ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2010 р. № 24/74-36/97
Вищий господарський суд У країни у складі: суддя Бене дисюк І.М. - головуючий, судді Львов Б.Ю. і Харченко В.М.
розглянув касаційну скарг у фізичної особи - підпри ємця ОСОБА_2, м. Київ (далі - ФОП ОСОБА_2.)
на ухвалу господарсько го суду міста Києва від 29.07.2009 та
постанову Київського а пеляційного господарського суду від 30.09.2009
зі справи № 24/74-36/97
за позовом ФОП ОСОБА_2
до закритого акціонерн ого товариства “Комерційний банк “ПриватБанк”, м. Дніпропетровськ, в ос обі його філії “Київське гол овне регіональне управління ” (далі - ЗАТ “КБ “ПриватБанк ”),
компанії “Therra Assets, Inc” , Британсь кі Віргінські Острови,
фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_3, м. Київ (далі - Ф ОП ОСОБА_3),
відкритого акціонерного т овариства “Всеукраїнський а кціонерний банк “ВіЕйБі Банк ”, м. Київ (далі - ВАТ “Всеукра їнський акціонерний банк “Ві ЕйБі Банк”), та
відкритого акціонерного т овариства “Міжрегіональний фондовий союз”, м . Київ (далі - ВАТ “Міжрегіона льний фондовий союз”),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору, на стороні відповіда чів - акціонерне товарис тво закритого типу “Сільвер Поліграф”, м. Київ (далі - АТЗТ “Сільвер Поліграф”)
про визнання недійсним договору.
Судове засідання проведен о за участю представників:
ФОП ОСОБА_2 - не з'яв.,
ЗАТ “КБ “ПриватБанк” - не з 'яв.,
компанії “Therra Assets, Inc” - Гріши ної Н.О., Кушнаренка О.О.,
ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_6 ,
ВАТ “Всеукраїнський акціо нерний банк “ВіЕйБі Банк” - не з'яв.,
ВАТ “Міжрегіональний фонд овий союз” - не з'яв.,
АТЗТ “Сільвер Поліграф” - Бойка Б.О.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий гос подарський суд України
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_2 зве рнулася до господарського су ду міста Києва з позовом ( з ур ахуванням подальшого уточне ння до нього) про:
- визнання недійсним уклад еного громадянином ОСОБА_3 та компанією “Therra Assets, Inc” догов ору купівлі-продажу цінних п аперів від 19.10.2005 № К-212/05 (далі - Дого вір № 212/05);
- визнання за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 права спільної су місної власності на 1 749 999 прост их іменних акцій АТЗТ “Сільв ер Поліграф”, які були переда ні компанії “Therra Assets, Inc” на підста ві Договору № 212/05;
- зобов' язання ЗАТ “КБ “Пр иватБанк” як реєстратора вла сників іменних цінних папері в АТЗТ “Сільвер Поліграф” вн ести запис у реєстр про списа ння 1 749 999 акцій АТЗТ “Сільве р Поліграф”, які обліковують ся на рахунку ВАТ “Міжрегіон альний фондовий союз”, та зар еєструвати їх у спільну сумі сну власність ОСОБА_2 та ОСОБА_3;
- зобов' язання ВАТ “Всеукр аїнський акціонерний банк “В іЕйБі Банк” (зберігач іменни х цінних паперів АТЗТ “Сільв ер Поліграф”, депонованих ко мпанією “Therra Assets, Inc”) списати 1 749 999 а кцій АТЗТ “Сільвер Полігра ф з рахунку компанії “Therra Assets, In c”;
- зобов' язання ВАТ “Міжнар одний фондовий союз” (номіна льний утримувач знерухомлен ого пакету цінних паперів ем ітента - АТЗТ “Сільвер Поліг раф”) списати 1 749 999 акцій АТЗТ “С ільвер Поліграф” з рахунку з берігача - ВАТ “Всеукраїнсь кий акціонерний банк “ВіЕйБі Банк”.
Справа господарськими суд ами розглядалася неодноразо во.
Ухвалою господарського су ду міста Києва від 29.07.2009 (суддя Т рохименко Т.Ю.), залишеною без змін постановою Київського а пеляційного господарського суду від 30.09.2009 (колегія суддів у складі: суддя М артюк А.І. - головуючий, судді Зубець Л.П., Царенко А.М.), прова дження у справі припинено, ос кільки даний спір не підляга є вирішенню в господарських судах.
Позивач звернувся до Вищог о господарського суду Україн и з касаційною скаргою, в якій просить зазначені ухвалу мі сцевого та постанову апеляці йного господарських судів ск асувати, а справу передати на розгляд суду першої інстанц ії, посилаючись не невірне за стосування попередніми судо вими інстанціями, зокрема, пу нкту 4 частини першої статті 12 Господарського процесуальн ого кодексу України (далі - Г ПК України) та незастосуванн я ними у вирішенні спору зі сп рави положення частини треть ої статті 81 Господарського ко дексу України (далі - ГК Укра їни) щодо переважного права а кціонерів закритого акціоне рного товариства придбати ак ції, що продаються іншим акці онерам.
Відзиви на касаційн у скаргу не надходили.
Учасників судового проце су відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином пові домлено про час і місце розгл яду касаційної скарги.
Перевіривши правильність застосування місцевим та апе ляційним господарськими суд ами норм процесуального прав а, заслухавши пояснення пред ставників учасників судовог о процесу, Вищий господарськ ий суд України дійшов виснов ку про відсутність підстав д ля задоволення касаційної ск арги з урахуванням такого.
З оскаржуваних судових ріш ень вбачається, що позивач (зг ідно з уточненими вимогами, т . 3 а.с. 26-28) просить суд визнати не дійсним Договір № 212/05, а також визнати за ОСОБА _2 та ОСОБА_3 право спільн ої сумісної власності на 1 749 999 п ростих іменних акцій АТЗТ “С ільвер Поліграф”, які були пе редані компанії “Therra Assets, Inc” за До говором № 212/05, з тих п ідстав, що на порушення части ни першої статті 65 Сімейного к одексу України відповідач ОСОБА_3, перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_2, без згоди дружин и розпорядився зазначеним ма йном, яке є об' єктом спільно ї сумісної власності подружж я.
У частині першій та другій с татті 1 ГПК України зазначено , що підприємства, установи, о рганізації, інші юридичні ос оби (у тому числі іноземні), гр омадяни, які здійснюють підп риємницьку діяльність без ст ворення юридичної особи і в у становленому порядку набули статусу суб' єкта підприємн ицької діяльності (далі - підп риємства та організації), маю ть право звертатися до госпо дарського суду згідно з вста новленою підвідомчістю госп одарських справ за захистом своїх порушених або оспорюва них прав і охоронюваних зако ном інтересів, а також для вжи ття передбачених цим Кодексо м заходів, спрямованих на зап обігання правопорушенням. У випадках, передбачених закон одавчими актами України, до г осподарського суду мають пра во також звертатися державні та інші органи, фізичні особи , що не є суб' єктами підприєм ницької діяльності.
Відповідно до пункту 4 части ни першої статті 12 ГПК України господарським судам підвідо мчі справи, що виникають з к орпоративних відносин у спорах між господарським т овариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який в ибув, а також між учасникам и (засновниками, акціонерами ) господарських товариств , що пов' язані із створенн ям, діяльністю, управлінням т а припиненням діяльності цьо го товариства, крім трудових спорів.
За змістом частини першої с татті 167 ГК України корпоратив ні права - це права особи, час тка якої визначається у стат утному фонді (майні) господар ської організації, що включа ють правомочності на участь цієї особи в управлінні госп одарською організацією, отри мання певної частки прибутку (дивідендів) даної організац ії та активів у разі ліквідац ії останньої відповідно до з акону, а також інші правомочн ості, передбачені законом та статутними документами.
Отже, корпоративними є відн осини, пов' язані з реалізац ією корпоративних прав, посв ідчених акціями. Відносини, п ов' язані з обігом акцій, до к орпоративних не належать. То бто спори, зокрема, про визн ання права власності на акці ї, та про визнання недійсними договорів купівлі-продажу а кцій, крім спорів, пов' язаних з порушенням переважн ого права на придбання акцій , не є такими, що виникают ь з корпоративних відносин і залежно від суб' єктного складу сторін підлягають роз гляду господарськими або заг альними судами. Відповідну п равову позицію наведено у пу нкті 7 постанови Пленуму Верх овного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судам и корпоративних спорів" та в п ідпункті 1.11 пункту 1 рекоменда цій президії Вищого господар ського суду України від 28.12.2007 № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді сп рав, що виникають з корпорати вних відносин".
З огляду на викладене попер едні судові інстанції встано вили, що спір у даній справі не підвідомчий господарським с удам згідно з пунктом 4 частин и першої статті 12 ГПК України.
Крім того, з установлених м ісцевим та апеляційним госпо дарськими судами фактичних о бставин вбачається, зокрема, що оспорюваний Договір № 212/05 відповідач ОСОБ А_3 уклав як фізична особа. Ві дтак названі судові інстанці ї відповідно до припису част ини першої статті 1 ГПК Україн и дійшли вірного висновку пр о те, що спір зі справи не підв ідомчий господарським судам за суб' єктним складом.
Таким чином, місцевий та апе ляційний господарські суди о бґрунтовано припили провадж ення у справі на підставі пун кту 1 частини першої статті 80 Г ПК України.
Доводи касаційної скарги в казаного не спростовують, ос кільки з оскаржуваних судови х актів вбачається, що згідно з уточненими позовними вимо гами позивач не звертався з в имогами, пов' язаними з пору шенням передбачених статтею 81 ГК України його прав як акці онера закритого акціонерног о товариства на придбання ак цій, що продаються іншими акц іонерами.
Керуючись статтями 1119, 11111, 11113 ГПК України, Вищий госп одарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарськог о суду міста Києва від 29.07.2009 та п останову Київського апеляці йного господарського суду ві д 30.09.2009 зі справи № 24/74-36/97 за лишити без змін, а касаційну с каргу фізичної особи - підпр иємця ОСОБА_2 - без задово лення.
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Б. Львов
Суддя В. Харченко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2010 |
Оприлюднено | 24.03.2010 |
Номер документу | 8215848 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Бенедисюк І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні