РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2019 року м. Кремінна
Справа № 414/2051/19
Провадження № 2/414/503/2019
Кремінський районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Акулова Є.М.,
секретаря Дегтяренко Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кремінна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 до Територіальної громади с. Варварівка в особі Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернулася до суду з позовною заявою до відповідача про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її вітчим, - ОСОБА_3 . Після смерті останнього відкрилася спадщина на земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 7,5889 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Варварівської сільської ради Кремінського району, Луганської області. 02 листопада 2012 року ОСОБА_3 склав заповіт, яким усе своє майно заповідав їй, а вона є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 . У період, який визначений законодавством для прийняття спадщини, вона мешкала в м. Кондрово, Російська Федерація, позаяк доглядала за тяжкохворою матір`ю та не знала про існування заповіту, тому вважає поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Звернувшись до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, їй було відмовлено в зв`язку з тим, що був пропущений встановлений законом строк строк для прийняття спадщини. Тому представник позивача, який діє за довіреністю в інтересах позивача, просить встановити останній додатковий тримісячний строк для прийняття спадщини.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав.
Статтею 49 ЦПК України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За таких обставин суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Із досліджених документів, копії свідоцтва про народження, запису акту про укладення шлюбу, повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про розірвання шлюбу, витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. рубіжне луганської області, є падчеркою ОСОБА_3 (а.с.11-12, 28, 38, 39-40, 41-42).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20) та залишив заповіт на ім"я позивачки, зареєстрований приватним нотаріусом Івановой О.В, реєстровий №1737, який натепер є чинним, не змінений та не скасований ( ас 16).
Приватний нотаріус Кремінського районного нотаріального округу від 04 червня 2019 року позивачу відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини (а.с. 18).
На підставі Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_2 , ОСОБА_3 належала земельну ділянку № НОМЕР_1 , яка виділена на підставі рішення 16 сесії XXІІІ скликання Варварівської сільської Ради народних депутатів від 25.12.2001 року, земля передавалася для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа земельної ділянки складає 7,5889 гектара, земельна ділянка розташована на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області (а.с.17).
Згідно з довідкою лікарняного закладу м. Кондрово Калузької області РФ від 29.09.2016 року та від 30.05.2019 року позивач ОСОБА_1 з 2016 року здійснює догляд за своєю хворою матір`ю ОСОБА_4 (а.с. 25,26), що на переконання суду свідчить про поважні причини пропуску строку прийняття спадщини позивачкою.
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст..1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ст. 1272 ч.3 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Абзацами 1, 2, 3, 4 п.24 Постанови Верховного Суду України від 30 травня 2008року № 7 Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.3 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12 червня 2009 року Про застосування норм цивільно-процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції ., у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
З огляду на те, що позивачем з поважної причини був пропущений строк звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, позивачка не могла прибути за місцем відкриття спадщини, тривалий час не знала про існування заповіту на її ім"я, суд вважає доцільним визначити позивачу додатковий тримісячний строк для звернення з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.
На підставі вище викладеного, ст.ст. 1268, 1269, 1272 ЦК України та керуючись ст.ст. 4, 10 ,49, 76, 95, 141, 142, 206, 258-259, 264-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 до Територіальної громади с. Варварівка в особі Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий тримісячний строк, з дня набрання судовим рішенням законної сили, задля прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.М Акулов
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2019 |
Оприлюднено | 21.08.2019 |
Номер документу | 83740010 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Акулов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні