Постанова
від 18.01.2010 по справі 2-а-721/10
МОСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 2-а-721/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.01.2010 Московський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Скотаря А.Ю., при секретарі Котула Н.С., за участю представника позивача ОСОБА_1 Ю ОСОБА_2 Ф. розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, третя особа: Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання відповідача вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом в якому зазначив, що він є інвалідом 2-ої групи, віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і отримує відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон) державну пенсію в розмірі 1526,48 грн. на місяць. Статтею 54 Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії для нього не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а ст. 50 цього Закону передбачена додаткова пенсія в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком. Позивач вважає, що відповідач невірно нараховує і виплачує пенсію та просить зобов`язати його перерахувати і виплачувати йому пенсію по інвалідності у розмірі 4352,00 грн. на місяць і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 408,00 грн. на місяць, а також виплати на його користь не донараховану пенсію за період з липня 2008 року по липень 2009 року в розмірі 36653,87 грн.

В суді позивач наполіг на позові, дав пояснення відповідно до викладених в ньому обставин.

Відповідач та третя особа до суду не з`явились, надали заперечення на позов в яких просять відмовити у його задоволені та розглядати справу за відсутності своїх представників (а.с. 20-22).

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.

Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, є інвалідом II групи, що підтверджується наданими суду посвідченням, довідками МСЕК (а.с. 6-9).

В травні 2009 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону та в червні того ж року отримав відповідь, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, пенсія виплачується у розмірі відповідно до діючого законодавства. (а.с. 10-13).

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Окрім того, ст. 50 Закону передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі: інвалідам II групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.

Також Законом передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 28 розділу II Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік до ст.ст. 50, 54 Закону внесені зміни, а саме у статтю ст. 50 наступного змісту: Особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність .

Частини 3 і 4 ст. 54 замінено текстом: У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році по 2 групі інвалідності - 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами .

Відповідно до зазначених норм Закону України Про держаний бюджет України на 2008 рік починаючи з 01.01.2008 відповідач нараховував та сплачував пенсію позивачеві (а.с. 13).

Рішенням КСУ №10-рп/2008 від 22.05.2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 28 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік , тобто фактично поновлена дія ст.ст. 50 і 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції, що діяла до прийняття Закону України Про держаний бюджет України на 2008 рік .

Також встановлено, що це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, при призначенні позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідач починаючи з 22.05.2008 повинен був керуватись нормами ст.ст. 50, 54 Закону, якими встановлений розмір зазначених пенсій, а не постановами Кабінету Міністрів України, які не можуть суперечить Закону, встановлювати іншій, ніж передбачено законом розмір пенсій, а лише регламентують порядок обчислення пенсій.

Розрахунок пенсії та додаткової пенсії повинен проводитись виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої фактично визначений у ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування . Посилання відповідача та третьої особи на те, що зазначений у цій статті мінімальний розмір пенсії за віком застосовується лише для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом не є вірним, так як чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.

Суд не може задовольнити вимоги про призначення і виплату пенсії на майбутнє, оскільки неможливо передбачити факти порушення прав позивача в майбутньому, а також не може брати на себе функцію здійснення перерахунку пенсії замість органу, якому надані такі повноваження. Враховуючи викладене, суд вважає можливим задовольнити позов частково, при цьому, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, суд вважає доцільним на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог і визнати незаконною відмову відповідача перерахувати пенсію позивачу та зобов`язати його здійснити такий перерахунок відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону починаючи з 01.07.2008 по 01.07.2009, відповідно до позовних вимог.

Враховуючи той факт, що позов не містить вимог щодо стягненні витрат на правову допомогу і надана судові квитанція № 15 від 16.10.2009 не підтверджує того факту, що сплачені ОСОБА_3 2000 грн. на користь адвоката Климова Ю.Ф. є витратами на правову допомогу саме по зазначеній справі, суд вважає заявлену усно позивачем вимогу щодо стягнення з відповідача витрат на правову допомогу безпідставною.

Керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 99, 100, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова перерахувати пенсію позивачеві та зобов`язати зазначене Управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст. 50 зазначеного закону, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування і провести відповідні виплати починаючи з 01.07.2008 по 01.07.2009.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя А.Ю. Скотар

СудМосковський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення18.01.2010
Оприлюднено25.06.2019
Номер документу82579311
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-721/10

Постанова від 18.01.2010

Адміністративне

Московський районний суд м.Харкова

Скотар А. Ю.

Ухвала від 03.11.2010

Адміністративне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Постанова від 04.11.2010

Адміністративне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Ухвала від 06.10.2010

Адміністративне

Балаклійський районний суд Харківської області

Соколова К. А.

Постанова від 30.09.2010

Адміністративне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Боженко Л. В.

Постанова від 23.11.2010

Адміністративне

Красилівський районний суд Хмельницької області

ФЕДИШИН І. В.

Ухвала від 16.03.2010

Адміністративне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Жмурченко В. Д.

Постанова від 01.12.2010

Адміністративне

Славутицький міський суд Київської області

Орел А. С.

Ухвала від 05.02.2010

Адміністративне

Ленінський районний суд м.Полтави

Парахіна Є. В.

Постанова від 10.11.2010

Адміністративне

Ленінський районний суд м.Полтави

Парахіна Є. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні