233 № 233/4757/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.
за участі секретаря судового засідання Кюсєвої Т.О., Петріщевої А.В., Ліман С.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Яковлєва А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Костянтинівка Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ , товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон про оформлення трудових відносин, стягнення заробітної плати, компенсації та відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду із вказаним позовом звернувся ОСОБА_1 , в якому просив визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ , які полягали у невиплаті йому заробітної плати, протиправними, оформити трудові відносини між ОСОБА_1 . ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року, стягнути заробітну плату за період з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року в розмірі 19030,56 грн, компенсацію в розмірі 9515,28 грн та у відшкодування моральної шкоди суму в розмірі 5000,00 грн.
В обґрунтування вказаних позовних вимог позивач посилався на те, що у вказаний період він виконував роботу з охорони АЗСМ у м. Бахмут Донецької області без укладання трудового договору. Робота мала позмінний характер, всього позивач відпрацював 41 добу, що відповідає 984 годинам. Проте заробітна плата за вказаний період йому виплачена не була. З приводу заборгованості по заробітній платі він неодноразово звертався до директора товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ ОСОБА_4, як до керівника організації, що здійснює охорону вказаного об`єкта.
Позивач самостійно здійснив розрахунок заборгованості по заробітній платі, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати та кількості відпрацьованих годин за період з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року, у розмірі 19030 гривень 56 копійок, а також компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 9515 гривень 28 копійок. Також зазначив, що протиправні дії роботодавця спричинили порушення його життєвих зав`язків, чим йому була спричинена моральна шкода, яку він оцінює в розмірі 5000 гривень 00 копійок.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 15 листопада 2018 року залучено до участі у справі співвідповідача - товариство з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон .
Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон надало до суду заяву, в якій позовні вимоги визнало та повідомило про те, що заборгованість по заробітній платі виникла внаслідок звільнення ОСОБА_1 з посади охоронця 07.04.2018 року через його перебування на робочому місці в нетверезому стані.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та заявах по суті.
Представник відповідача ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ не здійснювало діяльність з охорони Дочірнього підприємства Артемівський завод станових матеріалів та не мало трудових відносин із ОСОБА_1 .
Представник відповідача ТОВ Агентство Безпеки Легіон в судове засідання не з`явився, відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки свого представника не повідомив.
Судом встановлено, що 01 жовтня 2011 року між товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон та Дочірнім підприємством Артемівський завод станових матеріалів було укладено договір №173, відповідно до умов якого ТОВ Агентство Безпеки Легіон надає послуги з охорони вказаного підприємства, розташованого за адресою: Донецька області, м. Бахмут, смт Красна Гора, вул. Першотравнева , що підтверджується копією вказаного договору. Пунктом 10.1 встановлено термін дії договору - до 31.12.2012 року, пунктом 10.2 сторони передбачили, що договір вважається пролонгованим на такий же термін, якщо одна із сторін не заявить про його розірвання за 30 днів до закінчення терміну дії договору.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 02 жовтня 2018 року витребувано у ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ трудовий договір та наказ про призначення на посаду охоронця ОСОБА_1 , відомості щодо здійснення товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ у 2017 році послуг з охорони дочірнього підприємства Артемівський завод стінових матеріалів (АЗСМ), розташованого за адресою: Донецька область, м. Бахмут, смт Красна Гора, вул. Першотравнева, а також у ДП Артемівський завод стінових матеріалів відомості щодо здійснення товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ у 2017 році послуг з охорони підприємства та журнал обліку змін охорони підприємства у лютому, березні, квітні 2017 року.
На виконання ухвали суду від 02.10.2018 р. відповідач ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ повідомило про відсутність вказаних доказів, оскільки не надавало послуг з охорони ДП Артемівський завод стінових матеріалів (АЗСМ), розташованого за адресою: Донецька область, м. Бахмут, смт Красна Гора, вул. Першотравнева, в трудові відносини з ОСОБА_1 не вступало.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні надала показання про те, що вона працювала заступником директора Дочірнього підприємства Артемівський завод станових матеріалів по виробництву. Охорону ДП АЗСМ здійснювало ТОВ Агентство Безпеки Легіон . ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ не здійснювало охорону ДП АЗСМ . З ОСОБА_4 не знайома, проте прізвище його чула. Позивач ОСОБА_1 працював охоронцем на вказаному об`єкті та скаржився їй на невиплату заробітної плати роботодавцем. Періоди роботи позивача не пам`ятає, відомості про порушення трудової дисципліни ОСОБА_1 їй не відомі.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні надав показання про те, що він працював директором Дочірнього підприємства Артемівський завод станових матеріалів . Охорону ДП АЗСМ здійснювало ТОВ Агентство Безпеки Легіон . ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ не здійснювало охорону ДП АЗСМ . З ОСОБА_4 не знайомий. Позивач ОСОБА_1 працював охоронцем на вказаному об`єкті та скаржився йому на невиплату заробітної плати роботодавцем. Позивача ОСОБА_1 бачив 3-4 рази протягом одного місяця. Період роботи позивача, відомості про порушення трудової дисципліни ОСОБА_1 йому не відомі, оскільки служба охорони не була йому підпорядкована. Пам`ятає, що старшим охоронцем на об`єкті була особа на ім`я ОСОБА_6 , який іноді до нього телефонував.
Судом не встановлені відомості про надання послуг з охорони Дочірнього підприємства Артемівський завод стінових матеріалів товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ .
На виконання вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України судом була перевірена наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову у зв`язку з визнанням відповідачем ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ позову.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у період часу з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року виконував роботу в товаристві з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон на посаді охоронника Дочірнього підприємства Артемівський завод станових матеріалів без укладення трудового договору. За вказаний період заробітна плата йому виплачена не була. Вказане порушення законних прав позивача призвели до моральних страждань, які полягали у втраті ним нормальних життєвих зв`язків і вимагали від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 26 березня 2019 року витребувано у ТОВ Агентство Безпеки Легіон відомості про укладання трудового договору з ОСОБА_1 та наказ про призначення на посаду охоронця ОСОБА_1 , а також відомості про нараховану, але не виплачену ОСОБА_1 заробітну плату.
Проте відповідач вимоги ухвали суду не виконав, про причини невиконання не повідомив.
Головне управління статистики у Донецькій області від 23.07.2019 р. за № 01-03/2461-19 надало інформаційну довідку про те, що відповідно до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ Агенство Безпеки Легіон (код за ЄДРПОУ 35729068) має основний код виду економічної діяльності за КВЕД-2010 - 80.10 Діяльність приватних охоронних служб . Статистична інформація питань статистики праці по підприємствах, які здійснюють діяльність із зазначеним кодом, угруповується за видом економічної діяльності Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування . Згідно з Національним класифікатором України Класифікатор професій ДК 003:2010 професія Охоронник відноситься до професій групи Працівники служб, що надають захисні послуги . Середньомісячна заробітна плата обстежених працівників за професійною групою Працівники служб, що надають захисні послуги у 2016 році складала 2994,00 грн., середньомісячна заробітна плата штатних працівників за видом економічної діяльності Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування у 2017 році складала: у лютому - 4081,00 грн., січень-лютий - 4116,00 грн., березень - 3520,00 грн., січень-березень - 3923,00 грн., квітень - 3720,00 грн., січень-квітень - 3879,00 грн., середньомісячна заробітна плата штатних працівників м. Бахмута в І кварталі 2017 року складала 5272,00 грн., в ІІ кварталі 2017 р. - 5800,00 грн.
Статтею 43 Конституції України гарантовано право кожного на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно з ч. 1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, про нарахування та сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.
Згідно з ч. 1 ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Статтею 116 КЗпП України встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Згідно з ст. 34 Закону України Про оплату праці компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно із ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (стаття 4 вказаного Закону).
На виконання вимог Закону України № 2050-III від 19.10.2000 року Кабінет Міністрів України постановою № 159 від 21.02.2001 року затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати . Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (пункт 4).
Відповідно до абз. 5 п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 р. № 13 Про практику застосування судами законодавства про оплату праці задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Згідно з ст. 237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи визнання позову відповідачем ТОВ Агентство Безпеки Легіон , суд дійшов висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог, а отже, ТОВ Агентство Безпеки Легіон необхідно зобов`язати оформити трудові відносини з працівником ОСОБА_1 , який виконував роботу на посаді охоронника без укладення трудового договору у період часу з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року, а також стягнути з ТОВ Агентство Безпеки Легіон на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року у розмірі 19030 гривень 56 копійок з наступним утриманням з цієї суми податку на доходи фізичних осіб та сплатою суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 9515 гривень 28 копійок та у відшкодування моральної шкоди суму в розмірі 5000 гривень 00 копійок.
Разом з тим, суд дійшов висновку про те, що позов в частині вимог до ТОВ Агентство Безпеки Легіон-Київ про оформлення трудових відносин, стягнення заробітної плати, компенсації та відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Оскільки позивач було звільнено від сплати судового збору, на підставі ст. 141 ЦПК України у зв`язку із задоволенням позову, з відповідача ТОВ Агентство Безпеки Легіон в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 141, 206, 259, 264-265, 273, 279, 354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ , товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон про оформлення трудових відносин, стягнення заробітної плати, компенсації та відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон оформити трудові відносини з працівником ОСОБА_1 , який виконував роботу на посаді охоронника без укладення трудового договору у період часу з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з 22 лютого 2017 року по 08 квітня 2017 року у розмірі 19030 (дев`ятнадцяти тисяч тридцяти) гривень 56 копійок з наступним утриманням з цієї суми податку на доходи фізичних осіб та сплатою суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 9515 (дев`яти тисяч п`ятисот п`ятнадцяти) гривень 28 копійок та у відшкодування моральної шкоди суму в розмірі 5000 (п`яти тисяч) гривень 00 копійок.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення заборгованості по заробітній платі за один місяць в розмірі 11139 (одинадцяти тисяч ста тридцяти дев`яти) гривень 84 копійок.
В частині задоволення позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ про оформлення трудових відносин, стягнення заробітної плати, компенсації та відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон в дохід держави судовий збір у розмірі 704 (семисот чотирьох) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Дата складення повного рішення суду - 20 грудня 2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідачі: Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон-Київ , місцезнаходження: 02230, м. Київ, вул. Гійома де Боплана, буд. 2, код ЄДРПОУ 34604145, Товариство з обмеженою відповідальністю Агентство Безпеки Легіон , місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Попудренка, буд. 52, ЄДРПОУ 35729068.
Суддя
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 03.01.2020 |
Номер документу | 86748920 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Мартиненко В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні