ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2019 року м. Дніпро Справа № 908/2532/16
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Вечірко І.О. (доповідач)
судді Кузнецов В.О., Чередко А.Є.
секретар Манчік О.О.
за участю:
від скаржника: Візіренко Ж.С., адвокат;
від ТОВ "Челсі-2018": Працевитий Г.О., адвокат;
ліквідатор: Загрія Р.О., арбітражний керуючий;
від ТОВ "СП" Регіональний аукціонний центр": Ременюк І.М., керівник
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну
скаргу Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України"
на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 24.09.2019 року (повний текст складено 30.09.2019 року)
у справі № 908/2532/16 (суддя - Ніколаєнко Р.А., м. Запоріжжя)
за позовом Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія", м. Запоріжжя;
ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія" арбітражного керуючого Загрія Романа Олеговича, м. Запоріжжя;
Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване підприємство "Регіональний аукціонний центр" в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізоване підприємство "Регіональний аукціонний центр" у м. Запоріжжя, м. Запоріжжя;
Товариства з обмеженою відповідальністю "Челсі-2018", м. Запоріжжя
про визнання результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника недійсним
в межах справи про
банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія", м. Запоріжжя
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст ухвали суду першої інстанції.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.09.2019 року відмовлено в задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія" (протокол про проведення аукціону № 26/04/19 від 26.04.2019 року) недійсними.
2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи учасників справи.
Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Запорізької області від 24.09.2019 року, заяву Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання результатів аукціону з продажу майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія" недійсними задовольнити в повному обсязі, судові витрати покласти на відповідачів.
2.1. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга мотивована тим, що:
- ухвала суду першої інстанції постановлена з грубими порушеннями норм матеріального та процесуального права;
- беручи до уваги, що позивач є заставним кредитором у даній справі та з метою того, щоб заставне майно не було продано за безцінь, а вимоги кредиторів залишились не погашеними, Банк надав згоду ліквідатору на реалізацію майна на обмежувальних умовах, а саме встановити початкову вартість реалізації заставного майна банкрута на другому повторному аукціоні на рівні 1 661 132,80 грн. (без урахування ПДВ) та можливість зниження початкової вартості реалізації заставного майна в ході другого повторного аукціону, але не нижче діючої заставної вартості, яка становить 970 560,00 грн. Дана згода на реалізацію майна на другому повторному аукціоні висловлена в листі АТ "Укрексімбанк" № 015-238554 від 20.03.2019 року. 21.03.2019 року ухвалою Господарського суду Запорізької області клопотання ліквідатора ТОВ "Будспеціндустрія" арбітражного керуючого Загрія Р.О. про надання згоди на продаж нерухомого майна боржника, яке знаходиться в іпотеці АТ "Укрексімбанк", на других повторних торгах (аукціоні) залишено без задоволення. Всупереч вимогам закону та з грубим порушенням прав та охоронюваних інтересів заставного кредитора 26.04.2019 року був проведений другий повторний аукціон з продажу заставного майна банкрута. Згідно протоколу з проведення аукціону з продажу майна нерухоме майно реалізовано за 249 169,75 грн. Переможцем визнано ТОВ "Челсі-2018". Ліквідатором в ході оспорюваного аукціону було реалізовано майно, яке є предметом забезпечення вимог АТ "Укрексімбанк" без надання згоди заставного кредитора та суду на 85 % знижки, практично за безцінь, від початкової вартості заставного майна, вказаної в оголошенні про проведення аукціону. Таким чином проведення аукціону, а також подальше укладення відповідних договорів за результатами аукціону відбулось із грубим порушенням норм чинного законодавства, передбачених частиною 4 статті 42 Закону про банкрутство, що призвело до порушення прав заставного кредитора;
- доводи Банку та надані документи в підтвердження його вимог не були прийняті судом першої інстанції до уваги, що призвело до неможливості для кредитора отримати в повному обсязі задоволення своїх законних вимог.
2.2. Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Челсі-2018" просить апеляційну скаргу відхилити. Посилається на те, що перед прийняттям рішення щодо участі в аукціоні, представником Товариства було проаналізовано єдиний державний реєстр судових рішень, в тому числі ухвалу суду від 21.03.2019 року у справі № 908/2532/16 про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія", якою було відмовлено в наданні згоди ліквідатору на проведення аукціону з продажу майна боржника в зв'язку з фактичною відсутністю необхідності надання такої згоди судом, оскільки надання згоди на ціну продажу майна банкрута необхідне виключно на початкову вартість такого майна, а не на кожні окремі торги. Враховуючи, що Банком (кредитором) вказана ухвала суду не була оскаржена, що свідчить про згоду Банку на проведення аукціону без погодження оцінки на кожний окремий аукціон, керівництвом ТОВ "Челсі-2018" було прийнято рішення про участь в аукціоні. Звертає увагу, що ТОВ "Челсі-2018" стало переможцем аукціону з продажу лоту № 1, запропонувавши найвищу ціну за реалізоване майно у розмірі 249 169,75 грн. При цьому, початкова ціна становила 1 661 132,80 грн. без ПДВ, аукціон проводився з можливістю зниження початкової вартості доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір. Таким чином ТОВ "Челсі-2018" мало повне право на визначення вартості, яку воно готове було сплатити за майно, яке виставлене на аукціоні. Метою аукціону як способу реалізації є, передусім, відчуження майна банкрута за максимальною ціною, яку визначає ринок за умови прозорості та вільної конкуренції, тому початкову чи оціночну вартість майна можна розглядати лише як стартову ціну, яка із першим кроком аукціону втрачає своє значення. При цьому, початкова вартість майна на аукціоні ніяк не впливає на кінцеву ціну реалізації майна, оскільки під час торгів вона може бути як зменшена, так і збільшена. Тобто, ціна майна банкрута формується виходячи із стану майна, попиту та пропозиції, на які ліквідатор банкрута не має жодного впливу.
Ліквідатор ТОВ "Будспеціндустрія" арбітражний керуючий Загрія Р.О. у відзиві на апеляційну скаргу просить ухвалу Господарського суду Запорізької області від 24.09.2019 року залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Посилається на те, що ухвала суду першої інстанції прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства України, враховуючи всі фактичні обставини справи, в межах наданих повноважень, суд вірно застосував як норми матеріального, так і процесуального права.
ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" у відзиві на апеляційну скаргу просило відмовити в задоволенні апеляційної скарги в повному обсязі. Посилалось на те, що ухвала суду першої інстанції є законною, постановленою без порушень норм матеріального права, ґрунтується на фактичних обставинах справи. Доводи, викладені в апеляційній скарзі, про проведення прилюдних торгів з порушенням норм чинного законодавства матеріалами справи не підтверджуються.
3. Апеляційне провадження.
3.1. Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 28.10.2019 року (головуючий суддя - Вечірко І.О. (доповідач), судді - Кузнецов В.О., Чус О.В.) апеляційну скаргу прийнято до розгляду, розгляд справи призначено в судовому засіданні на 21.11.2019 року.
21.11.2019 року судове засідання не відбулось у зв'язку з відпусткою судді Чус О.В.
Після виходу на роботу судді Чус О.В. ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 25.11.2019 року розгляд апеляційної скарги призначено на 03.12.2019 року.
Через неможливість судді Чус О.В. продовжувати розгляд апеляційної скарги у зв'язку із перебуванням у відпустці, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені законом, розпорядженням керівника апарату суду від 03.12.2019 року призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів, за результатами якої для розгляду даної справи визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Вечірко І.О., судді - Кузнецов В.О., Чередко А.Є.
В судовому засіданні 03.12.2019 року представник скаржника надав пояснення в обґрунтування доводів апеляційної скарги, а ліквідатор та представники ТОВ "Челсі-2018" і ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" проти доводів апеляційної скарги заперечували.
3.2. Фактичні обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції.
В провадженні Господарського суду Запорізької області перебуває справа № 908/2532/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Будспеціндустрія", яке постановою від 24.10.2016 року визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Загрія Р.О.
31.05.2019 року Господарським судом Запорізької області отримано заяву ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" № 075-23/1021 від 29.05.2019 року про визнання недійсними результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.07.2019 року після усунення заявником первісно допущених недоліків, в тому числі щодо визначення процесуального складу учасників спору, в межах справи № 908/2532/16 про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія" прийнято до розгляду заяву позивача - ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" до відповідача-1 - ТОВ "Будспеціндустрія", відповідача-2 - ліквідатора ТОВ "Будспеціндустрія" арбітражного керуючого Загрія Р.О. та відповідача-3 - ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" в особі філії ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" у м. Запоріжжя про визнання недійсними результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника, відкрито провадження за заявою, ухвалено розглядати заяву за правилами загального позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.08.2019 року, в тому числі за клопотанням позивача залучено до участі у розгляді заяви в якості співвідповідача (відповідача-4) ТОВ "Челсі-2018" - переможця спірного аукціону.
Розглянувши позовну заяву ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання недійсними результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника в межах справи про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія", місцевий господарський суд ухвалою від 24.09.2019 року в її задоволенні відмовив.
3.3. Оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (частина 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (частина 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина 4).
Згідно із частиною 1 статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Апеляційний господарський суд при перегляді ухвали суду першої інстанції у даній справі застосовує правило дії процесуальної норми у часі, передбачене частиною 3 статті 3 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
До спірних правовідносин щодо продажу майна в межах ліквідаційної процедури ТОВ "Будспеціндустрія" підлягають застосуванню положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Предметом судового розгляду у даній справі є заява ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання недійсними результатів проведеного ТОВ "СП "Регіональний аукціонний центр" аукціону з продажу майна боржника.
Розглядаючи вимоги про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна боржника, господарський суд має системно застосовувати норми Закону, оцінюючи в цілому правомірність дій ліквідатора з обрання ним певних способів продажу майна боржника, правомірність формування ним складу майна, яке виставляється на продаж (як цілісного майнового комплексу, так і окремих лотів), дотримання ліквідатором вимог частини 3 статті 98 Закону щодо добросовісності та розсудливості, дотримання балансу інтересів боржника та кредиторів.
Правова природа продажу майна з публічних торгів дає підстави для можливості визнання торгів недійсними за правилами визнання недійсними правочинів (правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України у справі № 6-370цс16 від 29.06.2016 року).
Приписами частини 3 статті 55 Закону прямо встановлено, що результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними, а визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу, тобто відновлення прав боржника на реалізоване з торгів майно та в подальшому організацію нового аукціону, за результатами якого майно буде продане за найвищою ціною.
Виходячи з положень вказаної норми, підставами для визнання результатів аукціону недійсними є недодержання ліквідатором або організатором аукціону вимог Закону щодо його проведення, зокрема, порядку визначення початкової вартості майна, яке підлягає реалізації в ліквідаційній процедурі, проведення конкурсу та визначення організатора аукціону, порядку допуску до участі в аукціоні, дотримання строків та часу проведення аукціону, оприлюднення оголошення про проведення аукціону та вимог до його змісту, порядку проведення аукціону (повторного, другого повторного аукціонів).
До предмету дослідження з питань розгляду недійсності результатів аукціону входять встановлення обставин підготовки до проведення аукціону (інвентаризація та оцінка майна банкрута), дотримання організатором аукціону вимог, які ставляться Законом до його проведення.
При вирішенні спорів про визнання прилюдних торгів або аукціону недійсними слід встановити: чи мало місце порушення вимог законодавства при проведенні прилюдних торгів або аукціону; чи вплинули ці порушення на результати торгів та аукціону; чи мало місце порушення прав і законних інтересів позивача, який оспорює результати торгів або аукціону? (правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у справі № 920/1316/14 від 11.06.2019 року, у справі № 11/19 від 26.09.2019 року).
В обґрунтування заявлених вимог ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" посилалось на те, що за результатами проведення другого повторного аукціону з реалізації майна боржника - ТОВ "Будспеціндустрія", що відбувся 26.04.2019 року, належне боржнику майно, а саме: нежитлова будівля літ. А-1 , загальною площею 326,5 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3 та перебуває в іпотеці позивача, було продане переможцю аукціону - ТОВ "Челсі-2018" за ціною 249 169,75 грн. На думку позивача, вказана ціна реалізації є значно нижчою, ніж визначена під час підготовки аукціону ринкова вартість майна, не узгоджується із наданою позивачем згодою на реалізацію майна боржника на обмежувальних умовах, а саме: із встановленням початкової вартості реалізації заставного майна боржника на другому повторному аукціоні на рівні 1 661 132,80 грн. (без урахуванням ПДВ) та можливості зниження початкової вартості реалізації заставного майна в ході другого повторного аукціону, але не нижче діючої заставної вартості, яка становить 970 560,00 грн. Дана згода на реалізацію майна на другому повторному аукціоні була викладена позивачем в письмових поясненнях № 015-238554 від 20.03.2019 року під час розгляду судом в межах справи про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія" клопотання ліквідатора боржника про надання згоди на продаж майна на другому повторному аукціоні. Позивач наголосив, що реалізація заставного майна має відбуватися виключно за згодою та на умовах забезпеченого кредитора або за згодою суду, але ухвалою Господарського суду Запорізької області від 21.03.2019 року клопотання ліквідатора про надання згоди на продаж майна, яке реалізовано на спірному аукціоні, було залишено судом без задоволення.
До предмету доказування недійсності результатів аукціону входять встановлення обставин недотримання ліквідатором та організатором аукціону вимог, які ставляться Законом до його проведення, зокрема, щодо порядку отримання згоди заставного кредитора на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення (стаття 43 Закону); щодо особливостей укладення договору на аукціоні (стаття 50 Закону); щодо порядку оприлюднення оголошення про проведення аукціону певного змісту, письмового повідомлення про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником (статті 58, 59 Закону); допуску до участі в аукціоні (стаття 61 Закону); допуску до місця проведення аукціону (стаття 63 Закону); порядку проведення аукціону (статті 64-68 Закону).
Порушення порядку організації будь-якого з вказаних елементів доказування, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки та проведення аукціону; правил, які регулюють сам порядок проведення аукціону; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів аукціону, є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому. Таким чином, вирішуючи спір щодо визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута, суд має встановити факт дотримання порядку його проведення на кожному з таких елементів (аналогічна позиція наведена в постановах Верховного Суду від 26.02.2019 року у справі № 911/3132/17, від 31.07.2019 року у справі № 5004/1537/12, від 21.11.2019 року у справі 20/5007/1475-Б/12).
Як вбачається із матеріалів справи, за результатами проведеної інвентаризації майна боржника - ТОВ "Будспеціндустрія" ліквідатором виявлено належне боржнику на праві власності майно - нежитлова будівля літ. А-1 загальною площею 326,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3.
За змістом частини 2 статті 41 Закону ліквідатор продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до статті 49 Закону продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди. Організатором аукціону не може бути заінтересована особа стосовно боржника, кредиторів та замовника аукціону. Учасниками аукціону можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземні юридичні особи, які подали необхідні документи та пройшли процедуру реєстрації виконавцем аукціону відповідно до цього Закону.
Аналіз положень статті 49 Закону дає підстави дійти до висновку, що ліквідатор банкрута визначає організатора аукціону щодо продажу майна банкрута за конкурсом, умови якого визначає саме ліквідатор, з урахуванням вимог до організатора аукціону, які передбачені положеннями частини 6 статті 49 Закону (висновок про застосування норми права викладений в постанові Верховного Суду від 07.11.2018 року у справі № 5009/2987/12).
Арбітражним керуючим Загрія Р.О. розроблено та наказом від 08.01.2014 року № 01-05/02 затверджено Положення про умови і порядок проведення конкурсу з визначення арбітражним керуючим організатора аукціону з продажу майна боржника в межах справи про банкрутство.
Згідно з вказаним Положенням в газеті обласної ради та обласної державної адміністрації "Запорізька правда" від 01.12.2016 року № 47(23731) оголошено конкурс з вибору організатора аукціону з продажу в ході ліквідаційної процедури активів ТОВ "Будспеціндустрія". В оголошенні зазначені відповідні вимоги до організатора аукціону, строк та адреса прийняття конкурсних пропозицій.
За підсумками конкурсу організатором аукціону визначено ТОВ "Спеціалізоване підприємство "Регіональний аукціонний центр" (далі - ТОВ "СП "РАЦ", організатор аукціону). Рішення про визначення організатора аукціону оформлено протоколом проведення конкурсу від 12.12.2016 року. Кандидатура ТОВ "СП "РАЦ" відповідає встановленим Законом та Положенню критеріям.
14.12.2016 року між ТОВ "Будспеціндустрія" в особі ліквідатора Загрія Р.О. (замовник) та ТОВ "СП "РАЦ" в особі філії "СП "РАЦ" в м. Запоріжжя укладено договір № 12/0-2 про проведення аукціону (надалі - Договір про проведення аукціону), згідно з яким організатор аукціону зобов'язався на визначених цим Договором умовах провести аукціон з реалізації майна боржника - нежитлової будівлі літ. А-1 загальною площею 326,5 кв. м, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3.
Із змісту пункту 1.2 Договору про проведення аукціону вбачається, що початкова ціна продажу цілісного майнового комплексу є сукупністю визначених вимог кредиторів та становить 8 077 996,29 грн. (без ПДВ).
АТ "Державний експортно-імпортний банк України" в особі Філії АТ "Укрексімбанк" у м. Запоріжжі є забезпеченим кредитором у справі про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія".
Так, ухвалою Господарського суду Запорізької області від 21.12.2016 року у даній справі, зокрема, визнано забезпечені вимоги кредитора - Публічного акціонерного товариства "Державний експортно - імпортний банк України" в особі Філії АТ "Укрексімбанк" в м. Запоріжжі в розмірі 970 560,00 грн., які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів окремо з віднесенням до вимог, погашення яких здійснюється за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, в позачерговому порядку.
Згідно із частиною 4 статті 42 Закону встановлено, що майно банкрута, яке є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Ліквідатором арбітражним керуючим Загрія Р.О. направлено лист № 02-19/305 від 23.12.2016 року на адресу АТ "Укрексімбанк" з проханням надати згоду на реалізацію заставного майна Банку, а саме - нежитлової будівлі, загальною площею 326,5 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, у складі цілісного майнового комплексу боржника та встановити початкову вартість майна - сукупність всіх визнаних вимог кредиторів у справі про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія" у загальному розмірі 8 077 996,29 грн.
У відповідь Банк надіслав ліквідатору лист № 075-23/14 від 04.01.2017 року, зі змісту якого слідує відсутність заперечень з боку Банку щодо викладеного у зверненні ліквідатора, але при цьому Банк звернув увагу, що у випадку якщо майновий комплекс не буде продано за ціною, що дорівнює сукупності вимог кредиторів, продаж повинен здійснюватись частинами та окремо - продаж майна, що становить ліквідаційну масу, та майна, що є предметом забезпечення. На такий випадок для вирішення питання щодо надання згоди на продаж виокремленого заставного майна Банк просив надати матеріали інвентаризації та оцінки.
Ліквідатор направив організатору аукціону лист № 01-19/03 від 10.01.2017 про проведення відкритих торгів (аукціону) з реалізації майна банкрута з проханням провести реалізацію майна ТОВ "Будспеціндустрія" на аукціоні у вигляді цілісного майнового комплексу за початковою вартістю 8 077 996,29 грн. без ПДВ, без можливості зниження початкової вартості на тому ж аукціоні.
Організатор аукціону надав повідомлення про проведення аукціону № 12-01/17 від 12.01.2017 року, відповідно до якого аукціон з реалізації майна ТОВ "Будспеціндустрія" у вигляді цілісного майнового комплексу було призначено на 14.02.2017 року об 11.00 год.
Відповідно до частин 1, 3 статті 58 Закону організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником. Під час продажу на аукціоні нерухомого майна оголошення повинно бути також розміщено на нерухомому майні.
Вимоги до змісту оголошення встановлені статтею 59 Закону.
13.01.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого Господарського суду України було опубліковано оголошення № 39288 про проведення аукціону з продажу майна ТОВ "Будспеціндустрія" у вигляді цілісного майнового комплексу.
Наданими ТОВ "СП "РАЦ" роздруківками вкладень на сайтах, підтверджується, що зміст оголошення на сайтах, рівно як і подальших оголошень, що мали місце, відповідає встановленим вимогам, оголошення розміщувались й безпосередньо на нерухомому майні.
14.02.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника, відповідно до якого аукціон з продажу цілісного майнового комплексу ТОВ "Будспеціндустрія", який призначений на 14.02.2017 року не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот (номер повідомлення 40353).
Ліквідатором ТОВ "Будспеціндустрія" вирішено здійснити продаж заставного майна окремим лотом, замовлено оцінку майна.
Відповідно до отриманого звіту про проведення незалежної оцінки № 7533/14 від 10.04.2017 року, який було складено суб'єктом оціночної діяльності ТОВ "Земля Плюс 2006", м. Запоріжжя, станом на 10.04.2017 року ринкова вартість об'єкту оцінки - офісно-торгівельної будівлі загальної площею 326,5 кв. м., розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, склала 2 968 051,00 грн. без ПДВ.
Ліквідатором на адресу АТ "Укрексімбанк" направлено листи № 02-19/109 від 20.04.2017 року, № 02-19/132 від 12.05.2017 року з проханням узгодити ринкову вартість об'єкту нерухомості, а саме - нежитлової будівлі загальною площею 326,5 кв. м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, визначену у звіті про проведення незалежної оцінки.
Листом № 075-23/1482 від 11.08.2017 року Банк надав згоду на продаж заставного майна на аукціоні за початковою вартістю 2 968 051,00 грн., без урахування ПДВ, без можливості зниження початкової вартості.
Ліквідатор направив організатору аукціону ТОВ "СП "РАЦ" лист № 02-19/170 від 15.08.2017 року про проведення відкритих торгів (аукціону) з реалізації заставного майна банкрута, а саме - нежитлової будівлі загальною площею 326,5 кв. м, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 2 968 051,00 грн. без урахування ПДВ, без можливості зниження початкової вартості.
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення про проведення аукціону № 15-08/17 від 15.08.2017 року, відповідно до якого аукціон з реалізації майна ТОВ "Будспеціндустрія" полотово призначено на 15.09.2017 року об 11.00 год.
15.08.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу майна боржника, який призначено на 15.09.2017 року (номер оголошення 45257).
На аукціон було виставлено лот № 1 - нежитлова будівля, загальною площею 326,5 кв. м, адреса: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 2 968 051,00 грн., без ПДВ, без можливості її зниження.
05.09.2017 року ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення № 05-09/1 від 05.09.2017 року про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до якого аукціон з продажу лоту № 1, який призначений на 15.09.2017 року об 11.00 год., не відбудеться у зв'язку із відсутністю заявок на лот, про що 05.09.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника (номер повідомлення 45707).
Відповідно до статті 65 Закону, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного аукціону, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону.
За змістом статті 66 Закону, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості. Повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 відсотків початкової вартості, вказаної в оголошенні про проведення аукціону. Якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості.. Під час проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості, за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
Матеріали справи свідчать, що ліквідатором було направлено Банку лист № 02-19/132 від 06.09.2017 року з проханням надати згоду на продаж заставного майна Банку на повторному аукціоні за початковою вартістю 2 374 440,80 грн. (вартість, зменшена на 20 % від початкової вартості першого аукціону), без ПДВ, з можливістю зниження до граничної вартості яка становить не менше 1 187 220,40 грн. (50 % від початкової вартості) без ПДВ.
Листом від 26.09.2017 року № 015-23/1766 АТ "Укрексімбанк" надав згоду на реалізацію заставного майна боржника за початковою вартістю, зниженою на 20 % від початкової ціни попереднього аукціону - у розмірі 2 374 440,80 грн. без ПДВ, із можливістю зниження до граничної вартості, яка становить 90 % початкової вартості, з кроком аукціону у 2 %.
Ліквідатор направив ТОВ "СП "РАЦ" лист № 02-19/218 від 27.09.2017 року про проведення відкритих торгів (аукціону) з реалізації майна банкрута з проханням провести реалізацію майна ТОВ "Будспеціндустрія" на повторному аукціоні за початковою вартістю 2 374 440,80 грн. без ПДВ, із можливістю зниження початкової вартості до граничної вартості в розмірі не нижче 2 136 996,72 грн., без ПДВ.
ТОВ "СП "РАЦ" надало ліквідатору повідомлення про проведення аукціону № 29-09/17 від 29.09.2017 року, відповідно до якого повторний аукціон з реалізації майна ТОВ "Будспеціндустрія" призначено на 31.10.2017 року об 11.00 год.
28.09.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу майна ТОВ "Будспеціндустрія", який призначено на 31.10.2017 року (номер оголошення 46234).
На аукціон було виставлено лот № 1 - нежитлова будівля, загальною площею 326,5 кв. м., адреса: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 2 374 440,80 грн. без ПДВ, із можливістю зниження початкової вартості на тому ж аукціоні, але не нижче ніж до граничної вартості, яка становить 90 % початкової та складає 2 136 996,72 грн. без ПДВ.
31.10.2017 року аукціон з продажу лоту № 1 не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот, про що 02.11.2017 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника (номер повідомлення 46906).
ТОВ "СП "РАЦ" листом № 02-02/1 від 02.11.2017 року повідомило ліквідатора про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до якого аукціон з продажу лоту № 1, який призначений на 31.10.2017 року об 11.00 год. не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот.
Ліквідатором направлено до АТ "Укрексімбанк" лист № 02-19/236 від 08.11.2017 року з проханням надати згоду на продаж заставного майна на другому повторному аукціоні за початковою вартістю 1 899 552,64 грн. без ПДВ (вартість, зменшена на 20 % щодо початкової вартості попереднього аукціону), з можливістю зниження до граничної вартості доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
АТ "Укрексімбанк" листом № 015-23/332 від 23.02.2018 року надав згоду на реалізацію заставного майна боржника за початковою вартістю, зниженою на 20 % від початкової ціни попереднього аукціону у розмірі 1 899 552,64 грн. без ПДВ, із можливістю зниження початкової вартості реалізації зазначеного майна в ході другого повторного аукціону, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 % початкової вартості, вказаної в оголошенні про проведення аукціону (тобто 949 776,32 грн.), із кроком аукціону 2 %.
Ліквідатор направив ТОВ "СП "РАЦ" лист № 02-19/61 від 26.02.2018 року про проведення відкритих торгів (аукціону) з реалізації майна банкрута, з проханням провести реалізацію майна ТОВ "Будспеціндустрія" на другому повторному аукціоні за початковою вартістю 1 899 552,64 грн., без ПДВ, із можливістю зниження початкової вартості до граничної вартості в розмірі не нижче 949 776,32 грн. без ПДВ.
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення про проведення аукціону № 05-03/18 від 05.03.2018 року, відповідно до якого другий повторний аукціон з реалізації майна боржника призначено на 04.04.2018 року об 11.00 год.
03.04.2018 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу майна боржника, який призначено на 04.04.2018 року (номер оголошення 49737).
На аукціон було виставлено лот № 1 - нежитлова будівля, загальною площею 326,5 кв. м., адреса: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 1 899 552,64 грн., без ПДВ із можливістю зниження початкової вартості до граничної вартості в розмірі не нижче 949 776,32 грн. без ПДВ.
04.04.2018 року аукціон з продажу лоту № 1 не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот, про що 10.04.2018 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника (номер повідомлення 50502).
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення № 10-04/1 від 10.04.2018 про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до якого аукціон з продажу лоту № 1, який призначений на 04.04.2018 року об 11.00 год. не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот.
Законодавцем було визначено право організатора аукціону знижувати початкову вартість лота, що реалізовується на другому повторному аукціоні, на крок аукціону до того моменту, коли не виявиться потенційний покупець, оскільки законодавством про банкрутство не передбачалось можливості проведення третього та подальших повторних аукціонів з продажу майна банкрута, тоді як неодержання результату аукціону - відчуження майна банкрута, включеного до складу ліквідаційної маси, унеможливить погашення кредиторських вимог за рахунок коштів, виручених від його продажу, та затягуватиме визначені законом строки здійснення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство. При цьому, у разі відсутності осіб, бажаючих взяти участь у другому повторному аукціоні, організатор аукціону визнає його таким, що не відбувся, в зв'язку з чим ліквідатору банкрута необхідно вжити заходів щодо зміни характеристик лота, що виставлявся на продаж на другому повторному аукціоні та доручити організатору аукціону розпочати його реалізацію з першого аукціону (постанова Вищого господарського суду України від 20.12.2016 року у справі № 920/685/14).
Ліквідатором було вжито заходи до оновлення оцінки заставного майна боржника.
Відповідно до отриманого звіту про незалежну оцінку № 7946/24 від 16.07.2018 року, складеного суб'єктом оціночної діяльності - ТОВ "Земля Плюс 2006", ринкова вартість об'єкту оцінки, а саме - офісно-торгівельної будівлі загальною площею 326,5 кв. м. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, станом на 16.07.2018 року склала 2 595 520,00 грн. без ПДВ.
Ліквідатором до АТ "Укрексімбанк" було направлено лист № 02-19/174 від 03.08.2018 року з проханням узгодити ринкову вартість об'єкту нерухомості - нежитлової будівлі загальною площею 326,5 кв.м за адресою м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, визначену у звіті про незалежну оцінку від 16.07.2018 року.
Відповідно до отриманого листа АТ "Укрексімбанк" №075-23/1571 від 13.09.2018 забезпечений кредитор надав згоду на продаж заставного майна на аукціоні за початковою вартістю 2595520,00 грн. без урахування ПДВ, без можливості зниження початкової вартості.
В цьому листі АТ "Укрексімбанк" також звернув увагу, що у випадку закінчення аукціону без визначення переможця, подальші дії з реалізації заставного майна в рамках діючої ліквідаційної процедури необхідно погоджувати з Банком.
Ліквідатор направив ТОВ "СП "РАЦ" лист № 02-19/218 від 17.09.2018 року про проведення аукціону з реалізації майна банкрута, з проханням провести реалізацію належної боржнику нежитлової будівлі загальною площею 326,5 кв. м., яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 2 595 520,00 грн., без урахування ПДВ, без можливості зниження початкової вартості.
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення № 24-09/18 від 24.09.2018 року про проведення аукціону, відповідно до якого перший аукціон з реалізації майна ТОВ "Будспеціндустрія" призначено на 23.10.2018 року об 11.00 год.
21.09.2018 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та 24.09.2018 року Вищого господарського суду України було опубліковано оголошення про проведення першого аукціону з продажу майна боржника, який призначено на 23.10.2018 року (номер оголошення 54342).
На аукціон було виставлено лот № 1 - нежитлова будівля, загальною площею 326,5 кв. м, адреса: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3 за початковою вартістю 2 595 520,00 грн. без ПДВ, без можливості її зниження.
23.10.2018 року аукціон з продажу лоту № 1 не відбувся, у зв'язку з відсутністю заявок на лот, про що 26.10.2018 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника (номер повідомлення 55093).
23.10.2018 року ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення № 23-10/1 від 23.10.2018 року про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до якого аукціон з продажу лоту № 1, який призначений на 23.10.2018 року об 11.00 год., не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот.
Ліквідатором направлено до АТ "Укрексімбанк" лист № 02-19/248 від 31.10.2018 року з проханням надати згоду на продаж заставного майна Банку на повторному аукціоні за початковою вартістю 2 076 416,00 грн. без ПДВ, з можливістю зниження вартості, але не нижче ніж до граничної вартості, яка становить 50 % початкової вартості, тобто 1 038 208,00 грн. без ПДВ.
АТ "Укрексімбанк" листом від 23.11.2018 року № 075-23/2130 надав згоду на реалізацію заставного майна Банку за початковою вартістю, зниженою на 20 % від початкової ціни попереднього аукціону - у розмірі 2 076 416,00 грн. без ПДВ, із можливістю зниження до граничної вартості в розмірі не нижче 1 038 208,00 грн. без ПДВ (50 % початкової вартості).
Ліквідатор направив ТОВ "СП "РАЦ" лист № 02-19/255 від 23.11.2018 року про проведення відкритих торгів (аукціону) з реалізації майна банкрута, з проханням провести реалізацію майна на повторному аукціоні за початковою вартістю 2 076 416,00 грн., без ПДВ, із можливістю зниження до граничної вартості в розмірі не нижче 1 038 208,00 грн. без ПДВ.
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення про проведення аукціону № 28-11/18 від 28.11.2018 року, відповідно до якого повторний аукціон з реалізації майна ТОВ "Будспеціндустрія" призначено на 26.12.2018 року об 11.00 год.
26.11.2018 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу заставного майна боржника, який призначено на 26.12.2018 року (номер оголошення 55843).
На аукціон було виставлено лот № 1 - нежитлова будівля, загальною площею 326,5 кв. м, адреса: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, за початковою вартістю 2 076 416,00 грн., без ПДВ, із можливістю зниження до граничної вартості в розмірі не нижче 1 038 208,00 грн., без ПДВ.
ТОВ "СП "РАЦ" надало повідомлення № 28-12/1 від 28.12.2018 року про результати проведення аукціону з продажу майна, відповідно до якого аукціон з продажу лоту № 1, який призначений на 26.12.2018 року об 11.00 год. не відбувся, у зв'язку із відсутністю заявок на лот, про що 29.01.2019 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та 22.01.2019 року на офіційному сайті Вищого господарського суду України було опубліковано повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна боржника (номер повідомлення 56748).
Ліквідатором направлено до АТ "Укрексімбанк" лист № 02-19/08 від 21.01.2019 року з проханням надати згоду на продаж заставного майна боржника на другому повторному аукціоні за початковою вартістю 1 661 132,80 грн., без ПДВ, з можливістю зниження до граничної вартості доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
Не отримавши відповіді на це звернення, ліквідатор подав в рамках справи про банкрутство ТОВ "Будспеціндустрія" клопотання про надання згоди на продаж майна на другому повторному аукціоні до Господарського суду Запорізької області.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 14.05.2018 року у даній справі залишено без задоволення клопотання ліквідатора від 11.04.2018 року про надання згоди на продаж нерухомого майна на других повторних торгах (аукціоні), що знаходиться в банківській іпотеці, а саме: нежила будівля загальною площею 326,5 кв.м, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, буд. 3, відповідно до частини 3 статті 65, частин 3 , 4 статті 66 Закону. При цьому, у вказаній ухвалі, зокрема, зазначено, що фактично ліквідатором було дотримано порядок організації та проведення продажу майна боржника, який визначено Законом та пройдено всі етапи з продажу майна боржника за ціною, визначеною за результатами незалежної оцінки, проведеної ТОВ "Земля Плюс 2006" 14.04.2017 року та погодженою з Банком. Також, у вказаній ухвалі місцевий господарський суд посилався на те, що іншого порядку продажу майна у ліквідаційній процедурі, в тому числі і заставного, ніж встановлено Законом не передбачено.
За змістом частини 4 статті 42 Закону надання згоди на продаж заставного майна забезпеченим кредитором не надає йому права обирати порядок та умови реалізації заставного майна, в тому числі його початкову вартість на повторному аукціоні, оскільки такий порядок та умови в значній мірі визначені законом, а також способи реалізації активів боржника обирає ліквідатор (статті 43, 44, 65, 66 Закону).
Обраний ліквідатором спосіб продажу майна банкрута відповідає вимогам закону і правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 21.06.2018 року у справі № 914/701/17.
Частиною 4 статті 42 Закону визначено порядок надання згоди на продаж заставного майна боржника заставним кредитором або судом (у разі неотримання згоди заставного кредитора) в цілому, а не на кожну окрему дію, спрямовану на реалізацію заставного майна або проведення окремого аукціону. Закон не містить положень, які б надавали забезпеченому кредитору право обирати умови та порядок реалізації заставного майна, в тому числі погоджувати початкову вартість.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 29.03.2018 року у справі № 904/3719/15, від 26.04.2018 року у справі № 18/1355/12, від 17.05.2018 року у справі № 915/220/14, від 12.06.2018 року у справі № 905/1084/16, від 24.10.2018 року у справі № 904/5286/15, від 16.01.2019 року у справі № 915/210/15, від 27.02.2019 року у справі № 911/344/16, від 27.03.2019 року у справі № 923/1720/13, від 04.06.2019 року у справі № 18/1355/12, від 11.06.2019 року у справі № 904/581/18, від 03.09.2019 року у справі № 2/17-4725-2011, від 05.11.2019 року у справі № 15/302-б.
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що в даному випадку Банк первісно не заперечив проти реалізації майна у вигляді цілісного майнового комплексу за початкової вартістю, визначеною згідно із статтею 43 Закону, після виокремлення заставного майна в окремий лот листом від 11.08.2017 року № 075-23/1482 погодив продаж заставного майна на визначених ліквідатором умовах та із зазначенням певних умов реалізації, які в цьому випадку узгоджуються з Законом.
Матеріали справи свідчать про те, що ліквідатор листом № 02-19/41 від 21.03.2019 року звернувся до ТОВ "СП "РАЦ" з проханням провести другий повторний аукціон з реалізації майна боржника - нежитлової будівлі загальною площею 326,5 кв. м, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Хакаська, 3 за початковою вартістю 1 661 132,80 грн. без ПДВ (вартість, зменшена на 20 % від початкової вартості попереднього аукціону) з можливістю зниження початкової вартості доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
ТОВ "СП "РАЦ" листом № 28-03/19 від 28.03.2019 року повідомило ліквідатора про призначення другого повторного аукціону на 26.04.2019 року о 11.00 год.
28.03.2019 року на офіційному сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України опубліковано оголошення про проведення аукціону з продажу заставного майна боржника, який призначено на 26.04.2019 року о 11.00 год. (номер оголошення 58451). Строк подачі заявок на участь у торгах встановлено терміном до 16.04.2019 року о 16.00 год.
Заяви на участь в аукціоні подали: ТОВ "Запорожконсалтинг", м. Запоріжжя, ТОВ "Челсі-2018", м. Запоріжжя, ФО Лепейко Ю.Ф., м. Запоріжжя та ПП "Кастелум Інвест", м. Київ.
За наслідками розгляду поданих заяв організатором аукціону - ТОВ "СП "РАЦ" прийнято рішення про їх допуск до участі в аукціоні, що оформлено протоколами від 16.04.2019 року.
Сплата учасниками гарантійних внесків підтверджена наданими ТОВ "СП "РАЦ" у справу копіями платіжних документів.
Згідно з протоколом про проведення аукціону № 26/04/19 від 26.04.2019 року аукціон з продажу майна боржника ТОВ "Будспеціндустрія" по лоту № 1 - нежитлова будівля літ. А-1 загальною площею 326,5 кв. м по вул. вул. Хакаська, 3 в м. Запоріжжі - відбувся. В аукціоні взяли участь усі чотири учасники, якими було подано заяви на участь та які зареєструвалися для участі, про що ТОВ "СП "РАЦ" надано витяг з книги реєстрації учасників аукціону в м. Запоріжжі.
В ході аукціону, після оголошення ліцитатором початкової вартості майна учасники не виявили бажання придбати майно за запропонованою ціною, у зв'язку з чим у відповідності до частини 4 статті 66 Закону ліцитатор знижував початкову вартість на крок аукціону.
З пониженням початкової вартості ціни лоту до 249 169,75 грн. учасник № 3 - ТОВ "Челсі-2018" повідомив про намір придбати майно, піднявши табличку з аукціонним номером.
Після триразового оголошення ціни, запропонованої учасником № 3 - ТОВ "Челсі-2018" жоден з інших учасників не запропонував більшу ціну. В зв'язку з чим, у відповідності до частини 6 статті 66 Закону ТОВ "Челсі-2018" було оголошено переможцем аукціону.
ТОВ "Будспеціндустрія" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Загрія Р.О., як продавцем, та ТОВ "Челсі-2018" - покупцем було укладено договір купівлі-продажу майна боржника, за яким ТОВ "Челсі" в рахунок оплати за придбане майно зобов'язалося перерахувати 83 056,47 грн. (різниця між продажною вартістю та сумою гарантійного внеску, який зараховано до ціни продажу).
Кошти в розмірі 83 056,47 грн. ТОВ "Челсі-2018" перераховані боржнику, що підтверджується копією платіжного доручення № 80 від 13.05.2019 року.
14.05.2019 року між ТОВ "Будспеціндустрія" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Загрія Р.О. та ТОВ "Челсі-2018" у відповідності до статті 75 Закону підписано акт передання права власності на придбане нерухоме майно.
Щодо посилання заставного кредитора на порушення вимог частини 1 статті 44 Закону, а саме не забезпечення реалізації заставного майна за найвищою ціною колегія суддів враховує наступне.
Згідно із статтею 57 Закону початкова вартість майна визначається арбітражним керуючим і підлягає зазначенню в договорі на проведення аукціону. У разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо визначеної арбітражним керуючим початкової вартості майна комітет кредиторів або окремий кредитор чи власник майна боржника можуть звернутися до господарського суду з клопотанням про проведення незалежної оцінки. Господарський суд своєю ухвалою може призначити незалежну оцінку майна боржника за рахунок зацікавлених кредиторів (кредитора), що здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Метою аукціону як способу реалізації є, передусім, відчуження майна за максимальною ціною, яку визначає ринок за умови прозорості та вільної конкуренції, тому початкову чи оціночну вартість майна можна розглядати лише як стартову ціну, яка із першим кроком аукціону втрачає своє значення. При цьому, початкова вартість майна на аукціоні ніяк не впливає на кінцеву ціну реалізації майна, оскільки під час торгів вона може бути як зменшена, так і збільшена. Тобто, ціна майна банкрута формується виходячи зі стану майна, попиту та пропозиції, на які ліквідатор банкрута не має жодного впливу.
Статтею 43 Закону встановлено, що майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.
Таким чином, така вартість цілісного майнового комплексу ніяк не пов'язана з оцінкою (прогнозом) його дійсної вартості і, з високим ступенем вірогідності, може бути завищена.
Аналіз статті 43, частин 1, 5 статті 44, та статей 64-66 Закону дає підстави для висновку, що законодавець з одного боку, надає ліквідатору право вибору способів продажу активів боржника, зазначаючи по те, що такий вибір повинен здійснюватися з метою забезпечення їх відчуження за найвищими цінами (частина 1 статті 44 Закону), з іншого (частина 5 статті 44 Закону) - визначає обов'язок ліквідатора застосувати, як переважний, продаж майна боржника цілісним майновим комплексом і тільки після того, якщо продати майно боржника у складі цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
Таким чином, продаж майна боржника цілісним майнових комплексом за сукупною вартістю визнаних вимог кредиторів (частина 1 статті 43 Закону) є обов'язковою умовою початку продажу майна боржника. Повторний та другий повторний аукціон передбачені в Законі для того, щоб запобігти ситуаціям, коли майно неможливо продати через його завищену початкову вартість. Слід мати на увазі, що оцінка майна, зокрема, як цілісного майнового комплексу, це всього лише прогноз щодо ціни, яку, можливо виручити за майно, який може й не здійснитися.
При цьому, на розсуд ліквідатора відноситься обрання подальших способів продажу майна (проводити повторний, другий повторний продаж майна у складі цілісного майнового комплексу, а далі перейти до продажу майна з першого, повторного, другого повторного аукціонів з продажу майна окремими лотами, чи одразу перейти до продажу майна окремими лотами). Відтак, ліквідатор може продовжити продаж майна цілісним майновим комплексом із застосуванням способу продажу з першого та другого повторного аукціонів, відповідно до статті 66 Закону, якщо дійде висновку, що такий продаж дозволить йому отримати найвищу ціну, або перейти до продажу майна частинами (лотами), якщо така реалізація буде обґрунтована можливістю отримання сумарно найвищої ціни за ліквідаційні активи боржника, допоможе прискорити хід ліквідаційної процедури, строки якої обмежено законодавцем до 1 року та буде більш ефективною на предмет відновлення бізнесу майбутніми власниками (висновок про застосування норми права викладений в постановах Верховного Суду від 21.06.2018 року у справі № 914/701/17, від 19.07.2018 року у справі № 910/7266/14).
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що зазначаючи про занижену продажну вартість майна, Банк не надав будь-яких пояснень, доказів на підтвердження того, що були чи є наявними особи, які б набули майно за більшою ціною чи могли мати місце якісь інші обставини, за яких майно було б продано дорожче.
Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для визнання результатів аукціону недійсними.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого господарського суду, викладених в оскаржуваній ухвалі, а тому не можуть бути підставою для скасування цієї ухвали.
3.4. Висновки апеляційного господарського суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
За таких обставин, ухвала суду першої інстанції є законною, обґрунтованою обставинами та матеріалами справи, детальний аналіз яких, як і нормативне обґрунтування прийнятого судового рішення наведено місцевим господарським судом. В зв'язку з чим перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та залишення ухвали місцевого господарського суду від 24.09.2019 року у даній справі без змін.
3.5. Розподіл судових витрат.
У відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 275-282 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" - залишити без задоволення.
Ухвалу Господарського суду Запорізької області від 24.09.2019 року у справі № 908/2532/16 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 09.12.2019 року.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86174186 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні