Рішення
від 26.03.2019 по справі 540/99/19
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/99/19

Номер провадження 2/540/291/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.2019 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Косик С.М.

за участю: секретаря Ткач Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування, -

в с т а н о в и л а :

у січні 2019 року позивач звернулася до Машівського районного суду Полтавської області, посилаючись на те, що 09.06.2017 помер її чоловік - ОСОБА_2, після смерті якого відкрилася спадщина, у т.ч. на житловий будинок по вул. Чупандіна, 48, в с. Старицьківка Машівського району Полтавської області. Вона є спадкоємицею майна померлого за законом та вчасно прийняла спадщину, подавши заяву приватному нотаріусу Машівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 Разом з тим, нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вказаний житловий будинок у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів щодо належності вказаного спадкового майна спадкодавцю. Позивач стверджує, що оригінал свідоцтва про право власності на будинок втрачений про що у районній газеті Промінь опубліковане оголошення. Будучи дружиною померлого, вона є спадкоємицею його спадкового майна по закону відповідно до першої черги спадкування, але у неї існують перешкоди для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами у нотаріуса, а тому просить визнати за нею право власності на житловий будинок №48 площею 39,2 кв.м. по вул. Чупандіна в с. Старицьківка Машівського району Полтавської області з господарськими будівлями та спорудами, які включають: літню кухню площею 15,6 кв.м., гараж площею 23,6 кв.м., сарай площею 21,2 кв.м., сарай площею 14,8 кв.м., сарай площею 13,5 кв.м., вбиральню площею 1,2 кв.м., погріб площею 5,6 кв.м., огорожу з металевої сітки по металевих стовпах, колодязь питний зі збірних залізобетонних кілець діаметром до 1,0 м, в порядку спадкування за законом після померлого 09.06.2017 р. ОСОБА_2.

В судове засідання сторони не з'явилися, натомість направили заяви про розгляд справи без їх участі, позивач та її представник ОСОБА_4 просили позов задовольнити в повному обсязі (а.с.54), відповідач позовні вимоги визнає повністю і просить суд задовольнити їх у повному обсязі (а.с.38).

Виходячи з викладеного, суд вирішив за можливе розглянути справу на підготовчому засіданні, без участі сторін.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані письмові докази, прийшов до такого висновку.

Судом установлено, що 09 червня 2017 року помер ОСОБА_2 (а.с. 7), який за життя був власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами в с. Старицьківка, вул. Чупандіна,48 Машівського району Полтавської області (стара адреса с. Старицьківка, вул. Чупандіна,46 Машівського району Полтавської області), як голова колгоспного двору, на підставі свідоцтва про право власності, видане виконавчим комітетом Старицьківської сільської ради народних депутатів від 15.11.1990 р., що вбачається з довідки ПП Полтавського БТІ Інвентаризатор № 8641 від 31.08.2017р. (а.с. 11). Даний житловий будинок в тому числі входить до спадкового майна померлого.

Згідно довідки виконавчого комітету Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області № 7102-26 від 05.02.2019р., дублікат свідоцтва про право власності на житловий будинок, який видано 15.11.1990 р. на гр. ОСОБА_2 видати неможливо, оскільки його примірник відсутній у справах Старицьківської сільської ради (а.с.20).

16.08.2017р. виготовлений технічний паспорт на вказаний будинок, власником якого вказаний голова колгоспного двору ОСОБА_2, а його замовником зазначена ОСОБА_5 (а.с. 12-14).

Спадкоємцем першої черги за законом після померлого ОСОБА_2 є його дружина ОСОБА_1 - позивач по справі, що стверджується копією свідоцтва про одруження серія І-УР №742323 від 06.08.1960 р. (а.с.6), яка прийняла спадщину належним чином шляхом подання заяви до нотаріуса (а.с.42). Інші спадкоємиці, доньки померлого: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відмовились від спадщини. Донька ОСОБА_7 отримала спадщину за заповітом про свідчать копії свідоцтв про право на спадщину за заповітом (а.с.46,48,49).

Як убачається з копій свідоцтв про право на спадщину, позивач отримала право на земельні ділянки, які належали померлому ОСОБА_2 (а.с.50-53).

Однак приватним нотаріусом Машівського районного нотаріального округу ОСОБА_8 12.12.2018 р. винесено постанову, відповідно до якої ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований по вул. Чупандіна,48 в с. Старицьківка Машівського району Полтавської області у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів щодо належності спадкового майна спадкодавцю (а.с.9,10).

Отже, спадкодавець ОСОБА_2 був законним власником вищевказаного житлового будинку, що на даний час є спадковим майном, але правовстановлюючі документи на нього втрачені.

В місцевій газеті Промінь від 22 грудня 2018 року опубліковане оголошення про те, що свідоцтво про право власності, видане виконавчим комітетом Старицьківської сільської ради від 15.11.1990 р. голові колгоспного двору ОСОБА_2 втрачене (а.с.21).

За вказаних обставин у позивача існують перешкоди в отриманні свідоцтва про право власності на спадкове майно за законом у нотаріуса.

Пунктом 1 Глави 13 Розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 передбачено, що нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, в т.ч., якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Відповідно до п. 4.15. Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Пунктом 4.18. Глави 10 Розділу 2 указаного Порядку передбачено, що якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Як убачається зі ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, його відсутність не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

В даному випадку позивач здійснила дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, звернувшись до нотаріальної контори, але через втрату правовстановлюючих документів на спадковий житловий будинок належний померлому має перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Аналізуючи зібрані у справі докази, суд вважає, що оскільки позивач належним чином прийняла спадщину після померлого 09.06.2017 чоловіка ОСОБА_1, який за життя був власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул. Чупандіна,48 в с. Старицьківка Машівського району, але правовстановлюючий документ на нього втрачено, що є перешкодою для отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальній конторі, а тому приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 209-241, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 до Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок №48 площею 39,2 кв.м. по вул. Чупандіна в с. Старицьківка Машівського району Полтавської області з господарськими будівлями та спорудами, які включають: літню кухню площею 15,6 кв.м., гараж площею 23,6 кв.м., сарай площею 21,2 кв.м., сарай площею 14,8 кв.м., сарай площею 13,5 кв.м., вбиральню площею 1,2 кв.м., погріб площею 5,6 кв.м., огорожу з металевої сітки по металевих стовпах, колодязь питний зі збірних залізобетонних кілець діаметром до 1,0 м, в порядку спадкування за законом після померлого 09.06.2017 р. ОСОБА_2.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Старицьківка Машівського району Полтавської області, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України серія КО № 226166, виданий 22.03.2001 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач - Старицьківська сільська рада Машівського району Полтавської області, місцезнаходження: Полтавська область, Машівський район, с. Сонячне, вул. Центральна,6, код ЄДРПОУ 21047419.

Суддя С.М.Косик

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.03.2019
Оприлюднено28.03.2019
Номер документу80736499
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/99/19

Ухвала від 28.05.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Бітов А.І.

Ухвала від 26.04.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Бітов А.І.

Ухвала від 04.04.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Бітов А.І.

Рішення від 26.03.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 13.02.2019

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Рішення від 07.02.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Попов В.Ф.

Ухвала від 11.01.2019

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Попов В.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні