Рішення
від 22.01.2020 по справі 529/1060/19
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/1060/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2020 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є.

при секретарі Бурлига Н. Л.,

з участю законного представника малолітньої позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника малолітньої ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та представника третьої особи - Служби у справах дітей Диканської РДА Мирної А.А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги - Диканська державна нотаріальна контора, Четверта Полтавська державна нотаріальна контора, орган опіки і піклування в особі Служби у справах дітей Диканської районної державної адміністрації Полтавської області, про визнання свідоцтв про право на спадщину частково недійсними та визнання права власності на нерухоме майно,-

ВСТАНОВИВ:

Вказуючи на те, що рішенням Октябрського районного суду м. Полтава від 03. 12. 2018 року встановлено факт батьківства ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та в подальшому внесено відповідні зміни в актовий запис про народження останньої, стосовно зміни прізвища на " ОСОБА_7 " із зазначенням батька саме ОСОБА_5 . Так, після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове нерухоме майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 .

Після звернення законного представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Диканської державної нотаріальної контори з метою прийняття обов`язкової належної їй частини спадкового майна після смерті батька, то отримала відмову у зв`язку зі смертю частини спадкоємців, що вже прийняли та оформили спадщину. До числа цих спадкоємців увійшли син померлого - ОСОБА_5 , мати померлого - ОСОБА_8 та батько - ОСОБА_9 .

В подальшому було видано ряд свідоцтв про право на спадщину при цьому порушивши майнові права малолітньої особи - позивача ОСОБА_1 , як спадкоємця. У зв`язку з цим представник позивача, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 звернулася до суду та просить визнати недійсним свідоцтва про право на спадщину від 21. 01. 2014 року, які зареєстровані в реєстрі за номерами 8, 9, 10, 11, 12, 13, які видані Диканською державною нотаріальною конторою, в частині визначеної по 1/3 частині спадкового майна, визнати недійсним свідоцтва про право на спадщину від 04. 07. 2018 року, які зареєстровані в реєстрі за номерами 533, 534, 535, які видані Четвертою Полтавською державною нотаріальною конторою, в частині визначеної по 2/9 частині спадкового майна, визнати недійсним свідоцтва про право на спадщину від 11. 12. 2018 року, які зареєстровані в реєстрі за номерами 997, 998, 999, які видані Четвертою Полтавською державною нотаріальною конторою, в частині визначеної по 1/9 частині спадкового майна, визнати недійсним свідоцтва про право на спадщину від 04. 07. 2018 року, які зареєстровані в реєстрі за номерами 537, 538 (за номером запису про право власності 26885227), 538 (за номером запису про право власності 26884275), які видані Четвертою Полтавською державною нотаріальною конторою, в частині визначеної по 1/3 частині спадкового майна. Також, законний представник позивача просила визнати за малолітньою ОСОБА_1 право власності на спадкове нерухоме майно у вигляді 7/24 частини земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, на 7,24 частини житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 та на 7/24 частини житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , після смерті батька.

Відповідно до ухвали Диканського районного суду від 21. 11. 2019 року задоволено вимоги позивача стосовно забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,22 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради, земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, як розташована на території Великорудківської сільської ради, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1 га, яка розташована на території Великорудківської сільської області.

Під час розгляду справи в судовому засіданні законний представник малолітнього позивача ОСОБА_2 та представник позивача ОСОБА_3 змінили позовні вимоги та просили також суд визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове нерухоме майно у вигляді 7/24 частини земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,22 га, що розташована в АДРЕСА_1 , 7/ 24 частини земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , 1/ 6 частини земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована в АДРЕСА_1 та 1/6 частини земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1 га, яка розташована в АДРЕСА_1, як за спадкоємцем цього майна після смерті батька ОСОБА_5 та як за спадкоємцем такого майна за правом представлення після смерті діда ОСОБА_9 .

Законний представник малолітнього позивача, ОСОБА_2 та представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні під час розгляду справи по суті підтримали свої змінені позовні вимоги та просили їх задоволити з підстав вказаних в позовній заяві та пояснень даних ними в судовому засіданні. При цьому законний представник малолітнього позивача повідомила суд, що на час смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вона з ним проживала в цивільному шлюбі, а ІНФОРМАЦІЯ_4 у них народилася донька ОСОБА_1 , батьком якої був зазначений ОСОБА_10 .. Протягом шести місяців представник малолітнього позивача ОСОБА_11 з приводу прийняття спадщини після померлого ОСОБА_5 до нотаріуса не зверталася, не пояснивши суду причину не звернення. Лише в 2018 році вона звернулася до суду з позовом про встановлення факту батьківства. Після винесення судом позитивного рішення вона звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини але їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю спадкового майна. На пропозиції відповідачів укласти мирову угоду законний представник малолітньої ОСОБА_1 в судовому засіданні категорично заперечувала.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в судовому засіданні змінені позовні вимоги малолітнього позивача не визнали, а суду пояснили, що після смерті ОСОБА_5 належне йому спадкове майно прийняли його мати ОСОБА_8 , батько ОСОБА_9 та неповнолітній син ОСОБА_1 .. Малолітня позивач ОСОБА_1 на час смерті ОСОБА_5 не вважалася донькою остатнього так як носила інше прізвище. На даний час все спадкове майно, яке належало ОСОБА_5 відсутнє, бо відповідно до чинного законодавства було розподілене між ними. Відповідачі з метою вирішення питання про поділ спадкового майна в позасудовому порядку пропонували законному представнику малолітнього позивача ОСОБА_2 укласти мирову угоду, але остання від їхньої пропозиції відмовилася.

Представники третіх осіб - Диканської нотаріальної нотаріальної контори та Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилися, але на адресу суду надіслали листи з проханням розгляду справи у їхню відсутність.

Представник органу опіки і піклування в особі служби у справах дітей Диканської районної державної адміністрації, які були залученні до розгляду у справі відповідно до ухвали від 06. 12. 2019 року, в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог неповнолітнього позивача.

Суд, вислухавши думку представника малолітнього позивача та його представника, кожного з відповідачів, представника органу опіки і піклування в особі служби у справах дітей Диканської районної державної адміністрації та ознайомившись з матеріалами справи, оцінивши наявні в справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, дійшов наступного висновку.

Згідно зі ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Як було встановлено в судовому засіданні, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 13. 01. 2012 року Великорудківською сільською радою, залишилося спадкове нерухоме майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743 га, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства площею 0,47 га, яка розташована на території АДРЕСА_1.

З заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 звернулися 26. 02. 2012 року його мати ОСОБА_8 та батько ОСОБА_9 , у зв`язку з чим була заведена спадкова справа 28. 02. 2012 року.

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (Т. №2 ар. с. № 6) вбачається, що відповідач ОСОБА_1 являється рідним сином померлого ОСОБА_5 і на момент смерті батька був малолітньою особою.

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (Т.№ 2 ар. с. 7) видно, що відповідач ОСОБА_4 є рідним сином ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , та рідним братом померлого ОСОБА_5 .

Згідно з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (Т. 2 ар. с. № 8) вбачається, що ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Полтава.

Як вбачається з копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22. 12. 2004 року, померлому ОСОБА_5 на підставі рішення виконкому Великорудківської сільської ради Диканського району належав житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 .

Крім цього, відповідно до договору дарування від 13 грудня 2004 року померлому ОСОБА_5 належав житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 , який був подарований його матір`ю ОСОБА_8 .

Як вбачається з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ 199759 виданого 25. 02. 2005 року (Т.№ 2, ар. с. № 60), що померлому ОСОБА_5 на праві приватної власності належала і земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради.

Як потім було встановлено судом, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 21. 01. 2014 року, виданого державним нотаріусом Першої Полтавської державної нотаріальної контори (Т.№ 2, ар. с. № 71), зареєстрованого в реєстрі за №№ 8, 11, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 1/3 частині за ОСОБА_8 , ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 21. 01. 2014 року, виданого державним нотаріусом Першої Полтавської державної нотаріальної контори (Т.№ 2, ар. с. № 71), зареєстрованого в реєстрі за №№ 9, 12, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 1/3 частині за ОСОБА_8 , ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

Як вбачається із свідоцтва про право на спадщину за законом від 21. 01. 2014 року, виданого державним нотаріусом Першої Полтавської державної нотаріальної контори (Т.№ 2, ар. с. № 72), зареєстрованого в реєстрі за №№ 10, 13, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради, Диканського району, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024 по 1/3 частині за ОСОБА_8 , ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

Також, відповідно до наявної у матеріалах справи копії спадкової справи №56/2014 року після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 встановлено, що із заявою про відмову від прийняття спадщини на користь сина - ОСОБА_4 до Четвертої Полтавської державної нотаріально контори звернулася дружина останнього ОСОБА_8 , а також із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_4 (Том 2, Також, відповідно до наявної у матеріалах справи копії спадкової справи №56/2014 року після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 встановлено, що із заявою про відмову від прийняття спадщини на користь сина - ОСОБА_4 до Четвертої Полтавської державної нотаріально контори звернулася дружина останнього ОСОБА_8 , а також із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_4 (Том 2, ар. с. № 178).. с. № 178).

Також, встановлено, що на підставі рішення Диканського районного суду від 26. 06. 2014 року за ОСОБА_8 визнано право власності на 1/3 частину земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, що розташована на території АДРЕСА_1 та належала померлому ОСОБА_5 , яка належала останньому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 055283, за ОСОБА_1 4/9 частини вказаного майна після смерті ОСОБА_5 , та за ОСОБА_4 - 2/9 частини.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14. 06. 2018 року адресованої відповідачу ОСОБА_4 (Т.№ 2, ар. с. № 194) вбачається, що державний нотаріус Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори відмовив вказаному відповідачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його батька ОСОБА_9 на частки земельних ділянок, розташованих на території с. Велика Рудка Великорудківської сільської ради Диканського району переданих для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства та на території с. Федорівка Великорудківської сільської ради Диканського району для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства та у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 матері ОСОБА_8 .. На частки земельних ділянок, розташованих на території с. Велика Рудка Великорудківської сільської ради переданих для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства, яка фактично прийняла спадщину, але не оформила після смерті сина ОСОБА_5 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 04. 07. 2018 року, виданого державним нотаріусом Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори (Т. 2, ар. с. № 208, 274), зареєстрованого в реєстрі за №№ 533, 997, після смерті ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 було оформлено право власності на 1/3 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , за онуком ОСОБА_1 на 1/3 частину та за сином ОСОБА_4 на 2/3 частини, в тому числі з урахуванням 1/3 частини від якої відмовилася дружина спадкодавця ОСОБА_8 . Так, було видано свідоцтва про право на спадщину на 1/9 частку ОСОБА_1 та на 2/9 частки ОСОБА_4 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 04. 07. 2018 року, виданого державним нотаріусом Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори (Т. 2, ар. с. № 210, 276), зареєстрованого в реєстрі за № № 534, 998, після смерті ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 було оформлено право власності на 1/3 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , за онуком ОСОБА_1 на 1/3 частину та за сином ОСОБА_4 на 2/3 частини, в тому числі з урахуванням 1/3 частини від якої відмовилася дружина спадкодавця ОСОБА_8 . Так, було видано свідоцтва про право на спадщину на 1/9 частку ОСОБА_1 та на 2/9 частки ОСОБА_4 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 04. 07. 2018 року, виданого державним нотаріусом Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори (Т.№2, ар. с. № 212, 278), зареєстрованого в реєстрі за №№ 534, 999, після смерті ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 було оформлено право власності на 1/3 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743 га, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, за онуком ОСОБА_1 на 1/3 частину та за сином ОСОБА_4 на 2/3 частини, в тому числі з урахуванням 1/3 частини від якої відмовилася дружина спадкодавця ОСОБА_8 . Так, було видано свідоцтва про право на спадщину на 1/9 частку ОСОБА_1 та на 2/9 частки ОСОБА_4 .

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04. 08. 2018 року адресованої ОСОБА_1 (Т. 2, ар. с. № 215), що останньому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_9 на частки земельних ділянок, розташованих на території с. Велика Рудка Великорудківської сільської ради для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства та на території с. Федорівка Великорудківської сільської ради, переданих для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства у зв`язку з тим що спадкоємцем не надано витяг з Державного земельного кадастру.

Крім цього, відповідно до наявної у матеріалах справи копії спадкової справи №102/2015 року після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 встановлено, що із заявою про прийняття спадщини до Четвертої Полтавської державної нотаріально контори звернувся син ОСОБА_4 (Т.№ 2, ар. с. № 284).

Згідно з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (Т.№ 2 ар. с. № 287) вбачається, що ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Полтава.

Як вбачається з копії заповіту складеного 21. 02. 2014 року, що ОСОБА_8 все своє майно заповіла своєму синові - відповідачу по справі ОСОБА_4 .

Згідно з копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04. 07. 2018 року, який зареєстровано в реєстрі за № 537 (Т. №2, ар. с. № 336) вбачається, що відповідач ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право власності на 1/3 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , після смерті своєї матері ОСОБА_8 .

Також, згідно з копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04. 07. 2018 року, який зареєстровано в реєстрі за № 538 (Т.№ 2, ар. с. № 338) вбачається, що відповідач ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право власності на 1/3 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , після смерті своєї матері ОСОБА_8

Потім, згідно з копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04. 07. 2018 року, який зареєстровано в реєстрі за № 538 (Т.№ 2, ар. с. № 340) вбачається, що відповідач ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право власності на 1/3 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2743 га, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, після смерті своєї матері ОСОБА_8 .

Крім цього, відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04. 07. 2018 року, який зареєстровано в реєстрі за № 539 (Т.№2, ар. с. № 340) вбачається, що відповідач ОСОБА_4 отримав свідоцтво про право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,2744 га, кадастровий номер 5321082000:00:001:0025, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району, після смерті своєї матері ОСОБА_8 .

Також, судом було з"ясовано, що відповідно до рішення Октябрського районного суду м. Полтава від 03. 12. 2018 року по цивільній справі № 554/1515/18 встановлено факт батьківства ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно його доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На підставі вказаного рішення внесено зміни до відповідного актового запису про народження ОСОБА_6 , а саме змінено її прізвище на " ОСОБА_7 " та зазначено батьком померлого ОСОБА_5 . У зв`язку з цим, малолітня ОСОБА_1 набула прав спадкоємця першої черги за законом після смерті свого батька ОСОБА_5 ..

Після звернення законного представника неповнолітнього позивача - ОСОБА_2 до державного нотаріуса, остання отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії щодо перерозподілу спадщини померлого ОСОБА_5 у зв`язку з тим, що спадкоємець - ОСОБА_8 померла та будь-яке спадкове майно відсутнє.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини - частина 1 статті 1222 ЦК України.

Статтею 1258 ЦК України визначено , що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадщину у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно до вимог ст. 1261 ЦК у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця у тому житті зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Статтею 1296 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Як вбачається з матеріалів спадкових справ заведених щодо майна померлого ОСОБА_5 спадкоємицями, які прийняли спадщину після його смерті є його батьки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які є померлими, брат - відповідач по справі ОСОБА_4 та син - відповідач по справі ОСОБА_1 , який на момент смерті спадкодавця був малолітнім.

Так, всі вони отримали відповідні свідоцтва про право на спадщину за законом.

Згідно з пунктами 3.8, 3.9, 4.10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Мін`юсту України від 22.02.2012 № 296/5, заяву від імені малолітньої особи або недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини з дотриманням вимог, встановлених законодавством.

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Пунктом 1.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Мін`юсту України від 22.02.2012 № 296/5, передбачено, що при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно кола спадкоємців.

Із спадкової справи після смерті ОСОБА_5 вбачається, що нотаріусу були подані заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_9 та ОСОБА_8 також були надані копії свідоцтв про народження ОСОБА_1 (Т.№2, ар.с.№6а) та ОСОБА_6 (Т.№2, ар.с.№7), але у відомостях про батька останньої було вказано прізвище ОСОБА_10 , що перешкоджало на той час оформлення права на отримання відповідного свідоцтва на свою законну частку, бо необхідно було встановити факт родинних відносин.

Тому, законний представник малолітньої ОСОБА_12 з вказаною метою встановлення факту батьківства звернулася з позовом до Октябрського районного суду м. Полтава лише у 2018 році. 03. 12. 2018 року рішенням зазначеного суду було задоволено позовну заяву законного представника малолітнього позивача та в подальшому внесено відповідні зміни у актовий запис про народження малолітньої ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі статтею 1269 ЦК України заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.

Законний представник малолітньої ОСОБА_1 - ОСОБА_2 протягом шести місяців з дня смерті її батька - ОСОБА_5 з заявою до нотаріальної контори не зверталася. Поважності причин такого звернення не підтвердила хоча про дану обставину знала і розуміла наслідки, про що в суді особисто підтердила.

Виходячи із даних положень законодавства, після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 , спадкоємцями першої черги за законом були його батьки та його син - відповідач ОСОБА_1 , які вважаються такими, що прийняли спадщину у відповідності до положень статті 1268 ЦК України.

Згідно ч. ч. 1, 2, 3 ст. 1296 ЦК України - спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Однак, на момент видачі ряду свідоцтв про прийняття спадщини, законним представником малолітньої позивача ОСОБА_5 не було зроблено дій для встановлення факту батьківства та остання не зверталася із відповідною заявою до нотаріуса щодо виниклого спору між спадкоємцями з метою зупинення видачі свідоцтв та заявою до суду про продовження строку на прийняття спадщини. За прийняттям та оформленням спадкового майна після смерті ОСОБА_5 , законний представник малолітнього позивача звернулася тільки через шість років.

Крім цього, як вбачається із наданих матеріалів спадкової справи, що вся спадкова маса, яка складає прийняте нерухоме майно після смерті батька малолітньої позивачки була оформлена відповідачами по справі-спадкоємцями за законом так і за заповітом ще до встановлення такого факту батьківства.

Відповідно до ст. 423 Цивільного процесуального кодексу України, на які посилався позивач як на правову підставу своїх вимог, рішення або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті у зв`язку з нововиявленими обставинами. Підставами для перегляду рішення, ухвали суду у зв`язку з нововиявленими обставинами є скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановляння ухвали, що підлягають перегляду.

Але, матеріали справи містять рішення Диканського районного суду від 06. 12. 2018 року, яким було визнано право власності на певне нерухоме майно, яке належало покійному ОСОБА_5 , та вказане рішення ніким не оскаржувалося і на даний час воно набрало законної сили.

Згідно з ч. 2 ст. 89 ЦПК України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для відмови у задоволенні вказаної позовної заяви, бо на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 малолітня позивач ОСОБА_5 не належала до першої черги спадкоємців за законом, а спадкове майно на час встановлення її батьківства відсутнє.

Крім цього, з урахуванням положень ч. ч. 9, 10 ст.158 ЦПК України слід скасувати заходи забезпечення позову, застосовані згідно ухвали Диканського районного суду Полтавської області по вказаній цивільній справі від 21. 11. 2019 року, а саме:

скасувати арешт на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024, реєстраційний номер нерухомого майна - 272174053210;

- житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 272143653210;

- житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 272096053210;

- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,22 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, кадастровий номер 5321082001:01:001:0465;

- земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5321082001:01:001:0464;

- земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, АДРЕСА_5 , кадастровий номер 5321082008:08:001:0035;

- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Федорівка, кадастровий номер 5321082008:08:001:0036.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 316, 376, 392, 1296, 1299 ЦК України, ст. ст. 7, 8, 81, 83, 258, 259, 263-268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги - Диканська державна нотаріальна контора, Четверта Полтавська державна нотаріальна контора, орган опіки і піклування в особі Служби у справах дітей Лохвицької районної державної адміністрації, про визнання свідоцтва про право на спадщину частково недійсним та визнання права власності на нерухоме майно, відмовити.

Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані згідно ухвали Диканського районного суду Полтавської області по вказаній цивільній справі від 21. 11. 2019 року, а саме: скасувати арешт на нежитлове приміщення на наступне майно:

- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,2743 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, кадастровий номер 5321082000:00:001:0024, реєстраційний номер нерухомого майна - 272174053210;

- житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 272143653210;

- житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 272096053210;

- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,22 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, кадастровий номер 5321082001:01:001:0465;

- земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,25 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5321082001:01:001:0464;

- земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,15 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, АДРЕСА_5 , кадастровий номер 5321082008:08:001:0035;

- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1 га, яка розташована на території Великорудківської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Федорівка, кадастровий номер 5321082008:08:001:0036.

Відповідно до ч. 10 ст. 158 ЦПК України заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням по справі.

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення22.01.2020
Оприлюднено26.01.2020
Номер документу87140709
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/1060/19

Постанова від 07.10.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 29.07.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 15.04.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 24.02.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 21.02.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Рішення від 22.01.2020

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 06.12.2019

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 21.11.2019

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні