Дата документу 21.08.2019
ЄУ № 420/776/19
Провадження №2/420/516/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2019 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Проньки В.В.
за участю секретаря Сіренко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новобілянської сільської ради Новопсковського району Луганської області, Можняківської сільської ради Новопсковського району Луганської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовною заявою до відповідача, в якій просить визнати за ним право на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 розміром 8,56 умовних кадастрових гектарів відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за реєстраційним номером 855.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та права на земельну частку (пай) розміром 8,56 в умовних кадастрових гектарах відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 . Спадщину після смерті батька прийняла його мати - ОСОБА_2 , подавши відповідну заяву до нотаріуса. Проте, у зв`язку зі втратою сертифікату на право на земельну частку (пай) його мати за життя не отримала свідоцтво про право на спадщину на право на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати - ОСОБА_2 . Після її смерті спадщину позивач прийняв, подавши державному нотаріусу Ковальову А . О. заяву про прийняття спадщини. Проте, постановою про відмову вчинення нотаріальних дій від 14.03.2019 р. йому відмовлено у вчиненні нотаріальних дій по оформленню спадкових справ після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 і рекомендовано звернутися до суду для вирішення своїх спадкових вимог, в судовому порядку.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 10 травня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі, розпочато підготовче провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 11.06.2019 та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою суду від 11.06.2019 оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 11.07.2019, у зв`язку з витребуванням додаткових доказів.
11 липня 2019 року підготовче судове засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням судді у відпустці. Судове засідання призначено на 01.08.2019.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 01.08.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21 серпня 2019 року.
Позивач в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає та просить задовольнити.
Представник відповідача, Новобілянської сільської ради Новопсковського району Луганської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі, рішення просить прийняти на розсуд суду.
Представник відповідача, Можняківської сільської ради Новопсковського району Луганської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управляння Держгеокадастру у Луганській області в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надав пояснення з приводу позовної заяви, в якому просить застосувати позовну давність та відмовити повністю у задоволенні позовних вимог.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних у справі доказів та без фіксації процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, всебічно і повно з`ясувавши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що позивач згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 21 березня 2011 року Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець села Красна Поляна Антрацитівського району Луганської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Красно полянською сільською радою Б. Антрацитівського району Ворошиловградської області.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого повторно 26 лютого 2019 року Новопсковським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №4.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , та земельної частки (пай) розміром 8,56 умовних кадастрових гектарів, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за реєстраційним номером 855.
З урахуванням п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, згідно якого Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, до вимог позивача про визнання права на майно в порядку спадкування за законом мають застосовуватися положення ЦК УPCP 1963 року, оскільки на час відкриття спадщини діяв ЦК УРСР 1963 року.
Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 525, 548, 549 ЦК УРСР 1963 року).
ОСОБА_2 , як спадкоємиць першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла, оскільки в установлений законом строк звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, видане 24.04.2002 державним нотаріусом Новопсковської державної нотаріальної контори Корнієнко Н.В. на житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується дослідженими у судовому засіданні матеріалами спадкової справи №169до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим повторно 21 березня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Новопсковського районного управління юстиції Луганської області.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 8,56 умовних кадастрових гектарів, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за реєстраційним номером 855, оскільки вона спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла, але не отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв позивач ОСОБА_1 , як спадкоємиць першої черги, оскільки звернувся до нотаріальної контори в установлений законом шестимісячний строк з заявою про прийняття спадщини, що підтверджується копією відповідної заяви від 03.03.2005 (а.с. 39).
14 березня 2019 року постановою про відмову вчинення нотаріальних дій державним нотаріусом Новопсковської державної нотаріальної контори Ковальовим А.О. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), після смерті ОСОБА_2 , оскільки відсутні правовстановлюючі документи на дану земельну частку (пай).
З оголошення в газеті Перемога від 23.03.2019 вбачається, що загублений сертифікат на земельний пай серії НОМЕР_1 , за реєстраційним №855, запис від 22.04.1997, на ім`я ОСОБА_3 .
В даний час позивач бажає реалізувати своє право на спадщину за законом, але не може цього зробити, так як був втрачений оригінал Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за №855, а отримати його дублікат не можливо.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 отримав Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за №855, про що свідчить особистий підпис власника. Земельна ділянка розташована на території Можняківська сільської ради Новопсковського району загальною площею - 8,56 умовних кадастрових гектари, загальна вартість з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.07.1995 становить 23507,93 грн., що підтверджується листом Відділу у Новопсковському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області №209/109-19 від 14.03.2019 та відомістю з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою за вих. №342/169-19 від 16.04.2019.
Згідно п. 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4/-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
З абзацу 24 п. 3.3 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4/-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі прийняття спадщини.
Згідно ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Суд вважає за можливе, відповідно до чинного законодавства України, визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 8,56 умовних кадастрових гектарів відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за реєстраційним номером 855, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином з огляду на зміст зазначених норм матеріального права та їх аналізу, враховуючи, що позивач прийняв спадщину, але не може скористатись в повному обсязі своїм правом власності на спадкове майно, суд приходить до висновку про обґрунтованість його вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Що стосується доводів третьої особи стосовно строків позовної давності, суд зазначає наступне.
Відповідно до постанови про відмову вчинення нотаріальних дій від 14.03.2019 державного нотаріуса Новопсковської державної нотаріальної контори, позивач своєчасно прийняв спадщину в установленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) не має можливості, оскільки сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 втрачено.
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється в три роки. При цьому перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч.1 ст.261 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач про порушення свого права дізнався лише в 2019 році, коли почав збирати необхідні документи для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з чим він не пропустив строк позовної давності.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 13, 77-81, 89, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новобілянської сільської ради Новопсковського району Луганської області, Можняківської сільської ради Новопсковського району Луганської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право на земельну частку (пай) розміром 8,56 умовних кадастрових гектарів відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 22.04.1997 за реєстраційним номером 855, у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 21 березня 2011 року Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Новобілянська сільська рада Новопсковського району Луганської області, місцезнаходження: вул. 40-років Перемоги, 1, с. Новобіла Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04336576.
Відповідач: Можняківська сільська рада Новопсковського району Луганської області, місцезнаходження: вул. Красноармійська, 85, с. Можняківка Новопсковського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04528821.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, місце знаходження: проспект Центральний, 17, корп. 2, м. Сєвєродонецьк Луганської області, код ЄДРПОУ: 39771244.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суддя: В.В. Пронька
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2019 |
Оприлюднено | 29.08.2019 |
Номер документу | 83885739 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Пронька В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні