06.05.2019 Провадження №2/389/962/18
ЄУН 389/3108/18
Рішення
іменем України
6 травня 2019 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Савельєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Солонько К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , третя особа Знам`янська районна державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
за участю: представника позивача ОСОБА_3 , відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_4 .,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що 13.10.2015 ОСОБА_5 заповів йому земельну ділянку НОМЕР_1 площею 4,54 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка розташована на території Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. В червні 2018 року він отримав поштою листа від Знам`янської районної державної нотаріальної контори, з тексту якого стало відомо, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та після його смерті відкрилася спадщина. Маючи намір прийняти спадщину, він 25.06.2018 звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини. Проте, в прийнятті вказаної заяви йому відмовлено, оскільки ним пропущено встановлений законом шестимісячний строк на подання такої заяви, інші спадкоємці згоди на подання ним заяви не давали, на час відкриття спадщини він не проживав разом зі спадкодавцем. У зв`язку з викладеним, нотаріус роз`яснив йому право звернення до суду з даною позовною заявою. Строк для подання заяви про прийняття спадщини ним пропущений з поважних причин, оскільки з ОСОБА_5 в родинних стосунках він не перебував, а тому й не знав про смерть спадкодавця. Крім того, родичі спадкодавця, якщо такі є, також пропустили зазначений строк, інакше він би дізнався про смерть спадкодавця від нотаріуса та вчасно подав би заяву про прийняття спадщини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги в повному обсязі, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини. Пояснив, що ОСОБА_1 зі спадкодавцем особисто не знайомий. Про існування заповіту, як і про смерть спадкодавця, позивач дізнався з листа нотаріуса від 15.06.2018. Зауважив, що син ОСОБА_5 - ОСОБА_2 , який є відповідачем у справі, також дізнався про смерть батька лише в липні 2016 року, як про це зазначено в рішенні суду про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини від 26.01.2018.
Представник Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, але надіслав суду заяву, в якій заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , надавши суду відзив на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву представник відповідача просив суд відмовити ОСОБА_1 у визначенні додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 в два місяці. Також у відзиві на позовну заяву вказано, що заповіт складено обманним шляхом, оскільки на день його складення ОСОБА_5 був недієздатним, тому заповіт повинен був складатися в присутності законного представника - опікуна або піклувальника. ОСОБА_5 перебував на лікуванні в КЗ Черкаська обласна психіатрична лікарня , тому він не міг відповідати за свої дії. ОСОБА_1 знав про такий стан здоров`я ОСОБА_5 та скористався ним у своїх цілях. Про смерть свого батька ОСОБА_2 також дізнався не відразу, але скористався своїм правом на оформлення спадщини законним шляхом. На підставі рішення Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.01.2018 оформлено свідоцтво про право на спадщину за законом. У вказаному рішенні суду зазначалося й про земельну ділянку НОМЕР_1 площею 4,54 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , але нотаріус, об`єктивно не обґрунтувавши причину, відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на дану земельну ділянку. При цьому, нотаріус повідомив ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_2 прийняв спадщину, що стало причиною звернення ОСОБА_1 до суду з даною позовною заявою. Проте, ОСОБА_1 знав про заповіт, але заяву про прийняття спадщини нотаріусу у встановлений строк не подав, а тому вважається таким, що не прийняв спадщину. Всі доводи ОСОБА_1 , що зазначені в позовній заяві, носять завідомо неправдивий характер, тому своїми діями позивач порушує конституційне право ОСОБА_2 на отримання спадщини.
Представник третьої особи Знам`янської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив.
Ухвалою від 05.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та за правилами загального позовної провадження призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 04.12.2018 задоволено клопотання представника позивача та зобов`язано державного нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області надати суду копію спадкової справи, заведеної нотаріусом після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 04.12.2018 співвідповідачем залучено ОСОБА_2
Ухвалою суду від 02.04.2019 зустрічну позовну заяву повернуто ОСОБА_2
Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
Заповіт від 13.10.2015, який посвідчено приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Ковальовою О.О. та зареєстровано в реєстрі за №687, свідчить про те, що ОСОБА_5 заповів ОСОБА_1 земельну ділянку НОМЕР_1 площею 4,54 гектарів в межах згідно з планом з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка розташована за межами населеного пункту на території Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області (а.с.7).
Згідно зі свідоцтвом про смерть, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.77).
Витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.07.2017 та державний акт на право приватної власності на землю від 15.03.2002 серії НОМЕР_3 свідчать про те, що ОСОБА_5 , на підставі розпорядження Знам`янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 14.02.2002 №69-р, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва передано у приватну власність земельну ділянку НОМЕР_1 площею 4,54 гектарів в межах згідно з планом з кадастровим номером НОМЕР_2 , яка розташована на території Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області (а.с.8, 85-87, 88-90).
Заочним рішенням Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.01.2018 ОСОБА_2 визначено додатковий строк на два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.79-83). Ухвалою Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.03.2018 в зазначеному рішенні виправлено описки (а.с.84).
ОСОБА_2 29.10.2018 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яке зареєстровано в реєстрі за №1066. Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (а.с.78). Дане свідоцтво зареєстровано в Спадковому реєстрі за №63220731, про що видано витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 29.10.2018 (а.с.92). Право власності ОСОБА_2 на вказаний будинок зареєстровано в установленому законом порядку, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.91).
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 статті 46 цього Кодексу).
Згідно зі статтею 1233 ЦК України , заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Частиною 1 статті 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина 1 статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини 3 статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Відповідно до ст.63 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України , для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Згідно з паспортними даними, ОСОБА_1 з 10.09.2010 зареєстрований по АДРЕСА_2 (а.с.5-6).
Державний нотаріус Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області в листі від 15.06.2018 №611/02-14 повідомив ОСОБА_1 про те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 відкрилася спадщина та 05.06.2018, після надання копії заповіту, посвідченого приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Ковальовою О.О., стало відомо про ОСОБА_1 як про спадкоємця та роз`яснив порядок прийняття, за бажанням, спадщини (а.с.9).
Тобто, як вбачається зі спадкової справи, нотаріус повідомив позивача про наявність заповіту лише в червні 2018 року, після отримання від спадкоємця ОСОБА_2 17.04.2018 заяви про прийняття спадщини, при заведенні спадкової справи.
ОСОБА_1 10.07.2018 подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).
З роз`яснення державного нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області встановлено, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк на подання заяви про прийняття спадщини, інші спадкоємці згоди на подання ним заяви не давали, на час відкриття спадщини він не проживав разом зі спадкодавцем, тому йому запропоновано звернутися до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.11).
З матеріалів спадкової справи, наданої державним нотаріусом Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області , крім вищевикладеного встановлено, що інші заповіти чи спадкові договори ОСОБА_5 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , не реєструвалися, інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися. ОСОБА_1 31.10.2018 подав нотаріусу заяву про зупинення вчинення нотаріальної дії, а саме оформлення (видачу) свідоцтва про право на спадщину щодо земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 (а.с.51-69).
Враховуючи викладене, аналізуючи та оцінюючи всі докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що необізнаність позивача про наявність заповіту та час відкриття спадщини за встановлених судом обставин справи, були перешкодою для своєчасного подання позивачем заяви про прийняття спадщини та визнає їх поважними причинами пропуску встановленого законом строку.
Доказів того, що ОСОБА_1 знав про наявність заповіту та про смерть спадкодавця, при цьому зволікав з подачею заяви про прийняття спадщини у визначені законом строки, відповідачем не надано, відповідно матеріали справи їх не містять.
Визнаючи причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, суд вважає за можливе визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці.
Водночас суд відзначає, що позовні вимоги безпідставно пред`явленні до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, оскільки належним відповідачем у спорах щодо спадкування, є спадкоємці, які прийняли спадщину, і лише у випадку їх відсутності територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
На підставі викладеного, ст.ст.1220, 1222, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст.13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , третя особа Знам`янська районна державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: місце проживання: АДРЕСА_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Судовий збір віднести на рахунок позивача .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.
Повне судове рішення складено 16.05.2019.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.В. Савельєва
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2019 |
Оприлюднено | 17.05.2019 |
Номер документу | 81764732 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Савельєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні