Постанова
від 10.08.2006 по справі 26/221-06-4955
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

26/221-06-4955

           

 ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"10" серпня 2006 р. Справа № 26/221-06-4955

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді: Лавренюк О.Т.

суддів: Савицького Я.Ф., Гладишевої Т.Я.

при секретарі судового засідання: Іоффе С.Б.

за участю представників сторін:

від позивача: Глазов О.В., дов. б/н від 26.04.2006 р.

Шимбарьов О.В., дов. б/н від 05.05.2006 р.

від відповідача: Мартьянов КВ, паспорт серія МЕ № 643566 від 05.01.2000 р.

Цинєв А.О., дов. б/н від 26.04.2006 р.

від 3-ої особи: не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги був повідомлений належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Науково-виробничої господарської асоціації „ЕЛКО” (далі по тексту –НВГА „ЕЛКО”)

на рішення господарського суду Одеської області від 27.06.2006 р.

по справі № 26/221-06-4955

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Укргазифікація –Південь” (далі по тексту – ТОВ „Укргазифікація - Південь”)

до НВГА „ЕЛКО”

3-тя особа Одеське територіальне представництво Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі по тексту –Одеське ТП НКРЕ України)

про зобов'язання укласти договір та стягнення 75 000,00 грн.

В С Т А Н О В И Л А:

ТОВ „Укргазифікація - Південь” звернулося до суду з позовом до НВГА „ЕЛКО” з вимогами про зобов'язання відповідача укласти з ним типовий договір про спільне використання електромереж та трансформаторної підстанції № 4986, розташованої за адресою: вул. Ільфа і Петрова, 18-а, Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, про стягнення з відповідача матеріальних збитків у сумі 75 000,00 грн., а також судових витрат, посилаючись на те, що згідно договору від 27.06.2002 р., укладеному між сторонами, був укладений договір про користування електроенергією, згідно з яким відповідач повинен був відпускати електроенергію позивачу з трансформаторної підстанції № 4986.

21.04.2006 р. позивач безпідставно, посилаючись на порушення Правил користування електроенергією, відключило позивача від електроенергії.

На вимогу позивача від 20.04.2006 р. про укладення договору про спільне використання електромереж, відповідач повідомив, що в односторонньому порядку припиняє дію договору від 27.06.2002 р. і в подальшому технічному забезпеченні відмовляє.

Своїми діями відповідач порушив вимоги п. 1.7 Правил користування електричною енергією.

Крім цього позивач оплатив та передав відповідачу конденсаторну установку вартістю 17 000,00 грн., яка встановлена на трансформаторній підстанції, що свідчить про належність позивачу частки у праві спільної часткової власності на трансформаторну підстанцію № 4986 відповідно до п. 2 ст. 357 ЦК України.

Незаконні дії відповідача по відключення позивача від енергопостачання спричинили останньому матеріальні збитки у вигляді доходів, які воно могло б реально одержати за звичайних обставин, якби його право не було порушено і ці збитки, на підставі ст. 22 ЦК України, повинен відшкодувати відповідач.

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що 19.04.2006 р. енергоінспекція Південного РЕМ ВАТ ЕК „Одесаобленерго” вказала на порушення пов'язані з електропостачанням позивача від трансформаторної підстанції КТП-4986: на відсутність реєстрації та договору між позивачем та Південним РЕМ ВАТ ЕК „Одесаобленерго”, відсутність персоналу з допуском до роботи на електроустановках у позивача, невідповідність форми договору по електропостачанню діючим нормам.

Рішенням господарського суду Одеської області від 27.06.2006 р. у справі № 26/221-06-4955 (суддя Никифорчук М.І.) позов  задоволено, НВГА „ЕЛКО” зобов'язано укласти типовий договір (додаток № 1 до Правил) з ТОВ „Укргазифікація –Південь” про спільне використання електромереж та трансформаторної підстанції № 4986 та стягнуто на користь позивача з відповідача матеріальні збитки у сумі 75 000,00 грн. з посиланням на те, що згідно вимогам ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється чи розривається. Договором право на односторонню відмову від нього не встановлено.

Позивач не має можливості виконати умови договорів, які укладені з замовниками продукції, внаслідок відсутності енергопостачання, у зв'язку з чим поніс матеріальні збитки у сумі 75 000,00 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням НВГА „ЕЛКО” звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що суд не в повній мірі дослідив матеріали справи, допустив порушення вимог матеріального та процесуального законодавства, а також просить НВГА „ЕЛКО” просить скасувати заходи по забезпеченню позову, вжиті господарським судом.

Позивач вважає, що рішення суду обґрунтовано, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія судів, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом, дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 5.1 Правил користування електричною енергією (далі по тексту - Правила)Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин , прав та обов'язків сторін.

Споживання електричної енергії без договору не допускається. Відповідно до п. 5.2 Правил при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (додаток 3).

Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил є істотними та обов'язковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії.

Електропередавальна організація –суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ України.

Відповідно до п. 5.5 Правил договір постачання електричної енергії містить такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду домовленостей: найменування постачальника електричної енергії та споживача, місце і дату укладення Договору про постачання електричної енергії, договірні величини споживання електричної енергії, договірні величини споживання електричної потужності (помісячно), величини дозволеної та приєднаної потужності, клас напруги споживача за точкою продажу, порядок застосування тарифів за електричну енергію, що використовується на потреби струмоприймачів різних тарифних груп тощо, режим роботи електроустановки споживача, значення показників якості електричної енергії (ПЯЕ), узгоджений рівень надійності електропостачання, порядок обліку перетікання реактивної електричної енергії, порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, режими постачання, розрахунковий облік споживання електричної енергії та величини потужності, контролю показників якості електричної енергії, порядок розрахунків за спожиту електричну енергію, порядок погодження, встановлення, перегляду та коригування договірних величин, заходи з підтримання стійкості енергосистеми, порядок введення обмежень та відключень при дефіциті енергії та потужності в енергосистемі, відповідальність сторін за невиконання умов договору та підстави їх застосування, зобов'язання сторін у разі порушення договірних величин, порядок та строки проведення розрахунків, строк дії договору, умови та порядок розірвання договору, місцезнаходження, банківські реквізити сторін.

Невід'ємними частинами договору про постачання електричної енергії, згідно з п. 5.6 Правил є: акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точка встановлення, тип, покази на момент укладення договору тощо), схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача і точок їх приєднання, повідомлення про граничні величини споживання електричної потужності та години контролю максимального навантаження енергосистеми.

Відповідно до п. 1.5 Правил у разі постачання споживачу електричної енергії в точці продажу на межі балансової належності цього споживача та власника електричних мереж, який не є постачальником електричної енергії, між споживачем та цим власником електричних мереж на основі типового договору (додаток 1) укладається договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, а між електропередавальною організацією та цим власником електричних мереж укладається договір про спільне використання технологічних електричних мереж споживача на основі типового договору (додаток 2).

27.06.2002 р. між Споживачем (НВГА „ЕЛКО”) та субспоживачем ТОВ „Укргазифікація - Південь” укладено договір на користування електричною енергією на строк до 31.12.2002 р. На час укладення договору НВГА „ЕЛКО” мало ліцензію НКРЕ України на здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії, однак договір не відповідав вимогам Правил користування електричною енергією, п.п. 5.5, 5.6, 5.7.

Додатковою угодою від 30.12.2002 р. до договору від 27.07.2002 р. було встановлено, що договір набирає чинності з дня його підписання і автоматично продовжується, у разі відсутності пропозицій про розірвання, тобто відповідно до ч. 3 ст. 651 ЦК України даною додатковою угодою передбачено право на одностороннє розірвання договору.

18.06.2003 р. ліцензія на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії, видана НВГА „ЕЛКО”, постановою національної комісії регулювання електроенергетики України анульована і на даний час ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії НВГА „ЕЛКО” не має.

20.04.2006 р. НВГА „ЕЛКО” повідомило позивача про розірвання договору на постачання електричною енергією на підставі неодноразових порушень Позивачем Правил Користування електроенергією та невиконання Умов підключення, діючи згідно з вимогами ст. 651 ч. 3 ЦК України.

28.04.2006 р. у результаті обстеження договірних відносин між НВГА „ЕЛКО” і субспоживачем ТОВ „Укргазифікація -Південь” було підтверджено, що договір про користування електричною енергією, укладений між сторонами, не відповідає вимогам ПКЕЕ, ліцензія на передачу електроенергії у НВГА „ЕЛКО” відсутня, інспекція держенергонагляду не допущена робітниками ТОВ „Укргазифікація –Південь” для огляду ТП -4986.

Таким чином, НВГА „ЕЛКО”, яка не має права без ліцензії здійснювати діяльність з постачання електричної енергії, не може укласти договір на електропостачання з ТОВ „Укргазифікація –Південь”, так як це суперечить вимогам Правил користування електричною енергією.

Господарським судом Одеської області НВГА „ЕЛКО” зобов'язано укласти типовий договір (додаток 1 до Правил) з ТОВ „Укргазифікація -Південь” про спільне використання електромереж та трансформаторної підстанції № 4986.

Додаток 1 до Правил передбачає укладання договору про технічне забезпечення електропостачання споживача НВГА „ЕЛКО” та ВАТ „ЕК Одесаобленерго”, відповідно до п.п. 1.5 - 1.7 Правил, а не про спільне використання електромереж з позивачем.

За таких обставин судова колегія вважає, що вимоги позивача про зобов'язання НВГА „ЕЛКО” укласти договір на електропостачання не обґрунтовані, суперечать вимогам Правил користування електричною енергією і не підлягають задоволенню.

Доводи позивача про часткове право власності на трансформаторну підстанцію КТП-4986 не відповідає дійсності, спростовуються видатковою накладною від 17.11. 2005 р. № РН-0000048.

Інші доводи позивача, в обґрунтування вимог про зобов'язання укласти договір, вимоги про стягнення 75 000,00 грн. не потре6ують додаткового аналізу судової колегії, у зв'язку з відсутністю у відповідача прав на передачу електроенергії.

Крім того, навіть якщо б дії НВГА „ЕЛКО” не відповідали б вимогам законодавства, вимоги позивача про стягнення 75 000,00 грн., тобто упущеної вигоди, не могли б бути задоволені по тим підставам, що позивач не надав обґрунтованих доказів в підтвердження достовірності (реальності) тих доходів, які передбачав отримати.

На підставі викладеного судова колегія вважає, що місцевий суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи і висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу НВГА „ЕЛКО” задовольнити, рішення господарського суду Одеської області по справі № 26/221-06-4955 від 27.06.2006 р. скасувати.

В позові ТОВ „Укргазифікація - Південь” до НВГА „ЕЛКО” про зобов'язання укласти договір та стягнення 75 000,00 грн. - відмовити.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку.

Головуючий суддя                                                                      О.Т. Лавренюк

Суддя                                                                                             Я.Ф. Савицький

Суддя                                                                                             Т.Я. Гладишева

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.08.2006
Оприлюднено03.09.2007
Номер документу87189
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —26/221-06-4955

Постанова від 02.11.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 29.09.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Стратієнко Л.В.

Постанова від 15.08.2006

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавренюк О.Т.

Постанова від 10.08.2006

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Лавренюк О.Т.

Рішення від 27.06.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Никифорчук М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні