до матеріалів справи) встановлено, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - село Оратів, Оратівський район, Вінницької області приийнято 24 сесією 6 скликання Оратівської сільської ради - 27.12.2011. Крім того, з даного довідника вбачається, що останнє проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту - село Оратів, Оратівський район, Вінницької області рішення Оратівської сільської ради - 27.12.2011 здійснювалось у 2011 році.
Враховуючи вищевикладене, Оратівської сільською радою було в установленому порядку затверджено нормативну грошову оцінку земель села Оратів.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель села Оратів є підставою для розрахунку нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки, яка знаходиться в межах вищезгаданого населеного пункту.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою розрахунку розміру орендної плати у 2016 році ТОВ Воїнське ХПП отримало витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.06.2016 № 005 у 2016 році, яка знаходиться за адресою: по АДРЕСА_1 , площею 8997 кв.м. Згідно даного витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8997 га по АДРЕСА_1 становить 157 028,00 грн.(а.с. 53 т.1).
Разом з тим, колегія суддів відзначає, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, як встановлено пунктом 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою, встановленою цим пунктом.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
На виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 11.01.2016 № 6-28-0.22-201/2-16 інформував Державну податкову службу України про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік (лист доданий до матеріалів справи)(а.с.216 т.3).
В даному листі зазначено, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 %. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель зокрема у 2015 році становить - 1,433.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що нормативна грошова оцінка земель підлягає індексуванню у кожному наступному році. Таким чином, нормативна грошова оцінка земель 2015 року для застосування у 2016 році підлягала індексуванню на коефіцієнт 1,433. При цьому, здійснюючи арифметичний розрахунок, колегією суддів встановлено, що якщо розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: по АДРЕСА_1 , площею 0,8997 га у 2016 році, що згідно витягу відділу Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області №005 від 20.01.2016 становить 157028,00 грн. поділити на коефіцієнт 1,433 то розмір нормативної грошової оцінки згаданої земельноі? ділянки, яка є предметом спірного договору у 2015 році у становив 109580,00 грн.(157028,00 : 1,433 = 109580,00).
Отже, враховуючи вищевикладені обставини щодо розроблення та затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: по АДРЕСА_1 , площею 0,8997 га відповідно до положень Податкового кодексу України і Закону України "Про оцінку земель" колегія суддів бере до уваги наданий відповідачем витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.01.2016 № 005, як належний та допустимий доказ розміру нормативної грошової оцінки, який передбачений сторонами у п.5 договору оренди землі від 22.10.2015, що становить 109580,00 грн.
Щодо посилання Оратівської сільської ради на довідку Відділу Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області від 21.06.2016 №18- 28-99.3-374/2-16, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 4. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11 (у редакції, яка діяла на момент укладання Договору оренди земельної ділянки) за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки як із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Таким чином, інформація про розмір нормативної грошової оцінки оформлюється у вигляді відповідного витягу. Такий витяг формується автоматично програмним комплексом за результатами даних, які зазначені у Державному земельному кадастрі щодо цієї земельної ділянки.
Видача довідок про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинним законодавством України не передбачено.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що довідка Відділу Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області від 21.06.2016 № 18-28-99.3-374/2-16 не є належним доказом визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки в порядку ст.74 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, договір оренди землі від 22.10.2015 в частині зазначення розміру нормативної грошової оцінки і як наслідок визначення розміру орендної плати відповідає вимогам земельного законодавства України.
Поряд з цим, Оратівська сільська рада просила визнати недійсним договір оренди землі, оскільки ТОВ "Воїнське ХПП" дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки надано не було, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не затверджено, отже розміру і меж земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди землі, не визначено.
Згідно статті 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.
Землеустрій, зокрема, забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів (пункт "в" статті 2 цього Закону).
Статтею 20 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель; б) встановлення та зміни меж об`єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути); ґ) організації нових і впорядкування існуючих об`єктів землеустрою; д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Відповідно статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Згідно положень статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 18 жовтня 2011 року ОСОБА_2 купив в Оратівського районного споживчого товариства Вінницької області комплекс будівель та споруд загальною площею 2420,7 кв.м., який складався з таких будівель та споруд: вагової "А" площею 119,8 кв.м.; контори "Б" 20,7 кв.м.; лісоторгового складу "В" 171 кв.м.; складу шлакоблоків "Г" 333 кв.м.; навісу на рампі, складу, навісу "Д.д.д.1" 1386 кв.м.; складу комбікормів "Е" 198,2 кв.м.; яйцескладу з овочесховищем "Ж" 197 кв.м.
Як зазначено в пункті 1.1 Договору купівлі-продажу від 18 жовтня 2011 року комплекс будівель та споруд розташований на земельній ділянці площею 0,67 га, кадастровий номер НОМЕР_5 .
Рішенням Оратівської сільської ради 38 сесії 6 скликання від 04 квітня 2013 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та надання земельної ділянки з правом викупу" Оратівська сільська рада: 1. Затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в АДРЕСА_1 ; 2. Передала в оренду гр. ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 0,8997 га за рахунок земель Оратівської сільської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу; 3. Встановила орендну плату на земельну ділянку для здійснення комерційної діяльності та зобов`язала в місячний термін укласти з Оратівською сільською радою договір оренди та подати його на державну реєстрацію.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та з письмових пояснень ОСОБА_2 , договору оренди землі з Оратівською сільською радою ОСОБА_2 не уклав.
13 жовтня 2015 року між ТОВ "Воїнське ХПП" та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової. Згідно пункту 1 договору купівлі-продажу, продавець в особі представника передав у власність (продав), а покупець в особі представника набув у власність (купив) нежитлову будівлю вагової під номером 1, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею загальною площею 119,80 кв.м., а саме: вагова у плані під літерою "А", розташованої на земельній ділянці цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (землі комунальної власності) в межах населеного пункту площею 0,8997 га, якій присвоєно кадастровий номер НОМЕР_3 .
Рішенням Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області 67 сесії 6 скликання від 21.10.2015 надано в оренду ТОВ Воїнське ХПП по АДРЕСА_1 земельну ділянку, загальною площею 0,8997 га, за рахунок земель Оратівської сілської ради в межах населеного пункту с.Оратів терміном на 49 років з правом подальшого викупу з наступним показниками: кадастровий номер НОМЕР_3 , площею 0,8997 га, цільове призначення: 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Встановлено орендну плату на земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 3% від грошової оцінки земельної ділянки розташованої по АДРЕСА_1 , становить 109580 грн. Загальна сума за один рік становить 3280 грн. Орендну плату сплачувати один раз в місяць в сумі 273,33 грн. Рекомендовано ТОВ Воїнське ХПП зареєструвати договір оренди на земельну ділянку у відділі реєстраційної служби Оратівського району(а.с. 35 т.1).
22.10.2015 між Оратівською сільською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (орендар) укладено договір оренди землі (а.с.12-17 т.1).
Договором, відповідно до приписів ст. 626 ЦК України, є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору, відповідно до ст. 628 ЦК України, становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Поряд з цим, частиною 8 ст.93 ЗК України передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 1 ст.6 вказаного передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону).
Відповідно до ст.14 вказаного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ч.2 ст.16 Закону).
Відповідно до статті 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно частин 1, 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст.1 Закону України "Про державний земельний кадастр" кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування;
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст.16 вказаного Закону, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 29 Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 №1051 передбачено, що кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об`єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.
Відповідно до пунктів 30, 34 вказаного Порядку, кадастровий номер земельної ділянки складається з таких структурних елементів: НКЗ : НКК : НЗД, де:
НКЗ - номер кадастрової зони, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку, - дванадцятизначний номер кадастрової зони (максимальна кількість кадастрових зон становить 999999999999), в якому останні дві цифри відокремлюються від перших десяти двокрапкою;
НКК - номер кадастрового кварталу, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку, - тризначний номер кадастрового кварталу в межах кадастрової зони (максимальна кількість кадастрових кварталів у межах кадастрової зони становить 999);
НЗД - чотиризначний номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу (максимальна кількість земельних ділянок у межах кадастрового кварталу становить 9999).
Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки відокремлюються один від одного двокрапкою. Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки визначаються на підставі: індексної кадастрової карти (плану); даних, що містяться у Державному земельному кадастрі; відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, зазначених у документації із землеустрою та відповідному електронному документі.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Статтею 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що наявність присвоєного кадастрового номера земельній ділянці свідчить про те, що така земельна ділянка є сформованою у відповідності до чинного законодавства, а отже може бути об`єктом цивільних прав.
Разом з тим з матеріалів справи вбачається, що проект землеустрою щодо встановлення меж земельноі? ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 було розроблено 29.12.2012 Приватним підприємством Поділляземдокумент (а.с. 57-63 т.1). Інформація про зазначену земельну ділянку внесена у Державниий земельний кадастр Відділом Держгеокадастру в Оратівському районі Вінницької області 09.04.2014. Форма власності земельної ділянки визначена як комунальна(а.с. 61 т.1).
Таким чином, станом на момент укладання договору оренди земельної ділянки від 22.10.2015 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 вже була сформована належним чином із виготовленням відповідної документації з землеустрою та зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Доказом реєстрації земельною ділянки в Державному земельному кадастрі є відповідний витяг з нього, який є в матеріалах справи (а.с. 61 т.1).
Зі змісту договору оренди землі від 22.10.2015, останній також містить повний кадастровий номер земельної ділянки, а саме - НОМЕР_3 , який і індивідуалізує земельну ділянку в межах кадастрового кварталу (такий номер наявний і у виготовленому на замовлення ОСОБА_2 в 2012 році Приватним підприємством "Поділляземдокумент" проекті землеустрою.
Отже, колегію суддів встановлено, що ТОВ Воїнське ХПП прииймало в оренду сформовану земельну ділянку, як об`єкт цивільних прав відповідно до чинного земельного законодавства, зареєстровану в Державному земельному кадастрі без зміни її меж та цільового призначення.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що у цьому випадку немає необхідності складання повторної документації із землеустрою, оскільки земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 , враховуючи приписи ч. 1 ст. 123 ЗК України, надано у користування (оренду) ТОВ "Воїнське ХПП" без зміни її меж та цільового призначення і без складення документації із землеустрою.
Доводи Оратівської сільської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи (цільове призначення "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" зазначене в наступних документах: договорі оренди землі від 22 жовтня 2015 року, у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №58/0191-17 від 25 травня 2017 року, №005 від 20 січня 2016 року, договорі купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової від 13 жовтня 2015 року, проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду).
Крім того, колегія суддів відзначає, що відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 цього Кодексу передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
За змістом статті 639 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Таким чином, оскільки законодавець чітко визначив перелік істотних умов договору оренди землі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що виготовлення документації із землеустрою не є істотною умовою договору оренди землі, а отже договір в цій частині не суперечить приписам чинного законодавства, що відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України є підставою для визнання його недійсним.
Відповідно до статей 73, 74 ГПК України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Згідно ч.1 ст.76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 ст.77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст.78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Однак, поданими позивачем доказами не доведено обґрунтованості заявленої ним вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015, укладеного з ТОВ Воїнське ХПП з посиланням на положення статей 22, 203, 215 Цивільного кодексу України, статей 123, 186, 186-1 Земельного кодексу України, статей 13, 15 Закону України 'Про оренду землі', статті 13 Закону України 'Про оцінку землі' у зв`язку з тим, що при укладенні спірного договору оренди земельної ділянки нормативну грошову оцінку земельної ділянки не було проведено, Оратівська сільська рада не приймала рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затвердження такого проекту землеустрою, а також з огляду на відмінність цільового призначення у договорі та в акті приймання-передачі земельної ділянки.
Враховуючи вищенаведене, позовна вимога про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015, укладеного з ТОВ Воїнське ХПП земельної ділянки загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі до задоволення не підлягає.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що станом на дату укладення спірного договору оренди землі від 22.10.2015, право власності на нерухоме майно, яке придбане за договором купівлі-продажу нежитлової будівлі вагової 13.10.2015 укладеного між ОСОБА_2 (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП" (покупець) у відповідності до ч.4 ст.334 ЦК України не було зареєстровано за ТОВ Воїнське ХПП .
Проте, з інформаційної довідки №173817051 з державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_1 станом на 15.07.2019 зазначена наступна інформація - відомості щодо нежитлового приміщення вагова, А, за реєстраційним номером 1867229405231, загальною площею (кв.м): 119.8, за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі дублікату договору купівлі-продажу, нежитлової будівлі вагової, серія та номер: 509, виданий 08.07.2019, видавник: Приватний нотаріус Дронова В.О. Оратівський районний нотаріальний округ (Вінницька обл.), 08.07.2019 здійснено державну реєстрацію приватної форми власності на вищезгаданий об`єкт за власником - Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОЇНСЬКЕ ХПП", код ЄДРПОУ: 34459012. Даний об`єкт нерухомості розміщений на земельній ділянці - НОМЕР_7.
Отже, колегія суддів відзначає, що у процесі вирішення спору сторони можуть самі усунути у встановленому порядку порушення, які тягнуть за собою визнання правочину недійсним, зокрема, шляхом: вчинення нового правочину; погодження правочину з відповідним державним органом, якщо це необхідно було для даного правочину, а таке погодження не було раніше здійснено тощо. Сторони також не позбавлені права вчинити правочин про внесення змін до правочину з метою приведення його у відповідність із законом (крім зміни ціни в договорі після його виконання, оскільки згідно з частиною третьою статті 632 ЦК України така зміна не допускається). Якщо згаданий правочин (про внесення змін) не суперечить вимогам закону, господарський суд приймає судове рішення, виходячи з його умов.
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії зазначено, що ст. 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосувати до захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. Правомірні очікування виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей. З наведеного слідує висновок про те, що по-перше, особа, якій відповідним рішенням надано право користування земельною ділянкою, набуває право власності на майно у вигляді правомірних очікувань щодо набуття у майбутньому права володіння майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання даного рішення, по-друге, після укладення відповідного договору оренди у особи виникає право мирно володіти майном, яким є майнові права (право оренди) протягом певного строку. При цьому, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань, так і майнового права (права оренди), є об`єктом правового захисту згідно зі ст.1 Першого протоколу до Конвенції та національного законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі від 22.10.2015.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення в частині відмови у визнанні недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, що укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування відповідачу передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , що знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що відмовляючи у задоволенні позову про визнання недійсним договору оренди землі від 22 жовтня 2015 року, що укладений між Оратівською сільською радою Оратівського району Вінницької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Воїнське ХПП", згідно якого в строкове платне користування відповідачу передано земельну ділянку загальною площею 0,8997 га, кадастровий номер НОМЕР_3 , що знаходиться на території Оратівської сільської ради по АДРЕСА_1, терміном на 49 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, суд першої інстанції діяв у відповідності до приписів Господарського процесуального кодексу України та вірно оцінив докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, а тому рішення місцевого господарського суду є законним та обґрунтованим, підстави для його скасування чи зміни відсутні, що відповідно, дає підстави залишити апеляційну скаргу Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області в частині оскарження рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі №902/643/17 щодо відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 25.06.2018 у справі № 902/643/17 в частині відмови у задоволенні позовної вимоги Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 без змін.
Згідно частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області в частині оскарження рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі №902/643/17 щодо відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 26.06.2018 у справі №902/643/17 в частині відмови у задоволенні позовної вимоги Оратівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визнання недійсними договору оренди землі від 22.10.2015 залишити без змін.
2. Справу №902/643/17 повернути Господарському суду Вінницької області.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту в порядку, передбаченому главою 2 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складений 09 серпня 2019 року
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2019 |
Оприлюднено | 09.08.2019 |
Номер документу | 83536459 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Гудак А.В.