40/573
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2007 № 40/573
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Капацин Н.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Лісниченко Є.С. (довір. № 4 від 05.07.07)
Гордієнко В.А. – заступник голови спостережної ради
відповідача – 1. не з'явився
2. Ригун А.М. (довір. № 11/р від 15.02.07)
3. не з'явився
третьої особи - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Соснівський гранітний кар"єр"
на рішення Господарського суду м.Києва від 11.06.2007
у справі № 40/573
за позовом ЗАТ "Соснівський гранкар"єр"
до Українська кооперативно-державна корпорація по агропромисловому будівництву "Украгропромбуд"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Соснівський гранітний кар"єр"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Діогран"
третя особа Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівенської області
про визнання права власності на майно
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.06.2007 року у справі № 40/573 задоволено позовні вимоги Закритого акціонерного товариства „Соснівський гранкар'єр”, останнє визнано належним власником єдиного майнового комплексу, що знаходиться за адресою смт. Клесів Сарненського району Рівненської області, вул. Залізнична, 63, витребувано із чужого незаконного володіння на користь позивача наступне майна: гараж на 25 автомашин, підсобні будівлі і споруди, насосна станція, тепловозо-вагонне депо, дві будки із залізничними вагами, котельня, гараж на 6 БелАЗІВ, прохідна, приміщення силової установки, трансформаторна підстанція, блок споруд складського господарства, блок підсобно-допоміжного будинку, зобов'язано Українську кооперативно-державну корпорацію по агропромисловому будівництву „Украгропромбуд”, Товариство з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар'єр”, Товариство з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Діогран” не чинити перешкод позивачеві у реалізації прав власника зазначеного вище майна.
Рішення суду першої інстанції ґрунтується на тому, що за установчим договором від 29.01.02, укладеним між Українською кооперативно-державною корпорацією по агропромисловому будівництву „Украгропромбуд” (далі-Корпорація) та Закритим акціонерним товариством „Компанія „Віктор” (далі - Компанія „Віктор”) було створено Товариство з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар'єр”. У зв'язку з виходом зі складу засновників ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” Компанії „Віктор” Корпорація „Украгропромбуд” 14.10.03 уклала установчий договір із Товариством з обмеженою відповідальністю „Еколос” про створення ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр”. За установчим договором від 14.10.03 Корпорація передала до статутного фонду ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” майно на суму 440 000 грн., яке на праві власності належить Закритому акціонерному товариству „Соснівський гранкар'єр”, відповідно до статей 387, 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою і власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” і ТОВ „Науково-виробниче підприємство „Діогран” звернулися з апеляційними скаргами, в яких вказують на те, що за договором від 21.03.1989 Республіканське кооперативне об'єднання по агропромисловому будівництву „Украгробуд” передало в оренду ОКП „Соснівський гранкар'єр” виробничі потужності в обсязі 600т.м. куб., майна (основних засобів) вартістю 7 227 тис.руб. Корпорація „Украгропромбуд” є правонаступником Об'єднання „Украгробуд”, а тому функції по управлінню майном, переданим ОКП „Соснівський гранкар'єр” перейшли від Украгробуду до Корпорації „Украгропромбуд”, згідно з постановою Правління Корпорації „Украгропромбуд” № 35 від 30.03.1998 договір орендного підряду з ОКП „Соснівський гранкар'єр” достроково розірвано і спірне майно вибуло з користування ОКП, ОКП „Соснівський гранкар'єр” не набуло спірне майно у власність, а лише ним тимчасово користувалося, рішенням Господарського суду Рівненської області від 25.02.04 у справі № 14/49, розпорядженням Сарненської райдержадміністрації № 324 від 19.08.04 (на виконання судових рішень) скасовано державну реєстрацію ЗАТ Сарненський гранкар”єр”.
Розгляд апеляційних скарг призначено на 11.07.07. В судове засідання апеляційної інстанції не з”явилися представники Корпорації „Украгропромбуд” і ТОВ „Діогран”. Матеріали справи містять докази належного повідомлення вказаних відповідачів про дату, час і місце розгляду апеляційних скарг, ухвали про призначення апеляційних скарг до розгляду вручені поштовим відділенням Корпорації „Украгропромбуд” 04.07.07, ТОВ „Діогран” – 05.07.07. ТОВ „Діогран” не надало заяв, клопотань про неможливість прийняти участь у розгляді апеляційних скарг.
Корпорація „Украгропромбуд” звернулася з клопотанням про відкладення розгляду апеляційних скарг у зв'язку з очікуванням матеріалів, які можуть суттєво вплинути на всебічний та об'єктивний розгляд справи. Корпорація не обґрунтувала своє клопотання щодо додаткових документів, які можуть бути надані апеляційному суду, доказів неможливості прийняти участь в судовому засіданні не надала, а тому колегія суддів залишила без задоволення клопотання Корпорації „Украгропромбуд” про відкладення розгляду апеляційних скарг.
Дослідивши доводи апеляційних скарг, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” і ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, колегія суддів встановила наступне:
29 січня 2001 року між Українською кооперативно-державною корпорацією „Украгропромбуд” та ТОВ „Віктор” укладено установчий договір про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар'єр”, установчий договір і Статут якого зареєстровані розпорядженням Сарненської райдержадміністрації № 71 від 19.02.02.
14 жовтня 2003 року установчий договір ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” викладено у новій редакції, за умовами якого „Корпорація „Украгропромбуд” зобов'язалася передати до статутного фонду ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” майно на суму 440 000 із зазначенням оціночної вартості об'єктів, в окремих випадках зазначена дата введення в експлуатацію об'єктів, об'єм і площа.
Передачу вказаного майна до статутного фонду ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” не можна вважати такою, що відбулася, оскільки майно не містить індифікуючих ознак, реєстраційних номерів і місцезнаходження.
Разом з тим, Корпорація „Украгропромбуд” не могла передати 14.10.03 ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” перелічене в установчому договорі майно, оскільки на майно, розташоване в смт. Клесів, вул. Залізнична, 63 Закритому акціонерному товариству „Соснівський гранкар'єр” 27.02.03 Клесівською селищною радою видані свідоцтва про право колективної власності (т. 1, а.с. 75-123), рухоме майно згідно довідки Сарненського МРЕВ Державтоінспекції № 35/28-318 від 23.06.04 (т.1, а.с. 131) зареєстровано за ОКП „Соснівський гранкар'єр”.
Таким чином, Корпорація „Украгропромбуд” не являється власником майна, переданого до статутного фонду ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр”, Корпорація не являється органом управління по відношенню до майна Закритого акціонерного товариства „Соснівський гранкар'єр”, оскільки за останнім майно зареєстроване на праві колективної власності і не являється державним, передача майна за установчим договором від 14.10.03 Корпорацією „Украгропромбуд” передана Товариству з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар'єр” здійснена незаконно.
Відповідно до статті 4 Закону України „Про власність”, статті 86 Цивільного кодексу УРСР, який діяв станом на 14.10.03, лише власникові належать права володіння, користування і розпорядження майном.
Крім того, при вирішенні спору за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар'єр” до Корпорації „Украгропромбуд” про зобов'язання виконати умови установчого договору та визнання права власності на майно Київський апеляційний господарський суд в постанові від 07.09.06 у справі № 2/494-3/184 зазначив, що спірне майно залишилося у власності орендно-кооперативного підприємства „Соснівський гранітний кар'єр”, реорганізованого згодом в ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, майно ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” перебувало у податковій заставі і Корпорація „Украгропробуд” не мала законних підстав для передачі спірного майна до статутного фонду ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр” (т.2, а.с. 36).
Разом з тим, згідно з Установчим договором і Статутом, зареєстрованим виконкомом Київської міськради 14.06.1991, Українська кооперативно-державна корпорація по агропромисловому будівництву „Украгропромбуд” створена на засадах об'єднання (т.1, а.с. 51-58). Стаття 3 Закону України „Про підприємства”, який діяв станом на час створення Корпорації „Украгропромбуд” і на дату укладення установчого договору від 14.10.03, передбачала, що підприємства мають право на добровільних засадах об'єднати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, підприємства можуть об'єднатися, зокрема, в корпорації – договірні об'єднання, створені на основі поєднання виробничих, наукових та комерційних інтересів, з делегуванням окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників. До складу учасників Корпорації „Украгропромбуд” у 1991 році увійшло Орендно-кооперативне підприємство „Соснівський гранкар'єр”.
Частиною 1 статті 3 Закону України „Про підприємства”, пунктом 1.2 Статуту Корпорації „Украгропромбуд” встановлено, що організації – засновники зберігають самостійність і права юридичної особи, засновниками делеговані Корпорації окремі повноваження по координації дій учасників між собою, зовнішніми і внутрішніми спеціалізованими організаціями, підприємствами, науково-дослідними інститутами, вирішення питань технічного розвитку, удосконалення та модернізація виробництва, інформаційно-технічного обслуговування і інше. Стаття 4 Установчого договору про створення Корпорації „Украгропромбуд” передбачала обов'язок засновників здійснювати відрахування на утримання органів управління Корпорації в розмірі 0,25% від обсягу робіт, продукції та послуг виконуваних власними силами організацій, підприємств, орендними колективами.
Установчі документи Корпорації не передбачали переходу до неї права управління, розпорядження, володіння майном засновників Корпорації, а на підставі рішення трудового колективу Орендно-кооперативного підприємства „Соснівський гранкар'єр” Рада Корпорації „Украгропробуд”, прийняла постанову № 1 від 15.06.1998р. про виключення зі складу учасників Корпорації „Украгропробуд” Орендного кооперативного підприємства „Соснівський гранкар”єр”, а наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області № 51 від 17.02.03 (т. 2, а.с. 79) підтверджено відсутність державної частки у майні Закритого акціонерного товариства „Соснівський гранкар'єр”.
Матеріалами справи і, зокрема, висновком Аудиторської фірми „Міжнародна аудиторська група” від 06.09.06 за наслідками економіко-правової експертизи з питань правового статусу майна, що обліковується на балансі ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” та використовується у його господарській діяльності (т. 2, а.с. 130), висновком Приватної аудиторської фірми „Аудит України” від 21.05.07 (т. 4, а.с. 2), Статутом Закритого акціонерного товариства „Соснівський гранкар'єр”, зареєстрованого Сарненською райдержадміністрацією 10 червня 2003 року за № 237 (т.1, а.с. 200) ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” є власником єдиного майнового комплексу, що знаходиться за адресою смт. Клесів Сарненського району Рівненської області по вул. Залізничній, 63.
Майно, правовий статус якого є предметом даного спору утворилося внаслідок будівництва Клесівського щебеневого заводу. Рішенням виконкому обласної Ради від 15.07.1969 р. № 432 Рівненському облміжколгоспбуду під будівництво і розробку Клесівського щебзаводу було виділено 68 га, в тому числі в постійне користування 9,3 га. Відповідно до фінансового плану Клесівського щебзаводу на 1970 рік власні кошти на фінансування будівництва сформовані за рахунок фонду розширення господарства, прибутку від реалізації продукції, доходів від майна, що вибуло, амортизації на капітальні вкладення та на капітальний ремонт, загально-виробничих доходів за рахунок собівартості продукції, фінансовими планами на 1971-1972 роки джерелами фінансування будівництва і розробка щебеневого заводу визначені мобілізація внутрішніх ресурсів та приріст стійких пасивів.
Згідно з висновком Аудиторської фірми „Міжнародна аудиторська група” будівництво щебзаводу здійснювалося за власні кошти заводу та кредити банку, які повністю погашені з власних джерел щебзаводу, власником майна, що перейшло від Соснівського щебзаводу виробничому кооперативу „Соснівський гранітний кар'єр” був виробничий кооператив „Соснівський гранкар'єр”, а в подальшому орендне кооперативне об'єднання „Соснівський гранкар'єр”. Пунктом 1.2 Статуту ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, зареєстрованого Сарненською райдержадміністрацією 10.06.03 за № 237,передбачено, що останнє є правонаступником прав і обов'язків Орендно-кооперативного підприємства „Соснівський гранкар'єр”.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, викладених в уточненні до позову від 20.05.07 (т. 3, а.с. 124).
Не заслуговують на увагу доводи ТОВ „Науково-втробниче підприємство „Діогран, і ТОВ „Соснівський гранітний кар'єр”, викладені в апеляційних скаргах, щодо втрати позивачем цивільної правоздатності юридичної особи у зв'язку із скасування державної реєстрації ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” за № 375 від 05.09.02, оскільки матеріали справи не містять доказів виключення із державного реєстру ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, до матеріалів справи додано Статут ЗАТ „Соснівський гранкар'єр”, зареєстрований Сарненською райдержадміністрацією 10 червня 2003 року за № 237 (т. 1, а.с. 200).
Безпідставним є твердження заявника про те, що суд першої інстанції не з'ясував чи дійсно статутний фонд Орендно-кооперативного підприємства „Соснівський гранкар'єр” створювався підприємством, чи приймали члени ОКП участь у його формуванні та якими документами позивач може це підтвердити, оскільки підтверджуючими документами права власності ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” на спірне майно є свідоцтва про право колективної власності на майно, відповідно до статті 49 Закону України „Про власність” володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом. Статтею 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Крім того, в оспорюваному рішенні господарського суду детально обґрунтовані правові підстави виникнення права власності ЗАТ „Соснівський гранкар'єр” на майновий комплекс, що знаходиться в смт. Клесів Сарненського району по вул. Залізничній, 63.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду міста Києва від 11.06.07 по даній справі відповідає вимогам чинного законодавства, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення Господарського суду міста Києва від 11.06.2007 року у справі № 40/573 залишити без змін, апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково-виробниче підприємство „Діогран”, Товариства з обмеженою відповідальністю „Соснівський гранітний кар”єр” без задоволення.
2. Матеріали справи № 40/573 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
17.07.07 (відправлено)
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 839830 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Капацин Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні