Справа № 149/3092/18
Провадження № 22-ц/801/1142/2019
Категорія: 23
Головуючий у суді 1-ї інстанції Войнаревич М. Г.
Доповідач:Міхасішин І. В.
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2019 рокуСправа № 149/3092/18м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:
головуючого: Міхасішина І.В.,
суддів: Панасюка О.С., Сопруна В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Безрученко Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу № 149/3092/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Щедра Нива до Товариства з обмеженою відповідальністю Овочі-Заріччя , ОСОБА_1 про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Овочі-Заріччя , поданою адвокатом Якименко-Шевчук Юлією Олександрівною на рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 19 березня 2019 року, повний текст якого складено 22 березня 2019 року, ухвалене у складі судді Войнаревича М.Г.,
встановив:
У листопаді 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Щедра Нива (далі - ТОВ Щедра Нива ) звернулося до суду з вищевказаним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Овочі-Заріччя (далі - ТОВ Овочі-Заріччя ), ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02 лютого 2008 року між позивачем та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,1744 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , строком на 10 років, зареєстрований 19 жовтня 2009 року за № 040905400016. ТОВ Щедра Нива належним чином виконувало обов`язки за договором оренди і скориставшись своїм переважним правом на поновлення договору оренди землі з дотриманням порядку, передбаченого умовами договору та статтею 33 Закону України Про оренду землі вчинило всі необхідні дії на поновлення його строку, надіславши лист-повідомлення від 15 листопада 2017 року з проектом додаткової угоди, відповідно до якої строк дії договору поновлено на 10 років до 16 листопада 2027 року. Під час реєстрації додаткової угоди до договору, позивачу стало відомо, що 24 липня 2018 року право оренди на цю земельну ділянку зареєструвало ТОВ Овочі-Заріччя . Вказані дії відповідача грубо порушують права ТОВ Щедра Нива щодо переважного права на поновлення дії договору оренди землі, оскільки під час дії договору оренди землі з ТОВ Щедра Нива було укладено інший договір оренди цієї ж земельної ділянки.
З цих підстав, просило визнати поновленим на строк 10 років до 16 листопада 2027 року договір оренди земельної ділянки (земельної частки) паю, площею 3,1744 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , укладений між ТОВ Щедра Нива та ОСОБА_1 02 лютого 2008 року; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,1744 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя , зареєстрований 24 липня 2018 року за № 27223687.
Рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 19 березня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,1744 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя , зареєстрований 24 липня 2018 року за № 27223687.
В решті позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що сторони договору оренди від 02 лютого 2008 року погодили строк договору - 10 років та припинення його дії у зв`язку із закінченням строку, на який його було укладено (п. 37 договору). Враховуючи, що строк дії договору оренди земельної ділянки починається після набрання ним чинності, а саме з дня державної реєстрації 19 жовтня 2009 року, а тому такий договір є чинним до 19 жовтня 2019 року.
Оскільки договір оренди земельної ділянки між ТОВ Овочі-Заріччя та ОСОБА_1 був зареєстрований в період дії попереднього договору оренди землі, укладення оспорюваного договору порушує право оренди цієї земельної ділянки ТОВ Щедра Нива і відповідно до положень статей 203, 215, 640 ЦК України, статті 125 ЗК України, статей 18, 20 ЗУ Про оренду землі він має бути визнаний недійсним.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову в частині позовних вимог ТОВ Щедра Нива про визнання поновленим договору оренди землі з підстав, що не може бути поновленим договір, дія якого ще не закінчилася.
В апеляційній скарзі, поданій адвокатом Якименко-Шевчук Ю.О., ТОВ Овочі-Заріччя просить рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що суд першої інстанції не розглянув клопотання відповідача про призначення технічної та почеркознавчої експертизи повідомлення про поновлення договору оренди від 02 лютого 2008 року; дійшов помилкового висновку про чинність договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Щедра Нива протягом 10 років з дня його державної реєстрації до 19 жовтня 2019 року, оскільки сторони, керуючись принципом свободи договору на власний розсуд в п. 8 договору визначили строк його дії до 02 лютого 2018 року.
Оспорюваний договір оренди землі між ТОВ Овочі-Заріччя та ОСОБА_1 укладено 13 липня 2018 року, тобто після закінчення попереднього договору оренди землі, а тому права ТОВ Щедра Нива не порушені.
Відзив на апеляційну скаргу не надійшов.
За змістом частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Рішення суду першої інстанції оскаржується лише в частині задоволення позову - визнання недійсним договору оренди земельної ділянки укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя , а тому переглядається апеляційним судом лише в цій частині.
В судовому засіданні представник ТОВ Овочі-Заріччя - Якименко-Шевчук Ю.О. апеляційну скаргу підтримала в межах доводів, зазначених в ній, просила скаргу задовольнити.
Представник ТОВ Щедра-Нива - адвокат Липень С.В. проти апеляційної скарги заперечив, просив скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
По справі встановлено, що відповідно до Державного акта на право на земельну ділянку серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка загальною площею 3,1477 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Кропивнянської сільської ради Хмільницького району Вінницької області (а.с.11).
На підставі укладеного 02 лютого 2008 року договору оренди земельної ділянки (земельної частки) паю ОСОБА_1 передав належну йому земельну ділянку в строкове платне користування ТОВ Щедра Нива строком на 10 років до 2 лютого 2008 року .
Договір зареєстрований у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії Центру ДЗК , про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 19 жовтня 2009 року за № 040905400016 (а.с.8-10).
В п. 43 договору оренди сторони погодили, що договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено (п. 37 договору).
ОСОБА_1 отримав лист-повідомлення ТОВ Щедра-Нива від 15 листопада 2017 року про поновлення договору оренди земельної ділянки з проектом додаткової угоди від 15 листопада 2017 року, за умовами якої строк договору оренди становить 10 років і діє до 16 листопада 2027 року. Вказана додаткова угода підписана орендодавцем (а.с.13-16).
У заяві від 06 лютого 2019 року ОСОБА_1 позовні вимоги визнав в повному обсязі, зазначив, що в листопаді 2017 року отримав від ТОВ Щедра Нива лист-повідомлення з додатковою угодою, яка ним погоджена і підписана (а.с. 90).
13 липня 2018 року між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 3,1477 га, яка розташована на території Кропивнянської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, кадастровий номер НОМЕР_1 строком на сім років, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24 липня 2018 року за № 27223687 (а.с. 17,61).
Згідно з частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Відповідно до частини першої статті 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною другою статті 792 ЦК України передбачено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Законом України Про оренду землі .
Згідно із ст. 1 Закону України Про оренду землі ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України Про оренду землі ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років (ст.ст. 18,19 Закону України Про оренду землі (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За змістом ст. 31 Закону України Про оренду землі (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Статтею 631 ЦК України передбачено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов`язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Отже, строк дії договору землі починається після набрання ним чинності, тобто з моменту його державної реєстрації, а не з моменту його укладення.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що строк дії договору земельної ділянки, починається після набрання таким договором чинності, а не з моменту його укладення, відтак він чинний протягом 10 років з дня державної реєстрації, тобто до 19 жовтня 2019 року.
Таким чином, оспорюваний договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя був зареєстрований 24 липня 2018 року в період дії договору оренди землі, укладеного між ТОВ Щедра Нива та ОСОБА_1 , що порушує право позивача як орендаря цієї земельної ділянки.
Між тим, суд першої інстанції помилково зазначив у рішенні про те, що сторонами договору оренди землі від 02 лютого 2008 року визначено строк його дії до 02 лютого 2018 року, оскільки зазначене не відповідає обставинам справи, зокрема пункту 8 договору оренди землі від 02 лютого 2008 року, в якому зазначено, що договір укладено на 10 років і діє до 02 лютого 2008 року (а.с. 8).
Аналізуючи положення укладеного між сторонами договору, колегія суддів дійшла висновку, що сторони договору оренди землі від 02 лютого 2008 року у пункті 8 договору не визначили кінцеву дату дії договору, оскільки остання, а саме 02 лютого 2008 року, збігається з датою укладення самого договору, а також не відповідає кінцевій даті строку дії договору визначеного сторонами у цьому ж пункті договору строком у 10 років.
Проте вказані обставини не спростовують правильні по суті висновки суду першої інстанції, щодо незаконності укладення договору оренди землі під час дії попереднього договору укладеного з позивачем у справі, і наявність правових підстав для задоволення позову.
Оскільки одна й та ж сама земельна ділянка не може бути об`єктом оренди двох договорів, укладених з різними орендарями, що також суперечить вимогам Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень , який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, тому наявні правові підстави для визнання оспорюваного договору оренди землі недійсним на підставі частини першої статті 203, частини першої статті 215 ЦК України.
За таких обставин суд першої інстанції, повно та всебічно дослідивши обставини справи та надавши належну оцінку наявним у справі доказам, дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову в частині визнання недійсним договору оренди землі від 13 липня 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ Овочі-Заріччя , зареєстрованого 24 липня 2018 року за № 27223687.
Щодо заяви адвоката ТОВ Овочі-Заріччя Якименко-Шевчук Ю.О. про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу, понесених відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції, то відповідно до ч.2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
За змістом ч.2 ст. ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Оскільки позовні вимоги ТОВ Щедра-Нива до ТОВ Овочі-Заріччя , ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки задоволені, витрати відповідача пов`язані з правничою допомогою адвоката не підлягають розподілу.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 367, 369, 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Овочі-Заріччя , подану адвокатом Якименко-Шевчук Юлією Олександрівною, залишити без задоволення.
Рішення Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 19 березня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 25 червня 2019 року.
Головуючий І.В. Міхасішин
Судді: О.С. Панасюк
В.В. Сопрун
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2019 |
Оприлюднено | 26.06.2019 |
Номер документу | 82619643 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Міхасішин І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні