Ухвала
від 19.03.2019 по справі 696/208/18
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 696/208/18

2/703/378/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинська О.П.

при секретарі судового засідання Бойко Л.М.

за участі представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Сміла цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки з незаконного користування, -

встановив:

В провадженні Смілянського міськрайонного суду перебуває справа за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки з незаконного користування.

В судовому засіданні головуючим на обговорення поставлено питання стосовно закриття провадження по справі оскільки, відповідач є головою фермерського господарства та суб'єктом господарювання, відтак справа повинна розглядатися за правилами господарського судочинства. На підтвердження заявленого клопотання відповідач надіслав на адресу суду інформацію про юридичну особу та статут фермерського господарства.

Прокурор в судовому засіданні проти закриття провадження заперечувала та зазначила, що рішення по справі ніяким чином не вплине на права та обов'язки фермерського господарства, оскільки поданий позов стосується виключно ОСОБА_3 Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи в межах заявленого клопотання приходить до наступного.

Як вбачається з витягу з детальної інформації про юридичну особу ОСОБА_2 є засновником Фермерського господарства Берізка-2018 , яке зареєстровано в державному реєстрі 10 жовтня 2018 року.

Відповідно до висновку ОСОБА_4 Верховного Суду від 22 серпня 2018 року за змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 Закону України Про фермерське господарство після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов'язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.

Господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів (пункт 6 частини першої статті 12 ГПК України у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року). Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності та інші справи у визначених законом випадках, зокремасправи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю) (пункт 6 частини першої статті 20 ГПК України у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року).

Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні спори з іншими юридичними особами, зокрема з органом державної влади, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підпадають під юрисдикцію господарських судів.

Суд також зважує на ту обставину, що хоча на момент відкриття провадження по справі відповідачем фермерське господарство не було зареєстровано, проте таке відбулося під час розгляду справи, відтак, з метою недопущення порушення процесуальних прав сторін по справі суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження по справі, яка розглядається в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно з ст.4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи, підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно зі ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особипідприємці.

Отже, аналіз вищевказаного суб'єктного складу свідчить про те, що між сторонами виник спір, що підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, а тому позовна заява подана із порушенням правил підсудності, встановлених ЦПК України для відповідного позову.

Таким чином, спір, який існує у справі між його учасниками, з огляду на їх склад, виходить із господарських правовідносин, що виключає його розгляд в порядку ЦПК України.

Відповідно до п.1 ч.1ст. 255 ЦПК України,суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. ст. 255, 260, 261, 268 ЦПК України, -

ухвалив:

Провадження по справі за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки з незаконного користування закрити.

Роз'яснити сторонам право на звернення до суду за захистом своїх прав в порядку господарського судочинства.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд протягом 15 днів з дня її проголошення, особами, які не були присутніми під час проголошення ухвали - протягом 15 днів з моменту її отримання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.

Головуючий: Опалинська О.П.

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.03.2019
Оприлюднено15.04.2019
Номер документу81130220
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —696/208/18

Ухвала від 16.11.2021

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Прилуцький В. О.

Постанова від 07.08.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сімоненко Валентина Миколаївна

Ухвала від 06.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сімоненко Валентина Миколаївна

Постанова від 26.06.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Постанова від 26.06.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Ухвала від 12.06.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Ухвала від 21.05.2019

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Василенко Л. І.

Ухвала від 19.03.2019

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Опалинська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні