Ухвала
від 14.11.2019 по справі 520/3904/19
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 520/3904/19

Провадження № 2-о/520/134/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2019 року

Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Луняченка В.О. ,

за участю : секретаря судового засідання Нефедової Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 АДРЕСА_1 ) про встановлення факту постійного проживання за участю заінтересованої особи Одеської міської ради ( код ЄДРПОУ 26597691),-

ВСТАНОВИВ:

25.02.2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду в порядку окремого провадження з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити факт її постійного проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.

Заява мотивована тим, що вона є матір`ю ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на момент смерті мешкав разом нею за адресою: АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно,спадкоємцем якого є заявник, яка вважає, що вступила у спадщину, оскільки син до моменту смерті мешкав разом із нею, однак оформити належним чином права на спадщину не має змоги, що зумовило її звернення до суду з вимогою щодо встановлення факту її постійного проживання разом із сином спадкодавцем ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.

До судового засідання представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Дідич Є.В. надав заяву, в якій вимоги щодо встановлення факту, що має юридичне значення для ОСОБА_1 , а саме факту її постійного проживання разом із сином на час відкриття спадщини, підтримав в повному обсязі та просить їх задовольнити, а також просить розглядати справу за його та заявника відсутності.

Представник заінтересованої особи Одеської міської ради в судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.

Судом з`ясовано усі обставини на які посилається заявник та досліджено докази, якими він їх обґрунтовує.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

У відповідності до ч. 1ст. 293 ЦПК України , окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Встановлення факту проживання однією сім`єю необхідно заявнику для оформлення права власності на спадкове майно,тобто цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника - право на оформлення спадкових прав.

Так судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 27.12.1969 року Київським рай бюро РАГС м.Одеси, що міститься на аркуші справи 11, з якого також вбачається, що ОСОБА_3 , є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_3 23.08.1975 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та після одруження має прізвище ОСОБА_6 , про що свідчить свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_4 , копія якого міститься в матеріалах справи на аркуші 12.

ОСОБА_4 після одруження з ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 , змінив прізвище ОСОБА_8 на прізвище ОСОБА_9 , що вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя ( а.с. 6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що відображено у свідоцтві про смерть останнього серії НОМЕР_5 , копія якого міститься на аркуші справи 5.

Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, спадкоємцем якої є заявник ОСОБА_1 , яка мешкала разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 по день його смерті.

Як вбачається з довідки №3362 від 13.11.14 року заявник ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 9). Разом з нею за вказаною адресою без реєстрації з листопада 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено актом від 27.12.2018 року завіреним директором КП ЖКС Чорноморський ( а.с. 17).

За змістом ч. 6 ст. 29 ЦК України, фізична особа може мати кілька місць проживання.

Статтями 3, 6 Закону України Про свободу пересування та вільних вибір місця проживання в Україні передбачено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

За змістом частин 3, 5 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно Інструкції про вчинення нотаріальних дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004р. № 20/5, діючої на час відкриття спадщини, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом із спадкодавцем чи подали заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Доказом постійного проживання разом і спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом із спадкодавцем.

Згідно Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання, доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

У випадку, якщо спадкоємець фактично постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, проте у його паспорті відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання разом із спадкодавцем, а також відсутні докази, визначені Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на те, що заявник ОСОБА_1 , має зареєстроване місце мешкання за адресою : АДРЕСА_1 , що відображено у паспорті громадянина України серії НОМЕР_6 ( а.с.8) та у довідці про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб від 13.11.14 року, судом встановлено, що разом з нею як з матір`ю за адресою АДРЕСА_1 проживав її син ОСОБА_2 , який як ї заявник на праві спільної часткової власності є власником квартири АДРЕСА_2 (свідоцтво про право власності на житло від 23.08.2002 року видране Управлінням житлово- комунального господарства виконкому Одеської міської ради на підставі розпорядження від 23.08.2002 року за №172121). Факт проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 також підтверджено письмовими поясненнями свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , які відібрані адвокатом ОСОБА_12 В. адвокатського об`єднання Перша юридична консультація Малиновського району м.Одеси 13.11.2019 року, з яких вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 приїхав до матері на постійне місце мешкання з Росії у 2010 році та перевіз до матері свої речі. Оскільки він мав тяжке захворювання, ОСОБА_1 здійснювала за ним догляд, однак ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не подолавши хворобу.

Оскільки встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне Заявнику для оформлення спадщини, суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258,259, 263-265,268,273, 315-319, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 АДРЕСА_1 ) про встановлення факту постійного проживання за участю заінтересованої особи Одеської міської ради ( код ЄДРПОУ 26597691) .

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 паспорт серії НОМЕР_1 ) разом з спадкодавцем ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ), за адресою АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Луняченко В. О.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення14.11.2019
Оприлюднено01.12.2019
Номер документу85977147
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —520/3904/19

Постанова від 13.01.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Ухвала від 12.01.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Постанова від 17.06.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Макаренко Я.М.

Постанова від 17.06.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Макаренко Я.М.

Ухвала від 19.03.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Макаренко Я.М.

Ухвала від 05.03.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Ухвала від 12.02.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Постанова від 18.12.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Макаренко Я.М.

Постанова від 18.12.2019

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Макаренко Я.М.

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні