Ухвала
від 11.02.2020 по справі 569/2630/15-ц
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

11 лютого 2020 року

м. Рівне

Справа № 569/2630/15

Провадження № 22-ц/4815/4/20

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючий : суддя Хилевич С.В.

судді: Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М.

секретар судового засідання: Пиляй І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про поновлення провадження у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до ОСОБА_1 , Приватного підприємства Фірма "Інтур" про звернення стягнення на предмет іпотеки,

в с т а н о в и в :

Ухвалою Рівненського апеляційного від 28 листопада 2019 року зупинено до залучення правонаступника ОСОБА_1 провадження у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" (далі - ПАТ "УкрСиббанк" або банк) до ОСОБА_1 , Приватного підприємства Фірма "Інтур" (далі - ППФ "Інтур") про звернення стягнення на предмет іпотеки.

06 лютого 2020 року на адресу Рівненського апеляційного суду надійшла заява представника позивача, де просив поновити провадження у справі, залучити до участі в ній спадкоємців ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , 2001 року народження, та ОСОБА_3 , 2003 року народження. Замінити позивача на правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Укрфінстандарт" (далі - ТзОВ "ФК "Укрфінстандарт"). Після заміни позивача також просив залучити банк до участі в справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Обґрунтовуючи необхідність вчинення таких процесуальних дій, зазначав, що відповідно до повідомлення Другої Рівненської державної нотаріальної контори Рівненської області спадкоємцями ОСОБА_1 є її син ОСОБА_2 та її донька ОСОБА_3 , які зареєстровані в будинку АДРЕСА_1 . 28 січня 2020 року між ПАТ "Укрсиббанк" та ТзОВ "ФК "Укрфінстандарт" укладено договір факторингу №2020/01-1, згідно з яким останньому відступлено право вимоги за кредитним договором №11293361000 від 04 лютого 2008 року. Цей факт засвідчено складанням сторонами акта приймання-передачі, після чого банк втрачає право на будь-які платежі зі сторони позичальника за кредитним договором.

Відповідно до ст. 254 ЦПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

Тому провадження у справі підлягає поновленню.

Разом з тим, з огляду на обґрунтованість доводів у частині заміни позивача правонаступником, то заяву в цій частині також належить задовольнити.

Так, згідно зі ст.ст. 512-514 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), правонаступництва.

Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Норми статті 55 ЦПК України вказують, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Отже, процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Частиною 2 ст. 47 ЦПК України передбачено, що неповнолітні особи віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони особисто беруть участь, якщо інше не встановлено законом. Суд може залучити до участі в таких справах законного представника неповнолітньої особи.

Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника. (ч. 1, 2 ст. 58 ЦПК України).

Права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі в таких справах неповнолітню особу чи особу, цивільна дієздатність якої обмежена (ч. 2 ст. 59 ЦПК України).

Згідно зі ст. 11 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей. Присутність представника органів опіки та піклування на судових засіданнях є обов`язковою в разі, якщо розглядається справа стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини.

У зв`язку з цим судова колегія вважає за необхідне замінити банк його правонаступником - ТзОВ "ФК "Укрфінстандарт". Також слід залучити до участі у справі як правонаступників спадкодавця ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 . При цьому, враховуючи, що остання є неповнолітньою, необхідно також залучити як її законного представника Орган опіки та піклування Рівненського міськвиконкому.

Щодо подальшого залучення ПАТ "Укрсиббанк"до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, то в цій частині потрібно відмовити з таких підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Нормами ст. 374 ЦПК України визначено повноваження суду апеляційної інстанції.

За таких обставин залучення третьої особи у справу на стороні позивача або відповідача можливе виключно під час розгляду справи судом першої інстанції, про що зазначено у главі 4 ЦПК України, яка регулює цей процесуальний порядок. Тому суд апеляційної інстанції позбавлений процесуальних повноважень для залучення третіх осіб до участі у справі.

Зважаючи на викладене і керуючись cт.ст. 254, 381 ЦПК України, апеляційний суд

у х в а л и в :

Поновити провадження у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" до ОСОБА_1 , Приватного підприємства Фірма "Інтур" про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Заяву Акціонерного товариства "Укрсиббанк"в частині заміни позивача його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Укрфінстандарт" задовольнити.

Залучити до участі у справі правонаступника Акціонерного товариства "Укрсиббанк" - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Укрфінстандарт".

Залучити до участі у справі правонаступників ОСОБА_1 - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Для захисту прав, свобод та інтересів неповнолітньої ОСОБА_3 залучити до участі у справі Орган опіки та піклування Рівненського міськвиконкому.

Відмовити Акціонерному товариству "Укрсиббанк" у залученні його до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Призначити справу до розгляду на 12 год. 00 хв. 10 березня 2020 року, про що повідомити осіб, які беруть участь в справі.

Ухвала апеляційного суду в частині залучення правонаступників до участі у справі може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий: С.В. Хилевич

Судді: С.О. Гордійчук

Н.М. Ковальчук

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення11.02.2020
Оприлюднено12.02.2020
Номер документу87520500
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/2630/15-ц

Ухвала від 23.03.2020

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Рогозін С. В.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 11.02.2020

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 28.11.2019

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 24.10.2019

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Ухвала від 02.10.2019

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Хилевич С. В.

Постанова від 18.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сакара Наталія Юріївна

Ухвала від 12.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сакара Наталія Юріївна

Ухвала від 05.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сакара Наталія Юріївна

Ухвала від 27.09.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Ткачук Олег Степанович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні