ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.03.2019 року м.Дніпро Справа № 908/486/18
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Верхогляд Т.А. (доповідач)
суддів: Чередка А.Є., Білецької Л.М.,
секретар судового засідання: Пінчук Є.С.
представники сторін:
позивач: ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1 від 22.11.1997 р., фізична особа;
від позивача: ОСОБА_2, ордер серії ЗП №72490 від 18.03.2019 р., адвокат;
представник відповідача у судове засідання не з`явився
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення господарського суду Запорізької області від 16.07.2018 року (повний текст складено 26.07.2018 року) у справі №908/486/18 (суддя Проскуряков К.В.)
за позовом ОСОБА_1, с. Нижня Хортиця Запорізької області
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", м. Запоріжжя
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Фонду державного майна України, м. Київ
про визнання недійсним рішення Наглядової ради Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", оформлене протоколом № 18 засідання Наглядової ради ПАТ "ЗАЛК" від 23.02.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 16.07.2018 року у справі №908/486/18 в задоволенні позову відмовлено.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції зазначив на недоведеність позовних вимог та виходив з того, що заявлений спір не є корпоративним; докази порушення прав позивача як акціонера ПАТ "ЗАЛК" відсутні; позивач у даній справі є директором підприємства і не позбавлений права вирішити фактично трудовий спір, який вбачається зі змісту заявлених вимог, у судовому порядку.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Указом Президента України від 29.12.2017 року № 454/2017 "Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах" ліквідовано Дніпропетровський апеляційний господарський суд та Донецький апеляційний господарський суд; утворено Центральний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, з місцезнаходженням у місті Дніпрі.
03.10.2018 року розпочав роботу Центральний апеляційний господарський суд.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 25.10.2018 року справу №908/486/18 було прийнято до свого провадження.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Зокрема, вказує на те, що:
- під час розгляду справи, всупереч ч.4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, судом не було розглянуто заяву ПАТ "ЗАлК" про визнання позовних вимог, не надавалась вказаній заяві оцінка (не приймалась ухвала суду із зазначенням, яким саме чином визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб);
-відповідно до позовної заяви ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого порушеного права як акціонер ПАТ "ЗАлК", проте у своєму рішенні суд, виходячи за межі заявлених вимог, надав правову оцінку дій ОСОБА_1 безпосередньо як генерального директора ПАТ "ЗАлК";
- оскаржуване рішення Наглядової ради ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", оформлене Протоколом № 18 засідання Наглядової ради ПАТ "ЗАлК" від 23.02.2018 року, не відповідає вимогам законодавства, порушує права і законні інтереси учасника (акціонера) Товариства, оскільки прийнято поза компетенцією Наглядової ради, визначеної Статутом Товариства;
- приймаючи рішення, оформлені протоколом №18 засідання Наглядової ради ПАТ "ЗАлК" від 23.02.2018 року, Наглядова рада Товариства жодним чином не перевірила віднесення витребуваних документів до таких, що містять комерційну інформацію;
- за відсутності у органу досудового розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в ЄРДР за № 12016080060001844, відповідної ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до інформації і документів, Наглядова рада ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" була позбавлена права приймати рішення і надавати органу досудового розслідування документацію з господарської діяльності підприємства.
Просить рішення господарського суду Запорізької області від 16.07.2018 року у справі №908/486/18 скасувати. Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Від Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" надійшло клопотання, в якому відповідач просив розглянути справу за відсутності його представника.
Відповідач вважає апеляційну скаргу позивача обґрунтованою та просить її задовольнити, рішення господарського суду Запорізької області від 16.07.2018 року у справі №908/486/18 скасувати.
Фонд державного майна України відзив на апеляційну скаргу не надав, участь свого представника у судове засідання не забезпечив.
В матеріалах справи містяться поштові повідомлення, якими підтверджується належне повідомлення третьої особи про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до ч.3 ст. 263 Господарського процесуального кодексу України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України).
Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши докази, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення апелянта та його представника, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фонд державного майна України, про визнання недійсним рішення Наглядової ради ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", оформлене протоколом № 18 засідання Наглядової ради ПАТ "ЗАЛК" від 23.02.2018 року.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членами), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, правлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Відповідно до ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону України "Про акціонерні товариства" корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у п. 39 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", рішення наглядової ради товариства може бути оскаржено в судовому порядку акціонером (учасником) товариства шляхом пред'явлення позову про визнання його недійсним, якщо таке рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує права чи законні інтереси учасника (акціонера) товариства.
Відповідно до Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів від 23.09.2016 року № 22 у новій редакції, Публічне акціонерне товариство "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" (надалі - ПАТ "ЗАлК") є новим найменуванням акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", створеного шляхом перетворення державного підприємства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" у відкрите акціонерне товариство (том 1 а.с.61 - 85).
Відповідно до п.15 Статуту відповідача органами управління відповідача є: Загальні збори акціонерів Товариства; Наглядова рада Товариства; Генеральний директор Товариства.
З матеріалів справи вбачається, що громадянин ОСОБА_1 є акціонером Публічного акціонерного товариства "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", який володіє простими акціями Товариства у кількості 2 000 (дві тисячі) простих акцій номінальною вартістю 0,25 грн. за одиницю, загальною номінальною вартістю 500,00 грн., що становить 0,0003% розміру статутного капіталу Товариства.
Зазначене підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах станом на 09.07.2018 року. (том 1 а.с.152).
Фонд державного майна України є власником 68,01% акцій у статутному капіталі відповідача.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 одночасно є і Генеральним директором ПАТ "ЗАлК".
Відповідно до статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" Наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу. В акціонерних товариствах з кількістю акціонерів - власників простих акцій 10 осіб і більше створення наглядової ради є обов'язковим.
Аналогічна норма міститься і в Статуті товариства (п. 17.1 Статуту).
Статтею 52 Закону України "Про акціонерні товариства" та п. 17.3 Статуту Товариства визначено перелік питань, які належать до виключної компетенції Наглядової ради і не можуть бути делеговані іншим органам Товариства.
Так, п.п. 9, 11 , 35, 40 п. 17.3 Статуту до компетенції Наглядової ради товариства належить обрання та припинення повноважень Генерального директора та директорів; прийняття рішення про відсторонення Генерального директора та/або директорів від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження Генерального директора та/або директора; заслуховування інформації генерального директора про стан діяльності товариства та прийняття рішень за наслідками її розгляду, аналіз дій генерального директора щодо управління товариством; вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради.
Виконавчим органом Товариства є колегіальний орган - Дирекція, яка здійснює керівництво поточною діяльністю Товариства (п. 18.1.) Очолює та керує діяльністю Дирекції - Генеральний директор, який обирається та повноваження якого припиняються Наглядовою радою.
Дирекція підзвітна Загальним зборам та Наглядовій раді, організовує виконання їх рішень (п. 18.5).
Згідно з п.п. 5,6 п. 18.19 Дирекція виконує рішення Загальних зборів та рішення Наглядової ради, звітує про їх виконання. На вимогу Наглядової ради готує та надає звіти з окремих питань своєї діяльності.
Відповідно до п. 18.28 Генеральний директор діє в інтересах товариства, від його імені в межах, передбачених законодавством, цим Статутом та іншими актами Товариства, рішеннями Загальних зборів та Наглядової ради.
Також Генеральний директор, згідно п.п. 1 п. 18.30, зобов'язаний виконувати рішення та доручення Загальних зборів, Наглядової ради, прийняті в межах повноважень та компетенції , встановленої цим Статутом.
Судом встановлено, що до Фонду державного майна України надійшов лист СУ ГУНП в Запорізькій області від 12.02.2018 року № 1284/6-2018 щодо здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 26.04.2016 року № 12016080060001844 за фактом розкрадання майна ПАТ "ЗАлК" .
23.02.2018 року відбулося засідання Наглядової ради ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", про що складено протокол № 18 (том 1 а.с.41-42).
За наявності необхідного кворуму для прийняття рішень, Наглядова рада розглянула у порядку денному одне питання: про розгляд звернення СУ ГУНП в Запорізькій області від 12.02.2018 року щодо досудового розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в ЄРДР за № 12016080060001844 від 26.04.2016 року за фактом розкрадання майна Товариства.
З вказаного питання виступила голова Наглядової ради Павлюк Н.В., яка повідомила присутнім про те, що до Фонду державного майна України надійшов лист СУ ГУНП в Запорізькій області від 12.02.2018 року № 1284/6-2018 щодо здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 26.04.2016 року № 12016080060001844 за фактом розкрадання майна ПАТ "ЗАлК". Вона зазначила, що з метою підготовки відповіді необхідно отримати пояснення Генерального директора та копії відповідних документів Товариства.
Після обговорення вказаної інформації члени Наглядової ради одноголосно прийняли наступні рішення:
1. Інформацію, викладену в зверненні СУ ГУНП в Запорізькій області № 1284/6-2018 від 12.02.2018 р., взяти до відома.
2. Зобов'язати Генерального директора Товариства ОСОБА_1 надати в термін до 01.03.2018 р. до Фонду пояснення щодо фактів перешкоджання правоохоронним органам у здійсненні своїх прав та обов'язків, які полягають у такому:
- ненаданні керівництвом ПАТ "ЗАлК" документів щодо фінансово-господарської діяльності товариства, що вимагалися слідчим на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду від 22.03.2017 р.;
- ненаданні дозволу 03.04.2017 р., 07.04.2017 р. та 10.04.2017 р. працівникам правоохоронних органів у проведенні огляду території та приміщень ПАТ "ЗАлК", в тому числі електролізного цеху товариства, дозвіл на проведення якого надано ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17.03.2017р.;
- перешкоджанні у проведенні обшуку 25.04.2017 р. працівниками правоохоронних органів за місцем здійснення господарської діяльності ПАТ "ЗАлК" за адресою: м. Запоріжжя. Південне шосе, буд. 15, що виразилося у ненаданні документів зазначених в рішенні слідчого судді, їх можливого знищення або приховування, ненадання доступу слідчому до "Бухгалтерії 1С" товариства;
- перешкоджанні в проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ПАТ "ЗАлК" за період з 10.04.2017 р. по 03.05.2017 р.. що проводилася працівниками Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду, відмовою в наданні первинних бухгалтерських документів товариства за період з 16.12.2015 р. по 10.04.2017 р. та умисним затягуванням строків надання документів.
3. Зобов'язати Генерального директора Товариства ОСОБА_1 надати в термін до 01.03.2018 р. до Фонду для подальшого подання СУ ГУІІП в Запорізькій області копії наступних документів, завірених в установленому порядку:
- документів (договори з додатковими угодами та додатками, накладні, податкові накладні, акти, відомості, товарно-транспортні накладні, платіжні документі та інші документи за вказаними взаємовідносинами) щодо відчуження, у тому числі передачі для переробки елементів мідної ошиновки б/у електролізних ваннелектролізного цеху ПАТ "ЗАлК" (спуск анодний ремонтний В2 та комплект мідних струмопідведень б/в), елементів електролізерів електролізних ванн): катодів, анодів, катодної та анодної ошиновки, каркасів з укриттям, ошиновки електролізеру, катодних кожухів, анодних спусків та інших, за період з 01.01.2015р. по 09.02.2018 р.;
- договору № ЗАлК-Д-2016-62 від 23.04.2016 р. про надання послуг між Приватним підприємством "Науково-виробнича компанія "Метінвест Плюс" (код ЄДРПОУ 37778049) та ПАТ "ЗАлК" з наданням додаткових угод, додатків, специфікацій, накладних, податкових накладних, актів приймання-передачі, відомостей, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, матеріалів листування та інших документів по даним взаємовідносинам за період з 23.04.2016 р. по 09.02.2018 р.;
- договору підряду № ЗАлК-Д-2016-160 від 15.07.2016 р. між ТОВ " Ферум.7" (код ЄДРПОУ 35300811) та ПАТ "ЗАлК" на проведення робіт по демонтажу металевих конструкцій електролізних ванн з наданням додаткових угод, додатків, специфікацій, накладних, податкових накладних, актів приймання-передачі, відомостей, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, матеріалів листування та інших документів за даними взаємовідносинами за період з 15.07.2016р. по 09.02.2018 р.;
- договорів поставки № ЗАлК-Д-2016-239 від 12.09.2016 р., № ЗАлК- Д-2016-168 від 19.07.2016 р., № ЗАлК-Д-2016-57 від 11.04.2016 р., № ЗАлК-Д-2016-56 від 11.04.2016 р., №ЗАлК-Д-2016-192 від 04.08.2016 р., укладених між ПАТ "ЗалК" та ТОВ "Інтерторгмаш" (код ЄДРПОУ 39287255) на поставку металобрухту виду лому конструктивного від комплекту металевих електролізних ванн та іншого металобрухту з наданням додаткових угод, додатків, специфікацій, накладних, податкових накладних, актів приймання-передачі, відомостей, рахунків, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, матеріалів листування та інших документів за даними взаємовідносинами за період з 11.04.2016 р. по 09.02.2018р.;
- документів щодо оцінки вартості металобрухту, який реалізовувався ПАТ "ЗАлК" на адресу ТОВ "Інтерторгмаш" (код ЄДРПОУ 39287255) за договорами поставки №ЗАлК-Д-2016-239 від 12.09.2016 р., № ЗАлК-Д-2016-168 від 19.07.2016 р., № ЗАлК-Д-2016-57 від 11.04.2016 р., № ЗАлК-Д-2016-56 від 11.04.2016 р., №ЗАлК-Д-2016-192 від 04.08.2016 р. та іншим договорами за період з 16.12.2015 р. по 09.02.2018 р.:
- інших договорів ПАТ "ЗАлК" з контрагентами з наданням додаткових угод, додатків, специфікацій, накладних, податкових накладних, актів приймання-передачі, відомостей, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, матеріалів листування та інших документів за даними взаємовідносинами за період з 16.12.2015 р. по 09.02.2018 р.
Повноваження наглядової ради ПАТ "ЗАлК" визначені Законом України "Про акціонерні товариства" та Статутом товариства.
Відповідно до статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" наглядова рада акціонерного товариства є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, здійснює управління акціонерним товариством, а також контролює та регулює діяльність виконавчого органу. В акціонерних товариствах з кількістю акціонерів - власників простих акцій 10 осіб і більше створення наглядової ради є обов'язковим.
Аналогічна норма міститься і в Статуті товариства (п. 17.1 Статуту).
Статтею 52 Закону України "Про акціонерні товариства" та п. 17.3 Статуту товариства визначено перелік питань, які належать до виключної компетенції наглядової ради і не можуть бути делеговані іншим органам товариства.
Так, п. п. 9, 11 , 35, 40 п. 17.3 Статуту до компетенції наглядової ради товариства належить обрання та припинення повноважень Генерального директора та директорів; прийняття рішення про відсторонення Генерального директора та/або директорів від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження Генерального директора та/або директора; заслуховування інформації генерального директора про стан діяльності товариства та прийняття рішень за наслідками її розгляду, аналіз дій генерального директора щодо управління товариством; вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради.
Тобто, саме до компетенції Наглядової ради віднесено здійснення захисту прав акціонерів товариства та контролю за діяльністю виконавчого органу - Дирекції та Генерального директора ПАТ "ЗАлК", в тому числі шляхом витребовування від нього пояснень та первинних документів, які б надали змогу Наглядовій раді реалізувати надані їй права.
Такий висновок оскаржуваного рішення позивач не спростував, не надав належних та допустимих доказів того, що законодавство та Статут товариства у будь-який спосіб обмежує Наглядову раду в праві отримувати пояснення від генерального директора товариства, що стосуються діяльності товариства та виконання ним своїх обов'язків, а також надання документів, пов'язаних з господарською діяльністю такого товариства.
Статутом Товариства передбачено (п. 18.28, п.п. 1 п. 18.30) що Генеральний директор діє в інтересах товариства, від його імені в межах, передбачених законодавством, цим Статутом та іншими актами товариства, рішеннями Загальних зборів та Наглядової ради.
Генеральний директор зобов'язаний виконувати рішення та доручення Загальних зборів, Наглядової ради, прийняті в межах повноважень та компетенції, встановленої цим Статутом.
Суд правомірно зазначив, що у разі незгоди Генерального директора ОСОБА_1 з рішеннями Наглядової ради, він не позбавлений свого конституційного права звернутись за встановленою підвідомчістю та підсудністю до відповідного загального суду з позовом про оскарження рішень Наглядової ради. Такий спір має характер трудового спору між органами управління Товариства щодо реалізації їх компетенції, визначеної Законом та Статутом, а тому він не є корпоративним спором і не підвідомчий господарським судам України.
У даній справі позивач звернувся з таким позовом саме як акціонер ПАТ "ЗАлК", який володіє 0,0003% розміру статутного фонду Товариства з тих підстав, що оспорюване рішення Наглядової ради товариства від 23.02.2018 року, оформлене протоколом № 18, порушує його корпоративні права як акціонера, які на його думку полягають у тому, що Наглядова рада, зобов'язавши Генерального директора ОСОБА_1 надати пояснення та надати Наглядовій раді документи, що стосуються господарської діяльності Товариства, перевищила надану їй Законом "Про акціонерні товариства" та Статутом Товариства компетенцію.
Відповідно до пункту 14 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання акта недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт, а також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову. Не можна задовольняти позовні вимоги щодо захисту права, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено.
Колегія суддів поділяє висновок оскаржуваного рішення, що позовна заява не містить належного обґрунтування та відповідних доказів того, в чому саме полягає порушення прав акціонера ОСОБА_1 спірним рішенням Наглядової ради, яка поклала на нього певні обов'язки не як на акціонера, а саме як на Генерального директора ПАТ "ЗАлК".
Статтею 25 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на:
1) участь в управлінні акціонерним товариством;
2) отримання дивідендів;
3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства;
4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Статутом ПАТ "ЗАлК" передбачені, серед інших, наступні права акціонера Товариства:
-п.п. 1 п. 8.2 - брати участь в управлінні товариством в порядку і у спосіб, передбачений статутом та діючим законодавством,
-п.п.3 п. 8.2 - бути обраним до органів товариства та брати участь в діяльності органів товариства
-п.п. 4 п. 8.2 - отримувати інформацію та документи щодо господарської діяльності товариства в обсязі і в порядку, визначених законодавством та статутом
-п.п. 2 п. 8.3 - вимагати скликання Наглядової ради товариства, а також скликати у передбачених випадках позачергові Загальні збори самостійно та приймати з цього питання необхідні для цього рішення.
-п.п. 7 п. 8.5 - отримати протоколи засідань Наглядової ради.
Отже, кожен акціонер реалізує своє право на управління товариством шляхом участі у загальних зборах товариства, можливістю бути обраним до керівних та контролюючих органів товариства, голосуванням на загальних зборах товариства, отримання інформації про його діяльність, тощо.
Оспорюване позивачем рішення Наглядової ради ПАТ "ЗАлК" від 23.02.2018 року, яке оформлено протоколом № 18, не порушує перелічені вище права акціонера ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції не врахував при вирішенні спору правову позицію відповідача, згідно якої визнані позовні вимоги, колегія суддів вважає безпідставною, оскільки для вирішення спору перш за все необхідно з'ясувати факт порушення прав позивача як акціонера товариства, який не є доведеним і дана обставина є підставою для відмови в позові.
Не знайшли свого підтвердження і доводи апелянта про те, що у рішенні суд, виходячи за межі заявлених вимог, надав правову оцінку дій ОСОБА_1 безпосередньо як генерального директора ПАТ "ЗАлК", хоча позивач звернувся до суду саме як акціонер Товариства.
Колегія суддів звертає увагу, що позивач в позовній заяві наголошував, що Наглядова рада прийняла оспорюване ним рішення поза межами своєї компетенції, всупереч п.17.1, 17.3 Статуту Товариства, прийняла рішення, не віднесені до її компетенції, рішення не відноситься до завдань та обов'язків зазначеного органу Товариства щодо захисту прав акціонерів та регулювання діяльності Товариства.
Однак, як наголошувалося вище, позивач мав довести не лише факт такого порушення вимог Статуту, а й довести той факт, яким чином це рішення порушує його права акціонера.
Такі докази відсутні, а висновки суду щодо оцінки доводів позивача не спростовані.
Як встановлено судом, саме з метою захисту інтересів акціонерів, в тому числі ФДМУ, як акціонера ПАТ "ЗАлК" з часткою 68,01% акцій у статутному капіталі відповідача, здійснення контролю за діяльністю Генерального директора Товариства Наглядовою радою ПАТ "ЗАлК" в межах повноважень, наданих законодавством та Статутом товариства, прийнято відповідні рішення за результатами розгляду листа СУ ГУНП в Запорізькій області.
З огляду на зазначене колегія суддів відхиляє інші доводи апеляційної скарги, вважає скаргу не доведеною.
Оскільки підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні, в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, судові витрати за її розгляд слід покласти на апелянта згідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 269, 275, 276 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 16.07.2018 року у справі №908/486/18 залишити без змін.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги на рішення суду покласти на ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Підписано в повному обсязі 06.05.2019 року.
Головуючий суддя: Т.А. Верхогляд
Суддя: Л.М. Білецька
Суддя: А.Є. Чередко
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2019 |
Оприлюднено | 06.05.2019 |
Номер документу | 81529686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні