Ухвала
від 09.09.2019 по справі 640/15831/19
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Справа № 640/15831/19 Головуючий 1-ї інстанції: ОСОБА_1

Провадження №11сс/818/1483/19 Доповідач: ОСОБА_2

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2019 року м.Харків

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду у складі:

головуючого судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,

секретаря - ОСОБА_5 ,

з участю захисника - ОСОБА_6 ,

підозрюваного - ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові матеріали за апеляцією підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 11 серпня 2019 року,-

В С Т А Н О В И Л А:

Цією ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_8 про застосування до ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Застосовано до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , міру запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту за місцем мешкання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , а саме заборонивши підозрюваному залишати житло квартиру без дозволу слідчого, прокурора, суду в межах строку досудового розслідування на 1 місяцть 28 днів до 09 жовтня 2019 року включно.

Покладено на підозрюваного ОСОБА_7 такі обов`язки:

-прибувати за першим викликом до слідчого, який здійснює досудове слідство даному кримінальному провадження, прокурора, суду;

-не вилучатись з населеного пункту, в якому він мешкає - АДРЕСА_1 , цілодобово без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання;

-здати на зберіганна до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;

-утриматись від спілкування з наступними свідками: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ухвалу направлено для виконання органів поліції за місцем проживання підозрюваного через старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 .

Строк дії ухвали встановлено в межах строку досудового розслідування, з 11 серпня 2019 року до 09 жовтня 2019 року включно.

Як зазначено в ухвалі слідчого судді, 11 серпня 2019 року до Київського районного суду м. Харкова надійшло вказане клопотання, про застосування щодо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у тримання під вартою строком на 60 днів.

В клопотанні слідчий вказував, що старшим слідчим СУ ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_8 проводиться досудове слідство у кримінальному провадженні №12019220000001151 від 06.08.2019 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України (а.с.2-11).

10.08.2019 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КПК України.

В обґрунтування клопотання слідчий посилався на тяжкість кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_7 , наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч.1ст.177 КПК України.

Відмовляючи в задоволенні клопотання слідчого слідчий суддя послався на те, що підозрюваний має вищу освіту, працює на посаді провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Великобурлуцькому, Вовчанському, Печенізькому, Чугуївському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Харківській області, одружений, має двох дітей, раніше не судимий, має постійне місе реєстрації та проживання, є інвалідом ІІ групи, та що виконання ним процесуальних обов`язків і його належну поведінку може забезпечити більш м`який запобіжний захід, передбачений ст.176 КПК України, ніж тримання під вартою, а саме цілодобовий домашній арешт.

Не погодившись з ухвалою слідчого судді, підозрюваний ОСОБА_7 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Київського районногосуду м.Харкова від11серпня 2019року та постановити нову ухвалу, якою застосувати до нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час доби, заборонивши залишати житло без дозволу слідчого , прокурора, суду у період часу з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що ухвала слідчого судді є незаконною та такою що підлягає скасуванню внаслідок порушення вимог КПК України.

Прокурор належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи однак з невідомих причин на апеляційний розгляд не з`явився.

За таких обставин, в силу вимог ст.405 КПК України неявка прокурора не є перепоною для апеляційного розгляду.

Заслухавши доповідь судді, пояснення ОСОБА_7 та його захисника, які наполягали на задоволенні апеляції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку щодо доведеності обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у скоєнні злочину, передбаченого ч.3ст.368 КК України та наявності ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України і з цим погоджується колегія суддів.

Відповідно до положень ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь - яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до положень статті 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним засобом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч.1 ст.177 КПК України.

Звертаючись з клопотанням про застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий посилався на те, що він вчинив тяжкий злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі строком до десяти років. та на наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України.

Судова колегія встановила, що стороною обвинувачення доводено обставини, передбачені ч.1 ст.194 КПК України, які свідчать про:

1.наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України;

2.наявність реальних ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може вчинити дії, передбачені п. 1, 2, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України;

3.недостатність застосування до ОСОБА_7 більш м`яких запобіжних заходів, аніж тримання під вартою, для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні.

У розумінні положень, що наведені у чисельних рішеннях Європейського Суду з прав людини («Нечипорук, Йонкало проти України» №42310/04 від 21 квітня 2011 року, «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства» №№12244/86,12245/86, 12383/86 від 30 серпня 1990 року, «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 28 жовтня 1994 року та ін.), термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Мета затримання полягає в сприянні розслідуванню злочину через підтвердження або спростування підозр, які стали підставою для затримання.

Більш того, у п. 48 рішення «Чеботарь проти Молдови» № 35615/06 від 13.11.2007 року - Європейський Суд з прав людини зазначив «Суд повторює, що для того, щоб арешт по обґрунтованій підозрі був виправданий у відповідності з статтею 5 1 (с), поліція не зобов`язана мати докази, достатні для пред`явлення обвинувачення, ні в момент арешту ні під час перебування заявника під вартою. Також не обов`язково, щоб затриманій особі були, по кінцевому рахунку, пред`явлені обвинувачення, або щоб ця особа була піддана суду. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке повинно підтвердити або розвіяти підозру, яка є підставою для затримання».

Судові матеріали, на які послався слідчий у клопотанні, дають підстави вважати підозру ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення за ч.3 ст. 368 КК України КК України обгрунтованою.

Окрім того, слід зазначити, що доводи апеляційної скарги є взаємовиключними, оскільки підозрюваний, стверджуючи про необґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення та недоведеність стороною обвинувачення ризиків, передбачених ст.177 КПК України, тобто відсутність взагалі підстав для застосування будь-якого запобіжного заходу, просить все ж застосувати до нього запобіжний захід.

Проте, в клопотанні слідчого не зазначені обґрунтування неможливості запобігання ризикам, передбаченим п. 1, 2, 3, 5 ст.177 КПК України шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.

Слідчий суддя, приймаючи рішення про відмову у задоволенні клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та застосовуючи запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту вказав, що стороною обвинувачення не доведено, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не здатен запобігти встановленим у судовому засіданні ризикам.

Між тим, слідчим суддею в недостатній мірі враховано вимоги п. 3 ст. 178 КПК України, а саме той факт, що наявність у ОСОБА_7 інвалідності ІІ групи та поточний стан здоров`я, що підтверджено посвідченням.

Наданими медичними документами до судової колегії, підтверджується те, що підозрюваний потребує частого відвідування закладів охорони здоров`я, що обумовлює необхідності застосування запобіжного заходу, який би не перешкоджав цьому.

Колегія суддів вважає такий висновок слідчого судді щодо способу застосування домашнього арешту передчасним, а тому ухвала слідчого судді підлягає скасуванню в цій частині

Судова колегіявраховує наявністьу підозрюваногопостійного місцяпроживання вм.Харків,міцність соціальнихзв`язків тастан здоров`япідозрюваного,інвалідність,наявність утриманців,те щовін маєстатус ветеранаМВС і приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_7 ст.181 та ч.5 ст.194 КПК України.

Таким чином, застосування до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби, який полягає в заборонів період часу з 22-00 год. до 06-00 год. наступної доби залишати місце свого проживання, є тим запобіжним заходом, який забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків та його належну процесуальну поведінку.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає необхідним ухвалу слідчого судді про застосування увідношенні ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходуу виглядіцілодобового триманняпід домашнімарештом скасувати в частині способу застосування домашнього арешту на підставі вимог п.1 ч.1 ст.409 КПК України як винесену передчасно і постановити в цій частині нову ухвалу, якою застосувати до ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту заборонивши йому залишати без дозволу слідчого, прокурора або суду місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22-00 години по 06-00 годину. В іншій частині ухвалу слідчого судді залишити без змін.

Керуючись ст.ст.392, 404, 405, 407, 418, 419, 423 КПК України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу підозрюваного ОСОБА_7 задовольнити.

Ухвалу слідчого судді Київського районногосуду м.Харкова від11серпня 2019року щодо застосування у відношенні підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту за місцем мешкання та реєстрації скасувати в частині способу застосування домашнього арешту.

Винести нову ухвалу в цій частині, якою застосувати до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний період доби, заборонивши підозрюваному залишати житло за місцем проживання та реєстрації, а саме: квартиру АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокуратора, суду у період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин наступної доби.

В іншій частині ухвалу слідчого судді залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й відповідно до вимог ст.424 КПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий

Судді

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.09.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу84272905
СудочинствоКримінальне
КатегоріяІнші злочини

Судовий реєстр по справі —640/15831/19

Ухвала від 17.09.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Шейко Т.І.

Ухвала від 09.09.2019

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Чопенко Я. В.

Ухвала від 22.08.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Шейко Т.І.

Ухвала від 11.08.2019

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 11.08.2019

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 11.08.2019

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні