ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
13.05.2019Справа № 64/50 Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Чинчин О.В. , при секретарі судового засідання Бігмі Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали
заяви про Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ заміну сторони виконавчого провадження за позовом Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" до про Закритого акціонерного товариства "Агройл" стягнення заборгованості в сумі 5421922,42 грн.
Представники:
від Позивача: не з`явились;
від Відповідача: не з`явились;
від ТОВ ФК ФІНАКТИВ : не з`явились;
ВСТАНОВИВ
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.09.2011 р. у справі № 64/50, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.01.2012р., позов Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" було задоволено, стягнуто з Закритого акціонерного товариства "Агройл" на користь Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" заборгованість за кредитними договорами в сумі 5 421 922,42 грн.
На виконання вказаного рішення 10.02.2012 р. господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
17.04.2019 року через загальний відділ діловодства господарського суду (канцелярію) від Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, у якій заявник просить суд замінити стягувача - Публічне акціонерне товариство "УКРСИББАНК" його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ .
Розпорядженням в.о. Керівника апарату Господарського суду міста Києва від 17.04.2019 року призначено повторний автоматичний розподіл справи №64/50 у зв`язку з лікарняним судді Зеленіної Н.І.
Відповідно до автоматичного розподілу справ Господарського суду міста Києва, справу №64/50 передано до розгляду у складі судді Чинчин О.В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.04.2019 року призначено розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ про заміну сторони виконавчого провадження по справі №64/50 на 25.04.2019.
25.04.2019 року через загальний відділ діловодства господарського суду (канцелярію) від Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.
25.04.2019 року через загальний відділ діловодства господарського суду (канцелярію) від Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ надійшло клопотання про розгляд заяви без участі уповноваженого представника Заявника.
25.04.2019 року судове засідання не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Чинчин О.В. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.05.2019 року призначено розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ФІНАКТИВ" про заміну сторони виконавчого провадження по справі №64/50 на 13.05.2019 року.
В судове засідання 13 травня 2019 року представники сторін, Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ФІНАКТИВ" не з`явилися, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується роздруківкою з офіційного веб-сайту Укрпошти, поверненням на адресу суду поштового конверту, відміткою про відправлення на ухвалі суду від 06.05.2019 у справі № 64/50. Представник Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ надав клопотання про розгляд заяви без участі уповноваженого представника Заявника, яке Судом розглянуто та задоволено.
Оскільки неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, Суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності представників.
Суд, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ про заміну сторони виконавчого провадження по справі №64/50, приходить до висновку, що вказана заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.09.2011 р. у справі № 64/50, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.01.2012р., позов Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" було задоволено, стягнуто з Закритого акціонерного товариства "Агройл" на користь Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" заборгованість за кредитними договорами в сумі 5 421 922,42 грн.
На виконання вказаного рішення 10.02.2012 р. Господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
25.01.2019 року між Акціонерним товариством УКРСИББАНК (Клієнт) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ (Фактор) було укладено Договір факторингу №131, за умовами якого Клієнт відступає Фактору, а Фактор зобов`язується прийняти права вимоги та в їх оплату зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження Клієнта за плату та на умовах, визначених цим Договором.
Передача документації здійснюється за Актом приймання - передачі документації, який підписується сторонами за формою, що наведена в Додатку №3 до цього Договору. При цьому, Клієнт має право залишити копії будь - яких документів, які передаються чи складають документацію. (п.6.3 Договору)
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору факторингу №131 від 25.01.2019 року Клієнт передав (відступив) Фактору права вимоги, а Фактор прийняв права вимоги в обсязі та на умовах, визначених Договором та реєстром боржників від 25.01.2019 до договору, що підтверджується Актом приймання - передачі права вимоги від 25.01.2019 року.
Згідно з витягом з реєстру боржників до Договору факторингу №131 від 25.01.2019 року Клієнт передав (відступив) Фактору права вимоги, а Фактор прийняв права вимоги до боржника - Закритого акціонерного товариства "Агройл" на суму 9495569 грн. 21 коп.
Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст.11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За приписами ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За приписами ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
4. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно зі статтею 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:
1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);
2) правонаступництва;
3) виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);
4) виконання обов`язку боржника третьою особою.
Кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
Відступлення права вимоги є договірною передачею вимог первісного кредитора новому кредиторові та відбувається на підставі укладеного між ними правочину, при цьому, заміна кредитора саме у зобов`язанні допускається протягом усього часу існування зобов`язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом.
Таким чином, для настання процесуального правонаступництва необхідним є встановлення факту правомірного переходу до особи матеріальних прав попередника.
Правовий аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що у зв`язку із заміною кредитора в зобов`язанні саме зобов`язання цілком і повністю зберігається, а відбувається зміна лише суб`єктивного складу кредиторів.
Одним із випадків відступлення права вимоги є факторинг (фінансування під відступлення права грошової вимоги), визначення якого міститься у ст. 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Так, зі змісту вказаної норми вбачається, що факторинг - це придбання права вимоги на виконання зобов`язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог і прийом платежів.
У статті 350 Господарського кодексу України факторинг визначається як передання чи зобов`язання банку передати грошові кошти за плату в розпорядження іншої сторони, яка відступає або зобов`язується відступити банку своє право грошової вимоги до третьої сторони.
Відповідно до ст. 1077 Цивільного кодексу України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).
За змістом статті 1079 ЦК України сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт. Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб`єктом підприємницької діяльності.
Водночас щодо суб`єктного складу таких правовідносин у частині третій статті 1079 ЦК України зазначено, що фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.
Виходячи із зазначених норм матеріального законодавства договір факторингу, як договір фінансової послуги, спрямований на фінансування однією стороною іншої сторони шляхом передачі в її розпорядження певної суми грошових коштів. Зазначена послуга за договором факторингу надається фактором клієнту за плату, розмір якої визначається договором.
Факторинг є фінансовою послугою, правові засади у сфері надання яких регулює Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", за змістом норм якого фактор на момент укладення договору факторингу повинен мати статус фінансової установи та отримати дозвіл на надання фінансової послуги факторингу.
Згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №352 від 06.02.2014 року, до фінансової послуги факторингу віднесено сукупність таких операцій з фінансовими активами (крім цінних паперів та похідних цінних паперів):
- фінансування клієнтів - суб`єктів господарювання, які уклали догові, з якого випливає право грошової вимоги;
- набуття відступленого права грошової вимоги, у тому числі права вимоги, яке виникне в майбутньому, до боржників за договором, на якому базується таке відступлення;
- отримання оплати за користування грошовими коштами, наданими у розпорядження клієнта, у тому числі шляхом дисконтування суми боргу, розподілу відсотків, винагороди, якщо інший спосіб оплати не передбачено договором, на якому базується відступлення.
Стаття 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" визначає перелік видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню, серед яких, надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ є фінансовою установою в розумінні Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи від 28.07.2015 року, а відповідно до розпоряджень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг отримало ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг.
Відповідно до статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Суд виходить з того, що процесуальне правонаступництво як перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи відбувається у зв`язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Відтак, для вирішення питань можливості правонаступництва необхідним є встановлення фактичних обставин заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником відповідно до норм матеріального права. При цьому Суд враховує, що процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 Господарського процесуального кодексу України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення; а право звернення з заявою про заміну сторони її правонаступником надано, зокрема, заінтересованій особі.
За змістом статті 512 ЦК України у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ є правонаступником Публічного акціонерного товариства "УКРСИББАНК" по справі №64/50, а тому заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ про заміну сторони виконавчого провадження по справі №64/50 підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 233 - 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ про заміну сторони виконавчого провадження по справі №64/50 - задовольнити.
2. Замінити стягувача - Публічне акціонерне товариство "УКРСИББАНК" (04070, м.Київ, ВУЛИЦЯ АНДРІЇВСЬКА, будинок 2/12, ідентифікаційний код 09807750) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ФІНАКТИВ (03150, м.Київ, ВУЛИЦЯ ПРЕДСЛАВИНСЬКА, будинок 11, ідентифікаційний код 39827925) у справі №64/50.
3. Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її підписання.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 17 травня 2019 року
Суддя О.В. Чинчин
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 22.05.2019 |
Номер документу | 81845817 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чинчин О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні