Справа № 462/997/17
провадження 1-кс/462/2502/19
У Х В А Л А
16 жовтня 2019 року Залізничний районний суд м.Львова у складі головуючої судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львова заяву судді Залізничного районного суду м.Львова ОСОБА_3 про самовідвід,
В С Т А Н О В И В:
09 жовтня 2019 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями ОСОБА_3 для розгляду передано заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 про відвід судді ОСОБА_6 , який здійснює судове провадження у кримінальному провадженні № 12016140004673 за обвинувальним актом відносно ОСОБА_4 про обвинувачення у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.191, ч.3 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.
Суддя ОСОБА_3 , заявив самовідвід, свою заяву обґрунтовує тим, що він брав участь, як слідчий суддя, під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №12016140004673, розглядаючи як клопотання сторони обвинувачення, так і скарги, відводи сторони захисту.
Вичерпний перелік підстав для відводу судді визначенийст. 75 КПК України, відповідно до якої суддя не може брати участь у кримінальному провадженні: 1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; 2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; 3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості; 5) у випадку порушення встановленого частиною третьоюстатті 35 цього Кодексупорядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
Стаття 76 КПК України визначає випадки недопустимості повторної участі судді у кримінальному провадженні, що згідно вимог ч.1 ст.80 КПК України є підставою для самовідводу.
Так, відповідно до ч.1 ст,76 КПК України суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участі у цьому ж провадженні в суді першої, апеляційної і касаційної інстанцій.
Згідно з п.12 висновку №1 (2001) Консультативної ради європейських судів для Комітету Міністрів Ради Європи про стандарти незалежності судових органів і незмінності суддів при винесенні судових рішень, у відношенні сторін в судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, тобто вільними від будь-яких зав`язків, упередженості, які впливають або можуть сприйматися як такі, що впливають на здатність судді приймати незалежне рішення. Значення цього принципу виходить далеко за конкретні інтереси визначеної сторони в якому-небудь спорі. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки зі сторони сторін в конкретному розгляді, але і зі сторони суспільства в цілому. І суддя повинен бути не тільки реально вільним від будь-якого невідповідного зв`язку, упередженості або впливу, але він повинен бути вільним від цього і в очах розумного спостерігача. Інакше довіру до незалежної судової влади буде підірвано.
У п. 84 Коментаря до Банголорських принципів поведінки суддів, розроблених управлінням Організації Об`єднаних Націй по наркотиках та злочинності, зазначається, що критерієм для відводу є внутрішня позиція судді, хоча вона і оцінюється з точки зору розумного спостерігача. У цьому розумінні часто цитуєма думка про те, що «правосуддя повинно сприйматися як досконале», не може бути відокремлена від критерію, який стосується обґрунтованої підозри в упередженості.
У рішенні ЄСПЛ в справі «Мироненко та Мартиненко проти України» (№4785/02с від 10.03.2010 року) прийшов до висновків, що застосовуючи об`єктивний критерій, слід з`ясувати, чи існують, окрім самої поведінки судді, певні факти, які можуть служити підставою для сумніву в його безсторонності. Тобто при визначенні наявності у відповідній справі законних підстав сумніватися в безсторонності певного судді позиція особи, про яку йдеться, має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальне значення при цьому матиме можливість вважати такі сумніви об`єктивно обґрунтованими (див. згадане вище рішення у справі Веттштайна (Wettstein), п. 44, та рішення у справі "Феррантеллі та Сантанджело проти Італії" (Ferrantelli and Santangelo v. Italy), рішення від 7 серпня 1996 року, Reports 1996-III, с. 951-952, п. 58).
Беручи до уваги, що суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участь не лише в розгляді обвинувального акта, а за змістом вказаної норми, - взагалі не може брати участь у цьому ж провадженні в суді першої інстанції, тому для уникнення сумнівів в учасників судового провадження в об`єктивності та неупередженості судді ОСОБА_3 при розгляді заяви про відвід судді ОСОБА_6 вважаю, що заява про самовідвід судді ОСОБА_3 підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 75, 80, 81 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Заяву судді Залізничного районного суду м. Львова ОСОБА_3 про самовідвід - задовольнити.
Відвести суддю Залізничного районного суду м. Львова ОСОБА_3 від розгляду заяви про відвід судді ОСОБА_6 .
Справу передати на розгляд іншому судді.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2023 |
Номер документу | 85002141 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Залізничний районний суд м.Львова
Румілова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні