Ухвала
від 19.08.2019 по справі 2-1045/11
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/7369/19

Номер справи місцевого суду: 2-1045/11

Головуючий у першій інстанції Рідник І. Ю.

Доповідач Сегеда С. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті апеляційного провадження

19.08.2019 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд в особі судді-доповідача Сегеди С.М., розглянувши апеляційну скаргу Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада) Лиманського району Одеської області на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 грудня 2011 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада)Лиманського району Одеської області про визнання права власності на об`єкт,

встановив:

У 2011 році позивач звернувся до відповідачів з вищевказаним позовом.

Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.12.2011 року позов було задоволено.

30.07.2019 року від Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада) Лиманського району Одеської області, надійшла апеляційна скарга на зазначене вище рішення суду, в якій апелянт просить скасувати його, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Так, апелянт мотивує свою апеляційну скаргу тим, що оскаржуване ним рішення порушує права і свободи, інтереси та обов`язки Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада) Лиманського району Одеської області.

Згідно з ч.2 ст.358 ЦПК України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків:

1) подання апеляційної скарги особою, не повідомленою про розгляд справи або не залученою до участі в ній, якщо суд ухвалив рішення про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки;

2) пропуску строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.

Дослідивши матеріали справи, судом було встановлено, що Трояндівська сільська рада (колишня Кіровська сільська рада) приймала участь у розгляді справи, що підтверджується відповідною заявою Голови виконкому Кіровської сільської ради (нині Трояндівська сільська рада) Лиманського району Одеської області від 28.08.2011 року, вих. номер 02/ВК-20.2017 до Комінтернівського районного суду Одеської області про те, що він не заперечує про розгляд цивільної справи без представника сільської ради, та з рішенням суду згодні.

З цих підстав, доводи апелянта про те, що Трояндівська сільська рада (колишня назва - Кіровська сільська рада) не була повідомлена про розгляд справи і не могла захистити свої законні права та інтереси, спростовується наявними у справі доказами (а.с.62).

З огляду на викладене, усуду апеляційної інстанції відсутні підстави для відкриття апеляційного провадження, у зв`язку з чим у відкритті апеляційного провадження у справі необхідно відмовити.

Саме таких правових позицій дотримується Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, у практиці ЄСПЛ напрацьовано три головні критерії, які слід оцінювати на предмет відповідності втручання в право особи на мирне володіння своїм майном принципу правомірного втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого протоколу, а саме: (а) чи є втручання законним; (б) чи переслідує воно суспільний інтерес (public interest, general interest; general interest of the community); (в) чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям (must be a reasonable relationship of proportionality between the means employed arid the aims pursued). ЄСПЛ констатує порушення державою ст. 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

П.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Порушення пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод констатував ЄСПЛ у справі Устименко проти України .

Зокрема, Високий Суд вказав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі Рябих проти Росії (Ryabykh v. Russia), заява № 52854/99, пп. 51 і 52, ECHR 2003-Х) (п. 46 рішення).

Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі Пономарьов проти України (Ponomaryov v. Ukraine), заява № 3236/03, п. 41, від 3 квітня 2008 року 47 рішення).

Враховуючи, що з моменту ухвалення оскаржуваного судового рішення пройшло майже 8 років, вважаю за необхідне відмовити у відкритті апеляційного провадження у справі, оскільки таким чином безпідставно буде порушений принципу res judicata, тобто принцип остаточності судового рішення, що є недопустимим.

Керуючись ч.2. ст. 358 ЦПК України, суд

ухвалив:

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада) Лиманського району Одеської області на рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 грудня 2011 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Трояндівської сільської ради (колишня назва - Кіровська сільська рада) Лиманського району Одеської області про визнання права власності на об`єкт.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції України.

Суддя Одеського апеляційного суду С.М. Сегеда

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення19.08.2019
Оприлюднено21.08.2019
Номер документу83746142
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1045/11

Ухвала від 14.04.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 16.02.2021

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Маріуполя

Васильченко О. Г.

Ухвала від 16.12.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 04.12.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 15.04.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 24.02.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Заїкін А. П.

Ухвала від 19.08.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 13.03.2019

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Кухта В. О.

Ухвала від 06.06.2011

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Федотова В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні