Рішення
від 12.12.2019 по справі 905/1583/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

12.12.2019 Справа № 905/1583/19

Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.

при секретарі судового засідання Пузіковій Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом: Фізичної особи - підприємця Полупанової Зінаїди Миколаївни (ІПН: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ),

до відповідача: Комунального підприємства "Комбінат комунальних підприємств" (код ЄДРПОУ: 03343226, адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Грецька, буд. 41),

про: визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг, -

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився, -

СУТЬ СПРАВИ:

Фізична особа-підприємець Полупанова Зінаїда Миколаївна звернулась до господарського суду Донецької області із позовом до Комунального підприємства "Комбінат комунальних підприємств" про визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг між Фізичною особою-підприємцем Полупановою Зінаїдою Миколаївною та Комунальним підприємством "Комбінат комунальних підприємств" у запропонованій позивачем редакції.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач необґрунтовано та протиправно відмовляється від укладання договору про надання ритуальних послуг.

Нормативно позивач обґрунтовує свої вимоги нормами Закону України "Про поховання та похоронну справу", Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 року № 193 , ст.ст. 179, 180, 181, 187 Господарського кодексу України.

Ухвалою від 02.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1583/19; визначено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 01.10.2019; визначено сторонам строк для вчинення дій процесуального характеру; явка представників сторін у судове засідання визнана не обов`язковою.

Відповідачем відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подано.

Ухвалою від 01.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 02.12.2019; підготовче засідання відкладено на 05.11.2019; явка представників сторін у судове засідання визнана не обов`язковою; зобов`язано відповідача надати суду письмову нормативно обґрунтовану правову позицію стосовно кожного спірного пункту договору, копію якої направити позивачу, докази направлення надати суду.

05.11.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшла заява вих.№69-66416-69.1 від 31.10.2019 (вх.№22335/19) на виконання вимог ухвали від 01.10.2019 з доданими документами згідно переліку, в якій відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує.

Вказує на те, що зі свого боку жодних перепон в укладенні договору про надання ритуальних послуг позивачу не створював, а наведений у додатку до Типового положення про ритуальну службу в Україні договір про надання ритуальних послуг є примірним, тобто зміст якого може бути змінений сторонами у процесі його укладання, тому керуючись ст.181 ГК України та реалізуючи своє право відповідач повідомив позивача про не згоду з запропонованим протоколом узгодження розбіжностей. При цьому відповідач посилається на свій наказ № 76А від 10.05.2017, яким затверджено текст договору про надання ритуальних послуг та включено в проект договору ті умови, які на його думку має містити договір про надання ритуальних послуг. Відповідач також зазначає, що з позовної заяви не вбачається у чому саме полягає порушення прав та інтересів позивача при включенні в запропоновану ним редакцію договору умов, які затверджені наказом відповідача № 76А від 10.05.2017 і на підставі якого з усіма іншими суб`єктами господарювання, з 2017 року, укладаються відповідні договори в редакції запропонованій саме відповідачем. Відповідач зазначає, що не відмовляв позивачу в укладенні договору, а конкретизація умов договору не вплинула на суть самого договору - отримання суб`єктом господарювання права на надання ритуальних послуг.

Ухвалою від 05.11.2019 відкладено підготовче засідання на 26.11.2019; явка представників сторін в судове засідання визнана не обов`язковою.

19.11.2019 від позивача до канцелярії суду надійшли письмові заперечення б/н від 16.11.2019 (вх.№23536/19) стосовно доводів відповідача, викладених у заяві від 31.10.2019 № 69-66415-69.1, які долучено до матеріалів справи.

Ухвалою від 26.11.2019 закрито підготовче провадження у справі №905/1583/19; призначено розгляд справи на 12.12.2019 року; явка представників сторін у судове засідання визнана не обов`язковою.

Представники сторін в судове засідання 12.12.2019 не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Враховуючи, що явка представників сторін обов`язковою не визнавалась, сторони були повідомлені про дату, час та місце судового засідання у встановленому порядку, тому справа розглядається без присутності представників сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного:

Відповідно до положень ч. 3 та ч. 7 ст.179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно ч 4. вказаної норми права при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

- примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

- договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода (ч.2 ст. 180 Господарського кодексу України ).

Так, загальний порядок укладання господарських договорів визначений статтею 181 ГК України і складається з таких стадій: проекту договору, протоколу розбіжностей, безпосереднього врегулювання розбіжностей, судового розгляду переддоговірних спорів. При цьому на кожній з цих стадій процес укладення договору може бути завершений, якщо сторони дійшли згоди з усіх його істотних умов. У разі недосягнення такої згоди між сторонами процес укладення договору переходить до наступної стадії.

Частиною другою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про поховання та похоронну справу" поховання - діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання.

Частиною першою статті 2 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що ритуальні послуги - послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.

Статтею 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.

При цьому, згідно частини п`ятої цієї статті органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції, зокрема, створюють ритуальні служби.

Статтею 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону .

Пунктом 8 Типового положення про ритуальну службу встановлено, що саме ритуальна служба забезпечує укладання договорів (про надання ритуальних послуг) із суб`єктами господарювання, а також регламентовано порядок укладання таких договорів.

Згідно з абзацом першим підпункту 8.1 пункту 8 Типового положення про ритуальну службу суб`єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім`я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи: копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання суб`єктами господарювання; режим роботи та номер телефону.

В абзаці другому цього підпункту зазначено, що протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб`єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом. Безпідставна відмова в укладанні договору не допускається, вона повинна бути аргументована.

У відповідності до п. 8.2 Типового положення про ритуальну службу в Україні, відповідач зобов`язаний укласти з позивачем договір про надання ритуальних послуг на основі примірного договору, оскільки у ч. 1 ст. 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону , здійснюється ритуальними службами або за договором суб`єктами господарювання інших форм власності, а до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, затвердженим наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 N 193 , включений такий необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, як:

1. Оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.

2. Оформлення свідоцтва про поховання.

3. Копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили).

4. Монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу.

5. Кремація тіл померлих.

6. Поховання та підпоховання урни з прахом померлих у колумбарну нішу, в існуючу могилу, у землю.

7. Зберігання урн з прахом померлих у крематорії.

8. Організація відправлення труни з тілом чи урни з прахом померлого за межі України.

9. Запаювання оцинкованої труни.

10. Замощення урни з прахом померлого в колумбарну нішу.

За приписами ст.12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" особа, яка зобов`язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб`єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг. Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом.

Цією ж статтею визначено, що суб`єкти господарювання можуть самостійно виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, де це передбачено законодавством.

При цьому, ст.2 вказаного Закону встановлено, що ритуальні послуги - це послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання; предмети ритуальної належності - це вироби, що є атрибутами поховання та облаштування могили (колумбарної ніші).

В ст.12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що виконавцем ритуальних послуг (які надаються на підставі договору-замовлення) можуть бути лише особи, які уклали відповідні договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.

У додатку до "Типового положення про ритуальну службу" наявний Примірний договір про надання ритуальних послуг.

З вищенаведеного вбачається, що ритуальні послуги відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, надаються або безпосередньо ритуальною службою відповідної територіальної громади, або суб`єктами господарювання, що уклали договір про надання ритуальних послуг з ритуальною службою, або сільським головою.

Організація надання ритуальних послуг органами місцевого самоврядування, з метою уникнення ущемлень прав споживачів, а також підтримки у належному стані благоустрою відповідної територіальної громади, здійснюється зокрема шляхом створення спеціалізованих комунальних підприємств з надання ритуальних послуг - ритуальних служб або шляхом укладення договорів про надання послуг з суб`єктами господарювання, що діють на цьому ринку.

Відтак, згідно з нормами чинного законодавства органи місцевого самоврядування зобов`язані забезпечити виконання вимог законодавства щодо організації поховань та похоронної справи, що включає у себе забезпечення надання населенню ритуальних послуг відповідно до Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг .

Матеріали справи не містять тексту рішення Маріупольської міської ради №972 від 22.03.2005, на який сторони посилаються обґрунтовуючи свої вимоги і заперечення.

Втім, сторонами не оспорюється, що рішенням №972 від 22.03.2005 Маріупольська міська рада делегувала функції і повноваження ритуальної служби Комунальному підприємству "Комбінат комунальних підприємств".

Отже, КП "Комбінат Комунальних Підприємств" є органом адміністративно-господарського управління та контролю в частині виконання функцій управління ринком окремих видів ритуальних послуг у м. Маріуполі в межах, делегованих Маріупольською міської радою повноважень.

КП "Комбінат Комунальних Підприємств" у розумінні ст. 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" є спеціалізованим комунальним підприємством, що створене органом місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, визначеним п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону.

З матеріалів справи вбачається, що 02.07.2019 Фізична особа-підприємець Полупанова Зинаїда Миколаївна (позивач) надіслала на адресу КП Комбінат комунальних підприємств (відповідачу) рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення: заяву-письмову пропозицію укласти договір про надання ритуальних послуг, вих.№б/н від 01.07.2019; проект договору про надання ритуальних послуг від 01.07.2019 у двох примірниках; довідку про режим роботи ФОП Полупанової З.М. та номер телефону для зв`язку; перелік ритуальних послуг; нотаріально засвідчені копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців щодо ФОП Полупанової З.М., нотаріально засвідчені копії виписки з реєстру платників єдиного податку № 1505833400318 від 03.07.2015 та картки фізичної особи - платника податків щодо ФОП Полупанової З.М.; копію паспорта громадянина України.

Таке поштове відправлення отримано відповідачем 05.07.2019, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.

Зі змісту проекту договору про надання ритуальних послуг від 01.07.2019 вбачається, що він містить наступні умови:

1. Предмет договору

1.1. Предметом договору є надання ритуальних послуг.

1.2. Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Законом України Про поховання та похоронну справу , Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 р. №193 Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України Про поховання та похоронну справу (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2004 р. за №1110/9709), іншим законодавством України та цим Договором.

1.3. Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.

2. Права сторін

2.1. Ритуальна служба має право:

2.1.1. Здійснювати організацію та проведення поховання.

2.2. Виконавець послуг має право:

2.2.1. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги:

- реалізація предметів ритуальної належності;

- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

- надання послуг катафалка;

- доставка померлого та/або труни за адресою, погодженою із Замовником.

2.2.2. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством (стаття 12 Закону України Про поховання та похоронну справу ).

3. Обов`язки сторін

3.1. Ритуальна служба зобов`язана:

3.1.1. При зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.

3.1.2. Відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

3.1.3. У місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов`язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні.

3.1.4. Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

3.1.5. Забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі.

3.1.6. Створити рівні умови Виконавцям послуг .

3.1.7. Забезпечити своєчасне оформлення договору-замовлення та в термін не більше трьох годин (але до кінця робочого дня) передати інформацію про замовлення Виконавцю послуг за допомогою телефонного зв`язку (телефонограмою, факсом тощо) у випадку, коли особа, що зобов`язалася поховати померлого - Замовник, відповідно із підпунктом 3.1.1. цього Договору, виявив побажання щодо надання ритуальних послуг Виконавцем послуг - Стороною цього Договору.

3.2. Виконавець послуг зобов`язаний:

3.2.1. Подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до Ритуальної служби шляхом передачі документів до ритуальної служби на протязі 10 днів.

3.2.2. При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщені поруч з новими похованнями, та відшкодовувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.

3.2.3. Особи, які задіяні Виконавцем послуг для надання ритуальних послуг, повинні бути ознайомленні зі своїми посадовими обов`язками та проінструктовані в частині знання Закону України Про поховання та похоронну справу , наказу державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 року №193, ДСанПіН 2.2.028-99 (в частині дотримання санітарно-захисної зони), інших нормативно-правових актів в частині, що стосується здійснення похоронної діяльності.

Приймальники замовлень повинні:

- знати перелік міських кладовищ, на яких дозволено поховання, або підпоховання померлих до родинних могил;

- інформувати Замовника про те, що укладення договору-замовлення на підпоховання померлих до родинних могил проводиться при пред`явленні дозволу від доглядача кладовища.

3.2.4. Видавати працівникам, що задіяні у наданні ритуальних послуг, відповідні посвідчення.

4. Відповідальність сторін

4.1. Ритуальна служба несе відповідальність:

4.1.1. За ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.

4.1.2. За неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України Про захист прав споживачів .

4.1.3. За недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технологій при організації поховання померлих.

4.1.4. За безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення.

4.2. Виконавець послуг несе відповідальність:

4.2.1. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України Про захист прав споживачів .

4.2.2. При недотриманні вимог п. 3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.

4.2.3. За недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

5. Порядок вирішення спорів

5.1. Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками - Сторонами договору.

У разі неврегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів, розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку.

6. Інші умови

6.1. Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору, включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники Сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних. Представники Сторін підписанням цього Договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст. 8 Закону України Про захист персональних даних .

7. Прикінцеві положення

7.1. Договір набирає чинності з 18 серпня 2019 р. і діє, відповідно з приписами пункту 8.2. Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року №193, на протязі трьох років, до 18 серпня 2022 року.

7.2. Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.

7.3. Всі зміни та доповнення до цього Договору здійснюються шляхом підписання додаткових угод обома Сторонами. Укладені та належним чином засвідчені уповноваженими представниками Сторін додаткові угоди стають невід`ємною частиною цього Договору.

8. Місцезнаходження сторін... .

За наслідками розгляду цієї пропозиції та доданих до відповідної заяви документів, відповідач у листі №69-42452-69.1 від 24.07.2019 зазначив, що примірний договір не в повній мірі регулює реалії, які на даний час виникли в сфері надання ритуальних послуг, а також у зв`язку з вже наявними випадками порушення СГ діючого законодавства в сфері ритуальних послуг, з метою захисту інтересів всієї громади міста Маріуполя, керівництвом КП "Комбінат Комунальних Підприємств" прийняте рішення укладати договір про надання ритуальних послуг у новій редакції, у зв`язку з чим відповідач направляє примірник наданого позивачем договору, підписаний з розбіжностями у двох примірниках та просить позивача розглянути протокол розбіжностей та підписаний примірник такого протоколу повернути відповідачу.

Даний лист з додатками направлено на адресу позивача з описом вкладення у цінний лист 24.07.2019.

У протоколі розбіжностей №1 від 24.07.2019 до Договору про надання ритуальних послуг №б/н від 01.07.2019 відповідач виклав умови договору у іншій редакції шляхом зміни певних його пунктів та доповнення новими пунктами та розділами, зокрема:

Викладено п.2.1.1 договору в новій редакції: 2.1.1. надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, виготовляти та реалізовувати згідно з чинним законодавством предмети ритуальної належності.

Доповнено договір пунктом 2.1.2 в наступній редакції: 2.1.2. Здійснювати дії щодо організації поховання померлого.

Доповнено договір пунктом 2.1.3. в наступній редакції 2.1.3 На підставі договору - замовлення надавати ритуальні послуги з поховання померлих громадян на відкритих кладовищах та з правом під поховання.

Доповнено договір пунктом 2.1.4. в наступній редакції: Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого (далі за текстом - Замовник), виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам передбаченими законодавством.

Доповнено договір пунктом 2.1.5. наступного змісту: 2.1.5 Здійснювати, з дотриманням положень дійсного Договору, перевірку Виконавця послуг, з питання дотримання Виконавцем послуг положень даного Договору та діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та реалізації ним предметів ритуальної належності.

Доповнено договір пунктом 2.1.6. наступного змісту: Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

Змінено п.2.2.1 договору та викладено його у наступній редакції: 2.2.1. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги, відносно організації та проведення поховання померлих громадян на території відкритих кладовищ м. Маріуполя та віднесених до нього селищ.

Доповнено договір пунктом 2.2.3. наступного змісту: Отримувати безперешкодний доступ на територію кладовища для виконання робіт, які зазначені в договорі про надання ритуальних послуг та договорі-замовленні на організацію та проведення поховання у часи роботи кладовища.

Доповнено договір пунктом 2.2.4. наступного змісту: у разі наявності, безоплатно отримувати місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

Доповнено договір пунктом 2.2.5. наступного змісту: Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

Змінено пункт 3.1.5. договору та викладено його у наступній редакції: У разі наявності забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

Пункт 3.1.6. договору запропоновано виключити.

Пункт 3.1.7. - Виключити.

Пункт 3.2.4. договору викладено в новій редакції: 3.2.4 Здійснювати надання ритуальних послуг та продаж/реалізацію ритуальної належності виключно з залученням тільки тих працівників, що перебувають з ним у трудових правовідносинах з забезпечення їх спецодягом і відповідними посвідченнями.

Доповнено договір пунктом 3.2.5. наступного змісту: 3абезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації, передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість.

Доповнено договір пунктом 3.2.6. наступного змісту: Здійснювати оформлення договору-замовлення, надавати ритуальні послуги, у тому числі продаж ритуальної належності, виключно за адресою господарської діяльності.

Доповнено договір пунктом 3.2.7. наступного змісту: Реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам, та належної якості, додержуючи вимоги нормативних актів щодо розміщення реклами.

Доповнено договір пунктом 3.2.8. наступного змісту: Мати спеціальний автотранспорт з відповідним написом на ньому для перевезення померлих громадян та згідно вимог санітарно-епідеміологічної служби регулярно здійснювати санітарну обробку спеціального автотранспорту.

Доповнено договір пунктом 3.2.8.1. наступного змісту: Перевезення пасажирів, здійснюється автотранспортом, який відповідає вимогам діючого законодавства в сфері надання послуг з перевезення пасажирів.

Доповнено договір пунктом 3.2.9. наступного змісту: Протягом 3-х днів з моменту укладення цього договору подати до Ритуальної служби письмову інформацію про:

Доповнено договір пунктом 3.2.9.1. наступного змісту: виконавця послуг (юридична та фактична адреса, номер телефону для зв`язку, режим роботи);

Доповнено договір пунктом 3.2.9.2. наступного змісту: перелік ритуальних послуг які пропонуються для надання Замовникам із зазначенням їх вартості, особливостей та термінів виконання;

Доповнено договір пунктом 3.2.9.3. такого змісту: у довільній формі перелік осіб, які знаходяться з Виконавцем послуг у трудових правовідносинах, з зазначенням їх посади (які безпосередньо надають ритуальні послуги);

Доповнено договір пунктом 3.2.9.4. наступного змісту: належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на приміщення у якому Виконавець послуг має намір здійснювати господарську діяльність в сфері надання ритуальних послуг, або належним чином засвідчені копії документів підтверджуючих наявність у Виконавця послуг права користування таким приміщенням;

Доповнено договір пунктом 3.2.9.5 такого змісту: документальне підтвердження фактичної наявності потужностей для можливості надання послуг, які пропонуються Виконавцем послуг (наявність транспортних засобів відповідності до державних норм та стандартів, нерухомого майна у власності або користуванні, трудових ресурсів та інше).

Доповнено договір пунктом 3.2.10. такого змісту: Неухильно дотримуватися вимоги діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та вимог даного Договору.

Доповнено договір пунктом 3.2.11. наступного змісту: Допустити працівників Ритуальної служби до приміщення у якому надаються ритуальні послуги, оформлюються з Замовниками договори замовлення та реалізується ритуальна належність, у випадках передбачених дійсним Договором.

Розділ 5 Порядок вирішення спорів запропоновано вважати розділом 6, у зв`язку з чим пункт 5.1 договору: Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками. У разі неврегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку. - вважати пунктом 6.1.

Запропоновано доповнити договір Розділом 5 Підстави та порядок проведення перевірки Виконавця послуг наступного змісту:

5.1 Перевірка Виконавця послуг здійснюється Ритуальною службою виключно на підставах та в порядку передбаченому дійсним Договором.

5.2. Єдиною підставою для прийняття керівником Ритуальної служби, рішення про проведення перевірки Виконавця послуг, та як наслідок видачі направлення на перевірку, є надходження до Ритуальної служби скарги/скарг, від Замовників відносно не належного виконання Виконавцем послуг вимог норм діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг.

5.3. Перевірка здійснюється Комісією зі складу посадових осіб ритуальної служби у кількості не менш ніж трьох осіб, за попереднім письмовим повідомленням Виконавця послуг, не менше ніж за 5 днів до дати перевірки. При собі, дані особи зобов`язані мати, та за вимогою Виконавця послуг пред`явити, службове посвідчення та направлення (рішення) на перевірку. Один екземпляр направлення (рішення) на перевірку залишається у Виконавця послуг.

5.4. Якщо при перевірці будуть підтвердженні викладені в скарзі/скаргах обставини, або будуть виявлені інші порушення діючого законодавства, яке регулює діяльність в сфері надання ритуальних послуг, ритуальна служба виносить відповідний припис, в якому зазначається суть порушення, порядок його усунення та строк.

5.4.1 Строк визначається за тією умовою, що він буде достатнім для усунення Виконавцем послуг виявлених порушень. Даний припис має обов`язковий характер для Виконавця послуг, та складається у двох екземплярах, один з яких надається Виконавцю послуг.

5.4.2. Якщо виконавець послуг, не згодний з виявленими порушеннями, він має право звернутися зі скаргою до керівника Ритуальної служби, у продовж 10 днів з дня отримання припису. В іншому випадку, зобов`язаний усунути недоліки виявлені, за результатом здійснення перевірки. До скарги повинні бути додані документі підтверджуючі доводи Виконавця послуг.

5.5. Усунувши порушення в строк передбачений в приписі, Виконавець послуг зобов`язаний письмово повідомити про це ритуальну службу у продовж трьох днів за останнім днем строку наданого для усунення порушень. 3 метою перевірки усунення порушень, ритуальна служба, повторно направляє Комісію. У такому випадку, перевірка вчиняється виключно на підставі службових посвідчень членів Комісії та у межах виявлених первинною перевіркою порушень.

5.6. У разі якщо, перевіркою не були виявлені порушення та/або, якщо Виконавець послуг їх усунув в строк зазначений в приписі і повторна перевірка це підтвердила, то Виконавець послуг вважається таким, що не порушував норми діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та до нього не можуть бути застосовані наслідки передбачені даним Договором.

5.7. До усунення виявлених порушень Виконавцю послуг забороняється надавати ритуальні послуги та здійснювати продаж ритуальної належності.

Запропоновано Розділ 6 Інші умови договору вважати розділом 7 Інші умови .

Пункт 6.1 Розділу 6 Інші умови - вважати пунктом 7.12. розділу 7 Інші умови .

Доповнено договір пунктом 7.1. наступного змісту: Роботи та послуги, які потребують одержання ліцензії або інших дозвільних документів, Виконавець послуг може виконувати та надавати тільки за їх наявності.

Доповнено договір пунктом 7.2. в наступній редакції: Жодна із Сторін не має права передавати свої права за даним Договором третій стороні без письмової згоди другої Сторони.

Доповнено договір пунктом 7.3. такого змісту: Даний Договір може бути достроково розірваний на підставах, передбачених положеннями чинного законодавства або умовами Договору:

Доповнено договір пунктом 7.3.1. наступного змісту: за згодою сторін;

Доповнено договір пунктом 7.3.2. наступного змісту: в односторонньому порядку Виконавцем послуг;

Доповнено договір пунктом 7.3.3. такого змісту: в односторонньому порядку ритуальною службою у випадках прямо передбачених умовами дійсного Договору;

Доповнено договір пунктом 7.3.4. такого змісту: у разі не виконання Стороною вимог п.7.10 Дійсного Договору.

Доповнено договір пунктом 7.4. наступного змісту: У випадку розірвання Договору або його припинення зобов`язання Сторін припиняються з дати, з якої Договір є розірваним або припиненим, згідно з його умовами або положеннями чинного законодавства.

Доповнено договір пунктом 7.5. - Ритуальна служба має право на дострокове розірвання даного Договору в односторонньому порядку у разі:

Доповнено договір пунктом 7.5.1. - в порядку та на умовах передбачених дійсним договором;

Доповнено договір пунктом 7.5.2 - встановлення фактів порушення Виконавцем послуг/його робітників вимог діючого законодавства, актів органів місцевого самоврядування, які регулюють діяльність в сфері надання ритуальних послуг та/або реалізації ритуальної належності, та не виконання припису про усунення таких порушень;

Доповнено договір пунктом 7.5.3. - при неодноразовому надходженні скарг (2 і більше) від Замовників та підтвердження їх обґрунтованості;

Доповнено договір пунктом 7.5.4. - при наявності актів (2 і більше) від адміністрації кладовищ про виявлені порушення діючого законодавства з боку Виконавця послуг/його працівників;

Доповнено договір пунктом 7.5.5. - у разі невідповідності фактичної вартості необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, наданих Замовникам, та предметів ритуальної належності, вартості, погодженої виконкомом Маріупольської міської ради;

Доповнено договір пунктом 7.5.6. - не повідомлення Виконавцем послуг Замовника про наявність у нього пільг щодо здійснення поховання, порядку та умов їх використання;

Доповнено договір пунктом 7.5.7. - у разі не допуску комісії ритуальної служби для перевірки;

Доповнено договір пунктом 7.5.8. - у разі продовження надавати ритуальні послуги до усунення, в передбачений строк, порушень виявлених при проведенні перевірки;

Доповнено договір пунктом 7.5.9. - у разі не виконання Виконавцем послуг вимог п.п.3.2.1- 3.2.11 пункту 3.2 дійсного Договору;

Доповнено договір пунктом 7.5.10. - у разі не виконання Виконавцем послуг вимог п.п.7.7, 7.8, 7.11. дійсного Договору.

Доповнено договір пунктом 7.6. такого змісту: Сторони досягли домовленості, що у разі наявності підтавав для одностороннього розірвання Договору, Сторона, зобов`язана направити відповідне письмове повідомлення іншій стороні за 10 календарних днів до дати дострокового розірвання Договору, без підписання додаткових угод про таке розірвання.

Доповнено договір пунктом 7.7. такого змісту: Виконавцю послуг забороняється пропонувати Замовнику ритуальні послуги або предмети ритуальної належності неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Доповнено договір пунктом 7.8. - Виконавцю послуг забороняється здійснення діяльності з надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності у житловому фонді.

Доповнено договір пунктом 7.9 - Умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін на підставі підписаної додаткової угоди.

Доповнено договір пунктом 7.10 наступного змісту: Сторони зобов`язуються повідомляти одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження, номерів телефонів, факсів у 10-ти денний термін від дня їх виникнення.

Доповнено договір пунктом 7.11 такого змісту: При зміні будь-яких відомостей, зазначених у документах, що додаються до заяви, або інформації зазначеної у п.п.3.2.9.1-3.2.9.5 дійсного договору, Виконавець послуг повинен у 10-денний термін письмово повідомити про це ритуальну службу.

Доповнено договір пунктом 7.12 наступного змісту: Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб`єктна укладання, зміну та розірвання Договору. Забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин, відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин. Представники сторін підписанням цього договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст.8 Закону України "Про захист персональних даних"

Запропоновано Розділ 7 Прикінцеві положення договору вважати Розділом 8 Прикінцеві положення , у зв`язку з чим пункт 7.1 Договір набирає чинності з 18 серпня 2019 р. і діє, відповідно з приписами пункту 8.2. Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року №193, на протязі трьох років, до 18 серпня 2022 року. викладено в наступній редакції: 8.1. Договір набирає чинності з 18 серпня 2019р. і діє до 18 серпня 2020року.

Доповнено договір пунктом 8.3. наступного змісту: Повідомлення, які надсилаються Стороні для виконання Договору або у зв`язку з ним, повинні бути складені у письмовій формі та підписані представниками Сторін, які мають на це очевидні або фактичні повноваження.

Доповнено договір пунктом 8.3.1. наступного змісту: Зазначені вище повідомлення будуть вважатися переданими Стороні належним чином, якщо вони відправлені одним із таких способів:

Доповнено договір пунктом 8.3.1.1. - кур`єром та вручені особисто;

Доповнено договір пунктом 8.3.1.2. - за допомогою послуг підприємств поштового зв`язку шляхом відправлення цінним листом з повідомленням про вручення та описом вкладеного або кур`єрської служби.

Доповнено договір пунктом 8.3.2 такого змісту: Повідомлення одержані Стороною протягом звичайних робочих годин у робочий день, будуть вважатися переданими і набирають чинності у дату їх одержання, а у інших випадках - наступного робочого дня.

Доповнено договір пунктом 8.3.3. - Усі повідомлення надсилаються на адреси та за номерами Сторін, які подаються у Розділі "Місцезнаходження та реквізити сторін" Договору, або на такі інші адреси та за номерами, які будуть повідомлені Стороною. Кожна з Сторін зобов`язується негайно інформувати іншу Сторону про зміни адреси або телефонних номерів.

Як зазначає позивач, вищезазначений лист з доданими до нього документами отримано ним 25.07.2019 та, за наслідками розгляду протоколу розбіжностей до договору, ФОП Полупановою З.М. складено протокол узгодження розбіжностей від 31.07.2019.

Зі змісту протоколу узгодження розбіжностей від 31.07.2019, викладених у протоколі розбіжностей від 24.07.2019 до Договору про надання ритуальних послуг № б/н від 01.07.2019 вбачається, що ФОП Полупановою З.М. надано згоду:

на викладення пункту 2.1 договору в редакції, запропонованій КП Комбінат комунальних підприємств ;

на доповнення тексту договору пунктами 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4 в редакції, запропонованій КП Комбінат комунальних підприємств ;

на зміну п.2.2.1 договору та викладення його в редакції КП Комбінат комунальних підприємств ;

на доповнення тексту договору пунктами 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5 в редакції, запропонованій КП Комбінат комунальних підприємств ;

прийняти п.3.1.5 договору в редакції, запропонованій КП Комбінат комунальних підприємств в протоколі розбіжностей до договору;

надано згоду включити до договору пункти 3.2.5, 3.2.7, 3.2.8, 3.2.8.1, 3.2.10 в редакції, запропонованій КП Комбінат комунальних підприємств ;

Одночасно позивачка не погодилась включити до договору відсутні і запропоновані відповідачем у протоколі розбіжностей пункти 2.1.5, 2.1.6, 3.2.6, 3.2.9, 3.2.9.1, 3.2.9.2, 3.2.9.3, 3.2.9.4, 3.2.9.5 та заперечила проти зміни тексту п.3.2.4 договору.

Не погодилась позивачка з пропозицією відповідача виключити з умов договору пункт 3.1.6., але погодилась виключити з умов договору пункт 3.1.7.

Також позивачка не погодилась з пропозицією відповідача, викладену у протоколі розбіжностей до договору, щоб Розділ 5 Порядок вирішення спорів вважати Розділом 6 і відповідно заперечила вважати пункт 5.1 пунктом 6.1, як заперечила і проти пропозиції відповідача включити до договору відсутній Розділ 5 Підстави та порядок проведення перевірки Виконавця послуг .

Не погодилась позивачка з тим, щоб Розділ 6 Інші умови вважати розділом 7 договору та п.6.1 договору вважати п.7.12 Розділу 7 Інші умови .

Запропонований відповідачем у протоколі розбіжностей до включення в умови договору п.7.1 Роботи та послуги, які потребують одержання ліцензії або інших дозвільних документів, Виконавець послуг може виконувати та надавати тільки за їх наявності позивачка погодилась включити до договору у якості пункту 6.2.

Відсутній в договорі та запропонований відповідачем у протоколі розбіжностей п.7.2 в редакції: Жодна із сторін не має права передавати свої права за даним Договором третій стороні без письмової згоди другої сторони позивачка погодилась включити до умов договору в якості пункту 6.3.

Також позивачка погодилась включити до тексту договору запропоновані відповідачем у протоколі розбіжностей та відсутні у тексті договору умови пунктів 7.3, 7.3.1, 7.3.2, але як пункти 7.1.1, 7.1.2, 7.1.3 відповідно. Втім, заперечила проти включення до умов договору запропонованих відповідачем пунктів 7.3.3, 7.3.4.

Зі змісту протоколу узгодження розбіжностей від 31.07.2019, викладених у протоколі розбіжностей від 24.07.2019 до Договору про надання ритуальних послуг № б/н від 01.07.2019 також вбачається, що ФОП Полупановою З.М. надано згоду включити до договору запропонований відповідачем пункт 7.4

Не погодилась позивачка з пропозицією відповідача включити до умов договору пункти 7.5, 7.5.1, 7.5.2, 7.5.3, 7.5.4, 7.5.5, 7.5.6, 7.5.7, 7.5.8, 7.5.9, 7.5.10, 7.6, 7.11.

Як вбачається, позивачка погодилась включити до тексту договору запропоновані відповідачем у протоколі розбіжностей та відсутні у тексті договору умови пунктів 7.7, 7.8, 7.9, 7.10, 7.12, але включити їх до договору як пункти 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7 відповідно.

Не погодилась позивачка з тим, щоб Розділ 7 Прикінцеві положення вважати розділом 8 договору, а також проти запропонованої відповідачем редакції п.8.1 Договір набирає чинності з 18 серпня 2019 і діє до 18 серпня 2020 року , вказуючи що у тексті договору цей пункт має нумерацію 7.1 і що відповідно з приписами п.8.2 Типового положення про ритуальну службу в України, строк дії договору передбачений на протязі трьох років, тому наполягає на редакції пункту 7.1 тексту договору.

Також позивачка у протоколі узгодження розбіжностей відхилила пропозицію відповідача включити до умов договору запропоновані ним пункти 8.3, 8.3.1, 8.3.1.1, 8.3.1.2, 8.3.2, 8.3.3.

Зі змісту наявного в матеріалах справи листа КП Комбінат комунальних підприємств № 69-45888-69.1 від 13.08.2019 вбачається, що останнім протокол узгодження розбіжностей отримано від ФОП Полупанової З.М. 31.07.2019.

За наслідками розгляду протоколу узгодження розбіжностей до договору про надання ритуальних послуг, відповідач зазначив, що ним не прийнято заперечення позивача на протокол розбіжностей, тому вважає, що такий договір не відбувся, але відповідач не заперечує проти передачі позивачем переддоговірного спору до суду.

Вказаний лист цього ж дня (13.08.2019) направлено відповідачем позивачу поштою.

З позовом, що розглядається позивачка звернулась до суду 22.08.2019 (штамп поштового відділення зв`язку на конверті).

В позовній заяві позивачка просить визнати укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою-підприємцем Полупановою Зінаїдою Миколаївною (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та Комунальним підприємством "Комбінат комунальних підприємств" (87515, Донецька обл.., м. Маріуполь, вул. Грецька, 41, ідентифікаційний код 03343226) в наступній редакції:

ДОГОВІР

про надання ритуальних послуг

м. Маріуполь


2019 року

Ми, що нижче підписалися: Ритуальна служба - комунальне підприємство "Комбінат комунальних підприємств", іменоване надалі "Ритуальна служба", якому відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу" Маріупольською міською радою рішенням від 22 березня 2005 року №972 делеговані функції і повноваження ритуальної служби, в особі Степанкової Галини Юріївни, діючого на підставі Статуту з одного боку, та фізична особа-підприємець Полупанова Зінаїда Миколаївна, іменована надалі "Виконавець послуг", що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію - з іншого боку, а разом - Сторони уклали цей договір про таке:

1. Предмет договору

1.1. Предметом договору є надання ритуальних послуг.

1.2. Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Законом України "Про поховання та похоронну справу", Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003р. №193 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України "Про поховання та похоронну справу" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2004 р. за №1110/9709), іншим законодавством України та цим Договором.

1.3. Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.

2. Права сторін

2.1. Ритуальна служба має право:

2.1.1. Надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, виготовляти та реалізовувати згідно з чинним законодавством предмети ритуальної належності.

2.1.2. Здійснювати дії щодо організації поховання померлого.

2.1.3. На підставі договору - замовлення надавати ритуальні послуги з поховання померлих громадян на відкритих кладовищах та з правом під поховання.

2.1.4. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого (далі за текстом - Замовник), виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам передбаченими законодавством.

2.2. Виконавець послуг має право:

2.2.1. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги, відносно організації та проведення поховання померлих громадян на території відкритих кладовищ м. Маріуполя та віднесених до нього селищ. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги:

- реалізація предметів ритуальної належності;

- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання трут з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

- надання послуг катафалка;

- доставка померлого та/або труни за адресою, погодженою із Замовником та інші.

2.2.2. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством (стаття 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу".

2.2.3. Отримувати безперешкодний доступ на територію кладовища для виконання робіт, які зазначені в договорі про надання ритуальних послуг та договорі-замовленні на організацію та проведення поховання у часи роботи кладовища.

2.2.4. У разі наявності, безоплатно отримувати місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

2.2.5. Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

3. Обов`язки сторін

3.1. Ритуальна служба зобов`язана:

3.1.1. При зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.

3.1.2. Відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

3.1.3. У місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов`язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні.

3.1.4. Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

3.1.5. У разі наявності забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

3.1.6. Створити рівні умови Виконавцям послуг.

3.2. Виконавець послуг зобов`язаний:

3.2.1. Подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до Ритуальної служби шляхом передачі документів до ритуальної служби на протязі 10 днів.

3.2.2. При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщені поруч з новими похованнями, та відшкодовувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.

3.2.3. Особи, які задіяні Виконавцем послуг для надання ритуальних послуг, повинні бути ознайомленні зі своїми посадовими обов`язками та проінструктовані в частині знання Закону України "Про поховання та похоронну справу", наказу державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 року №193, ДСанПіН 2.2.028-99 (в частині дотримання санітарно-захисної зони), інших нормативно-правових актів в частині, що стосується здійснення похоронної діяльності.

Приймальники замовлень повинні:

- знати перелік міських кладовищ, на яких дозволено поховання, або підпоховання померлих до родинних могил;

- інформувати Замовника про те, що укладення договору-замовлення на підпоховання померлих до родинних могил проводиться при пред`явленні дозволу від доглядача кладовища.

3.2.4. Видавати працівникам, що задіяні у наданні ритуальних послуг, відповідні посвідчення.

3.2.5. Забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації, передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації, передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість.

3.2.6. Реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам, та належної якості, додержуючи вимоги нормативних актів щодо розміщення реклами.

3.2.7. Мати спеціальний автотранспорт з відповідним написом на ньому для перевезення померлих громадян та згідно вимог санітарно-епідеміологічної служби регулярно здійснювати санітарну обробку спеціального автотранспорту.

3.2.8. Перевезення пасажирів, здійснюється автотранспортом, який відповідає вимогам діючого законодавства в сфері надання послуг з перевезення пасажирів.

3.2.9. Неухильно дотримуватися вимоги діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та вимог даного Договору.

4. Відповідальність сторін

4.1. Ритуальна служба несе відповідальність:

4.1.1. За ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.

4.1.2. За неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

4.1.3. За недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технологій при організації поховання померлих.

4.1.4. За безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення.

4.2. Виконавець послуг несе відповідальність:

4.2.1. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України Про захист прав споживачів .

4.2.2. При недотриманні вимог п. 3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.

4.2.3. За недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

5. Порядок вирішення спорів

5.1. Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками - Сторонами договору.

У разі неврегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів, розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку.

6. Інші умови

6.1. Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору, включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники Сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних. Представники Сторін підписанням цього Договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст. 8 Закону України "Про захист персональних даних".

6.2. Виконавець здійснює тільки ті роботи, які не потребують одержання ліцензії. Жодна із Сторін не має права передавати свої права за даним Договором третій стороні без письмової згоди другої Сторони.

6.3. Виконавцю послуг забороняється пропонувати Замовнику ритуальні послуги або предмети ритуальної належності неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

6.4. Виконавцю послуг забороняється здійснення діяльності з надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності у житловому фонді.

6.5. Умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін на підставі підписаної додаткової угоди.

6.6. Сторони зобов`язуються повідомляти одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження, номерів телефонів, факсів у 10-ти денний термін від дня їх виникнення.

6.7. Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб`єктна укладання, зміну та розірвання Договору. Забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин, відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин. Представники сторін підписанням цього договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст.8 Закону України "Про захист персональних даних"

7. Прикінцеві положення

7.1. Договір набирає чинності з


2019р. і діє, відповідно з приписами пункту 8.2. Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року №193, на протязі трьох років, до
2022року.

7.1.1. Даний Договір може бути достроково розірваний на підставах, передбачених положення законодавства або умовами Договору.

7.1.2. За згодою сторін.

7.1.3. В односторонньому порядку Виконавцем послуг, який зобов`язан направити відповідне письмове повідомлення іншій стороні за 10 календарних днів до дати дострокового розірвання Договору.

7.2. Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.

7.3. Всі зміни та доповнення до цього Договору здійснюються шляхом підписання додаткових угод обома Сторонами. Укладені та належним чином засвідчені уповноваженими представниками Сторін додаткові угоди стають невід`ємною частиною цього Договору.

7.4. У випадку розірвання Договору або його припинення зобов`язання Сторін припиняються з дати, з якої Договір є розірваним або припиненим, згідно з його умовами або положеннями чинного законодавства.

8. Місцезнаходження сторін

Ритуальна служба: КП "Комбінат комунальних підприємств"

87515, м. Маріуполь, вул. Грецька, 41, код ЄДРПОУ 03343226

Степанкова Г.Ю.


(прізвище, ім`я, по-батькові керівника, підпис)

Суб`єкт господарювання: ФОП Полупанова Зінаїда Миколаївна

АДРЕСА_1

реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1

Полупанова З. М.


(прізвище, ім`я, по-батькові, підпис) .

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї (ст. 14 ЦК України).

Кожна особа згідно ст. 15 ЦК України має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За змістом ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Право на звернення за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів за визначеною законом юрисдикцією господарського суду передбачено ст.ст. 2, 4 ГПК України.

Отже передумовами та матеріальними підставами для захисту права в судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи, за захистом якого вона звернулась до суду, а також факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 ГК України).

Положеннями ст. 5 ГПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов`язків (ст. ст. 3, 6, 12-15, 20 ЦК України), суд дійшов висновку, що у разі невизнання особою права на укладення договору, таке право підлягає захисту судом на підставі ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов`язкової дії.

Заперечуючи проти задоволення позову відповідач посилався на те, що укладання такого виду правочину, як договір про надання ритуальних послуг, з огляду на вимоги Закону України Про поховання та похоронну справу , Типового положення про ритуальну службу в Україні, є обов`язковим для суб`єктів господарювання, які бажають надавати ритуальні послуги, але оскільки наведений у додатку до Типового положення про ритуальну службу в Україні договір про надання ритуальних послуг є примірним, то зміст такого договору може бути змінений сторонами у процесі його укладання, отже відповідач таким правом на зміну умов договору скористався; згідно наказу відповідача № 76А від 10.05.2017 затверджено текст договору про надання ритуальних послуг, редакція якого, з травня 2017р., укладається зі всіма СГ, які виявили бажання працювати на ринку ритуальних послуг, у тому числі це стосується і позивача. Новий текст договору про надання ритуальних послуг не суперечить нормам чинного законодавства, а лише конкретизує правовідносини між СГ і ритуальною службою, відповідач не вбачає порушення прав позивача; вважає обраний позивачем спосіб захисту права неналежним, адже позивач не отримав від відповідача відмови в укладанні договору.

Суд враховує, що Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст (частина четверта статті 179 Господарського кодексу України).

Примірний договір про надання ритуальних послуг є додатком до п. 8.2 Типового положенням про ритуальну службу в Україні.

Укладення господарських договорів, в тому числі на основі примірних і типових договорів, повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України).

Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Як вже зазначалося, позивач частково прийняв пропозиції відповідача, викладені в Протоколі розбіжностей 1 до Договору про надання ритуальних послуг б/н від 01.07.2019 в частині наступних пунктів: 2.1.2; 2.1.3; 2.1.4; 2.2.3; 2.2.4; 2.2.5; 3.2.5; 3.2.6; 3.7.7; 3.2.8; 3.2.9; 6.2; 7.1.1; 7.1.2; 7.1.3; 7.4; 6.3 (відповідач запропонував цей пункт включити під номером 7.7); 6.4 (відповідач запропонував цей пункт включити під номером 7.8); п. 6.5 (відповідач запропонував цей пункт включити під номером 7.9); п. 6.6 (відповідач запропонував цей пункт включити під номером 7.10); 6.7 (відповідач запропонував цей пункт включити під номером 7.12), не заперечує проти змін наступних пунктів, які запропонував відповідач, а саме: пункти 2.1.1; 2.2.1; 3.1.5. Решту пунктів, запропонованих КП "Комбінат комунальних підприємств", позивачка не погодила.

Суд зазначає, що вимога визнати укладеним договір є належним способом захисту прав і законних інтересів суб`єктів господарювання, передбаченим нормами Господарського кодексу України або Цивільного кодексу України, оскільки фактично позивач звернувся до суду з позовом про врегулювання розбіжностей, які виникли при укладанні договору.

Відповідач у заяві за вих.№69-66416-69.1 від 31.10.2019 зазначає, що наказом №76А від 10.05.2017 Комунального підприємства "Комбінат Комунальних Підприємств" був затверджений текст договору про надання ритуальних послуг, редакція якого, з травня 2017р., укладається зі всіма суб`єктами господарства, які виявили бажання працювати на ринку ритуальних послуг.

Проте суд вважає, що наказ №76А від 10.05.2017 Комунального підприємства "Комбінат Комунальних Підприємств", який доданий до заяви вих.№69-66416-69.1 від 31.10.2019, є внутрішнім документом підприємства та дія зазначеного наказу не є обов`язковою для інших суб`єктів господарської діяльності.

Доказів делегування повноважень Маріупольською міською радою відповідачу щодо затвердження умов договору про надання ритуальних послуг з іншими суб`єктами господарювання не надано.

Отже затверджений текст договору вищезазначеним наказом не є обов`язковим для позивача.

Крім того, посилання відповідача на договори про надання ритуальних послуг, які укладаються з травня 2017 року з іншими суб`єктами господарювання, зміст якого відповідає тексту затвердженого наказом №76А від 10.05.2017, не стосується предмета доказування у справі, що розглядається, а зміна та доповнення умов примірного договору, як зазначено вище, є правом, а не обов`язком сторін.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України Про захист прав споживачів захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази делегування органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування відповідачу функцій у сфері захисту прав споживачів, тому посилання КП Комбінат комунальних підприємств не необхідність включення до спірного договору про надання ритуальних послуг умов, що стосуються підстав та порядку проведення перевірки виконавця послуг, суд вважає не переконливими.

Відповідачем не подано суду доказів обставин, на які є посилання у заяві від 31.11.2019 № 69-66416-69.1 на виконання вимог ухвали від 01.10.2019 (вх.№22335

19 від 05.11.19), зокрема того, що позивач без наявності договору про надання ритуальних послуг здійснює надання таких послуг, у тому числі під документами інших суб`єктів господарювання.

Контроль за дотриманням позивачем податкового та трудового законодавства також не належить до компетенції КП Комбінат комунальних підприємств , доказів делегування таких функцій відповідними контролюючими органами відповідачу в матеріалах справи відсутні, тому суд не приймає доводи відповідача щодо необхідності включення до спірного договору запропонованих ним у протоколі розбіжностей умов пунктів 3.2.3, 3.2.4., 3.2.9 - 3.2.9.5, 6.2 - 6.4.

Суд враховує, що КП "Комбінат комунальних підприємств" у розумінні ст. 9 Закону України "Про поховання та похоронну справу" є спеціалізованим комунальним підприємством, що створене органом місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, визначеним п. 2 ч. 2 ст. 8 цього Закону, тому укладення договору про надання ритуальних послуг з позивачем, ФОП Полупановою З.М., як суб`єктом господарювання, який виявив бажання укласти відповідний договір і надав відповідачу повний пакет документів, передбачений п.8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні, є обов`язковим.

В матеріалах справи відсутні докази висловлення відповідачем обґрунтованої відмови в укладенні договору. У той же час, відповідачем не доведено, що на умовах, викладених позивачем у позовній заяві, договір про надання ритуальних послуг не може бути виконаним, що свідчить про безпідставне ухилення від виконання покладених на КП "Комбінат комунальних підприємств" повноважень щодо укладення договору з позивачем.

Інші доводи сторін суд до уваги не приймає, як такі, що не підтверджені належними доказами у встановленому порядку і не впливають на суть рішення.

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності.

Кожна сторона на підставі ст.ст.73, 74, 77, 79 ГПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Положеннями ст. 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Тягар доказування (доведення обставин справи) покладається законом на сторону, яка висуває певні вимоги або заявляє заперечення. І в даному випадку цей обов`язок відповідачем не виконаний, оскільки ним не доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилається в обґрунтування своїх заперечень, що зумовлює задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 9 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов`язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73 - 86, 91, 123, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою - підприємцем Полупановою Зінаїдою Миколаївною (Ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та Комунальним підприємством Комбінат комунальних підприємств (код ЄДРПОУ 03343226, адреса: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Грецька, 41,) в наступній редакції:

ДОГОВІР

про надання ритуальних послуг

м. Маріуполь


2019 року

Ми, що нижче підписалися: Ритуальна служба - комунальне підприємство Комбінат комунальних підприємств , іменоване надалі Ритуальна служба , якому відповідно до Закону України Про поховання та похоронну справу Маріупольською міською радою рішенням від 22 березня 2005 року №972 делеговані функції і повноваження ритуальної служби, в особі Степанкової Галини Юріївни, діючого на підставі Статуту з одного боку, та фізична особа-підприємець Полупанова Зінаїда Миколаївна, іменована надалі Виконавець послуг , що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію - з іншого боку, а разом - Сторони уклали цей договір про таке:

1. Предмет договору

1.1. Предметом договору є надання ритуальних послуг.

1.2. Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Законом України Про поховання та похоронну справу , Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003р. №193 Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України Про поховання та похоронну справу (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2004 р. за №1110/9709), іншим законодавством України та цим Договором.

1.3. Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.

2. Права сторін

2.1. Ритуальна служба має право:

2.1.1. Надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, виготовляти та реалізовувати згідно з чинним законодавством предмети ритуальної належності.

2.1.2. Здійснювати дії щодо організації поховання померлого.

2.1.3. На підставі договору - замовлення надавати ритуальні послуги з поховання померлих громадян на відкритих кладовищах та з правом під поховання.

2.1.4. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого (далі за текстом - Замовник), виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам передбаченими законодавством.

2.2. Виконавець послуг має право:

2.2.1. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги, відносно організації та проведення поховання померлих громадян на території відкритих кладовищ м. Маріуполя та віднесених до нього селищ. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги:

- реалізація предметів ритуальної належності;

- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання трут з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

- надання послуг катафалка;

- доставка померлого та/або труни за адресою, погодженою із Замовником та інші.

2.2.2. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством (стаття 12 Закону України Про поховання та похоронну справу .

2.2.3. Отримувати безперешкодний доступ на територію кладовища для виконання робіт, які зазначені в договорі про надання ритуальних послуг та договорі-замовленні на організацію та проведення поховання у часи роботи кладовища.

2.2.4. У разі наявності, безоплатно отримувати місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

2.2.5. Користуватися іншими правами передбачені дійсним договором.

3. Обов`язки сторін

3.1. Ритуальна служба зобов`язана:

3.1.1. При зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.

3.1.2. Відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

3.1.3. У місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов`язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні.

3.1.4. Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

3.1.5. У разі наявності забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії в разі його створення).

3.1.6. Створити рівні умови Виконавцям послуг.

3.2. Виконавець послуг зобов`язаний:

3.2.1. Подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до Ритуальної служби шляхом передачі документів до ритуальної служби на протязі 10 днів.

3.2.1 При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщені поруч з новими похованнями, та відшкодовувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.

3.2.3. Особи, які задіяні Виконавцем послуг для надання ритуальних послуг, повинні бути ознайомленні зі своїми посадовими обов`язками та проінструктовані в частині знання Закону України "Про поховання та похоронну справу", наказу державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 року №193, ДСанПіН 2.2.028-99 (в частині дотримання санітарно-захисної зони), інших нормативно-правових актів в частині, що стосується здійснення похоронної діяльності.

Приймальники замовлень повинні:

- знати перелік міських кладовищ, на яких дозволено поховання, або підпоховання померлих до родинних могил;

- інформувати Замовника про те, що укладення договору-замовлення на підпоховання померлих до родинних могил проводиться при пред`явленні дозволу від доглядача кладовища.

3.2.4. Видавати працівникам, що задіяні у наданні ритуальних послуг, відповідні посвідчення.

3.2.5. Забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації, передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи, інформації, передбаченої п.6 Типового положення про ритуальну службу в Україні та затверджений у законом передбаченому порядку перелік послуг, які надає ритуальна служба і їх вартість.

3.2.6. Реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам, та належної якості, додержуючи вимоги нормативних актів щодо розміщення реклами.

3.2.7. Мати спеціальний автотранспорт з відповідним написом на ньому для перевезення померлих громадян та згідно вимог санітарно-епідеміологічної служби регулярно здійснювати санітарну обробку спеціального автотранспорту.

3.2.8. Перевезення пасажирів, здійснюється автотранспортом, який відповідає вимогам діючого законодавства в сфері надання послуг з перевезення пасажирів.

3.2.9. Неухильно дотримуватися вимоги діючого законодавства в сфері надання ритуальних послуг та вимог даного Договору.

4. Відповідальність сторін

4.1. Ритуальна служба несе відповідальність:

4.1.1. За ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.

4.1.2. За неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України Про захист прав споживачів .

4.1.3. За недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технологій при організації поховання померлих.

4.1.4. За безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення.

4.2. Виконавець послуг несе відповідальність:

4.2.1. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України Про захист прав споживачів .

4.2.2. При недотриманні вимог п. 3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.

4.2.3. За недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

5. Порядок вирішення спорів

5.1. Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками - Сторонами договору.

У разі неврегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів, розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку.

6. Інші умови

6.1. Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору, включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники Сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних. Представники Сторін підписанням цього Договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст. 8 Закону України "Про захист персональних даних".

6.2. Виконавець здійснює тільки ті роботи, які не потребують одержання ліцензії. Жодна із Сторін не має права передавати свої права за даним Договором третій стороні без письмової згоди другої Сторони.

6.3. Виконавцю послуг забороняється пропонувати Замовнику ритуальні послуги або предмети ритуальної належності неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

6.4. Виконавцю послуг забороняється здійснення діяльності з надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності у житловому фонді.

6.5. Умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою Сторін на підставі підписаної додаткової угоди.

6.6. Сторони зобов`язуються повідомляти одна одну про зміни своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження, номерів телефонів, факсів у 10-ти денний термін від дня їх виникнення.

6.7. Представники Сторін, уповноваженні на укладання цього Договору, погодились, що їх персональні дані, які стали відомі Сторонам в зв`язку з укладанням цього Договору включаються до баз персональних даних Сторін. Підписуючи даний Договір уповноважені представники сторін дають згоду (дозвіл) на обробку їх персональних даних, з метою підтвердження повноважень суб`єктна укладання, зміну та розірвання Договору. Забезпечення реалізації адміністративно-правових і податкових відносин, відносин у сфері бухгалтерського обліку та статистики, а також для забезпечення реалізації інших передбачених законодавством відносин. Представники сторін підписанням цього договору підтверджують, що вони повідомлені про свої права відповідно до ст.8 Закону України "Про захист персональних даних"

7. Прикінцеві положення

7.1. Договір набирає чинності з


2019р. і діє, відповідно з приписами пункту 8.2. Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року №193, на протязі трьох років, до
2022року.

7.1.1. Даний Договір може бути достроково розірваний на підставах, передбачених положення законодавства або умовами Договору.

7.1.2. За згодою сторін.

7.1.3. В односторонньому порядку Виконавцем послуг, який зобов`язан направити відповідне письмове повідомлення іншій стороні за 10 календарних днів до дати дострокового розірвання Договору.

7.2. Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.

7.3. Всі зміни та доповнення до цього Договору здійснюються шляхом підписання додаткових угод обома Сторонами. Укладені та належним чином засвідчені уповноваженими представниками Сторін додаткові угоди стають невід`ємною частиною цього Договору.

7.4. У випадку розірвання Договору або його припинення зобов`язання Сторін припиняються з дати, з якої Договір є розірваним або припиненим, згідно з його умовами або положеннями чинного законодавства.

8. Місцезнаходження сторін

Ритуальна служба: КП Комбінат комунальних підприємств

87515, м. Маріуполь, вул. Грецька, 41, код ЄДРПОУ 03343226

Степанкова Г.Ю.


(прізвище, ім`я, по-батькові керівника, підпис)

Суб`єкт господарювання: ФОП Полупанова Зінаїда Миколаївна

АДРЕСА_1

реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1

Полупанова З. М.


(прізвище, ім`я, по-батькові, підпис)

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається у порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України .

Повне рішення складено та підписано 23.12.2019.

Суддя Н.В. Величко

Дата ухвалення рішення12.12.2019
Оприлюднено23.12.2019
Номер документу86529400
СудочинствоГосподарське
Сутьнадання ритуальних послуг

Судовий реєстр по справі —905/1583/19

Постанова від 03.03.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 11.02.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 28.01.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Рішення від 12.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Рішення від 23.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Рішення від 12.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 26.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 05.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 01.10.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

Ухвала від 02.09.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Величко Наталія Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні