Постанова
від 25.11.2019 по справі 922/1992/19
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року

м. Київ

Справа № 922/1992/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Ткач І.В. - головуючий, Кондратова І.Д., Стратієнко Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2019

(головуючий суддя - Радіонова О.О., судді Зубченко І.В., Чернота Л.Ф.)

та ухвалу Господарського суду Харківської області від 27.06.2019

(суддя Бринцев О.В.)

у справі №922/1992/19

за позовом 1. ОСОБА_2 , 2. ОСОБА_3

до Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал"

про захист прав інтелектуальної власності, визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів,

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий виклад позовних вимог та заяви про забезпечення позову

1.1. У червні 2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" Харківської області (далі - НВК "Ліцей Професіонал") про захист прав інтелектуальної власності, визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів.

1.2. 27 червня 2019 року позивачки подали до суду заяву про забезпечення позову, в якій просили:

1) зупинити дію рішень позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" про: відсторонення директора ОСОБА_5 від виконання своїх обов`язків з 07.06.2019, виключення ОСОБА_5 з кола осіб, які мають право діяти без довіреності від імені Товариства та призначення тимчасово виконуючим обов`язки директора Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" Харківської області ОСОБА_6, оформлених протоком позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" від 07.06.2019 №07-06/19;

2) заборонити державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", в тому числі щодо зміни учасників, керівника, уповноважених осіб, місцезнаходження юридичної особи, зокрема внесення змін до установчих документів, перереєстрацію, реорганізацію, реєстрацію припинення діяльності, реєстрацію скасування існуючої редакції статуту, проводити передачу реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", щодо відчуження (продажу, дарування, передачу в оренду, оперативне управління, іпотеку тощо) нерухомого майна Товариства, а також вносити інші зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та заборонити реєстрацію будь-яких змін інших відомостей.

1.3. Вимоги заяви обґрунтовані наявністю підстав для вжиття заявлених позивачем заходів забезпечення позову, передбачених частиною другою статті 136 ГПК України, а саме тим, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у цій справі та ефективний захист і поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачів, за захистом яких вони звернулися до суду.

Позивачки посилаються на те, що учасник НВК "Ліцей Професіонал" ОСОБА_7 , володіючи часткою в статутному капіталі в розмірі 5,37%, підробив протокол загальних зборів учасників НВК "Ліцей Професіонал" від 07.06.2019 №07-06/19. Спірним рішенням загальних зборів відсторонено ОСОБА_5 від виконання обов`язків директора НВК "Ліцей Професіонал" та призначено виконуючим обов`язків директора ОСОБА_6

Невжиття заявлених заходів забезпечення позову, за твердженням позивачок, може призвести до вчинення відповідачем подальших реєстраційних дій щодо НВК "Ліцей Професіонал" та подальшого відчуження майна іншим особам, що може істотно ускладнити чи унеможливити виконання в майбутньому рішення суду. Отже, позивачки стверджують, що не зможуть захистити свої порушені права в межах одного цього судового провадження за їх позовом без нових звернень до суду.

Згідно з доводами заявниць, заявлені ними заходи забезпечення позову є обґрунтованими, адекватними, відповідають позовним вимогам та не порушують збалансованості інтересів сторін.

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій, та змісту судових рішень, ухвалених у справі

2.1. Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та статуті НВК "Ліцей Професіонал" засновниками НВК "Ліцей Професіонал" є:

- ОСОБА_7 - розмір внеску до статутного фонду 177 788,44 грн (5,37%);

- ОСОБА_2 - розмір внеску до статутного фонду 363 227,75 грн (10,97%);

- ОСОБА_9 - розмір внеску до статутного фонду 20 526,01 грн (0,62%);

- ОСОБА_3 - розмір внеску до статутного фонду 408 631,22 грн (12,35%);

- Спаулдінг- ОСОБА_10 - розмір внеску до статутного фонду 1 640 000,00 грн (49,54%) та

- ОСОБА_11 - розмір внеску до статутного фонду 700 000,00грн. (21,15%).

2.2. Згідно з доводами позивачок загальні збори НВК "Ліцей Професіонал", оформлені протоколом від 07.06.2019 №07-06/19, є недійсними, оскільки проведені з порушенням ст.29 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", якою унормовано, що кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників.

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 стверджують, що 10.06.2019 їм стало відомо, що ОСОБА_7 самовільно без фактичного проведення загальних зборів учасників НВК "Ліцей Професіонал", володіючи часткою у статутному капіталі товариства у розмірі 5,37% підробив протокол загальних зборів учасників, у якому зазначив неправдиві обставини та зафіксував рішення, які не були прийняті учасниками товариства. Такими діями було грубо порушено права позивачок на участь в управлінні товариством, обрання виконавчого органу товариства, тощо. Крім того, без відома позивачок та їх участі були проведені зміни директора НВК "Ліцей Професіонал".

Позивачки не отримували жодних повідомлень про скликання та проведення загальних зборів, що відбулися 07.06.2019, участі у зборах не брали, за будь-які рішення про відсторонення ОСОБА_5 і призначення іншого керівника - не голосували, жодного протоколу не складали і не підписували.

Позивачки стверджують, що заявлені ними заходи забезпечення позову забезпечать нормальну діяльність товариства, виконання своїх зобов`язань, уникнення порушення прав третіх осіб, у тому числі батьків і дітей, які навчаються у навчальному закладі, забезпечать нормальне функціонування погодженого з контролюючим органом виконавчого органу, підготовки ліцею до нового навчального року у встановлені діючим законодавством строки на весь час розгляду і вирішення майбутнього господарського спору у суді.

2.3. Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.06.2019 у справі №922/1992/19 заяву позивачів про забезпечення позову задоволено.

Зупинено дію рішень позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" про: відсторонення директора ОСОБА_5 від виконання своїх обов`язків з 07.06.2019, виключення ОСОБА_5 з кола осіб, які мають право діяти без довіреності від імені Товариства та призначення тимчасово виконуючим обов`язки директора Товариства з обмеженою НВК "Ліцей Професіонал" ОСОБА_6 , оформлених протоком позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" від 07.06.2019 №07-06/19.

Заборонено державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", в тому числі щодо зміни учасників, керівника, уповноважених осіб, місцезнаходження юридичної особи, зокрема внесення змін до установчих документів, перереєстрацію, реорганізацію, реєстрацію припинення діяльності, реєстрацію скасування існуючої редакції статуту, проводити передачу реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", щодо відчуження (продажу, дарування, передачу в оренду, оперативне управління, іпотеку тощо) нерухомого майна Товариства, а також вносити інші зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та заборонити реєстрацію будь-яких змін інших відомостей.

2.4. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2019 ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.

2.5. Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суди зазначили, що оскільки предметом позову є визнання недійсними рішень загальних зборів НВК "Ліцей Професіонал", заходи забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення загальних зборів та у вигляді заборони вчинення реєстраційних дій до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо НВК "Ліцей Професіонал", є такими, що відповідають вимогам розумності, адекватності, збалансованості інтересів та вимогам щодо наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги. Вжиті заходи забезпечення позову спроможні забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову.

2.6. Щодо зупинення дії спірних рішень загальних зборів суд першої інстанції вказав, що вжиті заходи забезпечення позову з одного боку спрямовані на забезпечення функціонування відповідної юридичної особи, в тому числі на забезпечення безперервності навчального процесу, недопущення порушень прав третіх осіб (учнів НВК "Ліцей Професіонал"), а з іншого боку - зазначений вид та спосіб забезпечення позову не є суттєвими обмеженнями для НВК "Ліцей Професіонал" та інших учасників судового процесу, оскільки не має наслідком повного припинення їх господарської діяльності, жодним чином не заважає веденню ними власної звичайної господарської діяльності, не призводить до погіршення стану належного НВК "Ліцей Професіонал" майна чи зниження його вартості, а також не позбавляє можливості виконання зупиненого рішення загальних зборів у разі, якщо в подальшому буде відмовлено в позові. Суд апеляційної інстанції з такими висновками погодився.

2.7. Такий спосіб забезпечення позову як заборона вчинення реєстраційних дій прямо передбачений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Отже, суди дійшли висновку, що такий захід забезпечення як заборона здійснювати реєстраційні дії стосовно ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" має очевидний зв`язок з предметом спору у цій справі.

2.8. Про обґрунтованість та необхідність вжиття заходів забезпечення позову, за висновками судів, свідчать також надані позивачками докази, зокрема витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №12019220490002728 від 11.06.2019, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України щодо перешкоджання здійсненню невстановленими особами господарської діяльності НВК "Ліцей Професіонал" шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів щодо дійсності проведення зборів засновників.

2.9. Таким чином, за висновком судів, невжиття заходів забезпечення позову унеможливить збереження становища, існуючого станом на час розгляду справи. Такі обставини можуть призвести до втрати НВК "Ліцей Професіонал" наявного у нього майна та відповідного знецінювання корпоративних прав його учасників, що з урахуванням загальної економічної кризи означають наявність очевидної небезпеки заподіянню шкоди правам та інтересам позивачок. Захист цих прав може стати неможливим без прийняття зазначених заходів забезпечення, та для відновлення прав позивачів необхідні будуть значні зусилля та витрати.

3. Стислий виклад вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи

3.1. Не погоджуючись з вищезазначеними ухвалою та постановою, ОСОБА_12 , яка залучена Господарським судом Харківської області на підставі ухвали від 10.10.2019 до участі у справі як третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача, звернулася до суду з касаційною скаргою. У скарзі просить ухвалу Господарського суду Харківської області від 27.06.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2019 скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні заяви про забезпечення позову.

3.2. В обґрунтування зазначених вимог скаржниця зазначає таке.

3.2.1. Судові рішення не містять мотивів щодо наявності правового зв`язку між заявленими позовними вимогами про визнання недійсними рішень загальних зборів та заходом забезпечення - заборона державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проводити будь-які реєстраційні дії щодо ТОВ НВК "Ліцей Професіонал".

Результатом виконання спірного рішення загальних зборів може бути лише реєстраційна дія щодо внесення відомостей про керівника ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" та жодних інших можливостей реєстраційних дій з боку державних реєстраторів на його виконання не передбачено. Натомість, суди попередніх інстанцій проігнорували зазначену обставину та вжили заходів забезпечення позову шляхом заборони всім державним реєстраторам проводити фактично будь-які реєстраційні дії щодо ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" та його майна.

Тобто суди фактично вийшли за межі можливого обсягу заходів забезпечення позову та безпідставно зробили висновок, що у цьому випадку необхідно заборонити всі реєстраційні дії щодо ТОВ НВК "Ліцей Професіонал".

Отже, на думку скаржниці, застосовані судами заходи забезпечення позову не відповідають обсягу заявлених позовних вимог та є значно ширшими ніж вказані вимоги, що є незаконним та таким, що суперечить меті забезпечення позову.

3.2.2. Суд першої інстанції не навів доказів, якими підтверджується необхідність вжиття саме таких заходів забезпечення позову. Отже, правові підстави для вжиття заходів забезпечення у розумінні ст.ст.137-139 ГПК України не доведені.

3.2.3. Заборона здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" не стосується предмета спору та може призвести до втручання у діяльність товариства, що суперечить нормам діючого законодавства та принципам правосуддя.

Відповідно до ч.10 ст.137 ГПК України заходи забезпечення позову не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства. Проте внаслідок ухвалення судових рішень, які оскаржуються, управління товариством здійснює особа, яка втратила довіру учасників, які володіють переважною часткою, та мають право відсторонити директора від виконання обов`язків.

3.2.4. Забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення загальних зборів учасників ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" є вирішенням справи по суті, оскільки позовні вимоги і заходи забезпечення позову є тотожними, що не допускається в силу вимог ч.11 ст.137 ГПК України.

3.3. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" заперечує проти доводів та вимог касаційної скарги та просить залишити її без задоволення, а ухвалу та постанову, що оскаржуються, - без змін.

Відповідач вважає, що судові рішення судів попередніх інстанцій законні, обґрунтовані, ухвалені з повним дослідження усіх обставин та з дотриманням норм процесуального права.

3.4. Позивачки також подали відзив на касаційну скаргу ОСОБА_13 - ОСОБА_10 , у якому просять залишити її без задоволення, а судові рішення, що оскаржуються, - без змін.

Позивачки акцентують увагу на тому, що про обґрунтованість вжиття заходів забезпечення позову свідчать надані разом з позовом докази, зокрема витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо порушеного кримінального провадження №12019220490002728 від 11.06.2019.

Вважають, що в ухвалі та постанові, які оскаржуються, детально, з посиланням на норми чинного законодавства обґрунтовано необхідність застосування заявлених заходів забезпечення позову. Твердження скаржниці про відсутність мотивів застосування заходів забезпечення не містить жодного підґрунтя та спростовується змістом ухвалених у справі судових рішень.

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 стверджують, що у разі незастосування заходів забезпечення до винесення рішення у справі, ТОВ НВК "Ліцей Професіонал" втратило б кошти на своїх рахунках, працівникам не виплачувалась би заробітна плата, не були б зараховані учні перших класів, будівлі НВК "Ліцей Професіонал" були б передані в оренду іншим комерційним організаціям.

Доводи скаржниці про відсутність мотивів щодо наявності правового зв`язку між заявленими позовними вимогами та заходами забезпечення позову, а також відсутність доказів спростовуються змістом ухвалених у справі судових рішень.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

5.1. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

5.1.1. Відповідно до частини 1 ст. 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

5.1.2. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. (ч.2 ст.300 Господарського процесуального кодексу України).

5.1.3. Касаційні скарги на ухвали судів першої чи апеляційної інстанції розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення суду першої інстанції, постанови суду апеляційної інстанції (ч.3 ст.304 ГПК України).

5.2. Щодо суті касаційної скарги

5.2.1. Предметом касаційного перегляду є ухвала та постанова судів попередніх інстанцій, якими задоволено заяву позивача про забезпечення позову.

Тобто предметом розгляду є питання наявності правових підстав для вжиття заходів до забезпечення позову у цій справі.

5.2.2. Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи позивача, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судового рішення у випадку задоволення позову.

За змістом частини 2 ст. 136 ГПК України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду .

Обґрунтування необхідності забезпечення позову полягає у доказуванні обставин, з якими пов`язано вирішення питання про забезпечення позову.

Отже, у вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості, адекватності та співмірності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу ; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги ; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.

5.2.4. Одним із принципів господарського судочинства є диспозитивність, суть якого визначена у ст.14 ГПК України та полягає в тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Отже, враховуючи загальні вимоги, передбачені статтею 73 Господарського процесуального кодексу України, обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову та їх оцінка судами з належним відображенням у судових рішеннях висновків здійсненої оцінки.

Оскільки у цій справі предметом позову є немайнові вимоги, зокрема про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників відповідача, судове рішення у разі задоволення яких не вимагатиме примусового виконання, то для задоволення клопотання позивачок про забезпечення позову суди повинні були дослідити наявність такої підстави для вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачок, за захистом яких вони звернулися до суду. Тобто має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявлених заходів забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивачки не зможуть їх захистити в межах одного цього судового провадження за їх позовом без нових звернень до суду.

5.2.5. Частина 1 ст.137 ГПК України не містить вичерпного переліку заходів, якими може бути забезпечений позов у справі. Так, згідно з п.10 ч.1 цієї статті позов забезпечується іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1 - 9 цієї частини.

Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суди зупинили дію рішень позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", оформлених протоком від 07.06.2019 №07-06/19.

Проаналізувавши зміст ухвалених у цій частині судових рішень, Суд вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій здійснено належну оцінку обґрунтованості доводів заявниць про необхідність вжиття цих заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості та адекватності вимог позивачок щодо забезпечення позову і забезпечення збалансованості інтересів сторін спору. Так, в ухвалі та постанові, що переглядаються, суди дослідили доводи позивачок, надали оцінку доказам, поданим у підтвердження існування обставин, якими вони обґрунтовують свою заяву в цій частині, та належним чином мотивували свої судові рішення.

Посилання скаржниці у касаційній скарзі на те, що вжиття цих заходів забезпечення є тотожним задоволенню заявлених позовних вимог є помилковим, оскільки, як правильно зазначив суд апеляційної інстанції, обрані позивачками заходи забезпечення позову не є тотожними. Вжиття заявлених заходів забезпечення позову не зумовлює жодним чином фактичного вирішення спору по суті, оскільки спрямоване виключно на збереження існуючого становища до прийняття рішення у цій справі, зупинення носить тимчасовий характер, не скасовує його, а спрямоване виключно на ефективний захист порушених прав та інтересів позивачок у випадку задоволення позову.

5.2.6. Щодо застосування судами попередніх інстанцій заходів забезпечення позову у вигляді заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводити реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", в тому числі щодо зміни учасників, керівника, уповноважених осіб, місцезнаходження юридичної особи, зокрема внесення змін до установчих документів, перереєстрацію, реорганізацію, реєстрацію припинення діяльності, реєстрацію скасування існуючої редакції статуту, проводити передачу реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", щодо відчуження (продажу, дарування, передачу в оренду, оперативне управління, іпотеку тощо) нерухомого майна Товариства, а також вносити інші зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та заборонити реєстрацію будь-яких змін інших відомостей , Суд зазначає таке.

Відповідно до п.4 ч. 5 ст.137 ГПК України не допускається забезпечення позову у спорах, що виникають з корпоративних відносин, шляхом заборони здійснювати органам державної влади, органам місцевого самоврядування, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб покладені на них згідно із законодавством владні повноваження, крім заборони приймати конкретні визначені судом рішення, вчиняти конкретні дії, що прямо стосуються предмета спору.

Як вже зазначалося вище, предметом спору у цій справі є визнання недійсними рішень загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" про відсторонення директорки, виключення її з переліку осіб, які мають право діяти без довіреності від імені відповідача та призначення тимчасово виконуючим обов`язки нового керівника Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал". Спірні рішення оформлені протоколом від 07.06.2019 №07-06/19.

Тобто рішення позачергових загальних зборів учасників відповідача стосуються виключно питання зміни виконавчого органу Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал". Натомість суди попередніх інстанцій задовольнили вимоги позивачок щодо заборони проводити державну реєстрацію будь-яких відомостей стосовно відповідача, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та щодо відомостей про його нерухоме майно, які відображені у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Суд касаційної інстанції вважає такі вимоги позивачок необґрунтованими та безпідставними, а висновки судів попередніх інстанцій помилковими та такими, що не відповідають приписам зазначеного вище п.4 ч.5 ст.137 ГПК України.

Право відповідача на звернення до уповноважених осіб за вчиненням реєстраційних дій щодо майна Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" чи зміни відомостей про юридичну особу (не пов`язаних зі зміною керівника та уповноважених осіб за спірним рішенням) не стосується предмета спору у цій справі та не може бути обмежено судами.

Висновки судів попередніх інстанцій про те, що невжиття заходів забезпечення може призвести до втрати НВК "Ліцей Професіонал" наявного у нього майна та відповідного знецінювання корпоративних прав його учасників, що з урахуванням загальної економічної кризи означає наявність очевидної небезпеки заподіянню шкоди правам та інтересам позивачок є безпідставними, зважаючи на таке.

По-перше, матеріали справи не містять доказів, поданих позивачками, аналіз та оцінка яких дозволила б судам дійти таких висновків, по-друге, зазначені висновки про знецінення корпоративних прав жодним чином не пов`язані з предметом спору у цій справі, яким є визнання недійсним рішення загальних зборів учасників відповідача про зміну директора Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал".

Спаулдінг- ОСОБА_10 правильно зазначає, що результатом виконання спірного рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" може бути лише внесення відповідних записів про керівника та уповноважених осіб відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Натомість суди цього не врахували та фактично заборонили вчинення будь-яких реєстраційних дій щодо Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" та його нерухомого майна, тоді як заходи забезпечення у цій справі могли стосуватися лише спірних рішень загальних зборів учасників відповідача, які стосуються зміни керівника Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" та оформлені протоколом від 07.06.2019 №07-06/19.

Законодавець у ч.10 ст.137 ГПК України унормував, що заходи забезпечення позову не повинні порушувати прав інших акціонерів (учасників) господарського товариства.

Отже, вжиті судами заходи забезпечення позову у вигляді заборони державним реєстраторам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" та його нерухомого майна є неспівмірними із заявленими позовними вимогами.

Заявлені позивачками заходи забезпечення позову, які не стосуються предмета спору у цій справі (визнання недійсними рішень загальних зборів учасників відповідача від 07.06.2019), є неналежними, оскільки жодним чином не забезпечують виконання у подальшому судового рішення у випадку задоволення позову, а також не можуть істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивачок.

Таким чином, висновки судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для вжиття заявлених позивачками заходів забезпечення позову, які не стосуються предмета спору у справі, є помилковими та необґрунтованими.

6. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

6.1. Згідно з пунктом 3 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.

6.2. Частинами першою та другою статті 311 ГПК України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.

6.3. За вказаних вище у розділі 5 цієї постанови обставин ухвала місцевого господарського суду та постанова суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню в частині вжиття судом заходів забезпечення позову шляхом заборони вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал" та його нерухомого майна з ухваленням нового рішення про відмову позивачкам у задоволенні заяви про забезпечення позову в цій частині та задоволення заяви позивачок про заборону вчиняти реєстраційні дії щодо зміни керівника та уповноважених осіб відповідача на підставі спірних рішень позачергових загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" від 07.06.2019.

Керуючись статтями 136, 137, 300, 301, 304, 308, 311, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2019 та ухвалу Господарського суду Харківської області від 27.06.2019 у справі №922/1992/19 в частині задоволення заяви позивачок про забезпечення позову у вигляді заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", в тому числі щодо зміни учасників, керівника, уповноважених осіб, місцезнаходження юридичної особи, зокрема внесення змін до установчих документів, перереєстрацію, реорганізацію, реєстрацію припинення діяльності, реєстрацію скасування існуючої редакції статуту, проводити передачу реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", щодо відчуження (продажу, дарування, передачу в оренду, оперативне управління, іпотеку тощо) нерухомого майна Товариства, а також вносити інші зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та заборонити реєстрацію будь-яких змін інших відомостей скасувати.

3. Ухвалити в цій частині нове рішення, яким заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково.

Заборонити державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" Харківської області (код ЄДРПОУ 21229505) щодо зміни керівника та уповноважених осіб Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" Харківської області на підставі рішень позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Харківський приватний навчально-виховний комплекс "Ліцей Професіонал" Харківської області, оформлених протоколом від 07.06.2019 №07-06/19.

4. У задоволенні заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про заборону державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб`єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводити реєстраційні дії відносно Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", в тому числі щодо зміни учасників, місцезнаходження юридичної особи, зокрема внесення змін до установчих документів, перереєстрацію, реорганізацію, реєстрацію припинення діяльності, реєстрацію скасування існуючої редакції статуту, проводити передачу реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю НВК "Ліцей Професіонал", щодо відчуження (продажу, дарування, передачу в оренду, оперативне управління, іпотеку тощо) нерухомого майна Товариства, а також вносити інші зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та заборонити реєстрацію будь-яких змін інших відомостей відмовити.

5. В решті постанову Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2019 та ухвалу Господарського суду Харківської області від 27.06.2019 у справі №922/1992/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І . Ткач

Судді І. Кондратова

Л. Стратієнко

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення25.11.2019
Оприлюднено03.12.2019
Номер документу86034126
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1992/19

Ухвала від 20.11.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 15.11.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Рішення від 03.12.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Постанова від 25.11.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Ухвала від 12.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Ухвала від 07.11.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

Ухвала від 24.10.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 10.10.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Львов Б.Ю.

Ухвала від 10.10.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Бринцев О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні