Ухвала
від 22.05.2019 по справі 902/334/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

22.05.2019Справа № 902/334/19

Суддя господарського суду міста Києва Ломака В.С., розглянувши матеріали позовної заяви Селянського (фермерського) господарства Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне)

до Товариства з обмеженою відповідальністю Суспільні інновації

(19615, Черкаська область, Черкаський район, село Мошни, вулиця

Оніщенка, будинок 23)

про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню та

зобов`язання повернути кошти,

ВСТАНОВИВ:

Селянське (фермерське) господарство Відродження (далі - позивач) звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Суспільні інновації (далі - відповідач) про:

- визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого напису, вчиненого 09.04.2019 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською Інессою Володимирівною, зареєстрованого у реєстрі за номером 133, про стягнення з Селянського (фермерського) господарства Відродження на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Суспільні інновації плати в розмірі 1 029 303, 25 грн., та витрат, пов`язаних з опротестуванням векселя в розмірі 10 293, 00 грн.;

- зобов`язання Товариство з обмеженою відповідальністю Суспільні інновації повернути Селянському (фермерському) господарству Відродження стягнені за виконавчим написом приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тверською Інессою Володимирівною від 09.04.2019, зареєстрованим у реєстрі за номером 133, грошові кошти в розмірі 113 275, 36 грн.

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 02.05.2019 на підставі статті 31 Господарського процесуального кодексу України вищевказану позовну заяву передано за підсудністю до господарського суду міста Києва.

Положеннями частини 6 статті 31 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що спори між судами щодо підсудності не допускаються

Проте подана Селянським (фермерським) господарством Відрядження позовна заява не відповідає вимогам статей 162, 164 та 172 Господарського процесуального кодексу України, з наступних підстав.

Згідно з приписами ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою , якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

За змістом ч. ч. 3, 4 статті 131-1 Конституції України, виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних справах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Згідно з підпунктом 11 пункту 16-1 Перехідних положень Конституції України представництво відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року .

В силу приписів ст. 16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Частиною 1 статті 58 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

При цьому, юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника. (ч.3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч. 5 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Одночасно, у відповідності до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна. Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або у визначених законом випадках іншою особою. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

При цьому, відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 статті 61 Господарського процесуального кодексу України, представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері. Підстави і порядок припинення представництва за довіреністю визначаються Цивільним кодексом України, а представництва за ордером - законодавством про адвокатуру.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути:

1) договір про надання правової допомоги;

2) довіреність;

3) ордер;

4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Згідно з п. 14 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17.12.2012, ордер, встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта. Про обмеження правомочності адвоката, встановлені угодою про надання правової допомоги, останній або керівник адвокатського об`єднання (бюро) зобов`язані вказати на звороті ордера.

Пункт 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17.12.2012, встановлює реквізити ордера, до яких, серед іншого, віднесено й Назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до статті 19 Закону Про адвокатуру та адвокатську діяльність (п.п 15.4).

Дослідивши подану позовну заяву, судом встановлено, що вона підписана представником позивача адвокатом Мельником Ю.М. На підтвердження повноважень представника, до позову додано копію лицьової сторони ордеру серії ВН №082262 від 07.11.2018 року, зворотній бік ордеру, на якому можуть міститись застереження щодо обмеження повноважень адвоката, суду не надано.

Частинами 1, 2 4, 5 ст. 91 ГПК України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженої наказом Держспоживстандарту України №55 від 07.04.2003, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

При цьому, подана адвокатом копія ордеру серії ВН №082262 від 07.11.2018 року таким вимогам не відповідає.

Зазначений ордер виданий на надання правової допомоги СФГ Відродження адвокатом на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги №__ від 07.11.2018 року у судах під час здійснення цивільного судочинства .

Однак, даний ордер серії ВН №082262 від 07.11.2018 року, по-перше, виданий для надання правової допомоги саме у судах під час здійснення цивільного судочинства, а не господарського, без зазначення найменування конкретного суду у відповідності до п.15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів , по-друге, не містить жодних відомостей стосовно обсягу прав та обов`язків, наданих позивачем адвокату.

Крім того, додана до заяви Угода про правовий супровід від 07.11.2018 не містить строку дії цього договору взагалі у відповідності до загальних вимог договірного права. При цьому, суд звертає увагу, що статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", імперативно визначено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, а не угоди.

За таких обставин, зазначений ордер серії ВН №082262 від 07.11.2018 року не може бути достатнім доказом на підтвердження наявності в адвоката Мельника Ю.М. достатнього обсягу повноважень на підписання від імені позивача в господарському судочинстві та подання позовної заяви.

Будь-яких інших доказів на підтвердження повноважень представника позивача представництво інтересів у господарських судах не додано, всупереч вимог ч. 5 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ч. ч.1, 2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява Селянського (фермерського) господарства Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне) підлягає залишенню без руху.

У разі не усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною та буде повернута особі, що звернулась із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,-

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Селянського (фермерського) господарства Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне) залишити без руху .

2. Встановити Селянському (фермерському) господарству Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне) строк на усунення недоліків позовної заяви - не пізніше 10 днів з дня вручення зазначеної ухвали.

3. Встановити Селянському (фермерському) господарству Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне) спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

- надання доказів, що підтверджують наявність у адвоката ОСОБА_1 повноважень на представництво інтересів Селянського (фермерського) господарства Відродження (22811, Вінницька область, Немирівський район, село Обідне) в господарських судах, зокрема: в Господарському суді міста Києва.

4. Повідомити учасників справи, що інформацію по справі, що розглядається доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua .

5. Ухвала набрала законної сили 22.05.2019р. та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя В.С. Ломака

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.05.2019
Оприлюднено24.05.2019
Номер документу81935347
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/334/19

Ухвала від 12.12.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 12.11.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Рішення від 11.09.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 21.08.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 07.08.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 24.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 03.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 05.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 05.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 22.05.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні