Рішення
від 21.01.2019 по справі 285/3071/18
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

Справа № 285/3071/18

провадження у справі № 2/0285/54/19

21 січня 2019 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючої - судді Михайловської А.В.

за участі секретаря судового засідання Ковальової З.С.

сторони у справі: позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

треті особи - служба у справах дітей Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області, служба у справах дітей Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області, служба у справах дітей Новоград-Волинської міської ради Житомирської області

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні із дитиною та визначення способу участі у вихованні дитини, -

встановив:

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_2, в якому просив: зобов'язати ОСОБА_2 не перешкоджати йому брати участь у вихованні та вільному спілкуванні з його сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1; визначити наступні способи його участі у вихованні сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - особисте спілкування, побачення протягом двох тижнів : з 20 - го числа кожного місяця за місцем проживання його батьків в с. Великий Молодьків, Новоград-Волинського району Житомирської області по вул. Лесі Українки, 42; зобов'язати ОСОБА_2 за два дні до дня зустрічі з сином, надавати йому точну інформацію щодо фактичного місця проживання, перебування дитини ОСОБА_3, а у разі настання таких змін, повідомляти про це особисто не пізніше наступного дня; стягнути з відповідача на користь позивача суму сплачених судових витрат.

03.09.2018 року, після виконання вимог ст. 187 ЦПК України, провадження у справі було відкрито та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

04.12.2018 року винесено ухвалу суду про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та замінено судове засідання підготовчим.

04.12.2018 року протокольною ухвалою суду залучено в якості третіх осіб служби у справах дітей за місце проживання дитини та позивача у справі, закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

21.01.2019 року судом залишено без розгляду заяву ОСОБА_2 про направлення справи для розгляду за її місцем проживання та знаходження відповідно до п.8 ч. 2 ст. 197, ч. 2 ст. 222 ЦПК України.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали з підстав вказаних у позові у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не прибула, відзиву на позов не подала, заяв про відкладення розгляду не надсилала про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та вчасно за місцем реєстрації та проживання.

Представники служб у справах дітей в судове засідання не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Від служби у справах дітей Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника, причини неявки представників інших третіх осіб суду невідомі.

Доповівши позовні вимоги, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши у судовому засіданні матеріали справи та подані докази, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову за наступних підстав.

Судом встановлено, що батьками малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно копії свідоцтва про народження є сторони у справі: батько- Герус ОСОБА_5 та мати - ОСОБА_6/ а.с.8/.

Відповідач 04.05.2016 року змінила прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_4 /а.с.8/.

Сторони з квітня 2015 року до серпня 2017 року проживали у фактичних шлюбних відносин, які згодом було припинено.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_2 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, кім. 302/1 без реєстрації, що слідує з довідки Новогребельської сільської ради Калинівського району Вінницької області від 18.12.2018 № 870 /а.с.51/.

Крім цього, до складу сім'ї відповідача за місцем її проживання входять : вона сама, чоловік ОСОБА_7, син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочка ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, син ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, згідно довідки про склад сім'ї від 21.12.2018 № 879 /а.с.53/.

У зв'язку з неможливістю вирішення між сторонами, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 питання щодо спільного виховання дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, шляхом домовленостей, 19 жовтня 2017 року комісією з питань захисту прав дитини при районній державній адміністрації Калинівського району Вінницької області було прийнято рішення № 8/5 про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо встановлення порядку побачення батька ОСОБА_1 з дитиною ОСОБА_3. Як слідує зі змісту даного рішення, ОСОБА_1 (батьку), який проживає за адресою : ІНФОРМАЦІЯ_6, було визначено дні побачень із сином ОСОБА_10, який проживає разом із матір'ю, ОСОБА_2, а саме, один раз на місяць, другий тиждень місяця на 7 днів за попередньою домовленістю з матір'ю, за місцем проживання батьків матері: АДРЕСА_1; в разі недомовленості брати дитину, рекомендують ОСОБА_1 та ОСОБА_2 винайти можливість порозумітися та дійти згоди між собою щодо спільного виховання дитини; забезпечити право дитини на належне батьківське виховання зі сторони батька так зі сторони матері; не вчиняти перешкод у спілкуванні дитини як з батьком так і з матір'ю; не перешкоджати у жодному разі, кожній зацікавленій сторони щодо здійснення ним батьківських прав та виконання батьківських обов'язків відносно дитини; попереджати та надавати інформацію один одному щодо місця проживання (перебування) дитини, стану її здоров'я та в інших випадках, які потребують спільної згоди батьків.

Як посилається позивач, деякий час домовленість щодо побачень з сином діяла, однак з 08 червня 2018 року відповідач не надає дитину для побачень, у зв'язку з чим позивач звертався до органів поліції. Так, з довідки про результати розгляду повідомлення від ОСОБА_1 по факту конфлікту з колишньою дружиною з приводу дитини від 18.06.2018 року вбачається, що 08 червня 2018 року до чергової частини Калинівського ВП надійшло відповідне повідомлення. При розгляді даного повідомлення було встановлено, що ОСОБА_1 08 червня 2018 року приїхав до колишньої дружини, щоб забрати до себе на декілька днів сина, але по приїзду дитину ніхто не дав, що порушує рішення опікунської ради/а.с.11/.

Крім цього, факт існування між сторонами конфлікту щодо спільного виховання дитини ОСОБА_3 стверджує, також, довідка начальника СРПП № 1 Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області за результатами розгляду повідомлення ОСОБА_2 про непорозуміння з ОСОБА_1, якою встановлено, що ОСОБА_1, посилаючись на рішення органів опіки, намагався забрати їхнього спільного сина, проти чого ОСОБА_2 заперечувала/а.с.58/.

У відповідності до ст. 153 Сімейного Кодексу України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою незалежно від проживання або перебування кожного із них.

Згідно ст. 157 Сімейного Кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому із батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

При наявності спору чи таких стосунків між батьками, що не уможливлюють укладення договору щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим із них, хто проживає окремо від дитини, в порядку ст.158 СК України за заявою мати або батька дитини орган опіки і піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Згідно зі ст. 159 СК України , якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини шляхом встановлення періодичності чи систематичності побачень, можливості спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання, місця та часу їхнього спілкування.

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

В судовому засідання позивач та його представник пояснили, що відповідач та її теперішній чоловік чинять перешкоди у вихованні та спілкуванні з сином ОСОБА_11, відповідач не виконує рішення комісії з питань захисту прав дитини, перешкоджає побаченню з сином.

Натомість позивач посилався на те, що має всі необхідні умови для проживання та виховання сина. Так, з акту обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_1 від 19 грудня 2018 року, вбачається, що останній проживає в ІНФОРМАЦІЯ_7 та ним створені належні умови для проживання та виховання сина ОСОБА_10 - є окрема кімната, ліжко, постільна білизна, санітарний стан - задовільний./а.с.59/. Позивач працює офіційно у ТОВ АТП БУДІВЕЛЬНИК /а.с.59./ та характеризується позитивно/а.с.12/.

З огляду на наявні докази, суд приходить до висновку, що позивачем та його представником надано належні та допустимі доказ на підтвердження того, що відповідач чинить йому перешкоди у вихованні та спілкуванні з дитиною, проти чого відповідач не заперечила, відзиву на позов не подавала.

Разом з тим, позовні вимоги ОСОБА_1 про встановлення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною, підлягають частковому задоволенню, на підставі наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 СК України суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про охорону дитинства на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Відповідно до статей 3, 9, 18 Конвенції про права дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН від 20 листопада 1989 року та ратифікованою Україною 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави - учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини. Держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Оскільки обоє батьків мають рівні права щодо спілкування з дитиною та участі у його вихованні незалежно від того, з ким проживає дитина, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову щодо встановлення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною . При цьому судом враховуються інтереси дитини та встановлюється графік зустрічей, який не буде порушувати режиму його дня та навчання, не відриватиме його від нормального, звичайного для дитини середовища та не заважатиме нормальному існуванню.

За таких обставин, суд рахує за необхідне, зобов'язати відповідача не чинити перешкоди у вихованні та вільному спілкуванні батька з його сином та визначити ОСОБА_1 наступний спосіб участі у вихованні та особистому спілкуванні з його сином, неповнолітнім ОСОБА_3, а саме, визначити побачення протягом одного тижня ( 7 днів), з 20-го числа кожного місяця за місцем проживання батьків ОСОБА_1 в с. Великий Молодьків, Новоград-Волинського району Житомирської області по вул. Лесі Українки, 42, до початку відвідування дитиною навчального закладу.

Крім цього, суд вважає за доцільне, також, задовольнити позовну вимогу щодо зобов'язання ОСОБА_2 за два дні до дня зустрічі батька з сином, надати ОСОБА_1 точну інформацію щодо фактичного місця проживання, перебування дитини, а у разі настання таких змін, повідомляти про це особисто не пізніше наступного дня.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.

Керуючись статтями ст.. ст. 4, 12, 13, 76 - 89, 258, 259, 263 - 265, 268, 273, 352, 354, 355, п.п.15.5 п. 5 Перехідних положень ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні із дитиною та визначення способу участі у вихованні дитини задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_2 не чинити перешкоди у вихованні та вільному спілкуванні ОСОБА_1 з його сином, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визначити ОСОБА_1 наступний спосіб участі у вихованні та особистому спілкуванні з його сином, неповнолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме, визначити побачення протягом одного тижня ( 7 днів), з 20-го числа кожного місяця за місцем проживання батьків ОСОБА_1 в с. Великий Молодьків, Новоград-Волинського району Житомирської області по вул. Лесі Українки, 42, до початку відвідування дитиною навчального закладу.

Зобов'язати ОСОБА_2 за два дні до дня зустрічі батька з сином, надати ОСОБА_1 точну інформацію щодо фактичного місця проживання, перебування дитини ОСОБА_3, а у разі настання таких змін, повідомляти про це особисто не пізніше наступного дня.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704 ( сімсот чотири ) грн. 80 коп.

Роз'яснити сторонам право на звернення до суду з позовом про встановлення іншого способу участі одного з батьків у вихованні дитини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про учасників справи:

- позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання - вул. Л.Українки, 42, с. Великий Молодьків, Новоград-Волинський район, Житомирська область, 11761 );

- відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2, місце реєстрації- АДРЕСА_2, 11761, місце проживання - АДРЕСА_3 );

- треті особи: служба у справах дітей Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області (код ЄДРПОУ 35418511, місцезнаходження - 22400, Вінницька область, м. Калинівка, вул. Незалежності, 8) ;

служба у справах дітей Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області ( код ЄДРПОУ 34394689, місце знаходження - 11700, Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Шевченка, 16);

служба у справах дітей Новоград-Волинської міської ради Житомирської області ( код ЄДРПОУ 36339656, місце знаходження - 11700, Житомирська область, м. Новоград-Волинський, вул. Замкова, 3/6 ).

Дата складення повного судового рішення - 31.01.2019 року.

Суддя : А.В.Михайловська

СудНовоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення21.01.2019
Оприлюднено05.02.2019
Номер документу79582630
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —285/3071/18

Ухвала від 09.11.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Літвин О. О.

Ухвала від 07.07.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Літвин О. О.

Ухвала від 12.03.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Літвин О. О.

Постанова від 12.02.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 01.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 17.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Постанова від 27.05.2019

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Постанова від 27.05.2019

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Коломієць О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні