Справа №2-52/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2009 року Коломацький районний суд Харківської області
в складі головуючого - cудді Лосєва Д.К.,
при секретарі - Рахімовій О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Різуненкове цивільну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок дострокового розірвання договорів оренди земельних часток (паїв),
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2009 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Колос» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1, у якій вказується, що 03 лютого 2000 року між товариством і ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної частки (паю) №270, яка належала відповідачу відповідно до сертифіката на право на земельну частку серії ХР №006970, виданого йому на підставі розпорядження Коломацької райдержадміністрації №86 від 24 квітня 1996 року.
01 березня 2000 року аналогічний договір оренди земельної частки (паю) №236 був укладений між гр. ОСОБА_2 і СТОВ «Колос». Згідно цих договорів власники сертифікатів на земельну частку (пай) передали СТОВ «Колос» в оренду належні їм земельні частки. Громадянка ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповідала належне їй майно ОСОБА_1 Після її смерті відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 16 грудня 2005 року реєстраційний номер №736 власником земельної частки, яка належала ОСОБА_2, став ОСОБА_1
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, СТОВ «Колос» посилається на договори оренди земельних часток (паїв) від 3 лютого 2000 року №270 і від 1 березня 2000 року №236, які були укладені між СТОВ «Колос» з одного боку, та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з другого боку, у п. 2.3 яких на власників земельних часток (паїв) покладений обов’язок протягом усього терміну дії договорів утримуватися від використання належного їм права на виділення земельної частки в натурі, тобто від одержання державних актів про право приватної власності на земельні ділянки. ОСОБА_1 порушив ці обмеження і в 2006 році замовив виготовлення і одержав державні акти на право приватної власності на земельні ділянки. А у 2008 році звернувся до суду з позовом про припинення договорів оренди земельних часток і суд задовольнив його позов. Вважаючи, що своїми діями відповідач заподіяв майнову шкоду позивачу, СТОВ «Колос» звернулося до суду з цією позовною заявою і вважає, що достроковим припиненням договорів оренди земельних часток ОСОБА_1 заподіяв матеріальну шкоду на суму 153252 грн., оскільки СТОВ «Колос» позбавилося можливості отримати доходи, які могло б одержати при користуванні земельними ділянками відповідача до кінця дії договорів оренди земельних часток, а також стягти затрати, які понесло СТОВ «Колос» на обробіток земельних ділянок, що належать відповідачу, для одержання урожаю в 2008-2009 роках у сумі 37388 грн. 58 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і пояснив, що відповідач порушив умови договору оренди земельних часток (паїв), виготовив державні акти на земельні ділянки і звернувся до суду з позовом про припинення договорів оренди земельних часток у зв’язку з одержанням державних актів на право приватної власності на землю. Вважає, що цим відповідач достроково розірвав договори оренди і завдав позивачу матеріальної шкоди. Представник позивача пояснив суду, що на теперішній час ОСОБА_1 не користується належними йому земельними ділянками, так, як ці земельні ділянки не повернуті ОСОБА_1 і їх використовує СТОВ «Колос».
ОСОБА_1 і його представник позов не визнали, мотивуючи це тим, що ОСОБА_1 достроково договори оренди земельних часток (паїв) не розривав та ніякої матеріальної шкоди СТОВ «Колос» не завдавав. Також, в обґрунтування своїх заперечень позивач та його представник вказали, що на теперішній час СТОВ «Колос», не повернувши ОСОБА_1 належні йому на праві приватної власності земельні ділянки, самовільно та незаконно користується ними.
Вислухавши поясненні представника позивача, відповідача ОСОБА_1 та його представника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає.
Так, в судовому засіданні з’ясовано, що 03 лютого 2000 року між ОСОБА_1 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Колос» Коломацького району Харківської області укладений договір оренди земельної частки (паю) № 270, згідно якого ОСОБА_1 передав а СТОВ «Колос» набуло право оренди земельної частки (паю) розміром 6,37 умовних кадастрових гектарів, право на яку посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0046970, виданим на підставі розпорядження Коломацької районної державної адміністрації Харківської області № 86 від 24 квітня 1996 року, що підтверджується вказаним договором (а.с. 7-8), а 01 березня 2000 року, на підставі сертифіката на право власності на земельну частку (пай) серії ХР № 0047690, виданого на підставі розпорядження Коломацької районної державної адміністрації Харківської області № 86 від 24 квітня 1996 року, укладений договір оренди земельної частки (паю) розміром 6, 37 умовних кадастрових гектарів між ОСОБА_2 та СТОВ «Колос», що підтверджується копією договору оренди земельної частки (паю) № 236 від 01 березня 2000 року (а.с.9-10).
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 644081, виданого Коломацькою районною державною адміністрацією Харківської області 21 вересня 2006 року (а.с. 12) ОСОБА_1 є власником земельних ділянок площею 1,5745 кадастровий номер: 6323281000:01:000:0187 га, та 4,7171 га, кадастровий номер: 6323281000:01:000:0200, загальна площа цих земельних ділянок 6,2916 га і вони розташовані на території Шелестівської сільської ради Коломацького району Харківської області. Також, відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 644094, виданого Коломацькою районною державною адміністрацією Харківської області 27 квітня 2006 року (а.с.11) ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 16 грудня 2005 року, реєстраційний № 736, є власником земельної ділянки площею 6,6084 га на території Шелестівської сільської ради Коломацького району Харківської області, кадастровий номер: 6323281000:01:000:0188.
Рішенням Коломацького районного суду Харківської області від 22 грудня 2008 року дія договору оренди земельної частки (паю) № 270, укладеного 03 лютого 200 року на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0046970 між ОСОБА_1 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Колос» Коломацького району Харківської області та договору оренди земельної частки (паю) № 236, укладеного 01 березня 2000 року на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0047690 між ОСОБА_2 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Колос» Коломацького району Харківської області припинена (а.с. 13-16).
Законом України «Про оренду землі» і Земельним Кодексом України, за наявності вини орендодавця, передбачена його цивільно-правова відповідальність перед орендарем у випадку дострокового розірвання договору оренди землі.
Дія ж вищевказаних договорів оренди земельних часток (паїв) припинена після одержання ОСОБА_1 державних актів на право приватної власності на земельні ділянки, оскільки відповідно до розділу ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» і п. 17 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право приватної власності на земельні ділянки. Так, як в 2006 році ОСОБА_1 одержані державні акти на право приватної власності на земельні ділянки, змінився статус орендодавця і предмет договору оренди, а тому укладені у 2000 році договори оренди земельних часток (паїв) є припиненими на підставі Закону та п. 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року №5, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 23 лютого 2000 року за №101/4322. За таких обставин, припинення договорів оренди земельних часток (паїв) встановлено Законом і не залежало від волі орендодавця.
Також, відповідно до п. 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю) у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов’язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства.
Посилання представника позивача на пункт 2.3 договорів оренди земельної частки (паю), укладених між СТОВ «Колос», з однієї сторони, і ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з другої сторони, суд не вважає таким, що підтверджує позовні вимоги, оскільки вказаний пункт договорів, викладений у редакції, яка позбавляє орендодавця можливості одержати державний акт на право приватної власності на землю, що суперечить п. 2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю) і таке обмеження є протиправним і таким що не відповідає вимогам ст. 64 Конституції України, яка гарантує, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Обмеження в праві на одержанні державного акта на земельну частку (пай) власнику земельного сертифіката Конституцією не передбачено.
Відповідно до розділу ІХ «Перехідні Положення» Закону України «Про оренду землі» після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Після одержання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки ОСОБА_1 підготував проекти договорів оренди земельних ділянок, підписав їх, провів оплату за реєстрацію їх у встановленому порядку, надав доручення СТОВ «Колос» провести реєстрацію договорів оренди землі, однак реєстрація цих договорів не вчинена, і тому ОСОБА_1 відкликав своє доручення і звернувся до СТОВ «Колос» з вимогою повернути йому земельні ділянки, власником яких він є.
Все наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 не завдано позивачу ніякої майнової шкоди.
Відшкодування витрат на обробіток землі також не підлягає задоволенню. Так, матеріали справи свідчать про те, що СТОВ «Колос» і сьогодні незаконно користується земельними ділянками ОСОБА_1, а ОСОБА_1 не скористався тими витратами, які понесло СТОВ «Колос» на обробіток землі і підготовку для одержання урожаю 2008-2009 років. При цьому враховується та обставина, що обробіток земельних ділянок, що належать ОСОБА_1 СТОВ «Колос» продовжило після ухвалення рішення Коломацьким районним судом 22 грудня 2008 року про припинення дії договорів оренди земельних часток.
Про незаконне використання земельних ділянок ОСОБА_1 СТОВ «Колос» свідчить постанова державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області ОСОБА_3 № 000110 від 19 червня 2009 року про накладення адміністративного стягнення на заступника директора СТОВ «Колос» за незаконне використання земельних ділянок, які належать ОСОБА_1 на праві приватної власності (а.с.61).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода відшкодовується за наявності вини особи, яка її заподіяла, і за наявності такої шкоди. В зв’язку з тим, що суду не надані докази про існування шкоди і про наявність вини відповідача у її заподіянні Тому суд ухвалює рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. 64 Конституції України, Розділом ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі», п. 17 «Перехідні положення» Земельного кодексу України, п.2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року №5, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 23 лютого 2000 року за №101/4322, статтями 10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок дострокового розірвання договорів оренди земельних часток (паїв) відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя:
Суд | Коломацький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2009 |
Оприлюднено | 28.03.2010 |
Номер документу | 8494123 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні