Рішення
від 04.09.2019 по справі 394/643/18
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

04.09.2019 394/643/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2019 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

в складі головуючого судді: Партоліної І.П.

при секретарі: Довгій С. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Агрофірми Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард ЛТД , третя особа - Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним з тих підстав, що йому належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 5,6352 га на території Ганнівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.

17 травня 2010 року він уклав договір оренди земельної ділянки з АФ ТОВ "Авангард ЛТД" строком на 5 років, особисто підписав декілька примірників договору, однак його примірник йому вчасно не був переданий, оскільки згідно пояснень працівниці агрофірми, реєстрація договору займає значний час через черги у реєстраційному органі.

Після неодноразового звернення до відповідача з приводу надання примірнику договору, йому було надано примірник, який він отримав 13 грудня 2015 року та виявив, що у пункті 8 договору зазначено строк уладення договору "25" років. Крім того, до договору не долучено планів або схем земельних ділянок, що передаються в оренду, їх кадастрових планів та актів визначення меж земельних ділянок у натурі, в договорі відсутні умови щодо індексації орендної плати.

Позивач просить визнати недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та АФ ТОВ "Авангард ЛТД", щодо оренди земельної ділянки, що розташована на території Ганнівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області площею 5,64 га, який зареєстрований у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 грудня 2010 року за № 041037600009.

В судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за відсутності представника із зазначенням про заперечення проти позовних вимог.

Крім того, представником подано до суду заяву про застосування строків позовної давності.

Представник третьої особи до суду також не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника.

Дослідивши докази в сукупності з іншими матеріалами справи, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 має у приватній власності земельну ділянку площею 5,6352 га, яка розташована на території Ганнівської сільської ради Новоархангельського району, що підтверджено відповідним Державним актом на право приватної власності на землю.

17.05.2010 року між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки площею 5,64 га терміном на 25 років.

Вказаний договір зареєстровано у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 13 грудня 2010 року за № 041037600009.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі-це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтями 14, 18, 20 Закону України Про оренду землі ( чинним на час виниклих правовідносин) визначено, що договір оренди укладається у письмовій формі і набуває чинності після його державної реєстрації, яка проводиться у порядку, встановленому законом.

Істотні умови договору оренди визначені у ст. 15 Закону України Про оренду землі .

Крім того, даною нормою передбачено, що невід`ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об`єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

У разі якщо договором оренди землі передбачається здійснити

заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об`єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

Відповідно до ст. 16 Закону укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Зазначена норма відповідає принципу свободи договору, передбаченому у ст. 6 та ст. 627 ЦК України. Крім того, вказані норми кореспондуються із ч. 3 ст. 203 ЦК України, що визначає загальні вимоги, додержання яких є необхідними для чинності правочину, а саме волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.

Разом із тим цивільні права та обов`язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні спірних договорів, набуваються після відповідної державної реєстрації.

Відповідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5-6 ст. 203 цього Кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

У п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними судам роз`яснено, що відповідно до частини першої статті 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК України саме на момент вчинення правочину.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених статтею 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За клопотанням позивача ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 04.10.2018 року у справі була призначена судово-почеркознавча експертиза.

Згідно з висновком експерта № 4255/4256/18-27 від 15.01.2019 року будь-яких ознак, що вказували б на зміну першочергового змісту документу способом дописки, а саме рукописному тексті змістом 25 , розташованому в графі 8.Договір укладено на _ років , в договорі оренди земельної ділянки, укладеному між ОСОБА_1 і Агрофірмою ТОВ "Авангард ЛТД" 17 травня 2010 року та зареєстрованому у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 13 грудня 2010 року за № 041037600009, з написом у верхньому правому куті "Примірник ОСОБА_1 ." та договорі оренди земельної ділянки, укладеному між ОСОБА_1 і Агрофірмою ТОВ "Авангард ЛТД" 17 травня 2010 року та зареєстрованому у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 13 грудня 2010 року за № 041037600009, з написом у верхньому правому куті "Примірник АФ ТОВ Авангард ДТД " не виявлено.

Первинним змістом тексту розташованого в графі 8.Договір укладено на _ років , в договорі оренди земельної ділянки, укладеному між ОСОБА_1 і Агрофірмою ТОВ "Авангард ЛТД" 17 травня 2010 року та зареєстрованому у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 13 грудня 2010 року за № 041037600009, з написом у верхньому правому куті "Примірник ОСОБА_1 ." та договорі оренди земельної ділянки, укладеному між ОСОБА_1 і Агрофірмою ТОВ "Авангард ЛТД" 17 травня 2010 року та зареєстрованому у Новоархангельському відділі КРФ ДП "ЦДЗК" 13 грудня 2010 року за № 041037600009, з написом у верхньому правому куті "Примірник АФ ТОВ Авангард ДТД " є цифровий текст змістом 25 .

На письмовий запит позивача, останньому, 07.10.2016 року відділом Держгеокадастру у Новоархангельському районі Кіровоградської області було надано примірник оспорюваного договору оренди земельної ділянки разом із додатками, а саме копією Державного акту із зазначенням конфігурації та місця розташування земельної ділянки, Акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі та Акт визначення меж земельної ділянки в натурі, де проставлені підписи позивача ( а.с.13-21).

Аналогічні додатки містяться і у примірнику АФ ТОВ Авангард ДТД , який був витребуваний у відповідачу відповідно до ухвали Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 13.09.2018 року.

Крім того, у оспорюваному договорі міститься п.10 , який передбачає, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції, що переглядається щорічно.

Таким чином оспорюваний договір містить в собі всі умови визначені Законом України Про оренду землі на які посилається позивач у своїй позовній заяві, термін дії договору встановлений у 25 років і тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Крім того, відповідачем ставиться питання про застосування строку позовної давності.

Згідно зі статтею 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Для обчислення позовної давності застосовуються загальні положення про обчислення строків, що містяться у статтях 255 ЦК України.

Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до частини першої статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

За змістом цієї норми початок перебігу позовної давності збігається з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.

З урахуванням наведеного та на підставі статті 261 ЦК України початок перебігу строку позовної давності необхідно обчислювати з моменту, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У позовній заяві позивач зазначив, що він після 13 грудня 2015 року отримав свій примірник оспорюваного договору оренди і що він неодноразово звертався до керівництва відповідача з приводу врегулюванння спору.

Тому, з врахуванням викладеного, судом встановлено, що позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права в межах строку позовної давності.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 16, 18, 20 Закону України Про оренду землі , ст. ст. 6, 15, 203, 207, 215, 627, 638, 641, 642 ЦК України, ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд ,-

У Х В А Л И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Агрофірми Товариства з обмеженою відповідальністю Авангард ЛТД , третя особа - Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним , -відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку в порядку визначеному ст. 354,355 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 .

Відповідач: Агрофірма Товариство з обмеженою відповідальністю Авангард ЛТД , місцезнаходження село Ганнівка Новоархангельського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ-03757057.

Третя особа: Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, місцезнаходження місто Кропивницький, вулиця Корольова, 26, код ЄДРПОУ- 39767636 .

Повний текст рішення суду складено 09 вересня 2019 року.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.09.2019
Оприлюднено10.09.2019
Номер документу84103641
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —394/643/18

Рішення від 04.09.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Рішення від 04.09.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 04.09.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 11.06.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 11.06.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Партоліна І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні