Постанова
від 23.04.2019 по справі 443/14/17
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

іменем України

23 квітня 2019 року

м. Київ

справа № 433/14/17

провадження № 51- 7409 км18

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

потерпілого ОСОБА_6 ,

представника потерпілої ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_8 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги захисника ОСОБА_9 та потерпілих ОСОБА_7 і ОСОБА_6 на вирок Перемишлянського районного суду Львівської області від 22 грудня 2017 року та вирок Апеляційного суду Львівської області від 17 травня 2018 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016140260000448, за обвинуваченням

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України

(далі КК).

Зміст оскаржуваних судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Перемишлянського районного суду Львівської області від 22 грудня 2017року ОСОБА_10 засуджено за ч. 2 ст. 286 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки без позбавлення права керувати транспортними засобами.

На підставі ст. 75 КК ОСОБА_10 звільнено від відбування основного покарання з випробуванням упродовж трирічного іспитового строку та покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 цього Кодексу, а саме: не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

Апеляційний суд Львівської області скасував вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_10 в частині призначеного покарання та 17 травня 2018 року ухвалив свій вирок, яким призначив ОСОБА_10 покарання за ч. 2 ст. 286 КК у виді позбавлення волі на строк чотири роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк два роки.

На підставі ст. 75 КК ОСОБА_10 звільнено від відбування основного покарання з випробуванням упродовж трирічного іспитового строку та покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 цього Кодексу, а саме: не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

В решті вирок суду першої інстанції залишено без зміни.

Згідно з вироком ОСОБА_10 визнано винуватим у тому, що він 5 жовтня 2016року приблизно о 13 годині 15 хвилин, керуючи вантажним автомобілем марки «RENAULT MAGNUM», реєстраційний номер НОМЕР_1 , із напівпричепом марки «ROSSART-GIFUT», реєстраційний номер НОМЕР_2 , та рухаючись по автодорозі ЛьвівІвано-Франківськ в напрямку м. Львова в межах с. Соколівка Жидачівського району Львівської області, біля будинку № 27 по вул. Миру, порушив вимоги Р. 1 п 1.5; Р. 2 п. 2.3 б); д); Р. 12 п. 12.1 Правил дорожнього руху України, проявив неуважність до дорожньої обстановки та її змін, не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху свого транспортного засобу та не оцінив дорожню обстановку, що призвело до виносу на заокругленій ділянці даної дороги напівпричепа на зустрічну смугу руху, по якій в цей час в зустрічному напрямку рухався автомобіль марки «RENAULT TRAFIC», реєстраційний номер

НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_11 . Внаслідок чого відбулося зіткнення між напівпричепом автомобіля під керуванням ОСОБА_10 із автомобілем марки «RENAULT TRAFIC».

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій ОСОБА_11 помер на місці, а пасажир його автомобіля ОСОБА_12 отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості.

Після зіткнення автомобіль марки «RENAULT TRAFIC», реєстраційний номер

НОМЕР_3 , відкинуло назад, внаслідок чого відбулось попутне зіткнення між задньою частиною даного автомобіля та передньою частиною автомобіля марки «BMW X5», реєстраційний номер НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_13 , який в цей час рухався позаду вказаного автомобіля.

Вимоги касаційних скарг та узагальнені доводи осіб, які їх подали

У касаційних скаргах:

захисник, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_10 та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Зазначає, що суд апеляційної інстанції належним чином не обґрунтував рішення про необхідність застосування до ОСОБА_10 додаткового покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами.

потерпілі, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого внаслідок м`якості, просять скасувати судові рішення щодо ОСОБА_10 та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. При цьому зазначають, що судами неправомірно враховано те, що ОСОБА_10 сприяв розкриттю злочину, та його щире каяття. Крім того, вказують, що судами не взято до уваги думку потерпілих щодо виду і розміру покарання, а також те, що заподіяну шкоду відшкодував власник автомобіля, а не ОСОБА_10 .

У запереченнях на касаційну скаргу потерпілих захисник ОСОБА_9 просить залишити її без задоволення, як безпідставну.

Позиції інших учасників судового провадження

Потерпілий ОСОБА_6 підтримав свою касаційну скаргу, просив скасувати ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_10 та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції, а щодо задоволення скарги захисника ОСОБА_9 заперечував.

Представник потерпілої ОСОБА_7 адвокат ОСОБА_8 підтримав касаційну скаргу потерпілих, просив скасувати ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_10 та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_9 вважав безпідставною і такою, що не підлягає задоволенню.

Прокурор ОСОБА_5 вважала касаційну скаргу потерпілих обґрунтованою та просила її задовольнити, а касаційну скаргу захисника ОСОБА_9 вважала необґрунтованою і просила залишити її без задоволення.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, доводи потерпілого ОСОБА_6 та представника потерпілої ОСОБА_7 адвоката ОСОБА_8 , прокурора ОСОБА_5 , перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають на таких підставах.

Відповідно до положень ст. 438 Кримінального процесуального кодексу України

(далі КПК) підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновки суду щодо фактичних обставин вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, та кваліфікація його дій у касаційних скаргах не оспорюються та не заперечуються.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, на вирок місцевого суду прокурором та потерпілими було подано апеляційні скарги, в яких порушувалося питання про скасування вироку щодо ОСОБА_10 в частині призначеного покарання у зв`язку з неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, невідповідністю призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого внаслідок м`якості та ухвалення нового вироку.

Апеляційний суд, зазначивши про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо доведеності винуватості ОСОБА_10 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, кваліфікації його дій, виду та розміру основного покарання, призначеного ОСОБА_10 , та застосування ст. 75 КК, правильно погодився з доводами апеляційної скарги потерпілих про безпідставне незастосування місцевим судом додаткового покарання, навівши відповідні мотиви.

При цьому апеляційний суд частково задовольнив апеляційні скарги прокурора та потерпілих ОСОБА_7 і ОСОБА_6 та у відповідності до вимог ст. ст. 407, 420 КПК ухвалив свій вирок щодо ОСОБА_10 , яким, визнавши його винним за ч. 2 ст. 286 КК та обравши покарання у розмірі, визначеному судом першої інстанції, призначив йому додаткове покарання у виді позбавленням права керувати транспортними засобами на строк два роки та звільнив на підставі ст. 75 КК від відбування основного покарання з випробуванням. У решті вирок місцевого суду залишив без змін.

Водночас апеляційний суд правильно визнав необґрунтованими доводи апеляційної скарги потерпілих про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_10 на підставі ст. 75 КК від відбування покарання з випробуванням.

Мотивуючи рішення, суд апеляційної інстанції врахував тяжкість вчиненого ОСОБА_10 кримінального правопорушення, фактичні обставини справи, тяжкість заподіяних кримінальним правопорушенням наслідків, спосіб вчинення кримінального правопорушення, а також те, що обвинувачений повністю визнав свою вину, вчинив злочин з необережності, позитивно характеризується за місцем проживання та роботи, працює водієм ФОП ОСОБА_14 , на обліку у психіатра чи нарколога не перебуває, наявність обставин, що пом`якшують покарання, щире каяття та повне відшкодування шкоди, відсутність обставин, що обтяжують покарання.

Крім того, апеляційний суд правильно послався й на те, що ОСОБА_14 та ОСОБА_10 відшкодували заподіяну потерпілим матеріальну та моральну шкоду внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а саме потерпілим ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в розмірі 200000 гривень, а також відшкодували заподіяну шкоду потерпілому ОСОБА_12 .

Доводи потерпілих про те, що судами не було враховано їх думку щодо виду і розміру покарання ОСОБА_10 , не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки їх позиція щодо призначення ОСОБА_10 виду та розміру покарання є не процесуальною вимогою, а думкою потерпілих, яка враховується в сукупності з іншими обставинами і не обмежує суд у реалізації своїх дискреційних повноважень, визначених законом про кримінальну відповідальність.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про можливість виправлення ОСОБА_10 без відбування призначеного основного покарання, в зв`язку з чим звільнив його на підставі ст. 75 КК із покладенням обов`язків відповідно до ст. 76 КК.

Отже, вирок апеляційного суду відповідає вимогам статей 370, 374, 420 КПК, є законним, обґрунтованим і вмотивованим. Призначене судом апеляційної інстанції засудженому ОСОБА_10 покарання відповідає вимогам статей 50, 65 КК.

На переконання суду касаційної інстанції, призначене ОСОБА_10 покарання, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, є співмірним протиправному діянню, і не може вважатися явно несправедливим внаслідок м`якості або суворості.

Тому колегія суддів вважає, що касаційні скарги захисника ОСОБА_9 та потерпілих ОСОБА_7 і ОСОБА_6 необхідно залишити без задоволення.

На підставі наведеного та керуючисьстаттями 433, 434, 436, 440442 КПК України, Суд

у х в а л и в:

Вирок Перемишлянського районного суду Львівської області від 22 грудня 2017року та вирок Апеляційного суду Львівської області від 17 травня 2018 року щодо ОСОБА_10 залишити без зміни, а касаційні скарги захисника ОСОБА_9 та потерпілих ОСОБА_7 і ОСОБА_6 без задоволення.

Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.

С у д д і:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення23.04.2019
Оприлюднено17.02.2023
Номер документу81426010
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —443/14/17

Постанова від 23.04.2019

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Ухвала від 26.09.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Ухвала від 11.09.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Ухвала від 12.07.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Ухвала від 12.07.2018

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Вирок від 17.05.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Львівської області

Маліновська-Микич О. В.

Ухвала від 19.02.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Львівської області

Маліновська-Микич О. В.

Вирок від 22.12.2017

Кримінальне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Гуняк О. Я.

Ухвала від 19.07.2017

Кримінальне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Гуняк О. Я.

Ухвала від 19.07.2017

Кримінальне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Гуняк О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні