05-16-08/930
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2006 р. Справа № 05-16-08/930
Господарський суд Черкаської області в складі : головуючого - судді Швидкого В.А., при секретарі Ятіній І.О., за участю представників:
від позивача: Коваленко В. Ф- директор;
від відповідача: Полякова О.В. - за довіреністю;
від 3-ї особи БО “Облагробуд”: не з”явився;
від 3-ї особи Фонду державного майна України: Якимчук Ю.В. –за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Малого приватного підприємства “Лізингова-іноваційна компанія “Лік”
до відкритого акціонерного товариства “Черкаське управління механізації будівництва”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці позивача, Черкаське обласне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву “Облагробуд”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідача, Фонд державного майна України
про визнання права власності на майно та за зустрічним позовом Відкритого акціонерного товариства “Черкаське управління механізації будівництва” до Малого приватного підприємства “Лізингова-іноваційна компанія “Лік” про визнання договору недійсним,
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство “Лізингова-іноваційна компанія “Лік” (далі- компанія “Лік”) заявило позов до відкритого акціонерного товариства “Черкаське управління механізації будівництва” (далі –ВАТ “ЧУМБ”) про визнання права власності на приміщення гаража, кузні та складу, розташованих у м. Черкаси, вул. Сурікова, 12, придбаних на підставі договору купівлі-продажу від 11 травня 1998 року та доповнення до ньогобез номера і дати.
ВАТ “ЧУМБ” звернулось до компанії “ЛІК” із зустрічною позовною заявою про визнання недійсним договору купівлі-продажу від 11 травня 1998 року.
Представник від 3-ої особи Черкаське обласне кооперативно-державне об'єднання по агропромисловому будівництву “Облагробуд” в судове засідання не з”явився. Суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Матеріалами справи і в судовому засіданні встановлено наступне.
11 травня 1998 року між компанією “Лік" та управлінням механізації будівництва об”єднання “Черкасиоблагробуд”, правонаступником якого є ВАТ “ЧУМБ” укладено, договір купівлі-продажу відповідно з яким позивач придбав у власність приміщення гаража за 8000 грн., яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Сурікова,12 (далі-договір).
03 вересня 1998 року сторони уклали доповнення яким внесли зміни до договору в частині розрахунку за придбаний гараж, а саме, що оплата може бути проведена як по безготівковому рахунку, так і матеріальними цінностями.
Сторони також уклали доповнення без дати яким внесли зміни до договору в тій частині, що компанія “Лік” купляє крім приміщення гаража також приміщення кузні і складу, а також змінили термін розрахунку по договору.
Загальна вартість придбаних компанією “Лік” вказаних об”єктів нерухомості становить 44000 грн., які компанія “Лік” повинна була сплатити до кінця 1999 року. Відповідно до акту приймання-передачі основних засобів від 18 листопада 1999 року та накладної № 55 від цієї ж дати компанії “Лік” було передано приміщення гаража, кузні та складу.
Компанія “Лік” провела розрахунок за придбані приміщення, сплативши 39779 грн. готівкою та передавши товар (акумулятор та акумуляторні пластини) на суму 4221 грн., оскільки за умовами додаткової угоди від 03 вересня 1998 року до договору, розрахунок може проводитись як коштами, так і товаро-матеріальними цінностями. Представник ВАТ “ЧУМБ” не заперечує факту проведення розрахунку компанією “Лік” за отримані приміщення.
Компанія “Лік” вважає, що відповідно до ст. 128 ЦК УРСР вона набула право власності на приміщення гаража, кузні та складу з 18 листопада 1999 року, оскільки в цей день вказані приміщення було їй передано за актом №1 прийому-передачі та накладної №55.
Разом з тим, на даний час право власності за вказаними приміщеннями зареєстровано за ВАТ “ЧУМБ”. Оскільки ВАТ “ЧУМБ” відмовляється визнати право власності на ці приміщення за компанією “Лік”, остання вимушена звернутись до господарського суду із даним позовом.
Представник Компанії “Лік” позовні вимоги в судовому засіданні підтримали.
ВАТ “ЧУМБ” позов не визнала та звернулась із зустрічною позовною заявою про визнання недійсним договору.
Зустрічні позовні вимоги мотивовано тим, що Управління механізації будівництва об”єднання “Черкасиоблагробуд”, яке виступало продавцем не мало права реалізувати майно без згоди Фонду державного майна України та вищестоячої організації продавця,- Черкаського обласного кооперативно-державного об”єднання по агропромисловому будівництву “Облагробуд” (далі –БО “Облагробуд”).
Позивач заперечує проти зустрічного позову з тих підстав, що договір було виконано обома сторонами, заперечень з боку вищестоячої організації продавця, тобто БО “Облагробуд”, не було. Щодо згоди Фонду державного майна України на реалізацію приміщень, то така згода на той час була не потрібна.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов компанії “Лік” не підлягає до задоволення. Зустрічний позов ВАТ “ЧУМБ” підлягає до задоволення.
Протоколом № 2 засідання комісії по передприватизаційній підготовці Управління механізації будівництва об”єднання “Черкасиоблагробуд” від 05 серпня 2002 року визначено, що Черкаське УМБ створено з 01 січня 1989 року шляхом злиття майна двох управлінь механізації будівництва, обєднання “Сільбуд”, яке на той час було підприємством державної власності та обєднання “Облміжколгоспбуд”, яке на той час було підприємством недержавної форми власності.
Згідно “Положення про порядок перед приватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка ( в тому числі міжгосподарські підприємства) вважаються такі підприємства, які були створені за участю недержавних суб'єктів господарювання та до статутного фонду яких здійснювались державні інвестиції. До державних інвестицій належать такі інвестиції, що були здійсненні зокрема у наслідок злиття за рішенням органів виконавчої влади цілісних майнових комплексів підприємств різних форм власності або окремих структурних підрозділів цих підприємств.”
В ході передприватизаційної підготовки комісією було досліджено наявність і розмір державної частини в майні Черкаського УМБ з моменту створення, тобто з 01 січня 1986 року до 2002 року, тобто на початок приватизації, і встановлено державну частку в майні Черкаського УМБ у розмірі 19, 9%. В подальшому не відбувалось змін в майні, здатних вплинути на розмір часток держави та недержавних засновників.
Зазначене підтверджується також листом БО “Облагробуд” від 07 серпня 2002 року № 287, в якому зазначено, що “... управління механізації будівництва створено шляхом обєднання державного майна і майна міжгосподарських організацій”
Отже, з моменту створення і до моменту приватизації Черкаське УМБ мало статус підприємства з державною часткою у статутному фонді.
Наказом Фонду державного майна України № 1020 від 07 серпня 1995 року затверджений Порядок відчуження засобів виробництва, що є державною власністю (далі –Порядок), яке діяло на дане укладення договору.
Порядок розроблено відповідно, зокрема, до Державної програми приватизації майна державних підприємств пункт 1.5. розділу1 Державної програми поділяє об”єкти приватизації на групи. Група Е включає в себе підприємства, що мають частки (паї, акції), які належать державі у майні підприємств із змішаною формою власності. Тобто, дія Порядку поширюються і на підприємства із змішаною формою власності.
Відповідно до п..6 зазначеного Положення, у разі відчуження шляхом продажу загальнодержавного майна рішення приймається безпосередньо підприємством. При цьому дозвіл на продаж дає орган державного управління, уповноважений управляти майном, що належить до загальнодержавної власності або Фонд державного майна України, при умові обов”язкового погодження з відповідним міністерством (відомством).
Заперечення відносно того, що державна частка не була виділена в натурі на момент продажу не є доречним у зв”язку із тим, що бухгалтерський облік підприємства не ведеться по об”єктах власності (окремий рахунок –державне майно, окремий рахунок –недержавне майно) і наявність державної частки в майні підприємства передбачає необхідність одержання дозволу власника на продаж майна. Тому вищевказане Положення і передбачає необхідність 2-х рішень у разі відчуження майна: самого підприємства (як власника майна в частці недержавній) і органу, що управляє державною часткою (Фонду державного майна України, чи його відділення.
Компанія “Лік” не надала доказів наявності дозволу на реалізацію органу, що управляє державною власністю. Не встановлено таких доказів і судом
На підставі викладеного, договір купівлі-продажу від 11 травня 1998 року, відповідно до ст.. 48 ЦК УРСР є недійсним з тих підстав, що при його укладенні не було додержано норм законодавства, яке регламентує порядок продажу майна, що належить до державної власності.
Відповідно до п.9 Положення про управління механізації будівництва Черкаського “Облагробуду”, що діяло на момент продажу майна, його вищим органом управління було БО “Облагробуд”. Також, п.п. 10,11 передбачено, що посадові особи управління механізації призначаються та звільняються теж БО “Облагробуд”. Пункт 4 Положення зазначає, що Управління механізації будівництва безпосередньо підчиняється БО “Облагробуд”. Тому Черкаське УМБ є структурним підрозділом БО “Облагробуд”.
Постановою БО “Облагробуд” № 13 від 16 квітня 1998 року Черкаському УМБ надано дозвіл реалізувати будівлі гаража по вул. Сурікова,12. Отже Черкаське УМБ отримало дозвіл вищестоячої організації лише на продаж “будівлі гаража”, а дозволу на продаж “кузні та складу” отримано не було.
Відповідно ст.. 63 ЦК УРСР та ч.2 п.9 Роз”яснення арбітражного суду України № 02-5/111 від 12 березня 1999 року “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними”, підписання особою (органом юридичної особи) угоди без відповідних повноважень, а також з порушенням наданих їй повноважень може, відповідно до ст. 48 ЦК УРСР бути підставою для визнання укладеної угоди недійсної як такої, що не відповідає вимогам закону.
Отже, в частині продажу кузні та доповнення без дати і номеру до договору не відповідає також чинному на той же час законодавству України.
Керуючись ст. ст. 49,82 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні первісного позову відмовити повністю.
Зустрічний позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 11 травня 1998 року та додатки до нього з моменту їх укладення.
Стягнути з Малого приватного підприємства “Лізингова-іноваційна компанія “Лік”, м. Черкаси, вул. Смілянська,149, код 21384269 на користь Відкритого акціонерного товариства “Черкаське управління механізації будівництва”, м. Черкаси, вул. Сурікова, 12 код 01352669 - 85 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
СУДДЯ В.А. ШВИДКИЙ
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2006 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 8498 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Андрейцева Г.М.
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні