Рішення
від 03.04.2019 по справі 916/377/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/377/18

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань ОСОБА_1

За участю представників сторін:

Від прокурора: Кривельова Т.М. /посвідчення/;

Від позивачів:

- Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: ОСОБА_2 за довіреність № 31-15-0.62-21/62-18 від 14.05.2018р.;

- Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області: не з'явився;

- Одеської обласної ради: не з'явився;

- Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області: не з'явився;

Від відповідача: ОСОБА_3 за довіреністю № б/н від 21.01.2019р.;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області, Одеської обласної ради, Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю „Полімер-Граніт» про стягнення 320 338,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Одеської області (далі по тексту - прокурор) звернувся до господарського суду із позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі по тексту - ГУ Держгеокадастру в Одеській області), Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області (далі по тексту ГУ ДКСУ в Одеській області), Одеської обласної ради, Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (далі по тексту - Авангардівська селищна рада) до товариства з обмеженою відповідальністю „Полімер-Граніт» (далі по тексту - ТОВ „Полімер-Граніт» ) про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок проведення робіт по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву без отримання спеціального дозволу, у загальному розмірі 320 338,00 грн. шляхом перерахування до спеціального фонду державного бюджету України у розмірі 30% - 96101,40 грн., до спеціального фонду обласного бюджету у розмірі 20% - 64067,60 грн., до спеціального фонду місцевого бюджету Авангардівської селищної ради у розмірі 50 % - 160169,00 грн.

Позовні вимоги прокурора обґрунтовані фактом зняття та перенесення відповідачем ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельних ділянках загальною площею 10,54 га, які розташовані на території Авангардівської селищної ради, в результаті чого земельним ділянкам було заподіяно шкоду, розмір якої відповідно до наданого прокурором розрахунку складає 320 338,00 грн.

Відповідач повністю заперечував проти позову, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість. Зокрема, відповідачем було наголошено про відсутність у ГУ Держгеокадастру в Одеській області повноважень на проведення позапланової перевірки та недотримання вимог ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Крім того, відповідач стверджував, що з огляду на ненадходження до ГУ Держгеокадастру в Одеській області скарг від власників земельних ділянок щодо порушення відповідачем верхнього родючого ґрунтового покриву, у позивача відсутні підстави для визначення розміру шкоди на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007р.

Посилаючись на приписи п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему від 04.01.2005р. №1, якими встановлено, що дозвіл не вимагається, якщо переміщення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї і тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів, відповідач також наполягає на відсутності у нього обов'язку з отримання дозволу.

Рішенням господарського суду Одеської області від 04.06.2018р. по даній справі, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.07.2018р., у задоволенні позовних вимог прокурора до ТОВ „Полімер-Граніт» було відмовлено. Проте, постановою Верховного Суду від 09.11.2018р. було частково задоволено касаційну скаргу прокурора, скасовано рішення господарського суду Одеської області від 04.06.2018р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18.07.2018р., справу передано на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

У постанові від 09.11.2018р. по даній справі Верховним Судом було наголошено, що судами першої та апеляційної інстанції при оцінці наявних в матеріалах справи документів як доказів, зазначено, що при їх складанні відповідним органом допущено певні порушення, які стосуються порядку проведення перевірки, і як наслідок, вказані документи відхилені судами як неналежні докази в підтвердження обставин порушення відповідачем вимог земельного законодавства щодо зняття та перенесення родючого шару ґрунту без спеціального дозволу. В свою чергу, суди надаючи оцінку вказаним документам як доказам, оцінили лише порядок та форму їх складання, не дослідивши і не надавши оцінки суті зафіксованих у них відомостей в сукупності з необхідністю дослідження та встановлення інших обставин справи, зокрема, щодо загальної площі орендованих відповідачем земельних ділянок, загальної площі знятого ґрунтового покриву та його зняття саме з тих земельних ділянок, які орендуються відповідачем та щодо яких було призначено проведення відповідної перевірки.

Крім того, Верховним Судом було зазначено, що судами попередніх інстанцій взагалі не було досліджено питання перебування саме в оренді у відповідача земельних ділянок в контексті періоду оренди по відношенню до періоду перевірки, а саме: питання строку дії договорів оренди, на підставі яких відповідач орендує земельні ділянки. Верховним Судом також було наголошено про необхідність надання оцінки доводам прокурора про невідповідність рішень ГУ Держгеокадастру в Одеській області вимогам законодавства без встановлення таких обставин рішенням суду в адміністративній справі згідно з ст. 19 КАС України.

Відповідно до ст. 316 ГПК України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи. Постанова суду касаційної інстанції не може містити вказівок для суду першої або апеляційної інстанції про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про переваги одних доказів над іншими, про те, яка норма матеріального права повинна бути застосована і яке рішення має бути прийнято за результатами нового розгляду справи.

Після надходження матеріалів справи до господарського суду, за результатами проведеного повторного автоматичного розподілу, дану справу в порядку ст. 32 ГПК України було передано на розгляд судді Желєзній С.П., яка ухвалою від 03.12.2018р. прийняла справу до свого провадження.

Під час нового розгляду справи прокурором, Одеською обласною радою та ГУ Держгеокадастру в Одеській області були повністю підтримані заявлені позовні вимоги. Авангардівською селищною радою та ГУ Державної казначейської служби в Одеській області під час нового розгляду справи не було подано до суду письмових пояснень з приводу заявлених прокурором позовних вимог.

В свою чергу, відповідач проти позову заперечував у повному обсязі, з посиланням на наведені по тексту рішення вище доводи. Крім того, відповідачем було вказано про недоведеність прокурором факту переміщення з боку ТОВ „Полімер-Граніт» ґрунтового покриву за межі земельних ділянок, наданих позивачу у користування на підставі договорів оренди, що, відповідно, свідчить про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

На підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 21.06.2017р. №259-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", у зв'язку із виявленням факту зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області ГУ Держгеокадастру в Одеській області вирішено здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок із кадастровими номерами: 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області; наказано державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ОСОБА_4 та державному інспектору Стоянову Д.О. у термін з 19.06.2017р. по 19.07.2017р. здійснити захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства. При цьому, на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 17.07.2017р. №321-ДК термін здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства був змінений шляхом зобов'язання державних інспекторів у термін з 19.06.2017р. по 01.09.2017р. вжити заходів контролю за дотримання земельного законодавства.

20.07.2017р. Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області складений акт обстеження земельних ділянок, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області, кадастрові номери 5123755200:01:002:0269, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0381.

За результатами проведеного обстеження встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" було знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на земельних ділянках загальною орієнтовною площею 10,5 га, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області, кадастрові номери - 5123755200:01:002:0269, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0381. Стан ґрунтового покриву задовільний, відсутні ознаки засмічення.

22.08.2017р. Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області було проведено перевірку земельних ділянок, за результати якої державними інспекторами було складено акт №259-ДК/582/АП/09/01-17, з якого вбачається наступне:

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 196/2 знаходиться у власності ОСОБА_5 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384903, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області; цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_5 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,74га. Перевіркою також встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0378, площею 1,8528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 196/1 знаходиться у власності ОСОБА_6 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384901, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області; цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля; згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_6 О Л. передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,86 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0384, площею 1,8306 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 195/2 знаходиться у власності ОСОБА_7 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384904, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області; цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_7 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0384, площею 1,8306 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,79га. Перевіркою також встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0390, площею 1,8308 га, розташована за адресою; Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 195/1 знаходиться у власності ОСОБА_8 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серн ЯИ №384906, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 30.06.2015р. ОСОБА_8 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0390, площею 1,8308 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар гранту) на площі 0,81га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці правлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0400, площею 1,9004 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 194/2 знаходиться у власності ОСОБА_9 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384908, виданого 16.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка; категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 29.08.2016р ОСОБА_9 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0400, площею 1,9004 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,88га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0380, площею 1,5871 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/1-Б знаходиться у власності ОСОБА_10 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384910, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.06.2014р. ОСОБА_11 передала належну їй земельку ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт"здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0380, площею 1,5871 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,72га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався. З урахуванням вказаної інформації, документів отриманих в ході перевірки, вбачається порушення вимог ст.168 Земельного Кодексу України.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0399, площею 1,9005 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 194/1 знаходиться у власності ОСОБА_12 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384909, виданого 16.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 01.09.2016р. ОСОБА_12 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0399, площею 1,9005 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар фунту) на площі 0,75га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0350, площею 1,3841 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №51, земельна ділянка знаходиться у власності ОСОБА_13 згідно договору купівлі-продажу від 01.08.2012р., посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_14, реєстровий номер 1116. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибний ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 19.06.2014р. ОСОБА_13 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером; 5123755200:01:002:0350, площею 1,3841 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,85 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0373, площею 0,3528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/1-а знаходиться у власності ОСОБА_10 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384921, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.06.2014р. ОСОБА_10 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0373, площею 0,3528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,14 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0370, площею 1,9404 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/2 знаходиться у власності ОСОБА_15 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384918, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житловою будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 19.06.2014р. ОСОБА_15 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0370, площею 1,9404 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,80 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття га перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0372, площею 1,9488 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 193/2 знаходиться у власності ОСОБА_16 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384907, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 17.07.2015р. ОСОБА_16 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р. виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0372, площею 1,9488 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,89 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0379, площею 1,8590 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 197/1 знаходиться у власності ОСОБА_17 згідно державного акту нa право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384902, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля; згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_17 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017p. виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0379, площею 1,8590 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,71 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0382, площею 1,8589 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 197/2 знаходиться у власності ОСОБА_18 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384905, виданого 26.11.2009 відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_18 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0382, площею 1,8589 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,77га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0269, площею 1,9485 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 193/1 знаходиться у власності ОСОБА_19 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384898, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 12.02.2016р. ОСОБА_19 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснює будівництво багатоповерхового житлового комплексу; на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0269, площею 1,9485 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,83 га. Перевіркою також було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

З огляду на вищенаведене та з урахуванням отриманих в ході перевірки документів, державними інспекторами у акті обстеження земельної ділянки №259-ДК/582/АП/09/01-17 від 22.08.2017р. було зроблено висновок про порушення вимог ст. 168 Земельного кодексу України, у зв'язку із зняттям та перенесенням ТОВ "Полімер-Граніт" ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельних ділянках загальною площею 10,54 га.

06.10.2017р. ГУ Держгеокадастру в Одеській області було складено протокол про адміністративне правопорушення №259/ДК/0221П/07/08/-17, з якого вбачається, що старшим державним інспектором Кривошеєнком В.Є. при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок, які мають кадастрові номери: 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, встановлено, що на земельних ділянках, які знаходять у оренді ТОВ "Полімер-Граніт", кадастрові номери: 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269 - частково знятий ґрунтовий покрив загальною площею 10,54 га.; ґрунт знятий та вивезений за межі земельних ділянок ТОВ "Полімер-Граніт"; дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок не видавався, що є порушенням ч.2 ст.168, п.п. "и". ч.1 ст.211 Земельного кодексу України; правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду (збитки) у сумі 320 338 грн.. В протоколі також зазначено, що особою, яка вчинила адміністративне правопорушення є ОСОБА_20 - директор ТОВ "Полімер-Граніт".

10.10.2017р. ГУ Держгеокадастру в Одеській області було винесено постанову №259-ДК/0171По/08/01-17 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої ОСОБА_20 (директора ТОВ "Полімер-Граніт") було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53-3 КУпАП, та накладено на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. При цьому, з протоколу про накладення адміністративного стягнення вбачається, що державним інспектором було встановлено часткове зняття та перенесення за межі земельних ділянок родючого шару ґрунту на площі 10,54 га; кадастрові номери земельних ділянок: 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269. При цьому, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ТОВ "Полімер-Граніт", не видавався, що є порушенням ч.2 ст.168, п.п. "и" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України.

Згідно інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №119262019 від 02.04.2018р., №119261053 від 02.04.2018р., №119259629 від 02.04.2018р., №119259408 від 02.04.2018р., №119259050 від 02.04.2018р., №119258683 від 02.04.2019р., №119258201 від 02.04.2018р., №119256800 від 02.04.2018р., №119256429 від 02.04.2018р., №119255161 від 02.04.2019р., №119254290 від 02.04.2019р., №119253483 від 02.04.2018р. за ТОВ "Полімер-Граніт" зареєстровано право оренди земельних ділянок за наступними кадастровими номерами 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269.

Звертаючись до господарського суду із позовними вимогами до ТОВ "Полімер-Граніт" прокурором було наголошено, що відповідачем у порушення вимог земельного законодавства та законодавства про охорону навколишнього природного середовища не було отримано дозволу на зняття верхнього родючого шару ґрунту, що є підставою для стягнення шкоди у розмірі 320 338,00 грн.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.

За змістом статей 15 та 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання чи оспорювання. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України „Про охорону земель» 19 червня 2003 року N 962-IV (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Згідно зі ст. 56 Закону України „Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Згідно з приписами ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища» від 27.06.2001р. № 02-5/744 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначені у ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу цивільного правопорушення, а саме: вина особи, яка заподіяла шкоду; протиправна поведінка заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача. Відсутність одного з елементів складу цивільного правопорушення, які утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за заподіяну шкоду, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована як правопорушення. На позивача покладається обов'язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяними збитками. В свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні збитків.

Верховним Судом у постанові від 09.11.2018р. по даній справі було наголошено, що на прокурора та позивачів покладено обов'язок із доведення, в першу чергу, наявності протиправної поведінки відповідача, тобто порушення чинного природоохоронного законодавства.

З огляду на викладене, господарський суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору встановити факт наявності або відсутності у діях ТОВ "Полімер-Граніт" елементів складу цивільного правопорушення.

Як зазначалось вище по тексту рішення ТОВ „Полімер-Граніт» в обґрунтування власної правової позиції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог прокурора, посилаючись на п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему від 04.01.2005р. №1, було неодноразово наголошено про відсутність у товариства обов'язку отримувати дозвіл на зняття та переміщення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту). Натомість, прокурором та позивачами було наголошено про наявність у відповідача обов'язку отримати дозвіл на зняття родючого шару ґрунту на земельних ділянках, на яких ТОВ „Полімер-Граніт» здійснює будівництво багатоквартирного будинку.

З огляду на викладене вище господарський суд доходить висновку про необхідність при вирішенні даного спору, в першу чергу, встановити наявність або відсутність у ТОВ „Полімер-Граніт» обов'язку отримувати дозвіл на зняття родючого шару ґрунту, так як відсутність такого обов'язку взагалі виключатиме можливість притягнення останнього до відповідальність у вигляді стягнення матеріальної шкоди.

Згідно зі ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Згідно зі ст. 168 Земельного кодексу України (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Частиною 1 ст. 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Процедура видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 01.01.2005р. №1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 20.01.2005р. №70/10350 (далі - Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів).

Пунктом 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів передбачено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

Згідно з п.3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи , зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

При цьому, положеннями п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.

З огляду на вищенаведені приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку, що ТОВ "Полімер-Граніт", яке здійснює на орендованих земельних ділянках будівництво багатоповерхового комплексу, факт будівництва якого під час розгляду справи судом з боку відповідача не заперечувався, зобов'язано отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок відповідно до п. 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів.

При цьому, господарським судом критично оцінюються доводи ТОВ "Полімер-Граніт", яким було наголошено про необхідність застосування п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів при вирішенні питання щодо наявності або відсутності у відповідачу обов'язку отримувати дозвіл на зняття родючого шару ґрунту з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Як зазначалось вище по тексту рішення, земельні ділянки, на яких відповідачем було знято ґрунтовий покрив без спеціального дозволу, використовуються ТОВ "Полімер-Граніт" для будівництва багатоквартирного комплексу, що останнім не заперечується. При цьому, відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження проведення ТОВ "Полімер-Граніт" будівництва на території лише однієї земельної ділянки або проведення будівельних робіт окремо на кожній із орендованих земельних ділянок, в тому числі свідчить про відсутність підстав для застосування судом п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів. Господарський суд зазначає, що положеннями вказаної норми передбачено право особи на зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу лише у випадку проведення особою на присадибній ділянці будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою задоволення особистих потреб.

При цьому, здійснення будівництва багатоквартирного будинку, тобто житлового будинку, в якому розташовано три чи більше квартири та у якому можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, передбачає отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву незалежно від зняття та переміщення ґрунтового покриву в межах однієї й тієї самої земельної ділянки.

Підсумовуючи вищенаведене господарський суд доходить висновку, що ТОВ "Полімер-Граніт", який проводить будівельні роботи на орендованих земельних ділянках, зобов'язаний отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок незалежно від зняття та переміщення ґрунтового покриву в межах однієї й тієї самої земельної ділянки.

Проте, в матеріалах даної справи взагалі відсутні будь-які докази на підтвердження факту отримання ТОВ "Полімер-Граніт" дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, що дозволяє господарському суду дійти висновку про наявність у діях відповідача такого елементу складу цивільного правопорушення як протиправна поведінка.

Господарський суд зазначає, що факт закінчення строку дії окремих договорів оренди на момент проведення ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства не спростовує висновку суду щодо наявності у діях відповідача протиправної поведінки, оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження відмови як ТОВ "Полімер-Граніт", так і власників земельних ділянок від автоматичної пролонгації дії договорів на той самий строк та на тих самих умовах, а також докази на підтвердження припинення проведення відповідачем будівельних робіт на орендованих земельних ділянках. За таких обставин суд доходить висновку, що станом на момент проведення ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки земельні ділянки перебували у користуванні відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 623 Цивільного кодексу України розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.

Господарський суд зазначає, що важливим елементом доказування розміру завданої шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками потерпілої особи. Слід довести, що протиправна поведінка, дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які виникли у потерпілої особи - наслідком такої протиправної поведінки.

Верховним Судом у постанові від 09.11.2018р. по даній справі зазначено, що вирішальне значення для визначення розміру заподіяної шкоди має саме встановлення площі, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву та розташування відповідної площі в межах земельних ділянок, які орендуються відповідачем, та щодо яких проводилась перевірка.

Посилаючи на неправомірність та безпідставність позовних вимог прокурора ТОВ "Полімер-Граніт" неодноразово було наголошено, що при проведенні ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства останнім було порушено вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Наведене, за переконанням відповідача, свідчить про недопустимість складених ГУ Держгеокадастру в Одеській області документів як доказів, а, отже, про неможливість врахування судом таких доказів під час вирішення спору.

Першочергово господарський суд зазначає, вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підлягали застосуванню ГУ Держгеокадастру в Одеській області під час проведення перевірки дотримання з боку ТОВ "Полімер-Граніт" земельного законодавства, що, в тому числі, відповідає висновкам, до яких дійшов Верховний Суд у постанові від 09.11.2018р. по даній справі.

При цьому, підстави для застосування при вирішенні даного спору положень постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2017р. №1104, якою затверджено перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» , відсутні оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2017р. №1104 була прийнята та набрала чинності після проведення ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-V (в редакції чинній на 21.06.2017р. - дату винесення ГУ Держгеокадастру в Одеській області наказу за №259-ДК) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року. Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб'єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб'єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю). Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Положеннями ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є:

- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;

- неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

- доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом. Повторне проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), забороняється.

Господарський суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які документи на підтвердження включення ГУ Держгеокадастру в Одеській області у 2016р. ТОВ "Полімер-Граніт" до переліку суб'єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, тобто у 2017р., а також внесення позивачем не пізніше 15 жовтня 2016р., відомостей про внесення відповідача до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

З огляду на викладене, враховуючи вимоги, встановлені ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" щодо порядку проведення планових заходів контролю, докази на підтвердження дотримання яких в матеріалах справи відсутні, господарський суд дійшов висновку, що призначена на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 21.06.2017р. за №259-ДК перевірка є позаплановою.

Проте, під час призначення та проведення ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства позивачем було допущено деякі порушення, зокрема, перевірка була проведена за відсутності погодження Державної регуляторної служби, як того вимагає Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» ; позаплановий захід перевірки був проведений за відсутності керівника або особи, уповноваженої керівником ТОВ "Полімер-Граніт" та без пред'явлення відповідачу копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) тощо.

З огляду на викладене вище, господарський суд доходить висновку про призначення та проведення ГУ Держгеокадастру в Одеській області перевірки дотримання ТОВ "Полімер-Граніт" вимог земельного законодавства із порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України „Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

Приписами ст. 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Положеннями ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Необхідно зауважити, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. не встановлює чітко ви значених правил допустимості дока зів, оскільки вказане питання вирі шується, за загальним правилом, відповідно до внутрішньодержавних правових норм. Поряд з цим, закріплене у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. право на справедливий судовий розгляд не є простим відсиланням та не виключає можливості надання Судом оцінки доказам на предмет дотри мання прав, гарантованих Конвенці єю.

Так, необхідно відзначити, що важли вим для визнання допусти мості доказу, з погляду Європейського Суду, є дослідження питання можливості сторони оспо рити певний доказ або доказування певного суб'єкта загалом (рішення у справі „Корнєв і Карпенко проти України» від 2l.10.2010 р., заява №17444/04). Крім того, у рішення від 24.04.2008р. у справі „Жогло проти України» (заява № 17988/02) Європейський Суд зазначив, що за судження не може ґрунтуватись ли ше або переважно на показаннях, які сторона захисту не могла оспорити.

Підсумовуючи вище наведене, господарський суд доходить висновку, що при вирішенні питання щодо прийняття або неприйняття певного доказу під час вирішення справи необхідно враховувати наявність у сторони, якою було наголошено про недопустимість певного доказу, можливості оспорити поданий до суду доказ, в даному випадку, наявність у ТОВ "Полімер-Граніт" права на оскарження дій ГУ Держгеокадастру в Одеській області під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю). У разі надходження такого звернення суб'єкта господарювання відповідний центральний орган виконавчої влади зобов'язаний розглянути його в установленому законом порядку.

Господарський суд зазначає про відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження оскарження ТОВ "Полімер-Граніт" рішень та дій ГУ Держгеокадастру в Одеській області під час проведення перевірки дотримання відповідачем вимог земельного законодавства. Таким чином, відсутність доказів на підтвердження оскарження відповідачем рішень або дій ГУ Держгеокадастру в Одеській області у встановленому законом порядку дозволяє господарському суду дійти висновку про наявність правових підстав для врахування під час вирішення даного спору складених ГУ Держгеокадастру в Одеській області документів, що, в тому числі, відповідає позиції Європейського Суду з прав людини щодо визначення допусти мості доказу. Більш-того, господарський суд зазначає про відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження оскарження постанови №259-ДК/0171По/08/01-17 від 10.10.2017р. про накладення на директора ТОВ "Полімер-Граніт" адміністративного стягнення.

Господарським судом критично оцінюються доводи прокурора, яким під час розгляду даної справи було наголошено, що дослідження судом питання відповідності прийнятих ГУ Держгеокадастру в Одеській області рішень вимогам чинного законодавства свідчить про вихід суду за межі своєї юрисдикції, оскільки питання щодо виходу суду за межі своєї юрисдикції може мати місце лише у випадку вирішення судом спору, який не належить до юрисдикції такого суду. При цьому, оцінка документів, наданих сторонами по справі, які, в тому числі, можуть бути оскаржені у порядку адміністративного судочинства, не свідчить про вихід суду за межі своєї юрисдикції, оскільки вимогами ГПК України передбачено обов'язок суду надати оцінку доказам, жоден із яких не має заздалегідь встановленої сили.

З акту обстеження земельної ділянки №259-ДК/325/АО/10/01-17 від 20.07.2017р. та акту перевірки від 22.08.2017р., складених державними інспекторами ГУ Держгеокадастру в Одеській області, вбачається, що загальна площа, на якій ТОВ "Полімер-Граніт" було знято та перенесено ґрунтовий покрив без отримання спеціального дозволу складає 10,54 га.

Верховним Судом у постанові від 09.11.2018р. по даній справі було зазначено, що виходячи із положень п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, вирішальне значення для визначення наявності порушення вимог земельного законодавства в частині здійснення зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу має встановлення факту переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) в межах однієї й тієї самої земельної ділянки або за її межі; при цьому, таких відомостей акт обстеження та акт перевірки не містять.

Як зазначалось вище по тексту рішення, ТОВ "Полімер-Граніт", яке здійснює на орендованих земельних ділянках будівництво багатоповерхового комплексу, зобов'язано отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок відповідно до п. 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів. При цьому, при розгляді справи суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку отримати дозвіл незалежно від зняття та переміщення ґрунтового покриву в межах однієї й тієї самої земельної ділянки.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про необхідність доведення прокурором лише факту зняття відповідачем ґрунтового покрив без отримання спеціального дозволу та площі знятого ґрунтового покриву. За результатами надання оцінки наявним в матеріалах справи документам суд дійшов висновку про доведеність факту як зняття з боку ТОВ "Полімер-Граніт" ґрунтового покриву, так і його площі.

Відповідно до п.6 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, визначається за такою формулою: Шг = Пг х Нг х Кі (5), де Шг - розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, гривень; Пг - площа, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, гектарів; Нг - нормативні втрати від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), визначені у додатку 11; Кі - має таке саме значення, як у формулі 1. Пунктом вказаної Методики визначено, що Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000р. № 783.

Відповідно до п.7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами , а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619.

Необхідно зауважити, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, яким в даному випадку виступає ГУ Держгеокадастру в Одеській області, до повноважень якого віднесено здійснення державного контролю у частині виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення будівельних робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву.

При цьому, відповідно до ст. 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом як проведення перевірок, так і розгляду звернень юридичних і фізичних осіб. Таким чином, заяви власників або землекористувачів не є єдиною підставою для проведення перевірки.

При цьому, господарський суд зазначає, що втрата чинності Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 №132, та Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 №1619, не свідчить про відсутність підстав для врахування судом складених ГУ Держгеокадастру в Одеській області актів, оскільки акти перевірки у будь-якому випадку повинні складатись із дотримання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у якому наведені вимоги щодо акту перевірки. При цьому, недотримання ГУ Держгеокадастру в Одеській області порядку складення акту не має наслідком необхідність відхилення судом такого доказу, з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження оскарження відповідачем дій ГУ Держгеокадастру в Одеській області під час проведення перевірки.

Підсумовуючи вище наведене, перевіривши здійснений прокурором розрахунок заявленої до стягнення шкоди, враховуючи відомості, вказані у акті обстеження земельної ділянки №259-ДК/325/АО/10/01-17 від 20.07.2017р. та акті перевірки від 22.08.2017р., господарський суд доходить висновку, що здійснений прокурором розрахунок шкоди у розмірі 320 338,00 грн. є правильним та обґрунтованим. Наведене дозволяє суду дійти висновку про наявність у діях ТОВ "Полімер-Граніт" таких елементів складу цивільного правопорушення як протиправна поведінка та шкода.

Досліджуючи питання наявності причинно-наслідкового зв'язку між вчиненим ТОВ "Полімер-Граніт" порушенням земельного законодавства та заподіяними збитками, господарський суд виходить з того, що допущене відповідачем порушення мало місце в результаті здійснення відповідачем своєї діяльності з порушеннями вимог чинного законодавства. Викладені обставини, за переконанням суду, підтверджують наявність причинно-наслідкового зв'язку між здійсненим порушенням та завданими ним збитками, а отже, як наслідок, про наявність у діях відповідача даного елементу складу цивільного правопорушення.

В силу положень ч. ч. 1-3 ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Господарський суд зазначає, що ТОВ „Полімер-Граніт» під час розгляду даної справи не було доведено суду відсутність вини у вчиненні порушення земельного законодавства, у зв'язку з чим, суд доходить висновку про наявність у діях відповідача вини як одного із елементів складу цивільного правопорушення.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог прокурора ТОВ „Полімер-Граніт» про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок проведення робіт по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву без отримання спеціального дозволу, у загальному розмірі 320 338,00 грн.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених заступником прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області, Одеської обласної ради, Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області позовних вимог шляхом присудження до стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю „Полімер-Граніт» на користь позивачів шкоди, заподіяної внаслідок проведення робіт по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву без отримання спеціального дозволу, у загальному розмірі 320 338,00 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання прокурором позовної заяви, апеляційної та касаційної скарги розподіляються відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Полімер-Граніт» /65122, м. Одеса, 11-та станція Люстдорфської дороги, 3-а, ідентифікаційний код 34872486/ шкоду, заподіяну внаслідок проведення робіт по зняттю та перенесенню ґрунтового покриву без отримання спеціального дозволу у загальному розмірі 320 338,00 грн. /триста двадцять тисяч триста тридцять вісім грн. 00 коп./ шляхом перерахування до спеціального фонду державного бюджету України у розмірі 30% - 96101,40 грн. /дев'яносто шість тисяч сто одна грн. 40 коп./, до спеціального фонду обласного бюджету Одеської обласної ради у розмірі 20% - 64 067,60 грн. /шістдесят чотири тисячі шістдесят сім грн. 60 коп./, до спеціального фонду місцевого бюджету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області у розмірі 50 % - 160 169,00 грн. /сто шістдесят тисяч сто шістдесят дев'ять грн. 00 коп./.

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Полімер - Граніт» /65122, м. Одеса, 11-та станція Люстдорфської дороги, 3-а, ідентифікаційний код 34872486/ на користь прокуратури Одеської області /65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, буд. 3, ідентифікаційний код 03528552/ судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 21622,81 грн. /двадцять одна тисяча шістсот двадцять дві грн. 81 коп./.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 15.04.2019р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.04.2019
Оприлюднено16.04.2019
Номер документу81173457
СудочинствоГосподарське