ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua УХВАЛА
25.03.2019Справа № 910/1864/19 За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" (02081, м.Київ, ВУЛИЦЯ ЗДОЛБУНІВСЬКА, будинок 7-Д)
до : 1. Приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Брокбізнес" (04050, м.Київ, ВУЛИЦЯ БІЛОРУСЬКА, будинок 3)
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Термастіл" (36009, Полтавська обл., місто Полтава, ВУЛИЦЯ ЗІНЬКІВСЬКА, будинок 52)
про відшкодування шкоди у розмірі 162 813,89 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники сторін: без повідомлення (виклику)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю. надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" до Приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Брокбізнес" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Термастіл" про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, у розмірі 162 813,89 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані виплатою позивачем страхового відшкодування у розмірі 162 813,89 грн страхувальнику за договором добровільного страхування внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, у зв'язку з чим позивач набув права вимоги до відповідача-1 як страховика цивільної відповідальності власника транспортного засобу, яким завдано збитків, а також до відповідача-2 як власника цього транспортного засобу. У зв'язку з цим позивач просить стягнути з відповідача-1 відшкодування у розмірі 50 000,00 грн та з відповідача-2 - 112 813,89 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.02.2019 позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
26.02.2019 через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/1864/19, призначено підготовче засідання у справі на 03.04.2019.
15.03.2019 через відділ діловодства суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.
При цьому, Суд звертає увагу, що відповідно до наказу Голови Господарського суду міста Києва № 71-О від 19.02.2019 суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю. перебувала у відпустці у період з 07.03.2019 по 22.03.2019, тому вирішення питання про прийняття вказаного відзиву здійснюється після виходу судді з відпустки.
За приписами частин 5, 6, 7 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України України) копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача .
Як вбачається з поданого відзиву, від імені Приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Брокбізнес" він підписаний ОСОБА_2 на підставі довіреності № 03 від 02.01.2019, виданої головою правління ОСОБА_3
Однак, Суд зазначає, що 30.09.2016 набрав чинності Закон України Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) , яким внесено зміни до Конституції України, та доповнено Основний Закон окремими статтями.
За статтею 59 Конституції України (в редакції цього Закону) кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Також Конституцію України було доповнено статтею 131-2, за частинами першою, третьою та четвертою якої для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV Перехідні положення Конституції України визначено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Частинами 1, 2 статті 58 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Частиною 3 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Згідно з положеннями частини 4 статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Частиною 1 та 2 статті 61 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов'язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.
Отже, в господарському судочинстві згідно з вимогами статті 60 ГПК України допустимим доказом повноважень адвоката, як особи, що підписала, зокрема, позовну заяву, є виключно довіреність або ордер.
При цьому, Суд звертає увагу, оскільки провадження у справі № 910/1864/19 розпочато після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (30.09.2016), то правила, які діяли до набрання ним чинності, на дане провадження не розповсюджуються.
Суд зазначає, що в порушення вказаних норм відповідачем не додано до відзиву відповідного ордера, а наявна в матеріалах справи довіреність не є документом, що належним чином підтверджує повноваження ОСОБА_2, оскільки в матеріалах заяви відсутні докази на підтвердження того, що така особа має статус адвоката та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю відповідно до вимог Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Окрім того, Суд зазначає, що за наслідками дослідження відомостей у Реєстрі адвокатів України, розміщеному на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, щодо ОСОБА_2, інформації про включення цієї особи до реєстру знайдено не було.
Поряд з викладеним, Суд звертає увагу, що справа № 910/1864/19 не визнана судом малозначною, а тому розглядається в порядку загального позовного провадження.
Згідно зі ст. 170 Господарського процесуального кодексу України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом. Вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб'єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо). Письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. Учасник справи має право додати до письмової заяви, клопотання проект ухвали, постановити яку він просить суд. Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
З огляду на викладені обставини, відзив Приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Брокбізнес" на позовну заяву у справі № 910/1864/19 повертається відповідачу-1 без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями керуючись ст. 131-2 Конституції України, підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV Перехідні положення Конституції України, статтями 56, 58, 60, 61, 165, 170, 233-235, Розділом ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд м. Києва
УХВАЛИВ:
Відзив Приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Брокбізнес" на позовну заяву у справі № 910/1864/19 повернути відповідачу без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 25.03.2019 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Т.Ю. Трофименко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2019 |
Оприлюднено | 25.03.2019 |
Номер документу | 80647698 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні