ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000947
У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
07 жовтня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача Мармуляк С.В. ,
представника відповідача Мазяр М.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області (80460, Львівська область, Кам`янка - Бузький район, с. Ременів, вул. Львівська, 1) у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області від 16 серпня 2018 року № 7 Про розгляд постанови Львівського апеляційного адміністративного суду ;
- зобов`язати Ременівську сільську раду Кам`янка - Бузького району Львівської області повторно розглянути на черговій сесії сільської ради питання затвердження проекту технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0, 1903 га, розташованої в АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , для ведення особистого селянського господарства та прийняти вмотивоване та обґрунтоване нормами чинного законодавства рішення з урахуванням правової позиції, наданої судом у рішенні по цій справі;
- зобов`язати Ременівську сільську раду Кам`янка - Бузького району Львівської області подати звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дня отримання судового рішення;
- стягнути з Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) документально підтверджені судові витрати.
Ухвалою суду від 01 березня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 19 березня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 24 червня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
03 жовтня 2019 року через канцелярію суду представник відповідача подав клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначає, що орган місцевого самоврядування, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви таке своє рішення мотивує тим, що у третьої особи вже існує право на частину земельної ділянки на яку претендує позивач. Отже, в даному випадку має місце спір про право.
Представник позивача проти клопотання про закриття провадження заперечила.
Представник відповідача клопотання підтримав, просив провадження у справі закрити.
Третя особа, ОСОБА_3 , подав клопотання про розгляд справи без його участі, клопотання відповідача про закриття провадження підтримав.
Розглянувши заявлене представником відповідача клопотання, заслухавши думку представників сторін, суд встановив наступне.
Рішенням Ременівської сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області № 9 від 01.11.2013 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,20 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства.
21 серпня 2014 року рішенням № 323 Ременівська сільська рада за результатами розгляду заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, площею 0,1903 га, розташованої в АДРЕСА_1 , призначеної для ведення особистого селянського господарства відмовила позивачу у затвердженні технічної документації з наступних підстав. При внесенні відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державній реєстрації ділянки) було виявлено, що згідно кадастрової зйомки її межа заходить на суміжну земельну ділянку ОСОБА_3 , що було упущено при геодезичному встановленні та узгодженню з суміжними землекористувачами меж ділянки, зважаючи на необхідність корегування в технічній документації параметрів згаданої ділянки. Відповідачем було рекомендовано позивачу звернутися в спеціалізовану землевпорядну організацію.
18 березня 2015 року позивач звернувся із заявою до відповідача про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленні в натурі меж земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Начальником Відділу захисту прав громадян, земельних відносин та охорони навколишнього середовища виконавчого апарату Кам`янка-Бузької районної ради Ковалем Т.В. в присутності позивача та землевпорядника Ременівської сільської ради та ОСОБА_3 31 березня 2015 року проведено обстеження земельних ділянок вищевказаних громадян з виїздом на місце та встановлено наступне. Відповідно до актів обмірів земельних ділянок, що підшиті у технічному звіті обміру присадибних ділянок колгоспу 17 вересня с. Ременів Кам`янка-Бузького району Львівської області від 1989 року згідно Акту № 68 за гр. ОСОБА_4 (матір`ю ОСОБА_3 ) рахувалося 0,07 га. Даних про ОСОБА_2 немає по причині відсутності на той час житлового будинку. Згадані дані про земельні ділянки не визначають їх чітких меж та місця розташування. У згаданих актах площі присадибних землекористувачів включають в себе, в тому числі, земельні ділянки в польових землях колгоспу.
Рішенням Ременівської сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області № 4 від 15 квітня 2015 року, розглянувши заяву позивача про затвердженні технічної документації із землеустрою по встановленню в натурі меж земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства, позивачу повторно відмовлено у задоволенні вищезазначеної заяви. Повторно рекомендовано позивачу звернутися в спеціалізовану землевпорядну організацію.
Не погодившись з вищезазначеними рішеннями відповідача, позивач звернувся до Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області з позовом про визнання їх незаконними та скасування. Постановою Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.12.2017 року у справі № 446/1420/15-а позовні вимоги задоволено частково.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено - постанову Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від12.12.2017 року у справі № 446/1420/15-а скасовано та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено повністю.
На виконання вищезазначеного рішення суду, відповідач повторно розглянув заяву позивача.
Рішенням Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області від 16.08.2018 року №7:
- відмовлено позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,1903 га розташованої в АДРЕСА_1 , призначеної для ведення особистого селянського господарства;
- рекомендовано гр. ОСОБА_2 звернутись в спеціалізовану землевпорядну організацію, якою було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,1903 га, розташованої в АДРЕСА_1 , призначеної для ведення особистого селянського господарства для приведення меж цієї ділянки у відповідність до її фактичного використання на місцевості;
- визнано гр. ОСОБА_3 землекористувачем земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 0, 07 га відповідно до акта №68, що підшитий у технічному звіті обміру присадибних ділянок колгоспу 17 Вересня с. Ременів від 1989 року.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1,2 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно - правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Ужитий у цій процесуальній нормі термін суб`єкт владних повноважень означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних послуг(п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з`ясовувати, у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує рішення відповідача, яким йому відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, площею 0,1903 га, розташованої в АДРЕСА_1, призначеної для ведення особистого селянського господарства. Оскаржуваним рішенням Ременівської сільської ради № 7 від 16.08.2018 року також визнано ОСОБА_3 землекористувачем земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,07 га відповідно до Акту № 68, що підшитий у технічному звіті обміру присадибних ділянок колгоспу 17 вересня с. Ременів від 1989 року.
Спірне рішення мотивоване тим, що при внесенні відомостей про вищезазначену земельну ділянку до державного земельного кадастру (державній реєстрації ділянки) було виявлено, що в її площу (параметри) входить земельна ділянка орієнтована площа якої становить 0,07 га, яка перебуває в користуванні гр. ОСОБА_3 . Як вказано у спірному рішення, право землекористування за третьою особою виникло на підставі Акта №68 що підшитий у технічному звіті обміру присадибних ділянок колгоспу 17 вересня с. Ременів від 1989 року.
Відповідно до змісту частини 7 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 № 449 "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" установлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Як установлено матеріалами справи, ОСОБА_2 звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Ременівської сільської ради від 16.08.2018 року № 7, яким йому відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою та визнано за третьою особою право землекористування на частину такої ділянки. При цьому, із спірного рішення та матеріалів справи вбачається, що частина земельна ділянка, щодо якої прийнято спірне рішення, знаходиться в користуванні третьої особи ОСОБА_3
Тобто предметом розгляду в цій справі є не стільки дії та рішення органу місцевого самоврядування, як суб`єкта, наділеного владно-управлінськими функціями, скільки приватний інтерес позивача щодо набуття речових прав (права власності) на земельну ділянку, частина якої знаходиться в користуванні іншої фізичної особи, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.
За правилами частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
З огляду на наведене та ураховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що цей спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, а повинен вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 184/2470/13 та 06 червня 2018 року № 826/631/15 та від 21 листопада 2018 року у справі № 520/13190/17, постанові Верховного Суду від 29.08.2019 року у справі №305/550/14-а.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з ч.1 ст. 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Оскільки суд дійшов висновку, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, провадження у справі підлягає закриттю згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України. Відтак, клопотання представника відповідача підлягає до задоволення.
Водночас, згідно вимог ч.1 ст.239 КАС України, суд роз`яснює позивачеві, що дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 238, 239, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у х в а л и в:
Заяву представника відповідача про закриття провадження у даній справі - задоволити.
Закрити провадження у справі № 1.380.2019.000947 за позовом ОСОБА_2 до Ременівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Роз`яснити позивачу його право на звернення із вказаним позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський оружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).
Повне судове рішення складено 15.10.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2019 |
Оприлюднено | 16.10.2019 |
Номер документу | 84920680 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Кузьмич Сергій Миколайович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Кузьмич Сергій Миколайович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Кузьмич Сергій Миколайович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Карп'як Оксана Орестівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Карп'як Оксана Орестівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Карп'як Оксана Орестівна