Рішення
від 24.09.2019 по справі 300/1114/19
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" вересня 2019 р. справа № 300/1114/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боршовського Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Станішевської В.Р.,

представника позивача Бойко З .Р.,

представника відповідача Гаврищук Н.К.,

представника третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Калуської районної ради Івано-Франківської області Твардовського С.О.,

представника третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області Барнича М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ"

до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Калуська районна рада Івано-Франківської області,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області,

про визнання протиправним та скасування висновку № 159 від 23.07.2018 та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) , в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області повторно провести первинну державну експертизу землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач провів з порушенням чинного законодавства обов`язкову державну експертизу землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду позивачу для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту село Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, розробленої Державним підприємством "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" у 2018 році на замовлення Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області. За результатом проведеної експертизи Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області прийняло Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159, який Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" вважає протиправним та просить суд скасувати. Так, представник позивача зазначив, що оскаржуваний Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 містить запис про те, що технічна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам. Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" вказав, що розробник технічної документації не виконав зауваження та пропозиції відповідача. Зокрема, землевпорядна документація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 не містить всіх обов`язкових документів, які передбачені Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення. Також на титульній сторінці технічної документації вказано, що вона розроблена відповідно до договору про розроблення технічної документації від 19.06.2018 № 399-18, однак в пункті 9 Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 зазначено іншу дату договору - 21.05.2018. Окрім цього, на думку представника позивача, в землевпорядній документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 при розрахунку коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки в порушення статті 289 Податкового кодексу України, пункту 4 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1278, безпідставно застосовано кумулятивно коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні 2012-2017 роки. За вказаних обставин, представник товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 27.05.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою від 29.05.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та залучено до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та Кропивницьку сільську раду Калуського району Івано-Франківської області.

11.06.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив № 9-9-0.6-3426/0/2-19 від 11.06.2019 Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Зокрема представник відповідача вказав, що землевпорядна документація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, розроблена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1278, та Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 22.08.2013 № 508, з метою розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, що передбачено статтею 289 Податкового кодексу України. За результатом розгляду вказаної технічної документації відповідач підготував Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159, відповідно до якого технічна документації оцінена як така, що не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, та повернута на доопрацювання. З метою виконання зауважень та пропозиції відповідача, розробником було внесено до технічної документації виправлення, що підтверджено відповідним записом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та скріплено печаткою. Представник відповідача повідомив, що згідно з пунктом 2.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 22.08.2013 № 508 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується з дати набрання чинності Порядку і до року, в якому проводиться нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки несільськогосподарського призначення, тобто з 2013 по 2018 роки, оскільки договір про розроблення технічної документації № 399-18 укладений 21.05.2018. Також представник відповідача зазначив, що у складі технічної документації не передбачено наявність рішення про проведення нормативної грошової оцінки та викопіювання з кадастрових карт (планів) з відображенням кадастрових зон та кварталів. При цьому, зазначений кадастровий квартал не належить до зон радіоактивного забруднення, а тому відсутня картограма з відображенням зон радіоактивного забруднення. За вказаних обставин представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити (том 1, а.с.94-100).

13.06.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення № 660/1-19 від 11.06.2019 Державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в якому повідомлено, що Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" не зверталось до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо оскарження Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159. Розрахунок грошової оцінки земельної ділянки за межами населеного пункту проводився відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 22.08.2013 № 508. Технічна документація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, була повернута на доопрацювання згідно з Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159. Проте зауваження, викладені у Висновку, були прийняті до уваги та виправлені, що підтверджується коректурним аркушем (том 1, а.с.114).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кропивницької сільської рада Калуського району Івано-Франківської області проти позову заперечив та просив в його задоволенні відмовити повністю. Вказав на те, що висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідає чинному законодавству, зокрема, щодо порядку визначення нормативної грошової оцінки земель, та накопичувального врахування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за період з дати проведення останньої нормативної грошової оцінки землі, що мало місце в 2009 році.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Калуської районної ради Івано-Франківської області зазначив про те, що Калуська районна рада в межах наданих їй повноважень після отримання технічної документації з висновком державної експертизи 25.10.2018 прийняла рішення № 252-18 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради , яким затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, грошова оцінка якої становить 17782265,37 грн.

18.06.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду представник позивача подав заяву № 40/6-75 від 13.06.2019 про залучення Калуської районної ради Івано-Франківської області як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача до участі в справі № 300/1114/19 (а.с.119-121). Ухвалою від 21.06.2019 Івано-Франківський окружний адміністративний суд залучив Калуську районну раду Івано-Франківської області до участі в справі як третью особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалами від 11.07.2019 витребував в Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру: належним чином засвідчені копії всіх клопотань (заяв) про спростування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, направлених до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; належним чином засвідчені копії відповідних рішень, прийнятих Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру за результатом розгляду клопотань (заяв) про спростування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, та докази їх направлення заявникам.

17.07.2019 на виконання ухвали від 11.07.2019 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру направила на електронну пошту копії клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" № 40/5-66 від 04.06.2019 про спростування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 та листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 28-28-0.23-5357/2-19 від 20.06.2019 Про розгляд клопотання , згідно якого повідомлено позивача про відсутність підстав для спростування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.153-163).

18.07.2019 на виконання ухвали від 11.07.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подав копії клопотання позивача № 40/5-66 від 04.06.2019 про спростування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 та листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 28-28-0.23-5357/2-19 від 20.06.2019 Про розгляд клопотання (том 1, а.с.167-179).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 29.07.2019 вирішив здійснювати розгляд цієї справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 05.08.2019.

Ухвалою від 05.08.2019 Івано-Франківський окружний адміністративний суд продовжив строк підготовчого провадження в справі № 300/1114/19 на 30 днів.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 05.09.2019 закрив підготовче провадження в адміністративній справі № 809/1114/19, розпочав розгляд справи по суті та призначив судове засідання на 16.09.2019.

В судовому засіданні 16.09.2019 року суд оголосив перерву до 24.09.2019 року в зв`язку з витребуванням у третіх осіб: Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області та Калуської районної ради додаткових доказів.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку загального позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.

19.04.2018 Івано-Франківська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 194 Про надання товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" земельної ділянки в оренду , згідно пункту 1 якого надано позивачу земельну ділянку державної власності площею 7,6704 га (кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення), яка розташована за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району, в оренду терміном на 5 років, для обслуговування об`єкта транспортної інфраструктури Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" - залізничної колії (під`їзних шляхів).

28.04.2018 Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області прийняла рішення № 3 Про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за межами населеного пункту , згідно якого вирішила провести нормативну грошову оцінку двох земельних ділянок розташованих за межами с. Кропивник, які орендуються позивачем, в тому числі площею 7,6704 га кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 (том 1, а.с.238).

Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області листом від 17.05.2018 № 163 звернулася до Державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в якому просила розробити технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення за межами населеного пункту площею 7,6704 га кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 (том 1, а.с.36).

21.05.2018 між Кропивницькою сільською радою Калуського району Івано-Франківської області та Державним підприємством "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" укладено договір № 399-2018 про складання технічної документації щодо розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду позивачу для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (том 1, а.с.101-102).

Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" склало технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (том 1, а.с.16-35).

Згідно акту приймання-передачі виконаних робіт від 19.06.2018 Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області прийняла технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (том 1, а.с.105).

Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області провело обов`язкову державну експертизу технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області. За результатами державної експертизи складено Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 (а.с.14-15). Відповідно до пункту 11 Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання.

26.07.2018 Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" листом № 677 повідомило відповідача, що зауваження зазначені у висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 прийняті до уваги та виправлені, що підтверджується коректурним аркушем про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.116-117).

02.08.2018 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області листом № 0-9-0.9-4697/0/2-18 направило Державному підприємству "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 із відміткою про усунення зауважень та оригінал технічної документації (том 1, а.с.104).

25.10.2018 Калуська районна рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 252-18 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради , яким затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, грошова оцінка якої становить 17782265,37 грн. (том 1, а.с.13).

Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" листом № 40/5-66 від 04.06.2019 подало до Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру клопотання про спростування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.155-162).

20.06.2019 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом № 28-28-0.23-5357/2-19 Про розгляд клопотання повідомила позивача про відсутність підстав для спростування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.163).

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Щодо строків звернення до суду з цим позовом, то суд вказує на таке.

28.05.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду представник позивача подав заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, мотивуючи її тим, що про Висновок державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" дізналось після отримання листа Кропивницької сільської ради від 11.02.2019 №49/02-24 у відповідь на запит від 05.02.2019. До вказаної заяви представник позивача долучив копію листа Кропивницької сільської ради від 11.02.2019 № 49/02-24, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" було надіслано копію технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, та копію Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.86).

Суд звертає увагу на те, що строки звернення до суду визначені в статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З огляду на відмітку в листі Кропивницької сільської ради від 11.02.2019 № 49/02-24, Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" отримало зазначений лист 12.02.2019, а тому саме з цієї дати обчислюється шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом. Під час розгляду справи, з оцінки поданих сторонами письмових доказів, пояснень представників сторін та третіх осіб, судом не встановлено обставин отримання позивачем до 12.02.2019 копії висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159, чи інформації про те, що відповідачем проведено державну експертизу та виготовлено відповідний висновок. Суд звертає увагу на те, що позивач не є ні замовником, ні розробником землевпорядної документації, та жодним нормативним актом не встановлено обов`язку направлення йому як зацікавленій особі копій такої документації та висновку державної експертизи.

Позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" про визнання протиправним та скасування висновку № 159 від 23.07.2018 та зобов`язання до вчинення дій надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 23.05.2019. Тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду, який обчислено в даній справі з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а саме: 12.02.2019 року.

Таким чином, суд вказує на відсутність підстав для поновлення Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" строку звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування висновку № 159 від 23.07.2018 та зобов`язання до вчинення дій, оскільки такий строк позивачем не пропущено.

Щодо права Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" на звернення до суду з цим позовом.

Суд звертає увагу на те, що статтею 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації регламентовано порядок спростування висновків державної експертизи.

Так, відповідно до частини 1 статті 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації замовники або розробники об`єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 4 статті 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації передбачено, що в разі відмови в розгляді заяви про спростування висновків державної експертизи або незгоди з висновками повторної державної експертизи замовники або розробники об`єктів державної експертизи мають право звернутися до суду.

В свою чергу, частиною 2 статті 7 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації визначено, що замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об`єктів державної експертизи.

Виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до закону (частина 3 статті 7 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації ).

В даному випадку, замовником державної експертизи землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, є Кропивницька сільська рада, а розробником - Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" не є ні замовником, ні виконавцем державної експертизи землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511. За таких обставин, та з огляду на зміст статті 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації , на думку суду, позивач як заінтересована у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень особа, не позбавлена можливості подавати обґрунтоване клопотання (заяву) про спростування висновків державної експертизи.

Однак суд звертає увагу на те, що відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Таким чином, Конституція України надає особам право безпосередньо звертатися до суду із скаргою на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. У цьому відношенні не може бути будь-яких винятків щодо здійснення громадянами України конституційного права безпосередньо звертатися до суду зі скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, в даному випадку, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Таким чином, вважаючи Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 протиправним та таким, що порушує права Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ", позивач вправі був звернувся з цим адміністративним позовом до суду. При цьому, судом також було враховано, що на час розгляду справи, позивач отримав від Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в порядку процедури, передбаченої статтею 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації , листа № 28-28-0.23-5357/2-19 Про розгляд клопотання , в якому повідомлено про відсутність підстав для спростування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159, тобто позивачем вичерпано адміністративний порядок оскарження вказаного висновку.

Щодо правомірності Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159.

Грошова оцінка земельних ділянок регламентована статтею 201 Земельного кодексу України. Так, відповідно до частини 1 статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі.

Згідно частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

При цьому, частиною 5 статті 201 Земельного кодексу України встановлено, що грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначає Закон України Про оцінку земель , який спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Згідно з статтею 1 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до статті 3 Закону України Про оцінку земель об`єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.

Частиною 5 статті 5 Закону України Про оцінку земель встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Підстави для проведення оцінки земель визначені статтею 15 Закону України Про оцінку земель . Так, підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина 1 статті 15 Закону України Про оцінку земель ).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду (частини 2-3 статті 15 Закону України Про оцінку земель ).

Як встановлено судом, Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області листом від 17.05.2018 № 163 звернулася до Державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в якому просила розробити технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення за межами населеного пункту площею 7,6704 га кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 (том 1, а.с.36).

21.05.2018 між Кропивницькою сільською радою Калуського району Івано-Франківської області та Державним підприємством "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" укладено договір № 399-2018 про складання технічної документації щодо розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду позивачу для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (том 1, а.с.101-102).

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок визначений статтею 18 Закону України Про оцінку земель . Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України Про оцінку земель за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

В даному випадку, на виконання договору № 399-2018 від 21.05.2018 Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" склало технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (том 1, а.с.16-35).

Статтею 21 Закону України Про оцінку земель встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.

В свою чергу, правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення визначає Закон України Про державну експертизу землевпорядної документації .

Відповідно до статті 1 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об`єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об`єктів експертизи.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації обов`язкові державній експертизі підлягають технічна документація з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Первинна державна експертиза передбачає проведення всіх необхідних заходів у процесі підготовки обґрунтованого висновку державної експертизи щодо об`єктів державної експертизи (стаття 13 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації ).

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації обов`язкова державна експертиза проводиться за клопотанням (заявами) замовників чи розробників об`єктів державної експертизи, а при вирішенні земельних спорів - також за клопотанням відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Проведення державної експертизи регламентовано статтею 32 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації . Так, державна експертиза проводиться шляхом розгляду документації та матеріалів, а за необхідності - шляхом проведення обстежень у натурі (на місцевості).

При проведенні державної експертизи досліджуються, перевіряються, аналізуються та оцінюються: питання дотримання вимог законодавства та встановлених стандартів, норм і правил при прийнятті проектних рішень; відповідність передбачених документацією і матеріалами заходів завданням на проектування, вимогам раціонального використання та охорони земель, а також дотриманню законних прав та інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів, держави і суспільства; еколого-економічна ефективність проектних рішень щодо запобігання їх негативного впливу на стан земельних ресурсів, суміжні земельні ділянки, ландшафт.

В свою чергу, процедура проведення державної експертизи визначена статтею 33 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації . Так, проведення державної експертизи передбачає експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об`єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об`єктивного експертного висновку.

Для проведення державної експертизи замовником подаються оригінали відповідної документації та матеріалів.

Процедура проведення державної експертизи включає: перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об`єктів державної експертизи та їх реєстрацію (підготовча стадія); аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об`єктів державної експертизи, а в разі необхідності - проведення обстежень у натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам (основна стадія); узагальнення окремих експертних досліджень, одержаної інформації, підготовку висновку державної експертизи та видачу його замовникам об`єктів державної експертизи (заключна стадія).

Згідно з частиною 1 статті 35 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.

При цьому суд звертає увагу на те, що організаційні засади і вимоги щодо організації та проведення державної експертизи землевпорядної документації, ведення звітності у цій сфері, визначає Методика проведення державної експертизи землевпорядної документації, яка затверджена наказом Держкомзему України від 03.12.2004 № 391, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.12.2004 за № 1618/10217 (надалі - Методика).

Так, згідно з пунктом 2.1 Методики організацію і проведення державної експертизи здійснюють: Держгеокадастр; територіальні органи Держгеокадастру в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

В даному випадку, Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області провело обов`язкову державну експертизу технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, за результатами якої склало Висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.14-15).

Відповідно до частин 2-3 статті 35 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об`єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об`єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. У разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок.

Частиною 6 статті 35 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації передбачено, що в разі якщо об`єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об`єкта державної експертизи.

Суд встановив, що згідно з пунктом 11 Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159, компетентний орган - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області дійшло висновку про те, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання.

При цьому, пункт 10 Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159 містить зауваження та пропозиції до землевпорядної документації. Так, пояснювальну записку необхідно доповнити інформацією щодо мети проведення оцінки та правового статусу земельної ділянки, виправити помилки в посиланнях на нормативно-правову базу, в таблиці зазначити всі коефіцієнти та їх значення згідно вимог п. 3.4 Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів). У завданні на виконання робіт необхідно вірно вказати підставу для виконання робіт та склад роботи, привести у відповідність до вимог п.3.3.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації. Технічну документацію необхідно привести у відповідність до Порядку, зокрема при розрахунку коефіцієнту Кр2 вказати відстань до вісі автомобільних доріг державного значення, які включені до Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 712 (в пояснювальній записці та на схемі). Обґрунтувати нанесену на картограмі із зазначенням зон прояву локальних факторів інформацію щодо земель ДЛГ.

Відповідно до пункту 3.5.8 Методики усунення зауважень та внесення виправлень, виявлених в результаті державної експертизи, здійснюють розробники землевпорядної документації та інші суб`єкти, що допустили порушення вимог чинного законодавства України, встановлених норм і правил при підготовці об`єкта державної експертизи або його окремих складових частин.

Згідно з пунктом 3.5.9 Методики контроль за усуненням зауважень державної експертизи здійснюють виконавці експертизи (експерти) чи, за їх дорученням, керівники територіальних органів Держгеокадастру. Факт внесення виправлень, врахування зазначених у висновку зауважень та пропозицій посвідчується відповідним записом на висновку експертизи керівника експертного підрозділу або керівника територіального органу Держгеокадастру, на якого покладено контроль за усуненням зауважень державної експертизи.

В даному випадку, 26.07.2018 Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" листом № 677 повідомило відповідача, що зауваження зазначені у висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 прийняті до уваги та виправлені, що підтверджується коректурним аркушем про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.116).

Так, згідно змісту коректурного аркушу про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 зауваження усунуто в такий спосіб: пояснювальну записку доповнено інформацією щодо мети проведення оцінки та правового статусу земельної ділянки, виправлено помилки в посиланнях нормативно-правову базу, в таблиці зазначено всі коефіцієнти та їх значення згідно вимог п. 3.4 Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів). В завданні на виконання робіт виправлено дату договору та вказано представника документації, який затвердив завдання, виправлено склад роботи. В пояснювальній записці та на схемі віддаленості до автомобільних доріг державного значення приведено у відповідність назви автомобільних доріг, обґрунтовано зміну індексів доріг, та відстань між межею кадастрового кварталу та віссю автомобільних доріг. На картограмі де зазначено зони прояву локальних факторів показані землі ДЛГ. В оцінювальному кварталі, на даних землях відсутні прояви історико-культурні, природно-ландшафні та санітарно - гігієнічні фактори (том 1, а.с.117).

За результатом розгляду доопрацьованої Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради , яким затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області 02.08.2018 листом № 0-9-0.9-4697/0/2-18 направило Державному підприємству "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" висновок державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 із відміткою про усунення зауважень та оригінал технічної документації (том 1, а.с.104).

За таких обставин, зазначені обставини спростовують доводи представника позивача про не усунення Державним підприємством "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" як розробником технічної документації зауважень Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159, та затвердження вказаного висновку від 23.07.2018 № 159 з порушенням пунктів 3.5.8 та 3.5.9 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації.

Окрім цього, з огляду на вказаний висновок, суд вважає за доцільне додатково звернути увагу на зазначені представником ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" доводи про те, що на титульній сторінці технічної документації вказано дату договору № 399-18 про розроблення технічної документації - 19.06.2018, а в пункті 9 Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159 зазначено іншу дату договору - 21.05.2018. Суд погоджується з твердженням позивача про існування таких розбіжностей в датах, однак вважає, що такі обставини не можуть бути підставою для скасування Висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 № 159, оскільки за своїм змістом є технічними описками, які не випливають на висновок відповідача, зокрема, на факт того, що проведення нормативно-грошової оцінки здійснюється станом на 2018 рік. Судом встановлено, що договір № 399-18 про розроблення технічної документації датований 21.05.2018, а 19.06.2019 року - це дата підписання акту прийому-передачі технічної виконаних робіт за договором № 399-18 про розроблення технічної документації від 21.05.2018 року. Таким чином, відповідач не звернувши увагу на вказані розбіжності допустив порушення 3.5.9 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, однак таке порушення, на переконання суду носить формальний характер, оскільки не вплинуло на суть рішення, а тому не може бути підставою для скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації відповідача від 23.07.2018 за № 159.

Що стосується вказаних представником позивача порушень пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), то суд вказує на таке.

Процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) визначає Порядок нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 № 508, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.09.2013 за № 1573/24105 (надалі - Порядок № 508).

Так, пунктом 3.2 Порядку № 508 встановлено, що технічна документація про нормативну грошову оцінку земель району включає: пояснювальну записку; завдання на виконання робіт; рішення про проведення нормативної грошової оцінки земель у межах району; викопіювання з кадастрових карт (планів) з відображенням кадастрових зон та кварталів; картограму із зазначенням: зон впливу населених пунктів; зон віддаленості від автомобільних доріг державного значення; зон радіоактивного забруднення; зон прояву локальних факторів за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними та іншими умовами; таблицю з переліком кадастрових кварталів, що містить: номер кадастрового кварталу; площу кадастрового кварталу; значення коефіцієнтів Кр1, Кр2, Кр, Кл, Км для кадастрового кварталу.

Проте представник Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" в позовній заяві помилково вказав зміст пункту 3.4 Порядку № 508, замість вищезазначеного пункту 3.2 Порядку № 508, який визначає склад технічної документації про нормативну грошову оцінку земель.

З огляду на зміст пункту 3.2 Порядку № 508, склад технічна документація про нормативну грошову оцінку земель не передбачає обов`язкової наявності рішення про проведення нормативної грошової оцінки та викопіювання з кадастрових карт (планів) з відображенням кадастрових зон та кварталів.

Щодо доводів позовної заяви про відсутність картограм із зазначенням зон прояву локальних факторів місця розташування кадастрового кварталу за факторами, визначеними додатком 6 Порядку № 508, то суд вважає, що вони є необгрунтованими. Так, картограма із відображенням зон впливу локальних факторів місця розташування кадастрового кварталу за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними та іншими умовами (Кл) міститься в технічній документації (на сторінці 29) та значення локальних факторів, відображених на картограмі, описані та застосовані при розрахунку значення коефіцієнта Кл в розділі Розрахунок нормативної грошової оцінки земель відповідно до вимог п. 2.6 та додатку 6 Порядку № 508.

Вказані обставини також підтверджуються також коректурним аркушем про усунення зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.07.2018 № 159 (том 1, а.с.117).

Що стосується відсутності в технічній документації картограми з відображенням зон радіоактивного забруднення, то суд звертає увагу на те, що даний кадастровий квартал не належить до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначених Постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 23.07.1991 № 106 Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи . З огляду на вказане, значення коефіцієнта КрЗ відповідно до п. 2.4 Порядку № 508 та додатку 3 до вказаного Порядку приймається рівним 1, про що зазначено в матеріалах технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511.

Щодо доводів позивача про те, що в землевпорядній документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 безпідставно застосовано коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кумулятивно за попередні 2012-2017 роки, то суд вказує на таке.

25.10.2018 Калуська районна рада Івано-Франківської області прийняла рішення № 252-18 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради , яким затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, грошова оцінка якої становить 17782265,37 грн. (а.с.13).

Методика нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1278.

Так, згідно з пунктом 4 вказаної Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за формулою:

Цн = Пд х Рд х Ск х Км х Кв х Кмц х Кі,

де Пд - площа земельної ділянки;

Рд - рентний дохід для відповідної категорії земель (у гривнях на рік);

Ск - строк капіталізації (у роках);

Км - коефіцієнт, який враховує місце розташування земель;

Кв - коефіцієнт, який враховує вид використання земельної ділянки і встановлюється залежно від складу угідь земельної ділянки відповідно до даних Державного земельного кадастру;

Кмц - коефіцієнт, який враховує належність земельної ділянки до земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 508 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за формулою: Цн = Пд х Рд х Ск х Км х Кв х Кмц х Кі,

де Пд - площа земельної ділянки, що приймається за даними Державного земельного кадастру або документації із землеустрою, кв. м;

Рд - рентний дохід на один кв. м площі для відповідної категорії земель, що визначається за нормативами рентного доходу для відповідної категорії земель згідно з додатком 1 до цього Порядку, гривень на рік;

Ск - строк капіталізації, що визначається згідно з пунктом 2.2 цього розділу, років;

Км - коефіцієнт, який враховує місце розташування земель, що визначається згідно з пунктом 2.3 цього розділу;

Кв - коефіцієнт, який враховує вид використання земельної ділянки, що визначається згідно з пунктом 2.7 цього розділу;

Кмц - коефіцієнт, який враховує належність земельної ділянки до земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, що визначається згідно з пунктом 2.12 цього розділу;

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, що визначається згідно із статтею 289 розділу XIII Податкового кодексу України.

Таким чином, формули, за якими визначається нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначені в Методиці нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) та Порядок № 508, є ідентичними. При цьому, ні Методика нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), ні Порядок № 508 не містить норм, які б визначали порядок визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель. Натомість пункт 2.1 Порядку № 508 має норму, в якій зазначено, що визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель проводиться згідно із статтею 289 розділу XIII Податкового кодексу України.

В свою чергу, пунктом 289.2 статті 289 Податкового кодексу України встановлено порядок визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель. Так, вказаною нормою закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік (абзац 1). У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115 (абзац 2). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (абзац 3).

Отже, пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України містить чітку формулу визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

Судом встановлено, що датою проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, є 2018 рік. Вказана обставина визнана в судовому засіданні представниками сторін.

Згідно даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, з врахуванням індексу споживчих цін за 2017 рік в розмірі 100%, в 2018 році становило 1,0 (за формулою: Кі = І(100%):100). Вказані обставини підтверджується копіями листів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2018 № 6-28-0.22-244/2-18 та від 04.01.2019 за № 22-28-0.22-125/2-19 Про індексацію нормативної грошової оцінки земель , що є у відкритому доступі. Також вказані обставини підтверджуються копіями витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 від 14.05.2019 за № 990/0/203-19 та від 25.05.2018 за № 499/0/203-18 (том 2, а.с.70-71).

Проте в технічній документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки в формулі застосовано коефіцієнт індексації - 1,897.

Судом встановлено, що такий показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель визначено шляхом множення показників індексації нормативної грошової оцінки земель за 2012-2018 роки, зазначених в листі Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру від 11.01.2018 № 6-28-0.22-244/2-18.

Відповідач вважає правильним застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення з 2013 року у зв`язку з тим, що Порядок № 508, яким визначено формулу розрахунку такої оцінки, застосовується з дати набрання чинності Порядку № 508 і до року, в якому проводиться нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), з метою актуалізації значень нормативів рентного доходу для відповідної категорії земель, визначених на 2013 рік.

З огляду на вищевказані доводи представників сторін, суд звертає увагу на те, що єдиним нормативно-правовим актом, який встановлює порядок накопичувальноо застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель, є Податковий кодекс України.

Так, згідно абзацу 3 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Тобто можливість кумулятивного (тобто накопичувального) застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель пов`язано із датою проведення нормативної грошової оцінки земель, а отже, стосується вже проведеної нормативної грошової оцінки земель, для обрахунку конкретного розміру земельного податку чи орендної плати з метою врахування показників інфляції, які мали місце після проведення нормативної грошової оцінки земель.

В свою чергу, відповідно до статті 1 Закону України Про оцінку земель визначено, що дата оцінки земельної ділянки - це дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.

З огляду на те, що Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" склало технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для обслуговування залізничних колій (під`їзних шляхів) за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, в 2018 році на виконання договору № 399-2018 від 21.05.2018 про складання технічної документації, датою проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511 є 2018 рік. При цьому, рішення № 3 Про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за межами населеного пункту , згідно якого вирішено провести нормативну грошову оцінку двох земельних ділянок розташованих за межами с. Кропивник, які орендуються позивачем, в тому числі площею 7,6704 га кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області прийняла 28.04.2018, тобто також в 2018 році (том 1, а.с.238).

Таким чином, накопичувальне застосування щорічних коефіцієнтів індексації пов`язане саме з датою проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка в даному випадку мала місце в 2018 рік. Таке кумулятивне застосування щорічних коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки можливе лише для вже проведеної нормативної оцінки конкретної земельної ділянки, а не для розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно порядку встановленого пунктами 4 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, 2.1 Порядку № 508.

В даному випадку, з огляду на системний аналіз зміст абзаців 1, 2 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, пунктів 4 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, 2.1 Порядку № 508, для розрахунку нормативної грошової оцінки земель за встановленою вказаними підзаконними нормативними актами формулою, має значення лише показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), який визначається за формулою встановленою в абзаці 1 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, з врахуванням особливостей визначення такого показника за наявності підстав, передбачених абзацом 2 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України (тобто перевищення індексу споживчих цін за попередній рік показника 115).

З огляду на вказане, суд також не бере уваги доводи третьої особи - Кропивницької сільської ради щодо необхідності накопичувального застосування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, починаючи з дати затвердження останньої нормативної грошової оцінки земель, що мало місце в 2009 році згідно рішення Калуської районної ради від 22.12.2009 року № 543-31.

Щодо доводів представника відповідача про те, що відповідно до пункту 3 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 № 508, Порядок № 508 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, а тому коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, передбачений у формулі п. 2.1 Порядку № 508, повинен застосовуватися з дати набрання чинності цим Порядком і до року, в якому проводиться нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), то суд звертає увагу на таке.

Пунктом 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів); пунктом 2 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 зобов`язано Департамент землеробства (Демидов О. А .) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України; пунктом 3 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Таким чином, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 регламентує лише технічні питання, які стосуються реалізації Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів). Однак ні вказаний наказ, ні сам Порядок № 508 не містить жодних положень, які б передбачали, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначається, починаючи з дати набрання чинності вказаним Порядком і що даний термін - дата набрання чинності Порядку № 508 є складовою розрахунку нормативної грошової оцінки земель. На переконання суду, з дати набрання чинності вказаного наказу, можливе лише застосування формули розрахунку нормативної грошової оцінки земель: Цн = Пд х Рд х Ск х Км х Кв х Кмц х Кі. При цьому, суд звертає увагу на те, що пунктом 2.1 Порядку № 508 передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), як складовий елемент формули розрахунку нормативної грошової оцінки земель визначається згідно з статтею 289 Податкового кодексу України, а саме за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. В даному випадку, як встановлено судом, згідно вказаної формули в 2018 році Кі становив 1.

Також є безпідставними доводи представника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про необхідність застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки за попередні 2012-2017 роки з метою актуалізації значень нормативів рентного доходу для відповідної категорії земель, визначених на 2013 рік, оскільки такі доводи не відповідають встановленому в пункті 4 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, пункті 2.1 Порядку № 508 механізму розрахунку нормативної грошової оцінки земель.

Отже, суд вважає, що відповідач, при проведенні державної експертизи землевпорядної документації в порушення вимог 33 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації , не звернув увагу на порушення порядку розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, встановленого пунктами 4 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення, 2.1 Порядку № 508, зокрема, врахування помилкового значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування Висновку державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області повторно провести первинну державну експертизу землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, то суд вказує на таке.

Відповідно до статті 14 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації повторна державна експертиза проводиться: у разі одержання негативного висновку первинної державної експертизи щодо об`єктів, які підлягають обов`язковій державній експертизі; у разі спростування негативного висновку первинної державної експертизи; у випадку, визначеному частиною другою статті 36 цього Закону.

При цьому, статтею 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації регламентовано порядок спростування висновків державної експертизи.

Так, відповідно до частини 1 статті 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації замовники або розробники об`єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною 2 статті 37 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у місячний термін з дня отримання клопотання (заяви) розглядає його і за наявності підстав призначає проведення повторної державної експертизи.

В свою чергу, частиною 2 статті 7 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації визначено, що замовниками державної експертизи є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, землевласники, землекористувачі, підприємства, установи, організації і громадяни, заінтересовані у проведенні такої експертизи, а також розробники об`єктів державної експертизи.

Виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до закону (частина 3 статті 7 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації ).

В даному випадку, замовником державної експертизи землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, є Кропивницька сільська рада, а розробником - Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" не є ні замовником, ні виконавцем державної експертизи землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2622884000:02:001:0511, а тому позивач не може бути ініціатором повторної державної експертизи зазначеної земельної ділянки.

Окрім цього, статтею 13 "Право на ефективний засіб юридичного захисту" Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод установлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

В даному випадку, суд повністю відновив порушене право позивача, визнавши протиправним та скасувавши висновок державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159.

З огляду на вказане, в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області повторно провести первинну державну експертизу землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, належить відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано платіжне доручення № 150 від 13.05.2019 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 3842,00 грн. Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не подано. Також відсутні докази понесення судових витрат у справі відповідачем.

Суд дійшов висновку, з огляду на часткове задоволення позову, про те, що позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області 1921,00 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Висновок державної експертизи землевпорядної документації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2018 № 159.

Відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в частині зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області повторно провести первинну державну експертизу землевпорядної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" для залізничних колій (під`їзних шляхів), за межами населеного пункту с. Кропивник Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області.

Cтягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ" (ідентифікаційний код 33129683, вулиця Промислова, 4, місто Калуш, Івано-Франківська область, 77306) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 39767437, вулиця Академіка Сахарова, 34-А, місто Івано-Франківськ, 76014) 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "КАРПАТНАФТОХІМ", ідентифікаційний код 33129683, вулиця Промислова, 4, місто Калуш, Івано-Франківська область, 77306.

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 39767437, вулиця Академіка Сахарова, 34-А, місто Івано-Франківськ, 76014.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Калуська районна рада Івано-Франківської області, ідентифікаційний код 04054406, вулиця Шевченка, 6, місто Калуш, Івано-Франківська область, 77300.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", ідентифікаційний код 00689190, вулиця Академіка Сахарова, 34, місто Івано-Франківськ, 76014.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кропивницька сільська рада Калуського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний код 04356573, вулиця Січових Стрільців, 6, село Кропивник, Калуський район, Івано-Франківська область, 77340.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.

Рішення складене в повному обсязі 30 вересня 2019 р.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.09.2019
Оприлюднено02.10.2019
Номер документу84628097
СудочинствоАдміністративне