Ухвала
від 20.09.2019 по справі 755/7692/19
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №:755/7692/19

Провадження №: 1-кс/755/6868/19

"20" вересня 2019 р.

м. Київ

слідчий суддяДніпровського районногосуду м.Києва ОСОБА_1 ,секретар судовихзасідань ОСОБА_2 ,за участюпрокурора ОСОБА_3 ,захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , підозрюваних ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотанняслідчого ДніпровськогоУП ГУНП вм.Києві ОСОБА_12 про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100040005466 від 06.06.2018 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 4 ст. 190 КК України, встановив :

Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається

Слідчий слідчого відділу Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_12 за погодженням з першим заступником прокуратури м. Києва ОСОБА_13 звернулися до слідчого судді, у порядку ст.ст. 294, 295-1 КПК України, з клопотанням про продовження строку досудового розслідування, з підстав необхідності закінчення проведення процесуальних та слідчих дій та неможливості їх проведення у межах наявних строків у силу об`єктивних причин.

Встановлені обставини у ході розслідування цього кримінального провадження органом досудового розслідування та наведені заявником у клопотанні відомості на їх підтвердження щодо доцільності продовження строку досудового розслідування

Дніпровським управлінням поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у рамках указаного кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно на початку березня 2018 року група осіб, до складу якої входили ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 та співмешканець останньої - ОСОБА_10 , зорганізувались з єдиним злочинним умислом, спрямованим на заволодіння шляхом обману грошовими коштами невизначеного кола громадян, під приводом надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном та укладення з цією метою договорів про співпрацю.

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на умисне, заволодіння грошовими коштами громадян, шляхом обману, з корисливим мотивів, з метою власного протиправного збагачення, приблизно в березні 2018 року ОСОБА_14 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 та ОСОБА_10 почали підготовку до вчинення шахрайський дій, для чого орендували приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . В той же час, вказана група осіб в мережі Інтернет від імені ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ» розмістили оголошення про працевлаштування за кордоном. В подальшому встановлено, що ТОВ«КАДРОВЕ-РІШЕННЯ», код ЄДРПОУ 40452643, зареєстровано за адресою: м.Київ, пр-т. Правди, 6, оф. 9.

Після чого, зацікавлені вказаними оголошеннями почали телефонувати на номери телефонів, які були зазначені в оголошенні. Під час спілкування за телефонами, вказаними в оголошенні, вищевказана група осіб, діючи від імені ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ» пропонували потерпілим особисто прибути до офісу для укладення договору, а також для надання копій особистих документів для оформлення договору про співпрацю з посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Одночасно повідомляли, що вартість послуг, що надаються ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ», становить орієнтовно 600 ЄВРО, при цьому 50% вказаної суми сплачується клієнтом компанії під час підписання договору, а решта з отриманої першої заробітної плати за кордоном.

В подальшому, після звернення громадян до офісу ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ», група осіб, що діяла з використанням реквізитів даного товариства, для створення уявлення про дійсні наміри, щодо надання послуг з посередництва у працевлаштуванні, для справлення враження на осіб, які звернулись за вказаними послугами, група осіб надавали для огляду потенційним клієнтам роздруковані вакансії, що отримані з відкритих джерел в інтернеті, видаючи їх за вакансії власних зарубіжних партнерів. Під час підписання договорів з ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ» потерпілими сплачувались грошові кошти у визначеному договором розмірі, про що свідчать надані квитанції до прибуткового касового ордеру, що скріплені печаткою товариства. Разом з тим, група осіб, що діяла з використанням реквізитів ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ», повідомляла потерпілим про те, що оформлення документів триватиме до кінця травня 2018 року, після чого працівники компанії особисто зв`яжуться з клієнтами для передачі вже оформлених документів та проведення консультації з приводу виїзду за кордон.

В подальшому, група осіб до складу якої входили ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , маючи на меті заволодіння грошовим коштами громадян, будь-яких дій, що спрямовані на виконання умов підписаних договорів, не вчиняла. Вказані особи, після спливу відведений двомісячного строку, який вони мали використати на оформлення документів, та про який було повідомлено потерпілим, перестали виходити на зв`язок з клієнтами, а орендоване приміщення залишили.

Таким чином, група осіб у складі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 шахрайським шляхом з використанням реквізитів ТОВ «КАДРОВЕ-РІШЕННЯ» заволоділи грошовими коштами потерпілих ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_42 , ОСОБА_40 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_64 , чим завдали останнім матеріального збитку на суму понад 580 000 гривень.

Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, група осіб у складі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , за невстановлених досудовим слідством обставин заволоділи установчими документами ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», код ЄДРПОУ 42675116.

З метою маскування своєї протиправної діяльності вказана група осіб вжила належних заходів для отримання ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном.

Так, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України №1947 від 26.12.2018 ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», код ЄДРПОУ 42675116, отримала безстрокову ліцензію на посередництво у працевлаштуванні громадян, за спеціалізацією «продавець» у Чеській Республіці. Відповідно до абзацу 1 пункту 9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, затверджених постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 грудня 2015 р. № 1060, Ліцензіат зобов`язаний провадити господарську діяльність з посередництва у працевлаштуванні за кордоном у межах укладеного між ліцензіатом та іноземним суб`єктом господарювання зовнішньоекономічного договору (контракту) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, який повинен відповідати вимогам законодавства.

В подальшому, а саме в середині березня 2019 року вказані особи орендували офісне приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , в якому, використовуючи реквізити ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», мали намір продовжити злочинний намір, спрямований на заволодіння грошовими коштами громадян під виглядом надання посередницьких послуг у працевлаштування за кордоном.

В подальшому, вказані вище особи до вищевказаної протиправної діяльності залучили ОСОБА_9 .

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на умисне заволодіння грошовими коштами невизначеного кола громадян, шляхом обману, з корисливих мотивів, з метою власного протиправного збагачення, приблизно в березні 2019 року ОСОБА_14 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 в мережі Інтернет від імені ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок» розмістили оголошення про працевлаштування за кордоном, а саме у країнах Євросоюзу, що суперечило ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, так як ТОВ «МРК «КРОК» отримало ліцензію напосередництво упрацевлаштуванні громадян,за спеціалізацією«продавець» уЧеській Республіці. Після чого, зацікавлені вказаними оголошеннями почали телефонувати на номери телефонів, які були зазначені в оголошенні. Під час спілкування за телефонами, вказаними в оголошенні, вищевказана група осіб, діючи від імені ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», представлялись вигаданими іменами та пропонували потерпілим особисто прибути до офісу для укладення договору, а також для надання копій особистих документів для оформлення договору про співпрацю з посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Одночасно повідомляли, що вартість послуг, що надаються ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», становить орієнтовно 600 ЄВРО в залежності від обраної вакансії, при цьому 50% вказаної суми сплачується клієнтом компанії під час підписання договору, а решта з отриманої першої заробітної плати за кордоном. Під час підписання договорів з ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок» потерпілими сплачувались грошові кошти у визначеному договором розмірі, про що свідчать вилучені прибуткові касові ордери.

Разом з тим, група осіб, що діяла з використанням реквізитів ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», повідомляла потерпілим про те, що оформлення документів триватиме до кінця травня 2019 року, після чого працівники компанії особисто зв`яжуться з клієнтами для передачі вже оформлених документів та проведення консультації з приводу виїзду за кордон.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що група осіб у складі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , використовуючи реквізити ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок», в період часу з 22.03.2019 по 20.05.2019 року заволоділи грошовими коштами 75 громадян на загальну суму понад 720 тис. грн.

Також досудовим розслідуванням встановлено, що 20.05.2019 року групою осіб у складі ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 керуючись єдиним умислом, що спрямований на заволодіння грошовими коштами громадян, під приводом надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, укладено договори про посередництво з працевлаштування за кордоном з використанням реквізитів ТОВ «Міжнародна рекрутингова компанія «Крок»: №168 з ОСОБА_71 , згідно якого ОСОБА_72 сплатила грошові кошти в сумі 8910 гривень; № 169 з ОСОБА_73 , згідно якого ОСОБА_73 сплатив грошові кошти в сумі 10390 гривень; №170 з ОСОБА_74 , згідно якого ОСОБА_74 сплатив грошові кошти в сумі 8910 гривень. Таким чином, вказана група осіб заволоділа грошовими коштами на загальну суму 28210 грн.

20.05.2019на підставіухвали слідчогосудді вприміщенні офісуТОВ «Міжнароднарекрутингова компанія«Крок»,що розташований за адресою: м.Київ, вул. Леваневського, 7, кв.39, проведено обшук.

Крім того, 20.05.2019 в порядку ст. 208 КПК України затримано ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

На підставі зібраних доказів, 21.05.2019 ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 190, ч. 4 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, а також у заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб.

Підозра ОСОБА_75 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 в інкримінованихїм правопорушенняхповністю доведитьсязібраними покримінальному провадженнюдоказами,а саме: протоколами допиту потерпілих; протоколами допитусвідків; протоколами пред`явленняособи длявпізнання зафотознімками; протоколами обшуків; матеріалами зарезультатами проведеннянегласних слідчих(розшукових)дій; протоколами оглядувеб-сторінкив мережіІнтернет; протоколами огляду речових доказів, що вилучені в ході проведення санкціонованих обшуків за місцем проживання підозрюваних, та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.07.2019 клопотання про продовження строку досудового розслідуванні задоволено частково, а строк досудового розслідування продовжено до чотирьох місяців.

Так, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному закінчується 21.09.2019 року, однак для проведення повного, всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи необхідно продовжити строк досудового розслідування.

Підставою для продовження строку досудового розслідування, серед іншого, була необхідність проведення процесуальних дій на іншій території, відповідно до постанов, які винесені слідчим у кримінальному провадженні.

Разом з тим, на виконання постанов про проведення процесуальних дій на інших територіях допитано 46 осіб з числа потерпілих від діяльності ТОВ «МРК «Крок». Однак встановлено, що певна кількість осіб, які звертались за наданням послуг до ТОВ «МРК КРОК» на даний час перебувають за кордоном, та орієнтовно в жовтні 2019 року мають повернутись на територію України. Крім того, ряд постанов про проведення процесуальних дій на іншій території, які скеровані до Головних управлінь Національної поліції у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Житомирській, Хмельницькій, Харківській областях, залишились без виконання. У зв`язку з викладеним, на адресу Головних управлінь Національної поліції у вказаних областях скеровано нагадування про необхідність виконання постанов про проведення процесуальних дій на іншій території.

Крім того, під час проведення обшуку в приміщенні офісу ТОВ «МРК «Крок», виявлені списки із зазначенням прізвища, імені та по батькові осіб, які звернулись за отриманням послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном до ТОВ «Кадрове рішення», ТОВ «ВОРК СЕРВІС ПЛЮС». Згідно вказаних списків, за отриманням відповідних послуг до ТОВ «Кадрове рішення» звернулось 146 осіб, ТОВ «ВОРК СЕРВІС ПЛЮС» - 243 особи. Таким чином встановлено, що значна кількість осіб на даний час не допитана у якості потерпілих в рамках даного кримінального провадження. З урахуванням викладеного, слідчим надано доручення на встановлення повних анкетних даних всіх осіб, що зазначені у списках, однак раніше не допитані, з метою проведення з ними відповідних процесуальних та слідчих дій. Враховуючи значну кількість потерпілих, на даний час вказане доручення залишається на виконанні.

Крім того, після отримання результатів виконання постанов про проведення слідчих дій на іншій території необхідно буде повідомити про зміну раніше повідомленої підозри з визначенням остаточного обсягу завданої шкоди.

З урахуванням викладеного, на даний час необхідно продовжити строк досудового розслідування, оскільки в ході досудового розслідування виникла необхідність виконати наступні дії:отримати результати виконання постанов про проведення процесуальних дій на іншій території з 6 обласних управлінь Національної поліції; встановити місцезнаходження та допитати осіб, які зазначені в списках, що виявлені під час обшуку в ТОВ «МРК «Крок», та не були допитані раніше з об`єктивних підстав; отримати розсекречені ухвали Київського апеляційного суду, які стали підставою для проведення негласних слідчих розшукових дій у даному кримінальному провадженні; провести інші слідчі та процесуальні дії з метою встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення; на підставі зібраних матеріалів, визначити остаточну кваліфікацію кримінального правопорушення та обсяг підозри, повідомити про зміну раніше повідомленої підозри; виконати вимоги, передбачені ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Результати проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також результати проведення негласних слідчих розшукових дій мають важливе значення для остаточної кваліфікації дій підозрюваних, встановлення повної кількості потерпілих, суми завданого збитку, встановлення ролі підозрюваних під час вчинення кримінальних правопорушень, та в подальшому будуть використані під час судового розгляду кримінального провадження.

Вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії не можуть бути завершені до закінчення чотирьохмісячногостроку досудового розслідування у зв`язку із особливою складністю провадження, пов`язаною із значною кількістюпотерпілих, які проживають за межами міста Києва, тривалістю слідчих (розшукових) дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування з виконанням завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України та виконанням вимог ст. 9 того ж Кодексу.

З урахуванням кількості потерпілих, які проживають практично по всій території України, необхідно продовжити строк досудового розслідування до шести місяців.

Провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не представилося можливим, у зв`язку із зазначеними вище обставинами (кількістю потерпілих та їх місцем проживання) і для їх проведення необхідно ще не менше двох місяців через особливу складність.

Крім того, проведення вищевказаних процесуальних та слідчих (розшукових) дій під час проведення досудового розслідування необхідно для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду та перевірки вже зібраних. Виконання значного обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу. В подальшому під час проведення судового розгляду даного провадження вони можуть мати значення у доказуванні винуватості підозрюваних осіб.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що у кримінальному провадженні №12018100040005466від 06.06.2018необхідно здійснити значний обсяг слідчих дій та прийняти ряд процесуальних рішень, що становить особливу складність і унеможливлює закінчення провадження у передбачений п. 2 абз. 3 ч. 1 ст. 219 КПК України строк, заявник просить задовольнити дане клопотання та продовжити строк досудового розслідування до шести місяців, тобто до 21.11.2019.

Позиція сторін

Прокурор групи прокурорів у даному кримінальному провадженні - прокурор Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 у судовому засіданні заявлене клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав вказаних у його мотивувальній частині, зокрема враховуючи необхідність у даному провадженні проведення певних слідчих та процесуальних дій, перелік та значення яких наведено у самому клопотанні.

Сторона захисту у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні даного клопотання з підстав відсутності передумов регламентованих кримінальним процесуальним законодавством України для продовження строку досудового розслідування уважаючи відсутніми у провадженні обставини його особливої складності та дані визначені ст. 295-1 КПК України безпосередньо.

Мотиви, з яких виходив слідчий суддя при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керувався

Слідчий суддя, заслухавши думку сторін провадження, дослідивши надані ними матеріали та проаналізувавши в системному зв`язку усі наявні на час розгляду клопотання відомості, які мають пряме та опосередковане значення при вирішення порушеного питання, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; 2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Досудове розслідування повинно бути закінчено: 1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24цього Кодексу, який у ч. 1 ст. 294 КПК України передбачає, що якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Строк досудового розслідування, що закінчився, поновленню не підлягає.

Згідно ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбаченихстаттею 294цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

У клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім`я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

Слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину (ст. 219 КПК України).

З огляду на що, проаналізувавши у цій справі, у порядку ст. 94 КПК України, відомості наведені у клопотанні та копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовують дане звернення, слідчий суддя уважає, що у світлі посилання на процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу та значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду, як і обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше, є доречним продовжити строк досудового розслідування.

Так, з`ясовано, що на час розгляду слідчим суддею даного клопотання досудове розслідування кримінального провадження №12018100040005466 від 06.06.2018 триває, але для закінчення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідний додатковий строк з метою виконання ряду слідчих, процесуальних дій для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, а саме: отримати результати виконання постанов про проведення процесуальних дій на іншій території з 6 обласних управлінь Національної поліції; встановити місцезнаходження та допитати осіб, які зазначені в списках, що виявлені під час обшуку в ТОВ «МРК «Крок», та не були допитані раніше з об`єктивних підстав; отримати розсекречені ухвали Київського апеляційного суду, які стали підставою для проведення негласних слідчих розшукових дій у даному кримінальному провадженні; провести інші слідчі та процесуальні дії з метою встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення; на підставі зібраних матеріалів, визначити остаточну кваліфікацію кримінального правопорушення та обсяг підозри, повідомити про зміну раніше повідомленої підозри; виконати вимоги, передбачені ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування. Ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин.

У рамках даного кримінального провадження 21.05.2019 ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 190, ч. 4 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, а також у заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб.

Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Досліджені під час вирішення цього питання обставини не свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрювані не причетні до цієї події кримінального правопорушення.

Підстави для повідомлення про підозру є дійсними так, як з доданих до звернення документів слідує, що підозрювані причетні до події кримінального правопорушення.

Ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 18.07.2019 року строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців, а саме до 21.09.2019 року.

При цьому, за даних обставин, у разі продовження строку досудового розслідування його строк не перевищуватиме загальний строк, передбачений ст. 219 КПК України.

Саме клопотання відповідає вимогам ст. 295-1 КПК України та подане уповноваженими на те особами у розумінні ч. 3 ст. 294 того ж Кодексу.

Дійсним є і критерій особливої складності провадження пов`язаний із багатоепізодністю, тяжкістю злочину, кількістю учасників кримінального провадження, значна кількість яких перебуває за межами м. Києва, кількістю та довготривалістю проведення процесуальних дій, без завершення яких неможливо належним чином дослідити обставини вчиненого кримінального правопорушення, надати належну кваліфікацію діям підозрюваних, оголосити остаточну підозру, дослідити всі наявні докази у їх сукупності та надати їм відповідну правову оцінку.

Порушень вимог Глави 19. Загальні положення досудового розслідування та § 4. Продовження строку досудового розслідування Глави 24. Закінчення досудового розслідування. Продовження строку досудового розслідування, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

У цій ситуації, як раз продовження строку розслідування цього кримінального провадження сприятиме досягнення виконанню завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України та виконанню вимог ст. 9 того ж Кодексу.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи та інші) свідчать про те, що клопотання є обґрунтованим з даного питання.

З урахуванням наведеного, доводи сторони захисту щодо невідповідності клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування вимогам кримінального процесуального законодавства спростовуються змістом клопотання та долученими до нього матеріалами, тому є необґрунтованими, оскільки у клопотанні слідчим зазначено обставини,що перешкоджализдійснити необхідніпроцесуальні діїраніше зогляду значний обсяг матеріалів отриманих в ході здійснення досудового розслідування, потребою виконання процесуальних дій на іншій території, що виключило можливість органів досудового розслідування у повному обсязі провести усі необхідні дії до закінчення строку досудового розслідування.

Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі №1-12/2003 вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо.

Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).

Так, визначаючи строк, необхідний для проведення та завершення слідчих, процесуальних дій, слідчий суддя, виходячи з норм ст. 28 КПК України, враховуючи особливу складність провадження, що підтверджується на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року), вважає, що вимоги заявника щодо продовження строку досудового розслідування саме до шести місяців обґрунтовані.

Слідчий суддя погоджується, що такий строк є найкоротшим за даних обставин строком, достатнім для потреб досудового розслідування.

Як наслідок, звернення в цілому слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий судя постановив :

клопотання задовольнити.

Строк досудового розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100040005466від 06.06.2018року заознаками вчиненнякримінальних правопорушень,передбачених ч.ч.2,4ст.190КК України продовжити на шести місяців, а саме до 21.11.2019.

Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає та є обов`язковою до виконання на всій території України.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали 24.09.2019 року о 17.год. 00 хв.

Слідчий суддя : ОСОБА_1

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.09.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу84714160
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання

Судовий реєстр по справі —755/7692/19

Ухвала від 09.07.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Присяжнюк Олег Богданович

Ухвала від 07.04.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Рибак Іван Олексійович

Ухвала від 05.03.2020

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 05.03.2020

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 05.03.2020

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 05.03.2020

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 22.01.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Присяжнюк Олег Богданович

Ухвала від 14.11.2019

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Мельниченко Л. А.

Ухвала від 19.09.2019

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 20.09.2019

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні