Справа № 540/7/19
Номер провадження 2/540/275/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.05.2019 Машівський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Косик С.М. за участю: секретаря Ткач Н.М.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника третьої особи Михайліченка В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження в смт Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_4 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Військова частина НОМЕР_1 про стягнення неправомірно сплаченої частини одноразової грошової допомоги, -
відповідно до ч. 1 ст. 268 ЦПК України в судовому засіданні 02.05.2019 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення, -
в с т а н о в и в :
у січні 2019 року до Машівського районного суду Полтавської області надійшла вказана позовна заява, мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , батько неповнолітнього ОСОБА_5 та чоловік ОСОБА_2 . У травні 2018 року позивачці стало відомо, що у разі смерті військовослужбовця члени його сім`ї мають право на отримання одноразової допомоги, у зв`язку з чим вона звернулася від імені свого неповнолітнього сина до керівництва військової частини НОМЕР_1 , де служив покійний батько її сина та отримала відповідь про те, що вказану грошову допомогу на підставі довіреності отримала вдова померлого ОСОБА_6 ОСОБА_2 . Позивач стверджує, що в 2014 році Машівською ДНК заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_6 та його спадкоємцями в рівних долях є син померлого ОСОБА_5 , та дружина померлого ОСОБА_2 . Вважає, що відповідач неправомірно отримала одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовця в сумі 54810,00 грн, а тому просить стягнути з відповідачки неправомірно сплачену частину одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва та інвалідності військовослужбовця в сумі 54810,00 грн. 12.04.2019 р. від представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує на те, що відповідачка не погоджується з позовною заявою в повному обсязі та просить застосувати до вимог позивача строк позовної давності, оскільки на момент звернення з позовною заявою сплинули строки позовної давності, відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі, стягнути судові витрати з відповідача на користь позивача (а.с.76-80).
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та наполягала на його задоволенні, пояснивши, що грошова допомога була виплачена відповідачці після смерті чоловіка батька неповнолітнього ОСОБА_5 , як спадкоємцю, однак вказані кошти не є власністю відповідачки, а є спадщиною. Також вважала, що строк позовної давності не минув, оскільки позивачка не знала про виплату з родичами померлого не спілкувалася, вона є багатодітною матір`ю та виховує сина інваліда з дитинства, дізналася тільки з листа військової частини в грудні 2017 року, коли приїхала оформляти документи в нотаріальній конторі.
Відповідач та її представник проти задоволення позову заперечували, покликаючись на відсутність перепон у відповідачки в отриманні свідоцтва про право на спадщину на майно померлого ОСОБА_6 та те, що одноразова грошова допомога була призначена та виплачена відповідно до Закону, незнання якого не є поважною причиною неподання документів для отримання такої допомоги, натомість військова частина виплатила кошти відповідачці та при цьому інші особи не претендували на кошти, з того часу пройшло більше трьох років, що є підставою для застосування строку позовної давності та відмови у позові. Також повідомили, що кошти є спільною сумісною власністю відповідачки та її померлого чоловіка ОСОБА_6 .
Представник третьої особи при вирішенні спору покладався на розсуд суду, водночас вважав що позивач пропустила строк позовної давності та перешкод в отриманні останньою грошової допомоги не було, натомість документів вона до військової частини не подала.
Суд, заслухавши відповідача, представників сторін та третьої особи, дослідивши надані письмові докази, дійшов такого висновку.
Судом установлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 26.08.2005 року, ОСОБА_5 є сином ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а. с. 8).
Як убачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12.06.2014 року, ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).
У Машівській державній нотарільній конторі заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_6 та його спадкоємцями в рівних долях є син померлого ОСОБА_5 , та дружина померлого ОСОБА_2 , які отримали свідоцтво про право на спадщину на майно померлого (а.с.109-118).
За повідомленням командира військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2018 року № 1/850 (а.с.17) протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 30.05.2014 №3, було призначено одноразову грошову допомогу прапорщику ОСОБА_6 , який є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, на підставі довідки МСЕК серії 10 ААА №198002 від 15.01.2014 року у розмірі 90-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, в сумі 109620,00 грн. Вказану грошову допомогу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499, на підставі довіреності серії ВТТ №140552, посвідченої 15.04.2014 року нотаріусом Машівської державної нотаріальної контори Полтавської області та зареєстрованої в реєстрі за №997, згідно видаткового касового ордеру від 10.09.2014 року №19 та роздавальної відомості №224 військової частини НОМЕР_1 , отримала вдова померлого ОСОБА_6 ОСОБА_2 .
Звертаючись до суду із цим позовом, позивач посилалася на те, що син померлого військовослужбовця ОСОБА_6 ОСОБА_5 належить до членів сім`ї загиблого, а тому має право на 1/2 частину одноразової матеріальної допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 16Закону України«Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 16Закону України«Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з пунктом «б» частини 1 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Частина 6 статті 16-3Закону України«Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» пердбачає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КабінетуМіністрів України№ 975від 25грудня 2013року (далі Порядок).
Відповідно до п. 5 Порядку, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частками членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Таким чином, одноразова допомога - гарантована державою виплата, право на отримання якої мають, у тому числі, члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, які визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до ст.3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки. Відповідно дост.121 Сімейного Кодексу України, права та обов`язки матері і батька дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державним органом реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до статті 387ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Частиною другою статті 3СК України визначено, що дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`зку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сімqї, а в разі їх відсутності , - входять до складу спадщини.
Враховуючи те, що померлому ОСОБА_6 за життя було призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 109620,00 грн, яку виплачено після смерті військовослужбовця за відсутності у військовій частині інформації про сина померлого ОСОБА_5 , дружині померлого відповідачці по справі, ОСОБА_5 має право на рівну із дружиною померлого ОСОБА_2 частину (1/2 від виплаченої суми 109620,00 грн) одноразової матеріальної допомоги, яка підлягає стягненню із відповідачки.
Суд відхиляє доводи представника відповідача щодо застосування строку позовної давності, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.261 ЦК України у разі порушення цивільного права або інтересу неповнолітньої особи позовна давність починається від дня досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір компенсується за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
позовну заяву ОСОБА_4 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Військова частина НОМЕР_1 про стягнення неправомірно сплаченої частини одноразової грошової допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , частину отриманої ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва та інвалідності військовослужбовця в сумі 54810,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач ОСОБА_4 , (що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Лубни Полтавської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 від 10.12.2009 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Неповнолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Лубни Полтавської області, свідоцтво про народження серія НОМЕР_6 від 26.08.2005 р.
Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відомості про зареєстроване місце проживання відсутні, жителька АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Третя особа - Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код НОМЕР_8 .
Повний текст Рішення складено 07.05.2019 року.
Суддя С.М.Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2019 |
Оприлюднено | 15.09.2022 |
Номер документу | 81590049 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні