Провадження № 2/702/14/19
Справа № 702/527/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2019 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області
під головуванням судді: Мазай Н. В.
за участю секретаря судових засідань : ОСОБА_1
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант : ОСОБА_4
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_5,
державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6 : не з явилася
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 про визнання рішень загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , оформлені протоколом загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант недійсними, зобов язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач в липні 2018 звернувся в суд з позовом до відповідачів про визнання недійсним протоколу загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , зобов язання вчинити дії.
Підставою своїх вимог вважає те, що 21.03.1996 загальними зборами членів колективного господарського товариства ОСОБА_3 гаражна стоянка Гарант (далі - КГС „Гарант» ) затверджено статут цього товариства, який зареєстрований на підставі розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області від 17.04.1996 № 118.
Попри зазначення у статуті організаційно-правової форми колективне господарське товариство КГС „Гарант» за головними ознаками, а також за своїми завданнями та характером діяльності фактично є гаражним кооперативом.
Позивач є власником гаража № 141 та членом КГС „Гарант» , що підтверджується довідкою цього кооперативу від 14 травня 2018 року № 80.
В газеті „Алекс» (№ 15 (841) від 26.04.2018) опубліковано оголошення адміністрації КГС „Гарант» про те, що 12 травня о 17 годині 30 хв. на території кооперативних гаражів відбудуться збори уповноважених членів кооперативу. В зазначеному оголошенні також вказано порядок денний зборів:1. Звіт про діяльність кооперативу.2.Звільнення і вибори голови та членів Правління кооперативу. 3.Розгляд і затвердження проекту статуту в новій редакції.4.Затвердження розмірів внесків.5. Різне, які відбулися 12 травня 2018.
Позивач був присутній на зборах уповноважених членів КГС Гарант» , де з'ясував, що до порядку денного включено питання, які не були вказані у відповідному оголошенні в газеті Алекс від 26.04.2018. Так, на порядок денний зборів уповноважених членів КГС Гарант , згідно з протоколом, насправді було винесено наступні питання: 1.Звіт про діяльність кооперативу.2.Звільнення старого і вибори нового Голови та членів Правління кооперативу і ревізкомісії.3.Розгляд і затвердження проекту статуту в новій редакції і нової назви: гаражний кооператив Гарант .4.Ліквідація колективної гаражної стоянки „Гарант» в результаті перетворення в гаражний кооператив Гарант в зв'язку зі змінами в законодавстві.5.Обрання ліквідаційної комісії. 6.Встановлення строку для прийняття претензій кредиторів.7.Затвердження розмірів внесків. 8.Різне.
До проведення вказаних зборів позивач нікого не уповноважував представляти його інтереси на цих зборах та голосувати по будь-яких питаннях від його імені з використанням його права голосу. Він також не делегував будь-яких осіб для участі в зазначених зборах, а приймав у них участь особисто.
Під час проведення зборів уповноважених членів КГС Гарант позивач мав бажання висловити свою думку щодо порядку проведення зборів та винесених на порядок денний питань, однак голова зборів відмовив йому у цьому, зазначивши, що це можуть робити лише уповноважені члени. Внаслідок цього зборами уповноважених членів КГС Гарант без урахування думки та голосу позивача було прийнято ряд рішень.
На підставі протоколу загальних зборів уповноважених членів КГС Гарант від 12.05.2018 державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області 12.06.2018 вчинила реєстраційну дію - внесла до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань дані про перебування КГС Гарант у процесі припинення та про строк, визначений для заявлення кредиторами своїх вимог.
Таким чином, позивача, як члена КГС Гарант було позбавлено можливості завчасно знати дійсний порядок денний зборів, прийняти участь у розгляді питань, що були винесені на порядок денний зборів та прийнято ряд рішень без урахування його думки, що є грубим порушенням його прав. В зв'язку з цим протокол та всі рішення зборів уповноважених членів КГС Гарант від 12.05.2018 вважає недійсними та виходить з наступного.
На час створення КГС Гарант був чинний Закон СРСР від 26.05.1988 № 8998-ХІ Про кооперацію в СРСР» , відповідно до ч. 2 ст. 14 якого найвищим органом управління кооперативу є загальні збори. Відповідно до ч. 3 ст. 14 того ж Закону у великих кооперативах для вирішення питань, які належать до відання загальних зборів, можуть скликатися збори уповноважених.
27.08.2003 набув чинності Закон України від 10.07.2003 № 1087- IV Про кооперацію (далі - Закон).
В порушення вимог Закону в оголошенні, опублікованому в газеті Алекс (№ 15 (841) від 26.04.2018), не вказано точну дату проведення зборів уповноважених членів КГС Гарант , зокрема не зазначений рік проведення таких зборів.
Всупереч вимогам Закону статут КГС Гарант не було приведено у відповідність із чинним законодавством.
Статутом КГС Гарант не передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу, а також не визначено кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених.
За таких обставин проведення зборів уповноважених членів КГС Гарант 12 травня 2018 року не відповідає положенням статуту цього кооперативу, а тому є неправомірним. У зв'язку з цим всі рішення, прийняті на вказаних зборах, не мають юридичної сили, оскільки вони прийняті неуповноваженим органом управління КГС „Гарант» , а протокол цих зборів є недійсним.
З тих же підстав є неправомірним внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про перебування КГС „Гарант» у процесі припинення та про строк, визначений для заявлення кредиторами своїх вимог.
Просить визнати недійсним протокол загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» (код ЄДРПОУ 21376488, місцезнаходження: Черкаська область, м. Монастирище, вул. Санаторна, 13) від 12 травня 2018 року. Зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області ОСОБА_6 скасувати реєстраційну дію - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про перебування ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» (код ЄДРПОУ 21376488, місцезнаходження Черкаська область, м. Монастирище, вул. Санаторна, 13) у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та про строк, визначений зборами уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» від 12 травня 2018 року, для заявлення кредиторами своїх вимог, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, стягнути з відповідача КГС Гарант на його користь судові витрати.
10.08.2018 позивачем подано заяву про зміну предмета позову відповідно до якої позивач просить суд визнати недійсними рішення зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , оформлені протоколом загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант від 12.05.2018.
В іншій частині свої позовні вимоги, викладені у позовній заяві від 13.07.2018, залишив без змін.
03.08.2018 Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради подано відзив на цивільний позов, відповідно до якого зазначено, що згідно п. 2 ч. 10 ст. 17 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та на підставі протоколу загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант від 12.05.2018 ним 12.06.2018 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в частині зобов'язання вчинення реєстраційних дій.
07.08.2018 відповідач КГС «Гарант» в особі директора ОСОБА_7 подав відзив відповідно до якого вважає, що даний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав. 21.03.1996 було затверджено статут юридичної особи «ОСОБА_3 гаражна стоянка «Гарант» , який згодом зареєстрований на підставі розпорядження Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області від 17 квітня 1996.
За даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правову форму ОСОБА_3 гаражної стоянки «Гарант» визначено як «інші організаційно-правові форми» .
Питання приведення установчих документів та відомостей про реєстрацію юридичної особи у відповідність із змінами у законодавстві виникало з часу внесення змін до законодавства. Але організувати збори членів гаражної стоянки з кворумом виявилось неможливим. На такі збори приходило недостатньо членів для прийняття рішень про реорганізацію юридичної особи.
Розділ 4 «Управління товариством» чинної редакції статуту ОСОБА_3 гаражної стоянки «Гарант» передбачає скликання зборів уповноважених. Керуючись положеннями статуту скликано збори уповноважених, які й прийняли рішення про реорганізацію юридичної особи в гаражний кооператив.
Позивач був обізнаний про час та місце проведення зборів уповноважених, приймав участь в обговоренні порушених питань та мав можливість реалізувати свої права через уповноважену особу.
Враховуючи вищевикладене, права позивача жодним чином не порушено, а реорганізація юридичної особи шляхом перетворення в гаражний кооператив, приведення установчих документів у відповідність до законодавства, сприятиме повній реалізації прав позивача у відповідності до законодавства про кооперативи.
Крім того, вважає, що відповідно до ст. 16 ЦК України не передбачено такого способу захисту цивільних прав та інтересів судом, як визнання недійсним протоколу загальних зборів уповноважених членів, а тому оскарження рішення зборів уповноважених не підлягає захисту в судовому порядку. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд вважає, що оскільки відзив відповідача 1 КГС "Гарант" підписаний директором КГС "Гарант", який є головою комісії з припинення КГС "Гарант" ( т. 1 а.с. 240), тому повноважною особою на подання відзиву.
10.08.2018 позивачем ОСОБА_2 подано відповідь на відзив відповідно до якої вважає, що зазначений відзив не підлягає урахуванню судом під час розгляду даної справи з огляду на наступне.
12.05.2018 на загальних зборах уповноважених членів КГС „Гарант» прийнято, зокрема, рішення про призначення голови та членів ліквідаційної комісії КГС „Гарант» . Зазначене рішення до цього часу не визнане недійсним та не скасоване, а тому відзив на його позов мав би бути складений та підписаний іншою особою - головою ліквідаційної комісії КГС Гарант , а не її директором. Відзив складений та підписаний неуповноваженою особою - директором КГС „Гарант» .
09.01.2019 третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 подав до суду пояснення, відповідно до яких він повністю підтримує позов ОСОБА_2 та викладені у ньому доводи.
Він також є членом КГС „Гарант» та власником гаража, розташованого за адресою: вул. Санаторна, 13, м. Монастирище, Черкаська область.12.05.2018 на території КГС „Гарант» проводилися збори уповноважених членів цього кооперативу, про що він дізнався з газети „Алекс» (№ 15 (841) від 26.04.2018, де було опубліковано відповідне оголошення. В зазначеному оголошенні не вказано точну дату проведення зборів уповноважених членів КГС „Гарант» , зокрема не зазначений рік проведення таких зборів. Про дійсний час проведення зборів йому, як і іншим членам КГС „Гарант» , довелося здогадуватися. Він та інші члени, в тому числі і ОСОБА_2 були присутні на зборах. На цих зборах він дізнався, що до порядку денного включено питання, які не були вказані у відповідному оголошенні в газеті „Алекс» від 26.04.2018. Так, в опублікованому в газеті „Алекс» оголошенні не були зазначені питання, що вказані у протоколі зборів, а саме: вибори нових членів ревізкомісії КГС „Гарант» ; зміна назви кооперативу; ліквідація КГС „Гарант» в результаті перетворення в гаражний кооператив „Гарант» ; обрання ліквідаційної комісії; встановлення строку для прийняття претензій кредиторів.
Під час проведення зборів уповноважених членів КГС „Гарант» ОСОБА_2 висловив бажання оголосити свою думку щодо порядку проведення зборів та винесених на порядок денний питань, однак голова зборів ОСОБА_8 відмовив йому у цьому, заявивши, що це можуть робити лише уповноважені члени кооперативу.
Такі дії голови зборів ОСОБА_8 вважає незаконними, оскільки пунктом 4.2. статуту КГС „Гарант» визначено, що вищим органом управління є загальні збори членів КГС „Гарант» , а не збори уповноважених членів.
Статутом КГС „Гарант» взагалі не передбачено скликання зборів уповноважених членів кооперативу, а також не визначено кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених осіб для участі у зборах уповноважених.
Враховуючи вищевикладене вважає, що всі рішення на вказаних зборах були прийняті без урахування думки ОСОБА_2 та інших членів КГС „Гарант» , під час підготовки та проведення зборів уповноважених членів, які відбулися 12.05.2018 КГС „Гарант» порушено вимоги ЗУ „Про кооперацію» та вимоги Статуту. ОСОБА_2 повідомляв йому, що до проведення вказаних зборів він нікого не уповноважував представляти його інтереси на цих зборах та голосувати по будь-яких питаннях від його імені з використанням його права голосу, не делегував будь-яких осіб для участі в зазначених зборах, оскільки мав намір приймати у них участь особисто.
На підставі протоколу загальних зборів уповноважених членів КГС „Гарант» від 12.05.2018 державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області ОСОБА_6 12.06.2018 вчинила реєстраційну дію-внесла до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дані про перебування КГС „Гарант» у процесі припинення та про строк, визначений для заявлення кредиторами своїх вимог.
Таким чином, вважає, що були порушені права ОСОБА_2, як члена КГС „Гарант» , зокрема його було позбавлено можливості завчасно знати дійсний порядок денний зборів, прийняти участь у розгляді питань, що були винесені на порядок денний зборів та прийнято ряд рішень без урахування його думки.
Ухвалою суду 06.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до підготовчого судового розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду 07.11.2018 позивачу відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову.
За клопотанням позивача 10.12.2018 ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 .
04.01.2019 та 24.01.2019 ухвалами суду клопотання позивача про витребування доказів задоволено повністю. Продовжено строк підготовчого судового засідання до 04.02.2019.
30.01.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить його задоволити з підстав, які викладені в позовній заяві та в заяві про зміну предмета спору та пояснив, що він є членом КГС Гарант та має у власності гараж, зокрема під № 139. Гараж під номером 141, який зазначено в позовній заяві він подарував сину, але не дивлячись на цю обставину залишається членом КГС Гарант . В газеті Алекс опубліковано оголошення про проведення загальних зборів уповноважених членів КГС Гарант . В оголошенні не зазначено рік проведення зборів. Вважає, що збори проведено з порушенням статуту та норм діючого законодавства. Зокрема статутом не визначено порядок проведення зборів уповноважених, порядок делегування голосу на зборах уповноваженим. Він мав намір прийняти участь у вирішенні питань КГС Гарант , але його голос до уваги не прийнято, оскільки він його нікому не делегував та нікого не уповноважував на участь у зборах. Вважає, що через це порушено його право на голосування та прийняття участі у вирішенні питань КГС Гарант .
Представник відповідача КГС Гарант ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в його задоволенні з підстав, які викладені у відзиві на позов та пояснив, що позивач фактично не надав суду доказів порушення його прав. Позивач лише вказує на недоліки складених відповідачем документів, але не вказує, якої шкоди саме йому заподіяно прийнятими рішеннями та як він постраждав він цих рішень. ЗУ Про кооперацію передбачено необхідність у приведенні Статуту у відповідність до цього закону. Також цим законом передбачено, що статут кооперативу можна використовувати в тій частині, яка не суперечить закону, а в тих положеннях, які суперечать закону, потрібно користуватися законом. Вважає, що статутом кооперативу в редакції 1996 року, зокрема п. 4.4, передбачено, що загальні збори ( збори уповноважених) визнаються повноважними, якщо в них приймають участь члени або їх представники, які представляють від загальної більшості понад 60%. Крім того, відповідно п.4.7 Статуту управління товариством здійснюється правлінням товариства, яке обирається на загальних зборах товариства (зборах уповноважених), тобто статут передбачає таку можливість, як прийняття рішень про проведення зборів уповноважених членів кооперативу, в зв язку з чим 12.05.2018 такі збори були проведені. Членів кооперативу було завчасно повідомлено через оголошення в пресі про проведення зборів, що позивач не спростовує. Крім цього, позивач був присутнім на зборах та мав можливість висловитись. Оскільки це були збори уповноважених позивач мав би скористатися своїм правом участі в даних зборах через уповноваженого. Статтею 16 ЦПК України не передбачено такого способу захисту про який просить позивач в позовній заяві. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_5 підтримав позов ОСОБА_2, з підстав зазначених в поданих ним до суду поясненнях.
Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6 в судове засідання не з явилася. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлена у встановленому законом порядку. На адресу суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Заслухавши сторони, представників сторін, перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
Згідно зі статтями 12 , 13 ЦПК України , цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу , тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України , доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких в учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та постановити рішення.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
27 серпня 2003 набув чинності ЗУ Про кооперацію від 10.07.2003 № 1087-ІV ( далі Закон).
Згідно ст. 2 Закону України Про кооперацію , кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені в Законі. Метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.
Кооперація базується на таких основних принципах: добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 гаражна стоянка «Гарант» зареєстрована розпорядженням Монастирищенської районної державної адміністрації 17.04.1996 за реєстраційним номером № 118, код ЄДРПОУ 21376488.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Державна реєстрація кооперативу проводиться в порядку, передбаченому ст. 3 , 4 , 6 , 8 , 9 Закону України Про кооперацію , діючого з 27 серпня 2003 року.
Відповідно до п. 1.1 Статуту у редакції 1996 року, колективне господарське товариство- ОСОБА_3 гаражна стоянка Гарант , надалі Товариство, утворено на підставі рішення Монастирищенської районної Ради народних депутатів № 300 від 14.11.1983.
Товариство є юридичною особою. Товариство є правонаступником Гаражно-кооперативної стоянки- автокооперативу для транспортних засобів індивідуальних власників. ( п.п. 1.4; 1.4.1 Статуту в редакції 1996 року).
Головною метою Товариства є охорона гаражів та стоянок власників автотранспорту, досягнення найкращих економічних результатів діяльності на основі господарського розрахунку та самофінансування ( п. 1.6 Статуту в редакції 1996 року).
Основними завданнями Товариства являються- задоволення суспільних потреб в послугах, що надаються Товариством, утворення нових робочих місць, реалізація соціальних та економічних інтересів працівників членів Товариства на основі отриманого прибутку ( п.1.9 Статуту в редакції 1996 року).
Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Кооператив зобов'язаний вести облік своїх членів.
Порядок вступу врегульований в ст. 11 Закону України Про кооперацію , він здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу. Законом України Про кооперацію також визначені основні права та обов'язки члена кооперативу. Основними правами члена кооперативу є: участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов'язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Вступ громадян в члени Товариства проводиться на підставі поданої заяви. Рішення про прийняття в члени Товариства приймається загальними зборами (зборами уповноважених), або Правлінням Товариства ( п. 1.10 Статуту в редакції 1996 року).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_2 є власником гаражів №142 та №141, які знаходяться по вул. Санаторна,13, м. Монастирище Черкаська область та які ним подаровані в лютому 2019 ( т. 2 а.с. 137-138).
Разом з тим, членство позивача ОСОБА_2 в КГС Гарант підтверджується витягом про державну реєстрацію серії СЕЕ №699029, відповідно до якого ОСОБА_2 є власником гаража №139, який знаходиться в колективно-гаражній стоянці Гарант , що по вул. Санаторна,13, м. Монастирище Черкаська область (т.2 а.с.136), довідкою КГС Гарант №80 від 14 травня 2018 року за підписом директора КГС Гарант ОСОБА_7 з якої вбачається, що ОСОБА_2 являється членом КГС Гарант (т.1 а.с.10), даними списку членів КГС Гарант , відповідно до якого ОСОБА_2 є власником гаражів №141 та 142 (т.1 а.с.231-237). Право на членство ОСОБА_2 в КГС Гарант відповідає положенню Статуту в редакції від 1996 року.
Частиною 3 ст. 41 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що до приведення статутів у відповідність із цим Законом кооперативи та кооперативні об'єднання керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому Закону.
Одними з основних принципів кооперації згідно ст. 4 Закону є рівність права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос) та безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону до основних прав члена кооперативу відносяться участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління.
Законом передбачено, що кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі (ст.15 Закону ).
Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов'язки його членів (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про кооперацію" ).
Відповідно до статті 15 Закону вищим органом управління кооперативу є загальні збори його членів.
Крім того, частина 4 статті 98 глави 7 ЦК України передбачає, що порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства.
Відповідно до п.4.2-4.4. Статуту колективної гаражної стоянки Гарант вищим органом Товариства є Загальні збори членів Товариства Гарант .
Загальні збори Товариства проводяться не рідше одного разу в рік.
Загальні збори (збори уповноважених) визнаються повноважними, якщо в них приймають участь члени, або їх представники, які представляють в загальному більш, ніж 60% загальної кількості членів Товариства (т.1 а.с.11-18).
До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
Згідно п.4.6 Статуту колективної гаражної стоянки Гарант рішення Загальних зборів приймаються простою більшістю голосів. Один член Товариства має один голос при голосуванні на Загальних зборах. Рішення відносно Статуту Товариства, обрання та відкликання членів Правління, ревізійної комісії, реорганізації та ліквідації Товариства приймаються більшістю в 2/3 голосів, присутніх на зборах (т.1 а.с.11-18).
Статтею 15 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Згідно з п. 2.25 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин", відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" члени кооперативу повинні бути повідомлені про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів.
Наведені норми законодавства вказують на те, що обов'язковою умовою повідомлення про скликання загальних зборів юридичної особи є одночасна наявність у такому повідомленні інформації про час, місце проведення зборів та інформації про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний). Відсутність у повідомленні про проведення загальних зборів будь-якої з названих складових, як і відсутність самого повідомлення, може бути підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів.
У газеті Алекс №15 (841) від 26 квітня 2018 року адміністрацією КГС Гранат було розміщено оголошення про те, що адміністрація колективної гаражної стоянки Гарант (кооперативні гаражі) повідомляє членів кооперативу про збори уповноважених його членів, які відбудуться 12 травня о 17:30 на території кооперативних гаражів. Запрошують всіх членів кооперативу, голоси і побажання яких теж будуть враховані. Повістка денна: 1. Звіт про діяльність кооперативу. 2. Звільнення і вибори голови та членів Правління кооперативу. 3. Розгляд і затвердження проекту статуту в новій редакції. 4. Затвердження розмірів внесків. 5. Різне (т.1 а.с.19).
За змістом ст. 15 Закону і Статуту кооперативу для проведення загальних зборів членів кооперативу і прийняття цими зборами правомочних рішень необхідно дотриматися процедури і строків скликання загальних зборів, забезпечити особисту присутність на зборах більшості від загальної кількості членів кооперативу та особисте голосування більшості (простої чи кваліфікованої) присутніх на зборах членів кооперативу при прийнятті рішення.
Рішення Загальних зборів Уповноважених членів колективної гаражної стоянки Гарант 12 травня 2018 року оформлено протоколом Загальних зборів Уповноважених членів колективної гаражної стоянки Гарант , із слідуючим порядком денним: 1. Звіт про діяльність кооперативу. 2. Звільнення старого і вибори нового Голови та членів Правління кооперативу і ревізкомісії. 3. Розгляд і затвердження проекту статуту в новій редакції і нової назви гаражний кооператив Гарант . 4. Реорганізація колективної гаражної стоянки Гарант в результаті перетворення в гаражний кооператив Гарант в зв'язку зі змінами в законодавстві. 5. Обрання комісії по реорганізації. 6. Встановлення строку для прийняття претензій кредиторів. 7. Затвердження розмірів внесків. 8. Різне (т.1 а.с.238-241).
Відповідно до п. 2.14 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин", рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" , ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" , ст.15 Закону України "Про кооперацію" . Права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
В справі відсутні докази, що позивача належним чином було повідомлено про час і місце проведення зборів у відповідності до певної процедури, як того вимагає закон. Зокрема у матеріалах справи відсутні докази про належне повідомлення позивача про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний) з дотриманням, визначених ст. 15 Закону України Про кооперацію , оскільки судом встановлено, що порядок денний, який був опублікований у газеті Алекс №15 (841) від 26 квітня 2018 року не відповідає порядку денного загальних зборів уповноважених членів колективної гаражної стоянки Гарант оформлені протоколом від 12 травня 2018 року.
Крім цього, з протоколу загальних зборів уповноважених членів колективної гаражної стоянки Гарант від 12 травня 2018 року слідує, що на зборах були присутні 372 члени КГС Гарант представлені в 18 уповноважених за відповідними протоколами вибору кандидатів в уповноважені та 20 членів кооперативу. В цілому кількість голосів на момент відкриття зборів становить 67% від загальної кількості членів кооперативу.
Позивач заперечує, що делегував свій голос будь-кому з інших членів кооперативу, що підтверджується і даними протоколів відкритого поіменного (особистого) голосування про затвердження уповноважених осіб від 12.05.2018 ( т. 2 а.с. 50- 51, 55-56).
Відповідно до протоколу вибору кандидатів в уповноважені особи для участі в зборах, ОСОБА_2, не обрано до складу уповноважених осіб для участі в зборах (т.1 а.с.23 зворотна сторона).
Так, у протоколі відкритого поіменного (особистого) голосування про затвердження уповноважених осіб від 12.05.2018 за кандидата в уповноважені особи по вул.№10 Шила В.В., ОСОБА_2 зазначив про намір бути присутнім на зборах членів КГС Гарант (т.2 а.с. 50 -51).
З зазначених протоколів вбачається, що особи, які були присутні на зборах, лише в день зборів 12.05.2018 ухвалювали рішення про затвердження списку уповноважених членів кооперативу, які мають представити на загальних зборах інших членів кооперативу, що підтверджується і протоколом вибору кандидатів в уповноважені особи для участі в зборах, як додаток до оскаржуваного протоколу.
За змістом оскаржуваного протоколу участь в голосуванні з питань визначених в порядку денному загальних зборів від 12.05.2018 приймали лише уповноважені члени ( т. 1 а.с. 242).
Тобто, судом встановлено, що позивач, як член кооперативу, будучи присутнім на зборах був позбавлений права голосу та відповідно участі у вирішенні питань порядку денного загальних зборів, оскільки свій голос будь-кому не делегував.
Законом України Про кооперацію передбачено, що кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі (ст.15 вказаного Закону ).
Однак, як було встановлено судом, Статутом кооперативу, а також рішеннями загальних зборів кооперативу як до так і після набрання чинності Закону України Про кооперацію (Статут КГС Гарант не був приведений у відповідність з нормами ЗУ Про кооперацію станом на 12.05.2018, день проведення загальних зборів уповноважених членів КГС Гарант ), не передбачено порядок скликання зборів уповноважених кооперативу, не визначено кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених, як і не визначено кількість уповноважених за участі яких збори вважаються правомочними.
Тобто, з урахуванням того, що до 12 травня 2018 року Статутом кооперативу не визначався порядок делегування уповноважених для участі у загальних зборах уповноважених членів, та не були визначені критерії, відповідно до яких члени кооперативу, мають право делегувати уповноважених та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених, як і не визначено кількість уповноважених за участі яких збори вважаються правомочними, відсутні підстави вважати, що лише 18 осіб є уповноваженими членами кооперативу, які мають право голосу, а решта, в тому числі і позивач такого права не мають, відповідно відсутні також підстави вважати, що рішення загальних зборів уповноважених членів кооперативу, за які, згідно порядку денного, голосували лише 18 уповноважених членів кооперативу, ухвалені повноважними зборами.
Враховуючи, що питання які виносились на загальні збори уповноважених стосувались безпосередньо і позивача ОСОБА_2, то його необізнаність щодо фактичного порядку денного зборів та відсутність можливості взяти участь у вирішенні питань, які винесені на загальні збори шляхом особистого голосування, свідчить про порушення права позивача, внаслідок недотримання вимог закону та статуту про скликання і проведення загальних зборів, внаслідок чого він був позбавлений можливості належним чином підготуватись до розгляду питань порядку денного та своєчасно внести до нього відповідні пропозиції.
Крім цього, питання з приводу затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу, віднесені згідно зі Статутом КГС Гарант та ЗУ Про кооперацію саме до компетенції загальних зборів, а не загальних зборів уповноважених, порядок обрання яких Статутом КГС "Гарант" не визначено.
Враховуючи зазначене, проаналізувавши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що позовна вимога про визнання рішень загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , оформлені протоколом загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант від 12 травня 2018 року недійсними , підлягає до задоволення, оскільки збори від 12.05.2018 відбулися з порушенням статуту та законодавства.
Суд вважає, що посилання відповідача та представника відповідача на невірно обраний спосіб захисту, а саме на те, що ст. 16 ЦПК України не передбачено такого способу захисту прав, який обрано позивачем, спростовується положенням ч. 2 ст. 5 ЦПК України відповідно до якої у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Щодо позовних вимог про зобов'язання державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області ОСОБА_6 скасувати реєстраційну дію - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про перебування ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» (код ЄДРПОУ 21376488, місцезнаходження Черкаська область, м. Монастирище, вул. Санаторна, 13) у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та про строк, визначений зборами уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» від 12 травня 2018 року, для заявления кредиторами своїх вимог, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд вважає, що вони не підлягають задоволенню та виходить з наступного.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, колективна гаражна стоянка Гарант , КГС Гарант 12.06.2018 перебуває в стані припинення за рішенням засновників від 12.05.2018, та надано строк до 12.08.2018 для заявлення кредиторами своїх вимог (т.1 а.с.24-26).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі зокрема судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Суд вважає, що оскільки реєстраційна дія - внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про перебування ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» (код ЄДРПОУ 21376488, місцезнаходження Черкаська область, м. Монастирище, вул. Санаторна, 13) у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та про строк, визначений зборами уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки „Гарант» від 12 травня 2018 року, для заявления кредиторами своїх вимог, вчинена державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області ОСОБА_6 на підставі рішення засновників, яке судом визнано недійсним (рішення згідно протоколу загальних зборів уповноважених членів КГС Гарант від 12.05.2018), відповідно за даних обставин скасування вказаної реєстраційної дії передбачено законом.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Позивачем не надано суду доказів порушення його прав державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради Черкаської області ОСОБА_6, а тому позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки суд позовні вимоги задовольнив частково, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в розмірі 704 грн 80 коп, що відповідає ст.141 ЦПК України .
На підставі викладеного та керуючись статтями 2-7, 9-13, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 про визнання рішень загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант , оформлені протоколом загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант недійсними, зобов язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати недійсними рішення загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант від 12 травня 2018 року, оформлені протоколом загальних зборів уповноважених членів ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант від 12 травня 2018 року.
В частині задоволення позову до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6 про зобов язання вчинити дію відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 гаражної стоянки Гарант на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 паспорт серія НС№ 808392 виданий Монастирищенським РВ УМВС України в Черкаській області 09.06.2000, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідач: ОСОБА_3 гаражна стоянка Гарант , код ЄДРПОУ 21376488, місце знаходження : вул. Санаторна, 13 м. Монастирище Черкаської області .
Відповідач: Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців виконавчого комітету Монастирищенської міської ради ОСОБА_6 : адреса вул. Соборна, 117 м. Монастирище Черкаської області.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Повний текст рішення складено 15 квітня 2019 року.
Суддя: Н. В. Мазай
Суд | Монастирищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2019 |
Оприлюднено | 16.04.2019 |
Номер документу | 81159969 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастирищенський районний суд Черкаської області
Мазай Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні