Справа № 1-37/09 Провадження №22-ц/802/304/20 Головуючий у 1 інстанції: Підгорний І. І. Категорія:116 Доповідач: Федонюк С. Ю.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 лютого 2020 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Федонюк С. Ю., розглянувши клопотання боржника ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги в цивільній справі за подання державного виконавця Ківерцівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника, громадянина України, ОСОБА_1 без вилучення паспортного документа до виконання ним своїх боргових зобов"язань, за апеляційною скаргою боржника ОСОБА_1 на ухвалу Ківерцівського районного суду Волинської області від 27 грудня 2019 року,
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 27 грудня 2019 року подання задоволено.
Не погоджуючись із даною ухвалою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу при подачі якої не сплачено судовий збір у розмірі, встановленому законом.
Разом з апеляційною скаргою боржник подав клопотання про відстрочення сплати судового збору посилаючись на відсутність у нього грошових коштів на оплату апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір , ч. 1 ст. 136 ЦПК України враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зі змісту даних норм слідує, що підставою для відстрочення від сплати судового збору або звільнення від його сплати може бути майновий стан сторони.
Крім того, дані дії є правом, а не обов`язком суду і застосовуються у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.
Необхідною умовою, за якої може мати місце відстрочка чи розстрочка, а також звільнення від сплати, - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений доказами.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі на час звернення з касаційною скаргою, однак ОСОБА_1 не надано жодних доказів на підтвердження вказаних обставин.
Разом з тим, у статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв`язку з цим, обставина відсутність у нього коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення від сплати цього збору чи відстрочення його сплати.
Наведена у клопотанні підстава для відстрочення сплати судового збору не можна визнати такою, що унеможливлює чи утрудняє сплату цих коштів, а тому, враховуючи, що безпідставне звільнення від сплати судового збору чи відстрочення від його спрати є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом, клопотання задоволенню не підлягає.
Окрім того, незадовільний матеріальний стан залежить і від відсутності у особи нерухомості, депозитів, акцій, активів у фінансових установах, документів про відсутність доходів членів сім"ї, відсутність чи наявність виплат соціальної допомоги, тощо.
Наведені відповідачем обставини не дають суду підстав, передбачених ст. 136 ЦПК України для відстрочення сплати судового збору, та не підтверджені доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 136 ЦПК України, Законом України Про судовий збір , суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання боржника ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги наухвалу Ківерцівського районного суду Волинської області від 27 грудня 2019 року в даній справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 05.02.2020 |
Номер документу | 87358782 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Федонюк С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні