Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1220/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.06.2019 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Боголюбової Л.М.,
з участю секретаря Коломієць Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красилові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Антонінське", комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування запису про реєстрацію речових прав на нерухоме майно,-
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2017 року позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що йому на праві приватної власності належать земельна ділянка площею 3,19 га на підставі державного акту на право приватної власності на землю. В той же час, як позивач дізнався з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що вказана земельна ділянка знаходяться в оренді у відповідача ПАТ "Антонінське". Ці відомості підтверджуються Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.02.2017, згідно якої земельна ділянка площею 3,19 га, належить ОСОБА_1 , у реєстрі вказаний договір оренди з ПАТ "Антонінське", а саме: договір оренди б/н від 01.09.2013 строком на 10 років, орендодавець - ОСОБА_2 Вячеславович. Власник ділянки - ПАТ "Антонінське", рішення 33623731 від 30.01.2017, він звернувся з позовом до суду.
Вважає, що даний договір підлягає визнанню недійсним в зв`язку з істотним порушенням вимог чинного законодавства України. Зокрема, позивач зазначений вище договір оренди належної йому на праві власності земельної ділянки не підписував, про існування договору він дізнався 17.02.2017 після звернення за правовою допомогою та отримання Інформаційної довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У позивача відсутні оригінал та копія вказаного вище договору оренди земельної ділянки та додаткових угод до нього.
Права позивача зазначеним договором оренди земельної ділянки порушуються так, як не підписуючи цей договір, він не давав згоди на його укладення, тобто не приймав та не погоджував (не акцептував) оферту, не мав волі на укладення цього договору та на розпорядження належним йому майном, що привело до обмеження його прав на вільне володіння та користування цим майном.
Просить визнати недійсними: договір оренди б/н від 01.09.2013, укладений між ним та ПАТ "Антонінське" щодо земельної ділянки площею 3,19 га, державний акт НОМЕР_1 від 13.12.2002, кадастровий № НОМЕР_2 ;
скасувати: запис про інше речове право № 18767626, рішення про державну реєстрацію прав їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 33623731 від 30.01.2017, державний реєстратор Майданець Ірина Віталіївна, Комунальне підприємство "Шепетівське бюро технічної інвентаризації", право оренди земельної ділянки строком 10 років, за договором оренди б/н від 01.09.2013, укладеним з ПАТ "Антонінське", щодо земельної ділянки площею 3,19 га, яка належить ОСОБА_1 та стягнути судові витрати з відповідачів.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, на адресу суду надіслали заяву, в якій позовні вимоги просять задовольнити та справу слухати у їх відсутність.
Представник відповідача ПАТ "Антонінське" та КП "Шепетівське БТІ" в судове засідання не з`явились, про день і час розгляду справи повідомлені належним чином, що стверджується поштовими повідомленнями і дає підстави для розгляду справи у їх відсутності.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, фіксація судового розгляду не проводилась відповідно до ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, що на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 , виданого 13.12.2002, ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка площею 3,19 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Антонінської селищної ради Красилівського району Хмельницької області. Згідно відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01.09.2013 між ОСОБА_1 та ПАТ "Антонінське" смт. Антоніни Красилівського району укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки на строк десять років.
Вказаний договір оренди ОСОБА_1 не підписував. Підпис на договорі виконаний не ним, а іншою особою згідно висновку експерта № 1.1-0033:19 від 28.03.2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".
Відповідно до ст.ст. 14, 16, 18, 19 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 р. (з наступними змінами та доповненнями) договір оренди землі укладається в письмовій формі і набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов та державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 1 ст. 210, ч. З ст. 640 ЦК України та ч. 1 ст. 20 Закону України Про оренду землі договір оренди землі підлягає державній реєстрації і набирає чинності з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
В силу ст. 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватись цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Частиною 2 ст. 207 ЦК України передбачено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Підстави визнання недійсним договору оренди землі передбачені частиною 2 статті 15 Закону України "Про оренду землі".
Пунктом 9 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі визначено, що підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання його недійсним є відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених пунктом 8 Порядку, а також порушення вимог статей 4, 5, 6, 1, 9, 15 Закону України "Про оренду землі".
В статті 15 Закону України Про оренду землі передбачено істотні умови договору оренди землі, відсутність яких в договорі оренди землі є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. Такими істотними умовами є: об`єкт оренди, строк дії договору оренди; орендна плата; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою ст. 203 цього Кодексу.
У ч. 3 ст. 203 ЦК України зазначено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Як вольова дія, правочин являє собою поєднання волі та волевиявлення. Воля є бажанням, наміром особи вчинити правочин, однак для вчинення правочину необхідно не тільки воля, а ще й доведення цієї волі до відома інших осіб.
Як вбачається з висновку експерта відділу криміналістичної експертизи НДЕКЦ при УМВС України в Хмельницькій області від 28.03.2019 підписи в графі орендодавець в договорі оренди землі б/н від 01.09.2013, укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ "Антонінське", в графі Власник землі (Орендодавець) в акті прийому-передачі земельної ділянки, переданої в користування на умовах оренди від 01.09.2013 та в акті визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) виконані не ОСОБА_1 , а іншою особою.
Згідно правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 18.12.2013 по справі №6-127 цс13 - Вільне волевиявлення учасника правочину, передбачене ст. 203 ЦК України, є важливим чинником, без якого неможливо укладення договору оренди земельної ділянки. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа. Реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору . Відповідно до правової позиції, сформульованої в Постанові Верховного Суду України від 19.02.2014 по справі № 6-162 цс13,- договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору .
Частиною 1 ст. 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані із його недійсністю.
Представник відповідача-1 не надав належних та допустимих доказів, що позивач отримував від відповідача-1 орендну плату за договором оренди укладеним від імені ОСОБА_1 ..
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що не підписання ОСОБА_1 договору оренди землі і ненадання іншим особам, відповідно до вимог закону, повноважень на підписання договору від його імені, свідчить про відсутність волі ОСОБА_1 на укладення договору оренди землі з ПАТ "Антонінське", а тому позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позов задоволено повністю, тому на користь ОСОБА_1 з відповідачів слід стягнути сплачений ним судовий збір у розмірі по 640 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4, 13, 23, 81, 95, 141, 247, 258,259, 263,264-265, 272-273, 352,354,355 ЦПК України, ст.ст. 16, 203, 212, 215, 216, 638, 761 ЦК України, ст. 152, 158 ЗК України, ст.ст. 3, 6, 14-17, 27, 30, 32, 34 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 3,4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", постановами Верховного Суду України від 18 грудня 2013 року по справі №6-127 цс13, від 19 лютого 2014 року по справі № 6-162 цс13, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Антонінське", комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування запису про реєстрацію речових прав на нерухоме майно задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди б/н від 01.09.2013 укладений між ОСОБА_1 та ПАТ "Антонінське" щодо земельної ділянки площею 3,19 га., державний акт НОМЕР_1 від 13.12.2002, кадастровий № НОМЕР_2 .
Скасувати запис про інше речове право № 18767626, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 33623731 від 30.01.2017, державний реєстратор Майданець Ірина Віталіївна, Комунальне підприємство "Шепетівське бюро технічної інвентаризації", право оренди земельної ділянки, строком 10 років, за договором оренди б/н від 01.09.2013, укладеним з ПАТ "Антонінське", щодо земельної ділянки площею 3,19 га., яка належить ОСОБА_1 ..
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Антонінське", комунального підприємства "Шепетівське бюро технічної інвентаризації" на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в розмірі по 640 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л. М. Боголюбова
Суд | Красилівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2019 |
Оприлюднено | 27.06.2019 |
Номер документу | 82668783 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красилівський районний суд Хмельницької області
Боголюбова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні