ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
28 листопада 2019 року м. Дніпросправа № 280/1241/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
за участю секретаря судового засідання Кязимової Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Росія"
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року
у справі №280/1241/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Росія"
до Головного управління Держпраці у Запорізькій області
про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
22 березня 2019 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Росія" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову ГУ Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗП 517/573/АВ/П/МГ-ФС від 12 березня 2019 року.
Позовні вимоги обгрунтовані протиправністю винесення спірної постанови про накладення штрафу, оскільки позивач не допустив виплати своїм працівникам заробітної плати нижче мінімальної державної соціальної гарантії, передбаченої абзацом 4 частини 2 статті 265 КЗпП України, відповідно притягнення до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 292 110,00 грн. за порушення вимог ч. 6 ст. 95 КЗпП України та ст. 33 Закону України № 108 є безпідставним.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 р. у справі № 280/1241/19 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Росія" до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці у Запорізької області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ЗП 517/573/АВ/П/МГ-ФС від 12 березня 2019 року в частині нарахування штрафу у розмірі 41730 (сорок одна тисяча сімсот тридцять) гривень.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Судом встановлено, що за результатами проведеного інспекційного відвідування, відповідачем виявлено факти непроведення індексації заробітної плати працівників підприємства. Внаслідок чого відповідачем винесено постанову про накладення штрафу. Факт непроведення індексації сторонами не заперечувавася, внаслідок чого суд дійшов висновку про обгрунтованітсь притягнення позивача до відповідальності. Разом з тим, судом зазначено, що під час розрахунку штрафної санкції відповідачем не враховано, що одни з працівників звільнився, а отже розрахунок штрафу здійснено помилково виходячи з 7 працівників, а не з 6, що й слугувало підставою для скасування оскаржуваної постанови в частині штрафу, нарахованого на звільненого працівника. В решті заявлених вимог, в задоволенні позову відмовлено через відсутність підстав вважати спірну постанову протиправною.
Не погодившись з рішенням суду, Товариством з обмеженою відповідальністю "Росія" подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 р. у справі № 280/1241/19, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не вірно обрахував період за який повинна була бути проведена індексація. Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу від 16.09.2019 № 08/01.3-97/592 підтримав правову позицію ГУ Держпраці у Запорізькій області щодо порушення позивачем частини шостої статті 95 КЗпП України та статті 33 Закону України Про оплату праці , просив залишити апеляційну скаргу ТОВ Росія без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року без змін.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить суд розглядати справу за відсутності представника Головного управління Держпраці у Запорізькій області.
24 жовтня 2019 року представники позивача у судове засідання не з`явились, в справу від директора ТОВ Росія Бойка С.І направлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з хворобою представника. Розгляд справи відкладено на 28 листопада 2019року.
28 листопада 2019 року за заявою сторін справа розглядається без їх участі, представники сторін в судове засідання не з`явилися.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке:
Головне управління Держпраці у Запорізькій області своєю постановою від 12 березня 2019 року № ЗП 517/573/АВ/П/ МГ-ФС застосувало до ТОВ Росія штраф за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати на загальну суму 292110,00 грн.
Постанова про накладення штрафу прийнята на підставі акта інспекційного відвідування позивача від 18 лютого 2019 року № ЗП 517/573/АВ, складеного головним державним інспектором відповідача ОСОБА_1 .
У акті інспекційного відвідування вчинено запис, що у зв`язку з перевищенням величини індексу споживчих цін порогу індексації у листопаді 2018 року позивач не провів індексацію заробітної плати своїх працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013р. № 509 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та про зайнятість населення, яким визначено механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 КЗпП України та частинами 2-7 статті 53 Закону України Про зайнятість населення .
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку штрафи можуть бути накладені на підставі, зокрема, акта про виявлення під час перевірки суб`єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади.
Однак, такого порушення законодавства про працю, як недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці під час перевірки позивача, посадовою особою Держпраці не встановлено.
Напроти, у пункті 6.3 розділу І Акта інспекційного відвідування від 18 лютого 2019 року № ЗП 517/573/АВ зазначено: Розмір заробітної плати працівників за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не менший за розмір мінімальної заробітної плати . А у розділі ІІ Акта прямо зазначено: На підприємстві дотримано вимоги трудового законодавства щодо розміру мінімальної заробітної плати та мінімальних гарантій в оплаті праці .
Колегія суддів дійшла висновку, що за вказаних обставин постанова відповідача про накладення на позивача штрафу не ґрунтується на акті інспекційного відвідування.
Висновки суду про порушення позивачем положень частини 6 статті 95 КЗпП України та статті 33 Закону України Про оплату праці також спростовуються наступним:
частиною 6 статті 95 КЗпП України встановлено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок), індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1 1 Порядку).
У Акті інспекційного відвідування від 18 лютого 2019 року № ЗП 517/573/АВ, складеного посадовою особою відповідача, зазначено, що за даними Держстату величина індексу споживчих цін в 2018 році перевищила поріг індексації 103 відсотка в листопаді 2018 року, але індексація заробітної плати директору, головному бухгалтеру та підсобним робітникам не проведена.
При цьому, ні в акті інспекційного відвідування, ні в приписі про усунення виявлених порушень від 18 лютого 2019 року, ні в постанові про накладення штрафу відповідач не зазначив коли, за який період (місяць) позивач повинен був індексувати заробітну плату своїх працівників.
Відтак, відповідач не встановив моменту порушення позивачем норм законодавства про працю, при цьому суд першої інстанції не врахував вказані недоліки акта інспекційного відвідування та помилково дійшов висновку, що індексація на підприємстві позивача повинна проводитись за період з листопада по грудень 2018 року.
З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, оскільки на переконання судової колегії, відповідач всупереч передбаченому ст. 77 КАС України обов`язку доказування правомірності свого рішення, не навів ґрунтовних, переконливих доказів правомірності застосованої до позивача санкції, а суд першої інстанції при винесенні рішення зазначене не врахував, що стало підставою для застосування ст. 317 КАС України та задоволення апеляційної скарги позивача.
Враховуючи викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, тому є підстави для задоволення позовних вимог в частині, в якій помилково відмовлено судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати, з урахуванням прийнятого рішення, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Росія" на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 р. у справі № 280/1241/19 - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 р. у справі № 280/1241/19 - скасувати в частині незадоволених позовних вимог ТОВ Росія та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Запорізькій області № ЗП 517/573/АВ /п/ МГ- ФС від 12 березня 2019 року про накладення штрафу в повному обсязі.
Судові витрати в загальному розмірі 10 954 грн. стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Росія .
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в строки передбачені ст.329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86551155 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Бишевська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні