Справа № 279/5983/16-ц
РІШЕННЯ
іменем України
20 грудня 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Коростені Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділення в натурі у власність земельних ділянок, -
встановив:
ОСОБА_4 та ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до ОСОБА_3 про виділення в натурі у власність земельних ділянок.
В обгрунтування позову позивачі зазначили, що ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки для будівництва та обслуговування вказаного житлового будинку, господарських будівель (присадибної ділянки). Відповідно до правовстновлюючих документів ОСОБА_4 належить 1/3 частина, ОСОБА_2 1/4 частина та ОСОБА_3 5/12 частин зазначеного житлового будинку та земельної ділянки. Позивачі в добровільному порядку не можуть вирішити спір з відповідачем щодо поділу в натурі земельної ділянки, призначеної для обслуговування житлового будинку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що і стало приводом для звернення до суду з названим позовом із заявленням вимог щодо розподілу спірної земельної ділянки між співвласниками відповідно до їх часток у праві власності.
В ході судового розгляду, на підставі ухвали Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10 травня 2019 року позивача ОСОБА_4 замінено на її правонаступника ОСОБА_1 .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 підтримали позов в повному обсязі, вимоги по якому просили задовольнити та провести розподіл спірної земельної ділянки між сторонами за 1-варіантом висновку судової земельно-технічної експертизи №794/12.18 від 18 грудня 2018 року. При цьому позивач зазначила, що за запропонованим відповідачем варіантом поділу земельної ділянки ситуація проїзду транспортних засобів ускладниться.
Позивач ОСОБА_2 , в поданій до суду заяві, просила розгляд справи проводити без її участі, а позовні вимоги задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнали та просили провести розподіл земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до 3-варіанту висновку судової земельно-технічної експертизи №794/12.18 від 18 грудня 2018 року.
Вислухваши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукпності, суд дійшов до висновку про наступне.
ОСОБА_4 , правонаступником якої є ОСОБА_1 , належить на праві власності 1/3 частини житлового будинку АДРЕСА_1 , а також 1/3 частини земельної ділянки для будівництва та обслуговування зазначеного будинку, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №20394290 від 29 вересня 2008 року, рішенням четвертої сесії сьомого скликання Коростенської міської ради №129 від 3 березня 2016 року (а.с.10-13, 14) .
ОСОБА_7 належить на праві власності 1/4 частина житлового будинку АДРЕСА_1 , а також 1/4 частини земельної ділянки для будівництва та обслуговування зазначеного будинку, що підтверджується договором дарування 1/4 частки житлового будинку, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень №39763762 від 26 червня 2015 року, рішенням четвертої сесії сьомого скликання Коростенської міської ради №129 від 3 березня 2016 року (а.с.7-9, 14).
Власником 5/12 частин земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується рішенням четвертої сесії сьомого скликання Коростенської міської ради №129 від 3 березня 2016 року.
Роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1000 га (кадастровий номер 1810700000:02::001:0865) ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) по АДРЕСА_1 , виконано приватним підприємством "Земельно-кадастрове бюро міста Коростеня" (судом проводилося дослідження технічної документації).
За результатами проведеної в справі 18 грудня 2018 року, на підставі ухвали Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 15 квітня 2017 року, судової земельно-технічної експертизи судовим експертом зроблено висновок №794/12.18. У висновку експертом запропоновано 4 (чотири) варіанти поділу спірної земельної ділянки відповідно до розміру ідеальних часток їх співвласників.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (стаття 321 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.364 Цивільного кодексу України співвласник має право навиділ у натурі частки із майна,що є у спільній частковій власності.
Судом встановлено, що угоди про спосіб виділення частки кожному із співвласників вищевказаної земельної ділянки досягнуто не було.
У відповідності з ч. 1, 3, 4 ст.88 Земельного кодексу України володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди у судовому порядку. Учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки вимагати відповідної компенсації. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.
Як роз`яснено у п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" у справах за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з`ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних насаджень співвласників, можливість проходу з вулиці на подвір`я тощо. Враховуються також вимоги санітарних правил і правил протипожежної безпеки. В разі неможливості перенесення співвласником господарських будівель і насаджень на надану в його користування частину ділянки суд має обговорити питання про відповідну грошову компенсацію.
Визначальним для виділу частки або поділу нерухомого майна в натурі, яке перебуває у спільній частковій власності, є не порядок користування майном, а розмір часток співвласників у праві спільної часткової власності та технічна можливість виділу частки або поділу майна відповідно до часток співвласників.
При визначені варіанту розподілу, який підлягає до застосування, суд вважає необхідним обрати саме третій варіант поділу, запропонований у висновку експерта № 794/12.18 від 18 грудня 2018 року, оскільки саме цей варіант буде прийнятним та найбільш відповідати інтересам сторін; відхилення від ідеальних часток є незначним; такий варіант фактично не змінює існуючий між співвласниками тривалий час порядок користування частинами спірної земельної ділянки,однак визначає їх розміри та межі; всім співвласникам забезпечується однаковий доступ (прохід, проїзд) до належних кожному з них часток в будинку та господарських споруд.
Що стосується тверджень позивача про те, що за третім варіантом розподілу спірної земельної ділянки висновку судової земельно-технічної експертизи № 794/12.18 від 18 грудня 2018 року, ускладниться ситуація проїзду транспортних засобів, то такі суд вважає безпідставними.
Як вбачається із матеріалів справи позивачем за подачу позову сплачено судовий збір в сумі 551 гривень 20 копійок, а також 8000 гривень 00 копійок за проведення судової земельно-технічної експертизи, що підтверджується відповідними квитанціями.
За правилами, встановленими ст.141 Цивільного процесуального кодексу України суд вирішує питання щодо розподілу судових витрат, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 133, 139, 247, 258, 259, 263 - 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.11, 16, 316, 317, 319, 325-328, 356-358, 361, 364 Цивільного кодексу України, ст.ст.103, 120 ч.4, 125, 126 Земельного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", Постановою Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності ", суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про виділення в натурі у власність земельних ділянок - задовольнити частково.
Залишити у спільному користуванні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 2 м2, що обмежена лініями Д-Г-В-Л-Д:
- від точки Д, яка є вершиною внутрішнього кута, утвореного зовнішніми стінами приміщення поз. 1-5 та поз.2-2, лінія поділу проходить по зовнішній стіні приміщення поз. 1 -5 до точки Г; довжина лінії Д-Г - 2,00;
- від точки Г лінія поділу проходить до точки В по перпендикуляру до зовнішньої стіни приміщення поз. 1-5; довжина лінії Г-В - 1,00 м;
- від точки В лінія поділу проходить до точки Л, яка лежить на зовнішній стіні приміщення поз.2-2; лінія В-Л є паралельною до зовнішньої стіни приміщення поз.1-5 та віддалена від неї на 1,00 м;
- від точки Л лінія поділу проходить по зовнішній стіні приміщення поз.2 2 до точки Д.
Залишити у спільному користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 земельну ділянку загальною площею 7 м2, що обмежена лініями А-Б-М-Ю-П-12-А:
- від точки А, яка лежить на задній зовнішній межі земельної ділянки яка віддалена від точки 12 на 0,86 м, лінія поділу проходить до точки Б; точка Б лежить на лінії А-Б-Р, яка виходить з вершини зовнішнього кута (з точки Р), утвореного зовнішніми стінами приміщення поз. 1-5; точка Б віддалена від точки Р на 1,00 м;
- від точки Б лінія поділу проходить по дузі радіусом 1,0 м з центром дуги у точці Р до точки М; точка М є кінцевою точкою однієї прямої лінії М-В-Л; ця лінія паралельна до зовнішньої стіни приміщення поз. 1-5 та віддалена від неї на 1,0 м;
- від точки М лінія поділу проходить до точки Ю; точка Ю лежить на єдиній прямій лінії К-Ю-П; лінія М-Ю є перпендикулярною до лінії К-Ю-П;
- від точи Ю лінія поділу проходить до точки П, яка лежить на задній зовнішній межі земельної ділянки; довжина лінії Ю-П - 2,24 м; точка П віддалена від точки 12 на 2,13 м; від точки П лінія поділу проходить по задній зовнішній межі земельної ділянки через точку 12 до точки А.
ОСОБА_1 виділити у власність земельну ділянку загальною площею 332 м2, що обмежена лініями 7-8-9-10-11-Б-М-В-Г-Д-Е-Є-Ж-И-6-7:
- від точки 7, яка є вершиною зовнішнього кута, утвореного передньою зовнішньою межею земельної ділянки (землі запасу Коростенської міськради) та лівою зовнішньою межею земельної ділянки (землі загального користування / вул. Усенова), лінія поділу проходить по лівій зовнішній межі земельної ділянки через точки 8-9-10 до точки 11;
- від точки 11 лінія поділу проходить до точки Б; точка Б лежить на лінії А-Б-Р, яка виходить з вершини зовнішнього кута (з точки Р), утвореного зовнішніми стінами приміщення поз.1-5; лінія А-Б-Р є однією прямою лінією; точка Б віддалена від точки Р на 1,00 м;
- від точки Б лінія поділу проходить по дузі радіусом 1,0 м з центром дуги у точці Р до точки М; точка М є кінцевою точкою однієї прямої лінії М-В-Л; ця лінія паралельна до зовнішньої стіни приміщення поз. 1-5 та віддалена від неї на 1,0 м;
- від точки М лінія поділу проходить до точки В; точка В віддалена від зовнішньої стіни приміщення поз.2-2 на 2,00 м;
- від точки В лінія поділу проходить до точки Г, яка лежить на зовнішній стіні приміщення поз. 1-5; лінія В-Г є перпендикулярною до зовнішньої стіни приміщення поз.1-5; довжина лінії В-Г - 1,00 м;
- від точки Г лінія поділу проходить по зовнішній стіні приміщення поз. 1-5 до точки Д; довжина лінії Г-Д - 2,00 м;
- від точки Д лінія поділу проходить до точки Е по лінії поділу житлового будинку, а саме по лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_2 та №2 - по осі внутрішньої стіни, що відокремлює приміщення поз. 1-5 та поз.2-2, по осі перегородок, що відокремлюють приміщення поз. 1-4, 1-3 та поз.2-2, по осі перегородок, що відокремлюють приміщення поз.1-2 та поз.2-1; точка Е лежить на передньому фасаді житлового будинку;
- від точки Е лінія поділу проходить до точки Є; точка Є є кінцевою точкою лінії Ж-Є, яка є паралельною до задньої стіни сараю літ.В та віддалена від неї на 1,00 м; точка Ж є вершиною перпендикуляру до задньої стіни сараю літ.В та який виходить з вершини лівого дальнього кута цього сараю - з точки И;
- від точки Є лінія поділу проходить до точки Ж; довжина лінії Є-Ж - 2,54 м;
- від точки Ж лінія поділу проходить до точки И;
- від точки И лінія поділу проходить по лівій зовнішній стіні сараю літ.В до точки 6;
- від точки 6 лінія поділу проходить по передній зовнішні межі земельної ділянки до точки 7.
ОСОБА_2 виділити у власність земельну ділянку загальною площею 245,5 м2, що обмежена лініями М-В-Л-Д-Е-Є-Ж-И-6-5-4-3-2-1-Ї-Й-К-Ю-М:
- від точки М, яка є кінцевою точкою лінії М-В-Л, лінія поділу проходить до точки В; лінія М-В-Л є однією прямою лінією, яка паралельна до зовнішньої стіни приміщення поз. 1-5 та віддалена від неї на 1,00 м;
- від точки В лінія поділу проходить до точки Л, яка лежить на зовнішній стіні приміщення поз.2-2; довжина лінії В-Л - 2,00 м;
- від точки Л лінія поділу проходить по зовнішній стіні приміщення поз.2-2 до точки Д;
- від точки Д лінія поділу проходить до точки Е по лінії поділу житлового будинку, а саме по лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_2 та №2 - по осі внутрішньої стіни, що відокремлює приміщення поз. 1-5 та поз.2-2, по осі перегородок, що відокремлюють приміщення поз. 1-4, 1-3 та поз.2-2, по осі перегородок, що відокремлюють приміщення поз.1 -2 та поз.2-1; точка Е лежить на передньому фасаді житлового будинку;
- від точки Е лінія поділу проходить до точки Є; точка Є є кінцевою точкою лінії Ж-Є, яка є паралельною до задньої стіни сараю літ.В та віддалена від неї на 1,00 м; точка Ж є вершиною перпендикуляру до задньої стіни сараю літ.В, який виходить з вершини лівого дальнього кута цього сараю - з точки И;
- від точки Є лінія поділу проходить до точки Ж; довжина лінії Є-Ж - 2,54 м;
- від точки Ж лінія поділу проходить до точки И;
- від точки И лінія поділу проходить по лівій зовнішній стіні сараю літ.В до точки 6, далі через точки 5-4-3 по передній зовнішній межі земельної ділянки до точки 2;
- від точки 2 лінія поділу проходить до точки І; лінія 2-1-16 є однією прямою лінією; довжина лінії 2-І - 5,75 м;
- від точки І лінія поділу проходить до точки Ї: точка Ї є вершиною перпендикуляру до передньої фасадної стіни приміщення поз.3-4 та віддалена від неї на 3,55 м;
- від точки Ї лінія поділу проходить до точки Й, яка лежить на передній фасадній стіні житлового будинку; точка Й є кінцевою точкою лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_3 та квартири АДРЕСА_4 ;
- від точки Й лінія поділу проходить до точки К по лінії поділу житлового будинку, а саме по лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_3 та квартири АДРЕСА_4 по осі перегородки, яка відокремлює приміщення поз.2-2 та поз.3-4; точка К лежить на задній зовнішній стіні житлового будинку;
- від точки К лінія поділу проходить до точки Ю; точка Ю лежить на єдиній прямій лінії К-Ю-П; точка П лежить на задній зовнішній межі земельної ділянки та віддалена від точки 12 на 2,13 м; точка Ю є кінцевою точкою лінії М-Ю;
- від точки Ю лінія поділу проходить до точки М.
ОСОБА_3 виділити у власність земельну ділянку загальною площею 409,5 м2, що обмежена лініями 2-І-Ї-Й-К-Ю-П-13-4-15-16-1-2:
- від точки 2, яка лежить на зовнішній межі земельної ділянки, лінія поділу проходить до точки І; лінія 2-І-16 є однією прямою лінією; довжина лінії 2-І - 5,75 м;
- від точки І лінія поділу проходить до точки Ї; точка Ї є вершиною перпендикуляру до передньої фасадної стіни приміщення поз.3-4 та віддалена від неї на 3,55 м;
- від точки Ї лінія поділу проходить до точки Й, яка лежить на передній фасадній стіні житлового будинку; точка Й є кінцевою точкою лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_3 та квартири АДРЕСА_4 ;
- від точки Й лінія поділу проходить до точки К по лінії поділу житлового будинку, а саме по лінії поділу приміщень квартири АДРЕСА_3 та квартири АДРЕСА_4 по осі перегородки, що відокремлює приміщення поз.2-2 та поз.3-4; точка К лежить на задній зовнішній стіні житлового будинку;
- від точки К лінія поділу проходить через точку Ю до точки П; точка П лежить на задній зовнішній межі земельної ділянки; точка П віддалена від точки 12 на 2,13 м; від точки П лінія поділу проходить по задній зовнішній межі земельної ділянки через точки 13-14 до точки 15;
- від точки 15 лінія поділу проходить по правій зовнішній межі земельної ділянки через точку 16 до точки 1;
- від точки 1 лінія поділу проходить по передній зовнішній межі земельної ділянки до точки 2.
ОСОБА_3 виділити у власність земельну ділянку загальною площею 4 м2, що обмежена лініями 11-В-А-11:
- від точки 11 лінія поділу проходить до точки Б; точка Б лежить на єдиній лінії Р-Б-А, яка виходить з вершини зовнішнього кута (з точки Р), утвореного зовнішніми стінами приміщення поз. 1-5; точка Б віддалена від точки Р на 1,00 м;
- від точки Б лінія поділу проходить по лінії Р-Б-А до точки А; точка А лежить на задній зовнішній межі земельної ділянки; точка А віддалена від точки 12 на 0,85 м;
- від точки А лінія поділу проходить до точки 11.
Виділення (залишення у спільному користуванні) в натурі у власність земельних ділянок проводити відповідно до 3 варіанту висновку судової земельно-технічної експертизи № 794/12.18 від 18 грудня 2018 року.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 8551 (вісім тисяч п`ятсот п`ятдесят одну) гривню 20 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 28 грудня 2019 року.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_5 .
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В. П. Коренюк
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86684865 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Коренюк В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні