ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
(додаткова)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2020 року м. ОдесаСправа № 916/3162/17 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колоколова С.І.
суддів: Разюк Г.П., Савицького Я.Ф.
секретар судового засідання: Федорончук Д.О.
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про винесення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат на правову допомогу при розгляді апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК УКРПРОДЕКСПОРТ"
на ухвалу Господарського суду Одеської області від 28 листопада 2019 про відмову у задоволенні заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами
у справі № 916/3162/17
за позовом Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК УКРПРОДЕКСПОРТ"
про стягнення 187 135,92 грн.,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 16.01.2020року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК УКРПРОДЕКСПОРТ" залишено без задоволення, а ухвалу Господарського суду Одеської області від 28.11.2019 у справі № 916/3162/17залишено без змін .
При цьому, питання щодо розподілу судових витрат судом апеляційної інстанції не вирішувалося.
22.01.2020 року до Південно-західного апеляційного господарського суду від адвоката (представника) Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" надійшла заява на підставі ч.8 ст.129 ГПК України про розподіл судових витрат в якій останній просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК УКРПРОДЕКСПОРТ" на користь Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" 10 500 грн., витрат професійної правничої допомоги.
В обґрунтування своєї заяви адвокат (представник) Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" зазначає, що як було зазначено у відзиві на апеляційну скаргу, між ДП "ХМТП" з однієї сторони та АО КАНОН з іншої, було укладено Договір про надання правової допомоги №188(р) від 03.12.2019 (копія договору надана разом із відзивом).
Згідно п.1.2.1 Договору, послуги, що надаються за цим Договором включають в себе представництво та захист інтересів Замовника в судах першої, апеляційної і касаційної інстанції незалежно від їх юрисдикції по всій території України.
Відповідно до п.3.1 Договору, вартість 1 години надання послуг становить 3 500 грн.
Абз.2 п.3.2 Договору визначено, що час, який витрачається Виконавцем на представництво інтересів Замовника в судових засіданнях розраховується наступним чином: якщо на представництво Виконавцем інтересів Замовника в судовому засіданні витрачено менше ніж 1 година - вважається, що витрачено 1 годину і розрахунок за цей час є рівним вартості 1 години надання послуг.
Згідно п.5.1 Договору, послуги за цим Договором надаються Виконавцем за письмовими дорученнями (заявками) Замовника протягом строку (терміну) дії Договору.
Визначений договір діє впродовж 2020 року.
Враховуючи положення вищезазначеного договору та акту виконаних робіт за ним, заявник зазначає, що розмір послуг правової допомоги по даній справі для ДП ДП "ХМТП" в суді апеляційної інстанції становить 10 500 грн. Зважаючи на положення ст. 129 ГПК України, дана сума витрат має бути стягнута з відповідача на користь позивача.
На підтвердження надання професійної правничої допомоги, заявником надані наступні докази:
- детальний опис робіт (послуг) АО КАНОН ;
- копію Акту №1 від 17.01.2020р.;
- копію доручення (завдання) №18-23/18/1 від 09.01.2020.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 24.01.2020 року призначено розгляд заяви по справі № 916/3162/17 на 03 лютого 2020 року о 14:00 год.
Представники сторін в судове засідання 03.02.2020 року не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, будь-яких клопотань не заявляли, хоча були належним чином повідомленні про час та місце слухання справи.
З метою належного повідомлення сторін, копії ухвал направлялись сторонам за їх юридичною адресою, крім того, на офіційному веб-сайті суду на веб-порталі Судова влада додатково було розміщено інформацію щодо повідомлення учасників справи про дату, час та місце проведення судового засідання у справі № 916/3162/17.
Розглянувши заяву представника Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт", колегія суддів зазначає наступне.
За приписами статті 244 ГПК України визначено, що суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до п.п. «б» , «в» ч.4 ч.1 ст.282 ГПК України постанова суду апеляційної інстанції складається з резолютивної частини із зазначення нового розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої інстанції, - у випадку скасування або зміни судового рішення; розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Разом із тим згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу ).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості; ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.
3)розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Статтею 123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до положень частини 1 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч.2 ст.126 ГПК України).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 ст.126 ГПК України).
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність").
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до частини 1 статті 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Колегія суддів зазначає, що у відзиві на апеляційну скаргу ДП "ХМТП" було зазначено, що між ДП "ХМТП" з однієї сторони та АО КАНОН з іншої, було укладено Договір про надання правової допомоги №188(р) від 03.12.2019. Остаточний розрахунок та докази понесених витрат позивача у зв`язку з розглядом справи, буде подано до суду в строк передбачений ст. 129 ГПК України (т.5 а/с 203-220).
22.01.2020 року адвокатом (представником) Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" було подано до суду апеляційної інстанції заяву про винесення додаткового рішення щодо розподілу витрат на правову допомогу.
Постанова Південно-західним апеляційним господарським судом у даній справі прийнята 16.01.2020.
Заява про розподіл судових витрат направлена заявником 20.01.2020 (відповідно до штампу Укрпошти) , та надійшла до суду апеляційної інстанції 22.01.2020 . Так, заявником на підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу надано договір про надання правової допомоги №188(р) від 03.12.2019, укладений з між ДП "ХМТП", з однієї сторони, та АО КАНОН , в особі Керуючого партнера Жука Юрія Валерійовича, з іншої, відповідно до умов якого, послуги, що надаються за цим Договором включають в себе представництво та захист інтересів Замовника в судах першої, апеляційної і касаційної інстанції незалежно від їх юрисдикції по всій території України (п.1.2.1 Договору).
Відповідно до п.3.1 Договору, вартість 1 години надання послуг становить 3 500 грн.
Абз.2 п.3.2 Договору визначено, що час, який витрачається Виконавцем на представництво інтересів Замовника в судових засіданнях розраховується наступним чином: якщо на представництво Виконавцем інтересів Замовника в судовому засіданні витрачено менше ніж 1 година - вважається, що витрачено 1 годину і розрахунок за цей час є рівним вартості 1 години надання послуг.
Згідно п.5.1 Договору, послуги за цим Договором надаються Виконавцем за письмовими дорученнями (заявками) Замовника протягом строку (терміну) дії Договору.
Визначений договір діє впродовж 2020 року (т.5 а/с 207-213)
Також заявником надано детальний опис виконаних робіт (наданих послуг) АО КАНОН при розгляді Південно-західним апеляційним господарським судом справи №916/3162/17, Акт №1 від 17.01.2020, в якому зазначено детальний опис виконаних робіт та їх вартість у розмірі 10 500 грн.
За змістом пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
За приписами ч.4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).
У розумінні положень частини 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, відповідач не звертався до суду апеляційної інстанції з клопотанням про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу та не надав доказів неспівмірності витрат понесених відповідачем на професійну правничу допомогу.
З огляду на доведення представником (адвокатом) Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" понесення витрат на правову допомогу під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду вважає за необхідне покласти судові витрати відповідача пов`язані із наданням професійної правової допомоги на позивача.
Керуючись статтями 129, 233, 244 Господарського
процесуального кодексу України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
1.Задовольнити заяву Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про винесення додаткового рішення щодо розподілу витрат на правову допомогу.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІК УКРПРОДЕКСПОРТ" на користь Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" 10 500 грн. - витрат на професійну правничу допомогу.
3.Доручити Господарському суду Одеської видати відповідний наказ із зазначенням всіх необхідних реквізитів сторін.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у строк, який обчислюється відповідно до ст. 288 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст додаткової постанови
складено та підписано 05.02.2020р.
Головуючий суддя С.І. Колоколов
Суддя Г.П. Разюк
Суддя Я.Ф. Савицький
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2020 |
Номер документу | 87394348 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Колоколов С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні